Székpatak település (Hargita megye) Központ: Maroshévíz. Székpatak román elnevezése: Secu.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Székpatak (Hargita megye) és környéke turisztikai látnivalói

Both-vára Both-vára Gyergyószentmiklós 31,18 km-re
Gyergyószentmiklósról a Gyilkos-tó felé haladva, a Békény és a Várpataka találkozásánál, az út bal oldalán emelkedik a Várdomb. A doboz a helyén van - A tornác alatt találtam egy X-et. Térdre borulva, a kápolna előtt - Több alkalommal jártam már itt. Jó kis kaptató vezet fel ide - Az ösvény mellett iszalag bokrok vannak. Tetején egykor vár állott, helyén ma kápolna található.
Gac-oldali emlékmű Gac-oldali emlékmű Gyergyószentmiklós 32,1 km-re
A második világháborúban, 1944 szeptember 7-én, ezen a helyen vesztette életét 159 székesfehérvári honvéd katona. A Gac-oldali harcok alkalmával ugyanakkor 20 gyergyói székely is odaveszett.
Síugrósánc Síugrósánc Gyergyótekerőpatak 34,81 km-re
A gyergyótekerőpataki síugrósánc a falutól keletre, a Kútfő nevű helyen található. A múlt - Vasárnapi sétánkat ide terveztem, nem hagyhattam, hogy valaki megelőzzön a megtalálásban. Egykor nemzetközi versenyeket szerveztek itt, ma az enyészet lett úr rajta, a létesítményt felvette a gaz.
Zászpás Zászpás 25,86 km-re
A Zászpás egy 1279 m magas csúcs a Görgényi havasokban. Ravasz rejtés - Megtaláltuk, habár nagyon ravaszul elbújt egy felhőbe az egész környék. Gratulacio - Gratulacio az elso megtalalonak. Régi ismerösők - Régi turatársakkal indultunk neki ennek a jól ismert helynek, csak most általunk ismeretlen uton menntünk fel és jöttünk is le. Tiszta időben gyönyörű kilátás nyilik a Maros völgye, meg a Kelemen havasok felé.
Szent Katalin katolikus templom Szent Katalin katolikus templom Ditró 20,89 km-re
A kistemplom építése ideje nem ismert, a 13-dik században valószínűleg kápolna jellegű lehetett, amit később átalakítottak. Tornyát 1653-ben kezdték építeni, 1756–57-ben került sor a templomhajó kibővítésére.
Bölcsesség kútja Bölcsesség kútja Gyergyóremete 21,98 km-re
A Bölcsesség kútja Gyergyóremete község központjában található, a Bánya út és a Kő-patak kereszteződésénél. Ünnepélyes átadására 2019-ben, a falunapok vasárnapján került sor.
Gyöngyös-patak vízesései Gyöngyös-patak vízesései Kelemen-havasok 29,74 km-re
Gyöngyös-patak vízesései Gyöngyös patak - Egy élmény volt az Illés-szikláitól beereszkedni az itt-ott embermagasságú kúszófenyők között a nyeregbe.
Vasúti híd Gyergyóvárhegy 15,86 km-re
A vasúti hídon keresztül a Várhegy átvágásába vezető vasútvonal képe látványos fotótéma. A Várhegyről szép kilátás nyílik a Maros kanyarulataira, jól látható innen a régi meder vonala is.
Fekete Bitka Fekete Bitka Hagymás-hegység 36,32 km-re
A háromkúti útból kitérő, a Gyümölcsénes-tetőre vezető út pillanatnyilag kicsi kocsival is járható. Innen Lucs-kő irányába haladunk, de nem térünk majd le balra a kőhöz, hanem egyenesen folytatjuk utunk a gerincen, majd jobbra térve kimászunk a Fekete Bitkára.
Tőzegláp az Oroszok-patakánál Bélbor 12,31 km-re
A 15-16 hektáros tőzegláp területén olyan jégkori reliktum fajok maradtak fenn, mint például a törpe nyír (Betula nana). Az Oroszok-patakának Kis-Besztercébe történő beömlésénél, a Kis-Beszterce jobboldali partját elfoglaló mocsaras terület Bélbor legösszefüggőbb tőzeglápja.
