Szörénykanizsa település (Krassó-Szörény megye) Központ: Domásnya. Szörénykanizsa román elnevezése: Canicea. Egyéb neve: Kanizsa.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Szörénykanizsa (Krassó-Szörény megye) és környéke turisztikai látnivalói

Olán-csúcs, románul Varful Olanelor. Az olane szó félhenger formájú tetőcserepet jelent.
Vízimalmok Vízimalmok Ógerlistye
A Rudaria-patak szurdokvölgyében huszonkét, fából készült vízszintes vízimalom található, többségüket ma is használják. Folyamatosan zuhogó esőben - Nem kirándulni indultam, de erre vezetett az utam. 1874-ben még ötven ilyen malom működött a völgyben.
Szárkő-hegység
A Szárkő-hegység a Déli-Kárpátok északnyugati részén található, Krassó-Szörény és Hunyad megyék területén. A Szárkő név az ómagyar szár szóból ered, kopaszkövet jelent.
Gőzölgő-barlang Herkulesfürdő
Gőzölgő barlang - Herkulesfürdő Szauna - Tényleg nagyon profi a hely.
Nagy-Domogléd-csúcs
Nagy-Domogléd-csúcs
Arágyes-tavak Retyezát-hegység
Arágyes-tavak, románul Taurile Radesului, Lacul Rades.
Római katolikus templom Római katolikus templom Stájerlakanina
Ha a Ménes völgyéből Resicabánya fele vesszük utunkat, egy nagyon érdekes városon haladunk át. Stájerok - A templom ajtaja nyitva volt, így sikerült képeket készítenem az üvegen keresztül. Itt feltétlenül érdemes megállnunk és egy kicsit körülnéznünk.
Beusnica-vízesés Beusnica-vízesés
A Beusnica-vízesés az Anina-hegység egyik leglenyűgözőbb vízesése. Itt sem sikerült - Mivel nincs segítő információ, itt sem sikerült a dobozt megtalálni. Tufa - Na, ez szerintem szebb mint a Bigér, de ez nincs útban. A mintegy 15 méter magasságból lezúduló víz, az erdő közepén található tisztáson, egyedi és festői tájat teremt.
Karrmezők Karrmezők Zaton-tó
A karrmező (karrosodás) a vízerózió egyik formája a karszt, azaz a mészkő, dolomit és gipszkőzetekben. Ahol a földtani időkben viszonylag lapos kőzetfelületek kerültek a felszínre a vízerózió által, ott a karsztra jellemző kémiai oldódás folytán jellegzetes, éles szélű mélyedések, bordák, barázdák alakultak ki.
Birlea-csúcs Retyezát-hegység
Birlea-csúcs, románul Varful Barlea.
Római kasztrum Teregova
A teregovai római kasztrum a Hideg- és a Temes folyók összefolyásánál, körülbelül 2 km-re a falutól északra, a Hideg-folyó és az európai út között, a folyó bal partján volt. A kasztrumot Mehádia és Tibiscum közé helyezték el, azon útvonal mentén, mely Dácia délnyugati határát jelentette.
Bánsági Szfinx
A bánsági szfinxnek nevezett kőszikla a Herkulesfürdőhöz tartozó terület délnyugati szélén, a Cserna folyó partján, a DN 6 jelzésű műút közelében található.
Szkerisóra köve-csúcs Godján-hegység
Szkerisóra köve-csúcs, románul Varful Piatra Scarisoarei.
Teregova-szoros Örményes
A Temes-Cserna árok a Kárpátok leghosszabb folyosószerű árka, 90 km hosszú, Örményes és Teregova között összeszűkül, kialakítva a Teregova-szorost. A Teregova szűk szorosán keresztül kapcsolódik északra a Teregova-felszín a Karánsebesi-medencével.
Őslénytani lelőhely Kiskirálymező
Kiskirálymező őslénytani lelőhelye Bélajablánc község területén található, védelem alatt álló terület. Rétekkel és erdős részekkel borított domboldal, ahol a mészkövekben, agyagban és homokban, miocén időszakhoz tartozó ősmaradványokat lehet találni.
Sebestorony Sebestorony
A Szörényi-havasokhoz tartozó Szárkő-Godján-hegység északnyugati részében, Karánsebestől keletre fekszik Sebestorony község. Havas hegyek alatt - Fél óra gyaloglás után értünk fel a romokhoz. V@lybra_2 - A szervesdi tó után megkererstük a Sebestoronynál elrejtett dobozt is. A falutól 1 km-re északkeletre található a 420 m magas Stirminica-hegy, melynek ormán többemeletes toronyrom dacol az idők múlásával.
Kis-Domogléd-csúcs
Kis-Domogléd-csúcs
Szentháromság sziklája Szentháromság sziklája
A sziklába vájt Írott kő ortodox remetekolostor Örményes határában, a Temes felett átívelő vasúti híd tövében található. Az újrarejtett ládát találtátok meg - Hát, ez egy másik láda volt. Majdnem drive-in rejtés - A vasúti híd, illetve a Szentháromság sziklájának közelében, mindkét oldalon hatalmas parkoló áll rendelkezésre. Először egy 1788-as katonai térkép tüntette föl, Szentháromság sziklája néven.
Porta Orientalis-hágó Domásnya
A Porta Orientalis-hágó a vízválasztón helyezkedik el, Domásnya falutól északra. A Keleti Kapu a Mehádiai-völgyet köti össze a Temes völgyével.
