Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Zsuppányi halomsírok

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

A Bozsor községhez (románul Traian Vuia, régebb Bujor) tartozó Zsuppány településtől északnyugatra két halomsírt találunk. A nagyobbik, Zsuppányi halomsírnak nevezett lapos halom 610 méterre, kelet - északkeletre található a Bégaszuszányi vasúti megállótól, 30 méterre északra a Glavica pataktól, annak jobb partján.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Zsuppányi halomsírok felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kávézóhely Bodok-csúcs
Kávézóhely
Torockó éjszakai fényei Székelykő
Torockó éjszakai fényei
Természetvédelmi terület Sóhát Sószoros Parajd
Természetvédelmi terület
Kőlépcsők Oncesti csúcs Csindrel
Kőlépcsők
Sok fakarika Sepsiszentgyörgy Bálház szobor
Sok fakarika
Betekintés a templomkertbe
Betekintés a templomkertbe

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Zsuppányi halomsírok fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Zsuppányi halomsírok!

A 1,05 km távolságra található, legközelebbi település, Zsuppány turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Branyicska várkastélya, a Jósika-kastély, Branyicska község nyugati szélén, a Marostól északra található dombon áll. Az épületet és a körülötte fekvő parkot szociális otthonként használják.
Csála egykori vára Arad
A sziklába vájt Írott kő ortodox remetekolostor Örményes határában, a Temes felett átívelő vasúti híd tövében található. Hát, ez egy másik láda volt. A vasúti híd, illetve a Szentháromság sziklájának közelében, mindkét oldalon hatalmas parkoló áll rendelkezésre.
Kolc-vár Kolc-vár a Retyezát-hegység festői környezetének legromantikusabb, valamennyire épségben megmaradt vármaradványa. Az utolso megtalalo legalabb 1 m-re nyomta be a fal belsejebe. De - ha minden igaz - ott voltam az újrarejtésnél. Geoládát találtak a kolozsvári túratársaink.
Valóban, a XIV-dik században bányásztelepítésre kerül sor Körösbányán is. A torony a jelenlegi állapotában alacsonyabb a templomnál, mert a tetejét leborította a vihar. 1390-ben jelentkező, bányára utaló neve bányászok idetelepítését feltételezi.
Nickyfalva tava Szervesdi nárciszrét
Mária-emlékmű Temesvár Mária-emlékmű a Józsefváros és az Erzsébetváros határán, a Mária-téren - Temesvár.
Vajdahunyad déli szélén, a Hunyadiak történelmi nevezetességű családi várának közelében, a Cserna és a Zalasd összefolyása felett emelkedő 319 m magas Szentpéter-hegyen fekszik a korai Árpád-korban épült Óhunyad vára.
Zlata-csúcs Retyezát-hegység Halásztó Iklód
Guraszáda, Dévától 30 kilométerre északnyugatra, a Maros jobb partján, a 7-es főút mentén fekszik. Az Ákos nemzetségbeli Illyei család 1292-ben kapott engedélyt rá, hogy területére románokat telepítsen.
A Constantin Gruescu ásványmúzeum Vaskő községben, a Völgy-(Vale) utca 113 szám alatt található, a gyűjtő házában. Itt, Koszti bácsi (nea Costica) több mint 2000 bányavirágot gyűjtött össze, Vaskő, Dognácska, Oravicabánya, Stájerlakanina, Újmoldova környékéről, de határon túlról is.
Majláthfalva tava
Turbinák Temesvár A Béga csatornán vízlépcsőként is szolgáló erőmű épületét Székely László tervezte, 1907-ben kezdték építeni. Az 1910 nyarán üzembe helyezett Turbinák felszerelése két darab, háromkerekű, 560 lóerős Francis turbinából áll, 385 kilowattos, kétfázisú Ganz generátorokkal.
Vasúti híd Brád Déva felől közelítve, mielőtt Brádra érkeznénk, áthaladunk egy impozáns vasúti viadukt alatt, amely ma már nyugdíjba vonult. A vasútvonalat megyisztították a sínektől, pedig akár turistavonatot is lehetett volna járatni rajta, mert nagyon szép a táj, és a hidakon és erdőkön végigzötyögni nyitott vasúti kocsin, egy jó kis kaland lenne.
Aranymúzeum Brád Brád aranybányászatáról nevezetes, az Aranynégyszög (Brád, Nagyág, Offenbánya, Zalatna) egyik sarka.
Az akkor Arad Csanádi Egyesült Vasút cégnévvel eredményesen működő és továbbépülő vasút építészeti tevékenységének tetőpontja a millennium évében a vonal végpontján, a bányászatáról neves Brád állomáson épített, festői kompozíciójú felvételi épület.