László-ház László-ház Gyergyószentmiklós 31,22 km-re
A Fogarassy Mihály utca 5 szám alatt található épület falán egy emléktábla hívja fel magára a figyelmet. A felirat szerint ebből a házból származott több neves személy, akik a László családnevet viselik.
Alszegi csengettyű Alszegi csengettyű Gyergyószentmiklós 31,42 km-re
A gyergyószentmiklósi Békény utca 70 szám alatt található az alszegi csengettyű. EKE02 - Bár ezerszer jártam már ebben a városban, de ezt a helyet nem ismertem. A harangláb a XIX-dik századból származk, a római-katolikus egyházhoz tartozik.
Túlfolyó-ág Túlfolyó-ág Súgó-barlang 37,17 km-re
A gyergyótekerőpataki Sugó-barlang Buzogányok-terméből kiágazó Tulfolyó ágát 1966 januárjában fedezik fel, összhossza 140 m. Szilveszter - Szilveszter előtt bemásztunk a túlfolyóba és megtaláltam ezt a rejteket is. Május 1 - A majálisos hosszú hétvége egyik célpontja a Súgó-barlang lett. Talaltam egy ladat a Sugo barlangban - Talaltam egy geotrekking ladat a Sugo-barlang melyen, a barlang rejtett reszeben, ahova konyokon kellett bemaszni. Járataiban cseppkőbuzogányokat, vastag, bordázott testű cseppkőoszlopokat, sima felületű függőcseppköveket, ősvíznyelőket, heliktiteket, korrodált cseppköveket találunk, diaklázisokat és színlővonalakat figyelhetünk meg.
Veres-kő sziklái Veres-kő sziklái 32,05 km-re
A Veres-kő sziklacsoport az Apostolok szikláitól 4 km távolságra délnyugati irányba 1670 m  magasságban szintén a gerinc közelében helyezkedik el. Por a geodobozon - A 12 Apostol sziklacsoportjai után a Veres-kő szikláit kerestük fel.
Ó-sáros fürdő Ó-sáros fürdő Borszék 6,25 km-re
2012 október 27-én üzemelték be a korabeli képeslap nyomán újraépült borszéki Ó-sáros fürdőt. Feredő - Volt szerencsém megfürödni a medencékben. Ezzel történelmi fejezetet élt meg a település, saját fürdőjének használatba adó ünnepét.
Astragalus vasalt mászóút Astragalus vasalt mászóút Munticsel-hegy 33,27 km-re
Az Astragalus vasalt mászóút az astragalus gyógynövényről kapta a nevét. A weben található egyik leírás szerint ez a kreatívitás növénye.
Rönklenyomat-barlangok Ratosnya 36,47 km-re
A ratosnyai rönklenyomat-barlangok közül a T2-es (05-117/30) a Maros jobb oldalán, Ratosnya község keleti végében található, attól északra, 70 m relatív magasságban. A T3-as (05-117/31) barlang 50 méterre van a T2-től.
Kis Bánffy-forrás Kis Bánffy-forrás Szalárd 31,95 km-re
Szalárd és Andrásháza között a Maros bal partján közvetlenül a folyómeder mellett egy termálvizes medence található. Langyos és tiszta melegpocsolya - A szalárdi bunkerek felkeresése előtt a melegpocsolya közelében elrejtett geodobozt kerestem meg. Kis-Bánffy forrás - A "melegpocsolya" rendes neve Kis-Bánffy forrás. A medence nem nagy, mégis sokan szeretnek benne lubickolni.
Pierre Curie-forrás Pierre Curie-forrás Borszék 7,64 km-re
A Pierre Curie-forrás az Ősforrástól a Bagolyvár felé vezető ösvényen fekszik. Csütörtököt mondott a forrás? - Pedig igyekeztem azonnal, még május elsején, szombaton este elkészíteni az új rejtések weboldalát. Nedves - A beton völgy felőli része enyhén nedves volt, de semmi kóstolási lehetőség nem volt. Lehet nem állandó a hozama - Hasonló tapasztalatunk volt a Tündérkert bejáratánál levő parkolóval szemben található Petőfi-forrás vizével. Ezt a forrást csak 1932-ben fedezték fel, nevét Pierre Curie francia fizikusról kapta, aki 1898-ban fedezte fel a rádiumot.