Őslénytani lelőhely Apádia
Őslénytani lelőhely, Apádia
Isten hídja Isten hídja
Az Isten hídja, a legnagyobb természetes híd Romániában, és a második legnagyobb Európában. Az egyetlen olyan romániai természetes híd, amelyen keresztül lehet hajtani gépkocsival.
Klincs-csúcs Retyezát-hegység
Klincs-csúcs (fordítás kiejtés alapján), románul Varful La Clince.
Campusel
A Campu lui Neag - Gura Butei - Szkokul-szoros - Bárány-mező - Campusel útvonal a Nyugati-Zsil mentén halad, földrajzilag előbb a Vulkán-hegység és a Retyezát, majd az Oszlea-hegy és a Kis-Retyezát határvonalát követi. Megtaláltuk sikeresen - Jorgován-kő mászás előtt kerestük meg a ládát.
Jorgován köve-csúcs Retyezát-hegység
Jorgován köve-csúcs, románul Varful Piatra Iorgovanului.
Ferenc József szobrának talapzata Ferenc József szobrának talapzata Karánsebes
Ferenc József egészalakos szobrát 1906 október 7-én avatták fel Karánsebesen. Ferenc Jóska - Az igazat megvallva, szerintem az öreg császár jobban nézett ki azon a talpazaton. 1943-ban eltávolították, azóta a talapzaton Dragalina tábornok szobra áll.
Kis-Lépcső-csúcs Godján-hegység
Kis-Lépcső-csúcs, románul Varful Scarita.
Rejtett sziklakapu Rejtett sziklakapu
Rejtett sziklakapu a Cserna felett
Szerelem-alagút Szerelem-alagút Obrézsa
A Szerelem-alagút egy elhagyott sínpár fölé nőtt fakoronák által kialakított zöld folyosó, Obrézsa és Novákfalva között, Karánsebes közelében, Krassó-Szörény megyében. Sínek - Csodálkozom, hogy egyáltalán még létezik a sínpár. Több helyen is meg lehet közelíteni, Obrézsa egyik mellékutcája is keresztezi a sínpárt.
Sztanulec-menedékhely Nagy-Lepusnyik Retyezát-hegység
Sztanulec-menedékhely (Refugiul Stanuleti) - Nagy-Lepusnyik (Lapusnicul Mare).
Kis-havas Szárkő
A Szárkő-hegység a Déli-Kárpátok nyugati részén található. Illés lekergetett - A túránk legmagasabban fekvö dobozát a Kis-havasi kereszt alatt találtuk meg. A térképen egy eldőlt, egyenlő szárú háromszögre hasonlít, melyet nyugaton a Temes völgye választ el a Szemeniktől, északon a Bisztra a Ruszka-havastól, délen a Hideg patak a Godjántól és a Csernai-havasoktól, keleten a Sesz és a Nagy patakok a Retyezáttól.
Mikusa-csúcs Godján-hegység
Mikusa-csúcs, románul Varful Micusa.
Csúnya-tó Retyezát-hegység
Csúnya-tó, románul Taul Urat.
[ Fel ↑ ]
Salitrari-barlang - Cserna-hegység
Salitrari-barlang - Cserna-hegység
Roland-barlang - Cserna-hegység
Roland-barlang - Cserna-hegység
Sztenisóra-vízesés Retyezát-hegység Sztenisóra-vízesés, románul Cascada Stanisoara.
Nagy-völgy-csúcs Retyezát-hegység Nagy-völgy-csúcs, románul Varful Valea Marii.
Florica-tó Retyezát-hegység Florica-tó, magyarul kiejtve Florika.
Szlevej-tó Retyezát-hegység Szlevej-tó, románul Slaveiu.
Vízesés Német-völgy Vízesés a Német-völgyben (románul Valea Mare, régi osztrák térképen Deutsches Thal), Újmoldova és Padina Mátyé (Padina Matei) között. A 30 m magas vízesés román neve Buraul Mare.
Kis-Pelága-tó Retyezát-hegység Kis-Pelága-tó, románul Lacul Peleguta (magyar kiejtés Peleguca).
Zergebak-csúcs Retyezát-hegység Zergebak-csúcs, románul Varful Tapului.
Nagy-völgyi-nyereg Retyezát-hegység Nagy-völgyi-nyereg, románul Saua Valea Marii.
Bukura-csúcs 1 Retyezát-hegység Bukura-csúcs 1, románul Varful Bucura I.
Retyezát-csúcs Retyezát-csúcs
Lolája-nyereg Retyezát-hegység Lolája-nyereg, románul Saua Lolaia.
Kis-Kusztura-tó Retyezát-hegység Kis-Kusztura-tó, románul Lacul Mic al Custurii.
Zajkány Zajkány falu közelében, egy domboldalon volt Hunyadi János-emlékművének maradványa.
Bukura-csúcs 2 Retyezát-hegység Bukura-csúcs 2, románul Varful Bucura II.
Sztenisóra-tó Retyezát-hegység Sztenisóra-tó (Esztena-völgyi-tó).
Zergék tava Retyezát-hegység Zergék tava, románul Lacul Caprelor.
Hunyadi-emlékmű Zajkány A volt emlékmű felirata: Hunyadi János tizenötezer vitézével, az 1442-iki szeptember 6-án e szorosban verte szét Sehabeddin beglerbégnek Erdélybe nyomuló nyolcvanezer főnyi hadseregét. A dicső fegyvertény örök emlékéül állíttatá ez oszlopot Hunyadvármegye közönsége a honfoglalás ezredik évében.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.