Desze település (Máramaros megye) Központ: Desze. Desze román elnevezése: Desesti.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Desze (Máramaros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Ivófalu 10,98 km-re
Ivófalu Nagybányától 32 km-re található. Három különálló sípályából álló síterep.
Kaszakő-csúcs Széples-hegység 39,96 km-re
Kaszakő-csúcs, románul Varful Arcer. Az arcer (ejtsd árcsér) szó jelentése: kasza élesítésére szolgáló fenőkő.
Művészeti Múzeum Nagybánya 24,22 km-re
Művészeti Múzeum, egykori Sóbányahivatal - Nagybánya.
Batiza 24,91 km-re
Batiza fatemploma 1699-ben épült. Érdekessége a jellegzetes máramarosi motivumokkal diszitett kapu, a bejárati ajtó belso oldalán levo halálábrázolás és a templom belso freskói.
Tájház Dragomérfalva 34,22 km-re
A dragomérfalvi tájházat egy régi, máramarosi faházban rendezték be.
Kék-tó Kék-tó Felsőbánya 16,35 km-re
A Kék-tó Felsőbánya határában van. Vadkacsák - A tó nem volt hű a nevéhez. A tó partján - Sajnálom, hogy nem volt kék, mert úgy az igazi. Talán, majd... - Köszönöm az információt. Ez az érdekes sötétzöld színű tó, 528 m tengerszint feletti magasban található, területe 0,50 ha, legnagyobb mélysége 4 m.
Kővár Berkeszpataka Kővár Berkeszpataka 39,09 km-re
Az Ilosvai-hegységhez tartozó Kővárvidék területén, a Berkesz (Berkeszi-patak) mellett fekszik Berkeszpataka község. Hazafele - Nagybányáról hazafele tartva tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük ezt a várat. A Berkeszpataka délkeleti, Bucsonfalva északi határában emelkedő, az itt nagy kanyart leíró Lápos bal partja fölé magasodó, 407 m magas sziklaszirt tetejét Kővár romjai koronázzák.
Komárnok-csúcs Cibles-hegység 43,15 km-re
Komárnok-csúcs, románul Varful Comarnicele.
Vércse-tó Máramarosi havasok 47,05 km-re
A Máramarosi havasok nem bővelkednek tavakban, Csak a Farcau-Mihailescu hegyen találunk tavakat. A legnagyobbik a Vércse-tó (Lacul Vinderel), ami a Farcau (1957 m) és a Mihailescu (1918 m) csúcsok közötti nyeregben van 1665 m magasan, területe 0,90 ha, legnagyobb mélysége 5,5 m.
Farkasrév 13,94 km-re
Farkasréven szervezik meg minden év június utolsó hétvégéjén a lakodalmi fesztivált.
Izakonyha 31,94 km-re
Izakonyha fatemploma a hagyomány szerint a tatár támadást követő évben, 1718-ban épült. Belső festése 1754-ben készült el, Szaplonczai László költségén.
Aknasugatag 5,3 km-re
Aknasugatag nagy sótartalmú vizei miatt hires erdélyi fürdohely.
Mészárosok tornya Nagybánya 24,42 km-re
A Mészárosok tornya egy kör alaprajzú, zömök torony, mely a XV-dik században épült. Miután 1672-ben a kurucok elűzik a vár német őrségét, az erődítmény újra császári kézre kerül.
Fernezelyi-tó 19,37 km-re
A nagybányaiak kedvenc kirándulóhelye a mesterséges Fernezelyi-tó.
Fernezely vízesései Nagybánya 20,01 km-re
Fernezely vízesései Nagybánya Fernezely (Firiza) nevű városrészében találhatók, és a Valenilor utcából közelíthetők meg. Egy könnyen elérhető, városközeli látnivaló - bár aszfalton, de keskeny úton juthatunk oda.
Szent Mihály és Gábriel arkangyalok fatemplom Nyárfás 21,16 km-re
A nyárfási Szent Mihály és Gábriel arkangyalok fatemplom, figyelemre méltó falfestményeivel, műemlékké nyilvánított épület. Egyike annak a nyolc máramarosi fatemplomnak, amely 1999-ben a világörökség részévé vált.
Szűz Mária Születése templom Jód 30,17 km-re
Jód temploma a legrégebbi máramarosi fatemplom, 1364-ben épült.