Várszikla 2 Várszikla 2 Dédabisztra 45,12 km-re
A Kelemen havasok déli lábánál fekszik Déda község. Kicsúszva a rejtekből és elázva - Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam. A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak.
Cseres Tibor emlékmű Gyergyóremete 21,95 km-re
Cseres Tibor emlékműve a gyergyóremetei Cseres Tibor-tér délnyugati szegletében áll, a Bánya utcai kereszteződés mellett. A rézből készült domborműves portré Burján Gál Emil gyergyószentmiklósi szobrászművész alkotása, készítője Barabás Béla szárhegyi kőfaragómester, 1995-ben állították fel.
Szurdok-kő Szurdok-kő Békás-szoros 32,76 km-re
A Szurdok-kő kilátópontjairól fantasztikus panoráma nyílik az alattunk kanyargó Békás-patakra, a korondi ajándékárusok bódéira, ezt a részt nevezik a Pokol tornácának. A negyedik találkozó alkalmával - A negyedik Rejtekhely vadászat Erdélyben találkozó alkalmával találtuk meg ezt a ládát is, szintén csapatmunkával. Nagyon tetszett a rejtek - A felelmetes sziklafalak gerincen megtalaltuk a kevesbe latogatott ladat. A nap harmadik ladaja volt ez - Egy csodalalatos, ugyanakkor felelmetes elmeny volt innen latni a Bekas-szorost. Talán ez a Békás-szoros egyik legszebb része, hiszen innen látható az Oltár-kő, a Bardócz-hegy falai és a Mária-kőhöz tartozó Fekete-torony is.
Nagy-barlang Andrástelep 34,38 km-re
Vulkanikus hegységben barlang? Na ne.
Nyugati kilátó Nyugati kilátó Istenszéke Kelemen-havasok 43,64 km-re
Az Isten széke a Kelemen-havasok leglátogatottabb kilátópontja, különösen a Maros megyeiek kedvenc túracélpontja. Terjedelmes platóval rendelkező csúcs, melynek a nyugati kilátóponttól északra nyúló gerince Szászrégen felől egy hatalmas széknek néz ki.
Orel Dezső egykori háza Gyergyószentmiklós 31,07 km-re
Orel Dezső nevéhez kötődik Gyergyószentmiklós közművesítése, illetve a mai városközpont kiépítése. Az egykori polgármester házának falán egy emléktábla található, a rajta levő bronzplakett a gyergyócsomafalvi szobrász, Baróti Hunor munkája.
Kis Lomás úr szikla Kis Lomás úr szikla 19,24 km-re
A Kis-Lomás-vízesés közelében, a kék háromszöggel jelzett túraútvonal felett látványos sziklaalakzatok emelkednek. Kis Lomás úr, Lomás Ica, és a Cica-mica csúcs - Remélem te is tartod magad majd az egyezségünkhöz, és te is rejtesz ott egy geodobozt. A vízesés fele - Útban a vízeséshez felmásztunk ide a sziklához is, hogy megkeressük ezt a geodozbozt is. Majd legközelebb - A Kis-Lomás-vízesés felé menet megálltam megkeresni ezt a dobozt. Az egyik alakzat oldalában egy emberfejhez hasonlítható szikla nyúlik ki.
Medvebarlang Medvebarlang Borszék 6,81 km-re
A Medvebarlang egy hatalmas sziklákkal és mély hasadékokkal tűzdelt természetes képződmény. Egy nyaknyujtos balek - Hat ha mar nyaknyujtogatasrol volt a szo, az en voltam. Első vagy nem első - Új rejtő, de lehet hogy a régi rejtek. Kalandos hely - Bár mi fordított irányba jártuk be a körutat, könnyen megkerült a doboz, mert minden turista a Medvebarlangban volt. A barlangüregekhez egy nagyon keskeny szurdokon keresztül juthatunk el, melyeket fenyők és érdekes formájú sziklák vesznek körül.