Evangélikus lutheránus templom Arad Az aradi Evangélikus Luteránus templomot 1905 és 1906 között építették neogótikus stílusban Szántay Lajos tervei alapján. A templomot még Vörös templomnak is nevezik, mivel a külső borítását csiszolt vöröstéglából keszítették.
Cypress arborétum
A kilátópont 25 méterrel a Bosnyák-patak medre felett található, annak bal partjától 70 m-re nyugatra. A hely a sistaróci templomtól 2,5 km-re van, a DJ572 jelzésű, Sistaróc és Kövesd közötti megyei úttól 1,4 km-re.
A Solymosi-hegység északi lábánál, a Csigér-patak mellett fekszik Feltót község. A Pankotáról Körösbökénybe vezető alsóbbrendű, de jól autózható úton, körülbelül a két település között félúton lehet letérni Feltót felé.
A rom magánterületen van a temető közelében. Kovászi talán legértékesebb látnivalója a középkori templom romja, a viszonylag jó állapotban megmaradt templomtoronnyal.
Római kasztrum Teregova A teregovai római kasztrum a Hideg- és a Temes folyók összefolyásánál, körülbelül 2 km-re a falutól északra, a Hideg-folyó és az európai út között, a folyó bal partján volt. A kasztrumot Mehádia és Tibiscum közé helyezték el, azon útvonal mentén, mely Dácia délnyugati határát jelentette.
Lunkoj-to
Őraljaboldogfalva református templomát a késő román korban építették, tornyát román stílusu ikerablak díszíti, bizánci jellegű freskóit a 14-dik század elején készítették. Pontosabban szólva a diószedésnél a gyönyörű, román stílusban épült református templom udvarán, mialatt a geoláda elrejtődött. Szerintem a honfitársaink csak el vannak foglalva a mogyorógyűjtőgetéssel. A kepek es a segitoszoveg segitsegevel(ugyanis egyelore gps nelkul keresek) megtalaltuk.
A Pozsgai erdő természetvédelmi terület 20 hektáron.
Középkori földvár Temeskenéz Illetve 600 m távolságra északnyugatra a patak földrajzi jobb partjától. A valószínűleg 13-14-dik századi földvár 2,25 km-re nyugat-délnyugatra található a temeskenézi ortodox templomtól.
Malom Forrásfalva Forrásfalva közelében, a nadrági vasipari társaságnak vasércbányái voltak.
Hátszegváralján, a vasutállomás melletti dombon áll a Kendeffy-toronyrom. Alig találtuk meg a dombra felvezető, ösvénynek aligha nevezhető csapást. Alin felirat már nincs, csak sok kék paca.
Őslénytani, pontusi kövületek lelőhelye - Radmanóc, románul Radmanesti.
Bethlen Jozefa (1769–1841) kriptája a Sortok-hegyen található, Nagyhalmágy falutól északra, a Halmágycsúcs település felé vezető út közelében.
Laszói sánc
Az újszentesi Petőfi Sándor emlékmű közvetlenül a község központi parkjának előterében, a református templom előtt található.
Liebling-gyűjtőtó
Bégaszuszányi halomsírok A Bozsor községhez (románul Traian Vuia, régebb Bujor) tartozó Bégaszuszány településtől északra több halomsírból álló régészeti lelőhelyt találunk. Tiku (Ticu) halma, egy Hallstatt-kori szentély, 540 méterre van a templomtól és 20 méterre délre a vasútvonaltól.
Zongora Háza Jacques Faix Arad A Jacques Faix emkékház, ahol a híres Zongora Szalon is található, ma kulturális eseményeknek is helyet ad. Az aradi Zongora Háza, melyben ma egy kulturális központ is működik, az egykori Batthyány utca (ma Püspükség, Episcopiei) 25 szám alatt található.
Őslénytani lelőhely Szabálcs
A Szárkő-hegység a Déli-Kárpátok északnyugati részén található, Krassó-Szörény és Hunyad megyék területén. A Szárkő név az ómagyar szár szóból ered, kopaszkövet jelent.
Gerhardinum katolikus líceum Temesvár A piarista kegyes tanítórend a magyarlakta vidékeken a 18-dik század első felében terjedt el - az ősi csanádi egyházmegyében Szentannán működtettek kollégiumot, amely a növendékek kis száma miatt 1788-ban megszűnt, majd az iskola II József rendelete alapján Temesvárra került. A tanintézetben kezdetben latin, majd német, a XIX-dik század közepétől az I világháborúig magyar, az 1920-as évektől román nyelven folyt az oktatás.
Csörsz-árok Szabadhely Csörsz árka néven egy körülbelül 1260 km hosszú ókori védőműrendszer maradványait ismerik Magyarországon, mely mintegy körbekeríti az Alföldet. A Dunakanyartól indul, az Alföld északi peremén halad kelet felé a Tiszáig, majd Debrecen környékén délkeletre fordulva egészen az Al-Dunáig húzódik.
A tavat Temeshidegkúti halásztónak hívják, románul Iazul Zabrani, de a vízfelület Ópálos település területén található.

