Györkefalva település (Máramaros megye) Központ: Lacfalu. Györkefalva román elnevezése: Cetatele.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Györkefalva (Máramaros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Egykori Arany Szarvas-fogadó Nagybánya
Egykori Arany Szarvas-fogadó, majd István-szálló, ma Bányász (Minerul) szálloda - Nagybánya.
Izakonyha
Izakonyha fatemploma a hagyomány szerint a tatár támadást követő évben, 1718-ban épült. Belső festése 1754-ben készült el, Szaplonczai László költségén.
Mészárosok tornya Nagybánya
A Mészárosok tornya egy kör alaprajzú, zömök torony, mely a XV-dik században épült. Miután 1672-ben a kurucok elűzik a vár német őrségét, az erődítmény újra császári kézre kerül.
Kaszakő-menedékhely Széples-hegység
Kaszakő-menedékhely, románul Refugiul Arcer.
Kaszakő-csúcs Széples-hegység
Kaszakő-csúcs, románul Varful Arcer. Az arcer (ejtsd árcsér) szó jelentése: kasza élesítésére szolgáló fenőkő.
Komárnok-csúcs Cibles-hegység
Komárnok-csúcs, románul Varful Comarnicele.
Szeptember végén Szeptember végén Koltó
Ott ül Petőfi és múzsája a Teleki kastély parkjában, két hatalmas mocsári ciprus társaságában. Petőfi - A covid járványra való tekintettel, nem tudtunk bemenni a kastély udvarára. Pár lépésre Petőfi somfájának magjából sarjadt somnövendék.
Nagyjézer-mocsár
A Kőhát hegységben tőzegláp tavak találhatók, peldaul a Demeter-tó, Vlaschinescu-tó, a Hernécsi Nagytengerszem és a Nagyjézer-tó.
Avasfelsőfalu
Avasfelsofalu lakóinak nagy része külföldön dolgozik, a megkeresett pénzbol pedig hatalmas, eléggé furcsa épületeket emelnek maguknak.
Fekete-tó mocsár
A Cibles hegységnek csak egy kis hegyi tava van, az ún. Fekete tó, románul Taul Negru, ami a Oigla-csúcs (1413 m) és a Fekete-csúcs (1589 m) között található.
Kővár Berkeszpataka Kővár Berkeszpataka
Az Ilosvai-hegységhez tartozó Kővárvidék területén, a Berkesz (Berkeszi-patak) mellett fekszik Berkeszpataka község. Hazafele - Nagybányáról hazafele tartva tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük ezt a várat. A Berkeszpataka délkeleti, Bucsonfalva északi határában emelkedő, az itt nagy kanyart leíró Lápos bal partja fölé magasodó, 407 m magas sziklaszirt tetejét Kővár romjai koronázzák.
Szent Piroska-templom Sajómező
Sajómező közel 400 éves templomának 1783-ban készült freskóin félelmetes jeleneteket láthatunk.
Ősnövénytani lelőhely Kisbánya
Kisbánya melletti paleobotanikai lelőhely, diatomitban és vulkáni hamuban levő fossziliákkal.
Farkasrév
Farkasréven szervezik meg minden év június utolsó hétvégéjén a lakodalmi fesztivált.
Máragyulafalva
Máragyulafalva hagyományorzo falu, érdekessége a házai udvarán levo fákra felakasztott szines fém- és muanyagedények.
Római katolikus templom Nagybánya
Római katolikus templom, egykori jezsuita kolostortemplom - Nagybánya.
Görögkatolikus templom Berkeszpataka
Kővár Máramaros megye nyugati részén, Nagysomkúttól keletre, a Lápos-patak bal partján fekvő kis község. A hajdani kővárvidék központja volt.
Bencés kolostor romjai Bencés kolostor romjai Kőd
A bencés kolostor egy kis erdős platón található az Aranyosvár alatt pár száz méterre - Út nem vezet a romokhoz. Bunyitay Vince 1887-ben ír könyvében a bencés kolostorról, a leírásából tudjuk, hogy a templomhajó mérete 13*7 m és a falainak vastagsága 1,10m, építőanyaga kő, kváderkövekkel.