Hétkapu zsákutca Hétkapu zsákutca Ditró 19,75 km-re
Ditróban, a Központ (Középszeg) és Felszeg között található III-dik tízesben, van egy Hétkapunak nevezett zsákutcás falurész. A Hétkapu hét telekből állott, melyek legyezőszerűen helyezkednek el.
Óratornyos ház Óratornyos ház Gyergyótölgyes 21,51 km-re
Az óratornyos ház, vagy röviden Az órás ház, a Putna-folyó jobb partján található. A DJ127 jelzésű megyei útról is észrevehető, szemben a katolikus és ortodox templomokkal.
Szent Barnabás-kápolna Szent Barnabás-kápolna Bucsin-tető 39,77 km-re
A Bucsin-tetőn épült kápolna Szent Barnabás tiszteletére épült. A táblán - Megtaláltuk a helyet, de aztán dilemmába estünk. Üres táblák az út szélén - Amíg a Tizenkettes-forrásnál még valamennyire világos volt, mire a Bucsin-tetőre értem, beesteledett. Földön heverve, de két ceruzával - Az előző látogatásom után, egy hónapra rá, visszatértem. 2021 szeptember 18-án szentelték fel és adták a hívek használatába.
Meddőhányó Meddőhányó Balánbánya 46,66 km-re
Meddőhányó, Szilikózis-ösvény, Boty alja - Balánbánya
Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyóújfalu 37,13 km-re
Újfalu határában, a Vasláb felé vezető kövezett megyei út mentén álló emlékoszlop a Gyergyó romlása néven emlegetett eseményre emlékeztet. Az emlékoszlop felirata Gyergyó lakosságának a kuruc mozgalomban való részvételéről szól.
Sziklafal Sziklafal Gyöngyös-patak 30,33 km-re
Sziklafal - Gyöngyös-patak forrásvidéke - Kelemen-havasok
Vasútállomás Gyergyószentmiklós 30,77 km-re
Vasútállomás Gyergyószentmiklós EKE01 - A gergyószentmiklósi vasútállomás mellett elrejtett geodoboz. Megnéztük - Megnéztük, most nem mint utasok.
Kápolna Kápolna Kicsibükk 18,57 km-re
A XVIII-XIX-dik század folyamán a nagyobb falvakból való kitelepedések során jöttek létre Gyergyó szórványtelepülései, közte a remetei Kicsibükk. A kis település Remete központjától közel 10 km-re, a Martonka-pataka felső folyásának két oldalán alakult ki.
Természeti kincsek tanösvény Természeti kincsek tanösvény Gyergyóremete 22,17 km-re
Gyergyóremetén több tanösvényt hoztak létre, a természeti kincsek, a népi építészeti emlékek, illetve a műemlékek témakörben. A Természeti kincsek tematikus séta a Szent Lénárd plébániatemplom közeléből, a Marosparton megépített kilátóterasztól indul.
Sziklataréj Sziklataréj Ter-kő 46,36 km-re
Terkő és az Öcsém között, a piros sávval jelzett turista úton haladva, a gerincen pár érdekes sziklaalakzatot pillantunk meg. Szűz hó - Az Öcsém előtt ezt a dobozt is sikerült megtalálnunk. Zsuzsa - Örvendek Zsuzsa, hogy eljutottatok erre a varázslatos helyre. Kilátások - Nahát.
Tizenkét Apostol sziklái A 12 Apostol bizarr, karikatúrába illő sziklacsoportja kedvelt túracélpont. Ketnapos Kelemen tura - Laza ketnapos hetvegi tura alkalmaval talaltuk meg. Útvonal és rejtek - A 12 Apostol kolostortól indultunk a 12 Apostol sziklái felé. A sziklaalakulatok a Neagra- és Negrisoara patakok vízválasztóján, Moldva és Bukovina határán helyezkednek el, 1770 m magasan.
Kis-Beszterce Kis-Beszterce 36,04 km-re
A Kis-Besztercés-t legrövidebb úton a Ratosnya völgyén közelithetjük meg, kék keresztet, majd kék háromszöget követve. Elkallódott - Sajnos ennek a ládának annyi. Karbantartás, geodobozok és a papné - Nem tudom, hogy ki lehet a társrejtő, viszont István tudom, hogy élete kalandját éli a minden lehetőségek országában. Karbantartás, pápánás - A társrejtő természetesen a rejtő társa. Nem ajánlom ezt az útvonalat, csak gyakorlott kalandra vágyó túrázóknak, mivel a jelzések nagyon gyengék, a kidőlt fák, a patak, meg a bokrok rendkivül nehézzé és lassúvá teszik a haladást.