Máramarossziget 17,46 km-re
Máramarossziget látnivalói a katolikus templom, a református templom, az 1848-as honvédtisztek emlékmuve, Leövey Klára emlékoszlopa, Hollósy Simon szüloháza, a Történeti Múzeum, a Máramarosi Néprajzi Múzeum, a kommunizmus és az ellenállás áldozatainak emlékmúzeuma, az elhurcolt 38 ezer zsidó emlékmuve, a zsinagóga, Elie Wiesel szüloháza, a Kultúrpalota és a falumúzeum.
Istvánka-csúcs Cibles-hegység 43,46 km-re
Istvánka-csúcs, románul Varful Stefanitei.
Kőhát-vízesés Gutin-hegység 10,7 km-re
A Kőhát-vízesés a Fekete-csúcs és a Tisza-kő között található. A víz egy 12-15 m magas, függőleges andezit-sziklafalról zuhan alá.
Istenanya elszenderülése görögkatolikus fatemplom Felsőkálinfalva 9,21 km-re
A felszegi görögkatolikus fatemplom 1785-ben épült, háromkaréjos alaprajza Máramarosban szokatlan, moldvai hatás. Fedele kétereszes, belső festése textilre készült, ikonosztázát Nicolae Cepschin készítette 1788-ban.
Szeptember végén Szeptember végén Koltó 38 km-re
Ott ül Petőfi és múzsája a Teleki kastély parkjában, két hatalmas mocsári ciprus társaságában. Petőfi - A covid járványra való tekintettel, nem tudtunk bemenni a kastély udvarára. Pár lépésre Petőfi somfájának magjából sarjadt somnövendék.
Istenanya születése görögkatolikus fatemplom Felsőkálinfalva 8,03 km-re
A keleti falurészben, a temető dombján áll az Istenanya születése görögkatolikus fatemplom. Eredeti formájában 1630 és 1663 között épült.
Hotinka 3,13 km-re
Hotinkán minden év május elso vasárnapján tartják a környék leghiresebb fesztiválját, annak az embernek a tiszteletére, aki a leghamarabb befejezte a tavaszi munkálatokat.
Kakastaréj A Kakastaréj a Gutin-hegység legismertebb természeti látványossága. Taréj - Már az Ökörmezőn áthaladva lenyűgözött a táj. Kukori - Nem gondoltam, hogy meg fogom találni a dobozt, mikor felértem a tetőre. Az érdekes vulkanikus sziklaképződmény a nevét a taréjszerű formájáról kapta, mely már sok kilométer távolságról is felismerhetővé teszi.
Kaszakő-menedékhely Széples-hegység 39,81 km-re
Kaszakő-menedékhely, románul Refugiul Arcer.
Csurgó-vízesés Gutin-hegység 16,92 km-re
A Csurgó-vízesés a Csurgó (Ciuroi)-patakon található, mely a Szarvaszó-patak mellékpataka. Körülbelül 20 méter magas, a Csurgó-kő (Piatra Ciuroiului) függőleges andezit-sziklafalán.
Szinér vára Szinér vára Szinérváralja 40,93 km-re
Szinérváralja feletti Apa-hegyen láthatók a középkori Szinér-vár csekély falmaradványai. A várat a református templom teréről induló kék háromszög jelzésen 1 óra alatt lehet elérni.
Fatemplom Fatemplom Desze 0,35 km-re
Desze 1717-ben épült fatemplomában találjuk a legszebb máramarosi falfreskókat, melyeket 1780-ban készítettek. Ez igen - Ez aztán tényleg egy szép szimpatikus templom.
Fekete-tó mocsár 13,64 km-re
A Cibles hegységnek csak egy kis hegyi tava van, az ún. Fekete tó, románul Taul Negru, ami a Oigla-csúcs (1413 m) és a Fekete-csúcs (1589 m) között található.
Felsővisó 44,13 km-re
Felsovisó látnivalója a keskeny nyomtávú hegyi vasút.
Bogdán vajda vára Izakonyha 31,55 km-re
Bogdán vajda feltételezett várát Izakonyhától délnyugatra, az Iza déli partja fölé emelkedő domb északi részén találjuk.
Szent Mihály és Gábriel arkangyalok templom Szarvaszó 20,48 km-re
A szarvaszói Szent Mihály és Gábriel arkangyalok ortodox (volt görög-katolikus) templom valószínűleg a 16-dik században épült. A templom történelmi műemlék épület, kódja MM-II-m-A-04624.
Nagyjézer-mocsár 4,6 km-re
A Kőhát hegységben tőzegláp tavak találhatók, peldaul a Demeter-tó, Vlaschinescu-tó, a Hernécsi Nagytengerszem és a Nagyjézer-tó.