Szent István-torony Szent István-torony Nagybánya
A Szent István-torony, Nagybánya szimbóluma, egy sajátos kiképzésű és történetű templomépület maradványa. Elkészült. - Elkészült a felújítás, meg lehet nézni az üveglapok alatt a kiásott romokat, és meg lehet döbbenni a kontraszton, ami a romok szintje, és a járószint között van. Csak kis, mágneses doboznak találtam rejteket - Gondoltam, rejtek egy dobozt, de kiderült, hogy BabBerci-nek "Nem lesz könnyű elrejteni egy új dobozt egy ilyen zug nélküli helyen. Áll még a bástya - Nagybánya központja akármelyik nyugati városban megállná a helyét.
Istenszülő születése fatemplom Lacház
A lacházi, freskókkal teli, Istenszülő születése fatemplom műemlékké nyilvánított épület.
Istvánka-csúcs Cibles-hegység
Istvánka-csúcs, románul Varful Stefanitei.
Máramarossziget
Máramarossziget látnivalói a katolikus templom, a református templom, az 1848-as honvédtisztek emlékmuve, Leövey Klára emlékoszlopa, Hollósy Simon szüloháza, a Történeti Múzeum, a Máramarosi Néprajzi Múzeum, a kommunizmus és az ellenállás áldozatainak emlékmúzeuma, az elhurcolt 38 ezer zsidó emlékmuve, a zsinagóga, Elie Wiesel szüloháza, a Kultúrpalota és a falumúzeum.
Fatemplom Fatemplom Desze
Desze 1717-ben épült fatemplomában találjuk a legszebb máramarosi falfreskókat, melyeket 1780-ban készítettek. Ez igen - Ez aztán tényleg egy szép szimpatikus templom.
Aranyos vára Aranyos vára Kőd
Kőd helységet északi irányba hagyjuk el egy kőzúzalékos úton. A falut elhagyva egy derékszögű bal kanyar után egy hasonló jobb kanyar következik majd az út kiegyenesedik és észak felé tart tovább.
Fekete nyár Csokmány
A Csokmány melletti fekete nyár a Szamos folyó partján található, kerülete 10,7 m, állítólag a legvastagabb fekete nyár Romániában, és a második legvastagabb fa az országban, talán nemzetközi rekord is.
Kakastaréj Kakastaréj Gutin-hegység
A Kakastaréj a Gutin-hegység legismertebb természeti látványossága. Taréj - Már az Ökörmezőn áthaladva lenyűgözött a táj. Kukori - Nem gondoltam, hogy meg fogom találni a dobozt, mikor felértem a tetőre. Az érdekes vulkanikus sziklaképződmény a nevét a taréjszerű formájáról kapta, mely már sok kilométer távolságról is felismerhetővé teszi.
Bogdán vajda vára Izakonyha
Bogdán vajda feltételezett várát Izakonyhától délnyugatra, az Iza déli partja fölé emelkedő domb északi részén találjuk.
Istenanya elszenderülése görögkatolikus fatemplom Felsőkálinfalva
A felszegi görögkatolikus fatemplom 1785-ben épült, háromkaréjos alaprajza Máramarosban szokatlan, moldvai hatás. Fedele kétereszes, belső festése textilre készült, ikonosztázát Nicolae Cepschin készítette 1788-ban.
Művészeti Múzeum Nagybánya
Művészeti Múzeum, egykori Sóbányahivatal - Nagybánya.
Fatemplom Rogoz
Rogoz, Magyarlápos - Szent Arkangyalok temploma, 1663.
Hotinka
Hotinkán minden év május elso vasárnapján tartják a környék leghiresebb fesztiválját, annak az embernek a tiszteletére, aki a leghamarabb befejezte a tavaszi munkálatokat.
Szent Arkangyalok fatemplom Dióshalom
A dióshalmi Szent Arkangyalok fatemplom, műemlékké nyilvánított épület, egyike a világörökség részévé vált 8 máramarosi fatemplomnak.
Vlaschinescu-mocsarak
A Kőhát hegységben tőzegláp tavak találhatók, pl. a Demeter-tó, Vlaschinescu-tó, amelyeket a Forrásliget hegyi üdülőtelepről lehet megközelíteni.
Szent Mihály és Gábriel arkangyalok fatemplom Nyárfás
A nyárfási Szent Mihály és Gábriel arkangyalok fatemplom, figyelemre méltó falfestményeivel, műemlékké nyilvánított épület. Egyike annak a nyolc máramarosi fatemplomnak, amely 1999-ben a világörökség részévé vált.