La Radu mosógép La Radu mosógép Tósarok 27,21 km-re
A főútról Zsedántelek felé kell letérni - Tósarok települést elhagyva, ahol a Radu patak a Zsedán patakba torkollik, megpillantjuk az egykor virágzó La Radu fogadó öreg mosógépét. Az enyészet útján - Műút vezet már a mosógépig, mely fájdalmasan leromlott 2014 óta. Kiskocsival is megközelíthető, itt kezdődik a különös hangulatú, eldugott, szétszórt tanya-világ.
Tiha-vízesés Tiha-vízesés Nedves-patak Kelemen-havasok 30,18 km-re
A Tiha-vízesés a Kelemen Nemzeti Parkban található. Még márciusban? - Jó lenne, ha összejönne. Én május közepére gondoltam - Ha van igény és jelentkező, természetesen bármikor lehet túrázni, kirándulni, geodobozt keresni és rejteni. Május - Május még messze van, nem tudom, hogy mennyi szabadidőm lesz májusban. A nyolc méter magas vízesés a Nedves-patak, románul Paraul Umed völgyében van, körülbelül 400-500 méterrel a Gyöngyös-patakba ömlő Nedves-patak torkolatától.
Lázár várkastély Lázár várkastély Gyergyószárhegy 26,86 km-re
Gyergyószárhegy településéről az első, napjainkig fennmaradt okleveles adat 1406-ból való, amikor egy Lázár Bernát nevű előkelő mondhatta a magáénak. Az isten háta mögött, töltöttkáposztáért - A töltöttkáposzta-fesztivál alkalmából érkeztünk Gyergyószárhegyre. Megtaláltam vagy mégsem? - Megtaláltam Gábor dobozát Gábor leírása alapján. Lázárék - Ez jóval fej fölött van. Hunyadi Mátyás király uralkodása alatt, 1462-ben Lázár András a földesura, aki már elnökként vezette le az 1506-os agyagfalvi gyűlést.
Kossuth Lajos-park Kossuth Lajos-park Ditró 20,63 km-re
A ditrói Jézus Szent Szíve római katolikus templommal szemben, az út túlsó felén, egy kis parkot találunk, több emlékművel. A Kossuth Lajos-park középső részén egy kopjafa csoport található, melyet honfoglaló vezéreink emlékére állítottak fel.
Beás-tető Beás-tető Maroshévíz 14,14 km-re
Az országúthoz való közelsége, illetve a panoráma miatt, mindenkinek ajánlom a Maroshévíz melletti Beás-tetőt - talán kisgyerekek számára nem annyira. Kelemenpatak utolsó házaitól számolva nekem körülbelül 2 órát vett igénybe az oda-vissza út.
Fatemplom Fatemplom Gyergyótölgyes 21,23 km-re
A gyergyótölgyesi műemlék fatemplom a Szent Arkangyalok ünnepe alkalmával szolgálta ki a helyi ortodox közösséget, és teszi ezt mai is. Nagy öröm - Gyergyóditró felől érkeztem Tölgyesre, a DJ127 jelzésű megyei úton.
Tündérek forrása A Várhegy tövében, a Kis-Nyárád völgyében található a Tündérek forrása. Tündérek vize - Nehezen tudtunk megválni a pompás tőzike rétektől, soha nem találtuk még ilyen csúcsnyílásban, pedig minden tavasszal felkeressük a tavasz hírnökeit, tőzike, hóvirág, tavaszi kikerics, mindez egy helyen. Körút - Kis körutunk alkalmával ugy gondoltam több dobozka is előkerül, talán az én hibám is, hogy nem igy lett. Úton-útfélen - Az út meglett (fentről jöttünk), a pötty meglett, a fa is meglett, a doboz sehunn a fában. Forró nyári napokon kincset ér a forrás tiszta, hűvös vize.