Történelmi-kulturális értékek - Temes megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Zsuppányi halomsírok adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Temes megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Ez volt a kárpótlás Dugásfürdő után. Ötletes rejtés.
  • Miután a Piski Dendrológiai Parkban egy darabig hiába kerestem az ott elrejtett geoládát, sikerélménnyel ez a rejtekhely szolgált. A kocsival jól megközelíthető, az Arany-hegy lábánál levő rejtek, néhány perc mászás után, hamar előkerült a kövek mögül.
  • A nyelvem is logott egy ilyen maratoni vadaszat utan. De meg igy is maradt Tusnadfurdon keresnivalo lada.
  • Megtalaltuk, van egy erdekes emelkedo de amugy gyonyoru a taj.
  • Július utolsó napján, a borszéki Vándortábor alkalmával találtuk meg "kalákában" Tasboy24-gyel együtt. Néhány nappal korábban egyedül is próbálkoztam a második bunker felkutatásával, de időközben besötétedett, ráadásul cserbenhagyott a telefonom is, így hát feladtam a dzsungelharcot.
  • December 16.-án, Iza segítségével megtaláltuk.
  • Kis kitero setaval, kellemes idoben talaltam ra erre a dobozkara. A dobozt vedo zacsko ki volt tepve a csutakbol.
  • Angyalos Első dobozunk. Sikerült megtalálni a dobozkát, kicsit sáros, de ép állapotban. Szép a kilátás Brassóra.
  • Nagyon tetszett a négyágú fa. Kiváló rejtek a kővel.
  • Két nappal ezelőtt, szombaton késő délután, már egyszer kimásztam ide, a Kőlyuk felől, a meredeken. Senkinek nem ajánlom, ösvény nincs, az oldal meredeksége miatt veszélyes is lehet a mászás.
  • Nagy-ág melléke - Vármező Kipipált rejtés. Ha már egy pár napig itt voltam Vármezőn, hazaindulás előtt nem hagyhattam ki a két közeli, általam még meg nem talált geodobozt. Ritkán van olyan, hogy csak egy geodobozért indulok neki az útnak.
  • Ideje mar, hogy bejelentsem ezt a megtalalt rejteket is, ha mar en voltam itt az elso, es meg hany doboznal, es meg hanynal nem? Kaptam mar ezert kritikakat is.
  • Ez nagyon tetszett, mert kellett egy kicsit keresni is, na de meglett. A forrasvizek nagyon finomak, erdemes megkostolni.
  • Apold piramisai Doboz helyett borz. Igaz, közel van az úthoz a rejtekhely, de a novemberi mokány esőben odáig caplatni egy különleges élmény. A koordináták által mutatott helyen egy kivágott fa ágai fekszenek, fűvel benőve.
  • Jaj, élek-halok az erdei gyümölcsökért, különösen a szederért meg az áfonyáért, úgyhogy eljött az én időm. Már gondolkodtam rajta, hogy kiguruljak Hargitafürdőre, s egyúttal ott is összeszedjem a környékbeli dobozokat, gyümölcsöket.
  • Ugyanis kis időbe telt míg bent a farkas kinn a bárányt játszottunk és kihalásztuk a káposztáshordóból a Nagy gonosz farkast. Remélem nem éhezik meg és nem fal fel, mert míg máshová nem telepítjük a krettyet nagymamával nem szolgálhatunk.
  • Kikerics nézőbe jöttünk. Hó borít még majdnem mindent.
  • S azutan kaptam meg. Köszi a rejtest.
  • Egy hat napos Erdély járó túra kapcsán jártunk erre 40-en. Sok szép helyen jártunk ezen kívül is, peldaul Fügés tetõ, Széphavas, Naskalat.
  • Egy eléggé kemény túra befejezésére tette fel a koronát ennek a doboznak a megtalálása. A rejteket nem nehéz megtalálni, ha a közelébe kerültél.
  • Kimasztunk harom hegyen at, mig vegre a kaszoni medence fole erve a nyirfaerdon keresztul kiertunk a celhoz - sajnos hiaba. A GPS altal 2 m-re jelzett pont helyen a melyedesben csupan kormos-szenes fadarabokat szemetegetes nyomait talaltuk 2 oras tura utan.
  • Krassó-Szörény Geotábor Tisztázzuk a dolgokat. A szentgyörgynapi geocitromon tudomást szereztél hogy ott leszünk a geotáborban, jkgabor-ék is egyertelműen jelezték reszvételüket.Megegyeztük a talalkozó helyét is, ami az Isten hídja volt május 1 17 óra volt.
  • Könnyen megtaláltuk a kis dobozt a leírás alapján. Köszönjük a rejtést.
  • Igaz nem eppen a SZNM-kor kerestem meg, de ez is meglett. Nem voltam soha itt.
  • Csíkszeredában töltött egyik hétvégénk alkalmával kerestük fel a Nagy Laji dombját. Nem most jártam ott először, de most csakis keresni mentem.
  • Máréfalva védbarlangjai Énlakára menet. Énlakára menet kiugrottunk a barlangokhoz, gyönyörű hely, de a panoráma még szebb. Kíváncsi lennék milyen összetevőkből állhat a barlang fala.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Zsuppányi halomsírok? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!