Batiza fatemploma 1699-ben épült. Érdekessége a jellegzetes máramarosi motivumokkal diszitett kapu, a bejárati ajtó belso oldalán levo halálábrázolás és a templom belso freskói.
Szinér vára Szinér vára Szinérváralja
Szinérváralja feletti Apa-hegyen láthatók a középkori Szinér-vár csekély falmaradványai. A várat a református templom teréről induló kék háromszög jelzésen 1 óra alatt lehet elérni.
[ Fel ↑ ]
Sárkányok kertje - Almásgalgó
Sárkányok kertje - Almásgalgó
A Szamos menti hátság nyugati peremvidékén, Zsibó várostól 8 km-re található a gigászi kőamfiteátrum, a Sárkányok kertje.
Kék Lagúna - Egeres
Kék Lagúna - Egeres
Felsővisó Felsovisó látnivalója a keskeny nyomtávú hegyi vasút.
CFR-palota Szatmárnémeti CFR-palota - Vasile Lucaciu sugárút 1 szám, Szatmárnémeti.
Fedett fahíd Hordó Hordó település egyik látnivalója a Szalócán átvezető fedett fahíd, melyet Határőr-hídnak is neveznek, a huszadik század elején építették, az eredeti 18-dik századi híd mintájára. Hordó, a Szalóca mentén, Naszódtól 10 km-re északra található, itt született 1860 szeptember 20-án George Cosbuc költő, innen a falu román neve, Cosbuc.
Egykori tűzoltó laktanya Szatmárnémeti Egykori tűzoltó laktanya, ma lakások és irodák - Szatmárnémeti.
Borkúti-berek Romoly Borkúti-berek, románul Zavoaiele Borcutului.
Lükő Béla-kórház Szatmárnémeti Lükő Béla-kórház - Szatmárnémeti
Mizerikordia-apácák kórháza Szatmárnémeti Mizerikordia-apácák kórháza, ma Városi Kórház Pszichiátriai Osztálya - Szatmárnémeti.
Tabajdi gyógyszertár Szatmárnémeti Tabajdi gyógyszertár, ma 5-ös számú gyógyszertár - Szatmárnémeti.
Ormos-ház Szatmárnémeti Ormos-ház, vagy Villanyóra sarok - Szatmárnémeti.
Nagy-Bukuly-csúcs Radnai-havasok Nagy-Bukuly-csúcs, románul Varful Buhaescu (Bucuiescu) Mare. Az 1941-es magyar katonai térképen Rebra, a harmadik osztrák felmérés térképén Mamaia néven szerepel, a román katonai térképen névtelen csúcs.
Régi Nemzeti Bank Szatmárnémeti Régi Nemzeti Bank, ma Rendőrségi Felügyelőség - Szatmárnémeti.
Egykori Pázmány-bentlakás Szatmárnémeti Egykori Pázmány-bentlakás, ma a katolikus egyház óvodája - Szatmárnémeti.
Victoria hotel Szatmárnémeti Victoria hotel, ma üzlethelyiségek és lakások - Szatmárnémeti.
Szabadság-tér Szabadság-tér Szatmárnémeti Szabadság-tér városi műemlékövezet, egykori Deák Ferenc-, Horthy Miklós-tér - Szatmárnémeti. Megújult Szabadság tér - Tovább ballagva a bulizóhely felé, megcsodáltuk a Szabadság tér régi és új szobrait, és a német néptáncelőadást, ami éppen a téren zajlott.
Hildegarda római katolikus templom Szatmárnémeti Hildegarda római katolikus templom - Wolfenbüttel utca 40 szám, Szatmárnémeti.
Vércse-tó Máramarosi havasok A Máramarosi havasok nem bővelkednek tavakban, Csak a Farcau-Mihailescu hegyen találunk tavakat. A legnagyobbik a Vércse-tó (Lacul Vinderel), ami a Farcau (1957 m) és a Mihailescu (1918 m) csúcsok közötti nyeregben van 1665 m magasan, területe 0,90 ha, legnagyobb mélysége 5,5 m.
Rebra-nyereg Radnai-havasok Rebra-nyereg, románul Saua Tarnita la cruce.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.