Avasfelsőfalu 33,78 km-re
Avasfelsofalu lakóinak nagy része külföldön dolgozik, a megkeresett pénzbol pedig hatalmas, eléggé furcsa épületeket emelnek maguknak.
Pintye tavak 12,81 km-re
Az 1700-as években építettek bányaipari célokra két tavat a Mogosa csúcs alatt, a Bódi I-II tavakat (Pintye tavak). A Bódi I-es tó 720 m magasan van, 3,5 ha a területe, maximális mélysége 7 m, a Bódi II-es tó pár perc járásra van tőle 700 m magasan, területe 1 ha, maximális mélysége 4 m.
Római katolikus templom Nagybánya 24,22 km-re
Római katolikus templom, egykori jezsuita kolostortemplom - Nagybánya.
Szent Piroska-templom Sajómező 20,7 km-re
Sajómező közel 400 éves templomának 1783-ban készült freskóin félelmetes jeleneteket láthatunk.
[ Fel ↑ ]
Sárkányok kertje - Almásgalgó
Sárkányok kertje - Almásgalgó 76,13 km-re
A Szamos menti hátság nyugati peremvidékén, Zsibó várostól 8 km-re található a gigászi kőamfiteátrum, a Sárkányok kertje.
Holló-kő - Kelemen-havasok
Holló-kő - Kelemen-havasok 99,44 km-re
Bencés kolostor romjai Bencés kolostor romjai Kőd 57,77 km-re A bencés kolostor egy kis erdős platón található az Aranyosvár alatt pár száz méterre - Út nem vezet a romokhoz. Bunyitay Vince 1887-ben ír könyvében a bencés kolostorról, a leírásából tudjuk, hogy a templomhajó mérete 13*7 m és a falainak vastagsága 1,10m, építőanyaga kő, kváderkövekkel.
Iza kék forrása Radnai-havasok 54,82 km-re Iza kék forrása - Izaszacsal.
Golgota-nyereg Radnai-havasok 60,08 km-re Golgota-nyereg, románul Saua de sub Golgota Rodnei.
Kállay Antal-kúria Batiz 68 km-re Kállay Antal-kúria - Mioritei utca 98 szám, Batiz.
Nagy-Pietrosz-csúcs Radnai-havasok 61,18 km-re Nagy-Pietrosz-csúcs, románul Pietrosul Rodnei, Varful Pietrosul Mare. Az 1941-es magyar katonai térképen Horthy-csúcs a neve.
Borkúti-berek Romoly 55,05 km-re Borkúti-berek, románul Zavoaiele Borcutului.
Nagy-Bukuly-csúcs Radnai-havasok 61,74 km-re Nagy-Bukuly-csúcs, románul Varful Buhaescu (Bucuiescu) Mare. Az 1941-es magyar katonai térképen Rebra, a harmadik osztrák felmérés térképén Mamaia néven szerepel, a román katonai térképen névtelen csúcs.
Mosolygó-tó Mosolygó-tó Radnai-havasok 62,12 km-re Az egykori jégárak több szemet gyönyörködtető tengerszemet is az utókorra hagytak. Mosolygó találat - Megtaláltam a mosolygó ládát szombaton, egy népes, mosolygó csapat társaságában. A glaciális eredetű tavak kivétel nélkül a főgerinctől északra, az erdőhatár felett helyezkednek el.
Rebra-nyereg Radnai-havasok 62,8 km-re Rebra-nyereg, románul Saua Tarnita la cruce.
Esztena-csúcs Máramarosi-havasok 64,23 km-re Esztena-csúcs, románul Varful Stana lui Verticu (Varatic).
Aranyos vára Aranyos vára Kőd 57,57 km-re Kőd helységet északi irányba hagyjuk el egy kőzúzalékos úton. A falut elhagyva egy derékszögű bal kanyar után egy hasonló jobb kanyar következik majd az út kiegyenesedik és észak felé tart tovább.
Katalin-nyereg 54,72 km-re Katalin-nyereg, románul Saua Pietrii - a Katalin (Catielu)-völgyéről elnevezve.
Fekete nyár Csokmány 65,01 km-re A Csokmány melletti fekete nyár a Szamos folyó partján található, kerülete 10,7 m, állítólag a legvastagabb fekete nyár Romániában, és a második legvastagabb fa az országban, talán nemzetközi rekord is.
Tausoare-barlang Radnai-havasok 62,4 km-re A Tausoare-barlang, ejtsd Töúsóáre, a Tausoare-patak forrásvidékén, a Borla-tetőtől nyugatra, a Puszta-tető északi oldalában található.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.