Gyimesi jegenyefenyők Gyimesi jegenyefenyők Bükkhavas-pataka 49,33 km-re
A Gyimesek egyik kevésbé ismert látványossága a két, óriás méretű jegenyefenyő. Csak egy fenyő maradt - Sajnos már csak egy fenyő magasodik.  Magasságuk 42 m, átmérőjük mellmagasságban 110 cm, illetve 130 cm, becsült életkoruk 200-250 év.
Mária-kő északkeleti lelátó Mária-kő északkeleti lelátó Békás-szoros 32,78 km-re
A Mária-kő a Békás szoros délkeleti részén, a szurdok és a Kis-Békás patak között ékeskedik. Pánik - Nem szándékoztam segíteni, nyugodtan vártam, de semmi. Kilátás - A panoráma kabintól átsétáltunk erre a kilátóra, megcsodáltuk itt is a kilátást. Szoros vége - Erre már kellett egy kicsit emelkedni, de nem veszélyes. A Gyilkos-tóhoz látogató turisták egyik attrakciós pontja.
Vigyázó-kő Vigyázó-kő 43,72 km-re
Az Öcsém-tető sziklafalának lábánál húzódó kőfolyást Ördög-malomnak, míg a közelében emelkedő sziklatömböt Vigyázó-kőnek nevezik. Eke túra - Egy novemberi Eke túrán kerestük meg a dobozt. Teli napsutesben - A csiki -23 fokos kodbol jol esett a napsutesben turazni, elsonek a Vigyazo-kovet szemeltuk ki. Zöld majom - A részeg erdőn józanul áthaladtunk, megsimogattuk az ördög malmát, megcsodáltuk a csúcsról a panorámát. A Vigyázó-kő kilátóponjára a Balánbányáról az Egyes-kőre vezető, kék sávval jelzett túraútvonalból ágazik el, a kék kereszttel jelzett ösvény.
[ Fel ↑ ]
Borszék
Borszék 6,44 km-re
Borszék, a Keleti-Kárpátok egyik legszebb fekvésű üdülőtelepe.
Medve-barlangok, Jeges-barlang - Borszék
Medve-barlangok, Jeges-barlang - Borszék 6,88 km-re
A Medve-barlangok tulajdonképpen egy mély sziklarepedés, amibe ösvény vezet.
Ördögútja Ördögútja Málnavész-tisztás Homoródi Bükk 67,58 km-re Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Málnavész-tisztástól a Homoródi Bükk gerincéig terjedő, kápolnásfalusi szakasza. Cserés-kert - Málnavész-tisztás - Homoródi Bükk gerincének ponkja.
Két ismeretlen német katona sírja Sánc-patak 67,82 km-re Két ismeretlen német katona sírja a Bilibók-tető oldalában, a Sánc-patak nyugati lejtőjén, Galaczi Péter volt földjén. Az 1944 augusztusi román átállás váratlanul érte a szovjet csapatok ellen román területen védekező német erőket.
Ördögútja Ördögútja Zetelaki Szőlőhát 61,84 km-re Az Ördögútja második töltésszakasza a szentkirályi Nyírtől a zetelaki Szőlőhátig vonul, majd a Nagy-Küküllő Ivó hídjához ereszkedik be. Hossza 1200 m, északnyugat - délkelet irányban húzódik.
Református templom Nyárádmagyaros 64,61 km-re 1590-ben már egyházát említik, ami legalább kápolna létét tételezi fel, 1643-ból is van adat kápolnáról, amikor még mindig Berekeresztúr filiája. 1791-ben kőtemplom épül s ebben az időben lesz anyaegyház.
Ördögútja Ördögútja Kis-Fenyéd Nagy-Fenyéd 65,31 km-re Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Kis-Fenyéd pataktól a Nagy-Fenyéd patakig terjedő szakasza. Kis-Fenyéd - Égettvész - Kis Tamás legelő - Ördögrontás-árok - Csonka-patak száraz árka - Nagy-Fenyéd.
Ismeretlen német katonák sírja Bilibók tető 66,59 km-re Negyven ismeretlen német katona sírja a Bilibók tető alatt, a Bornyúkert nevű helyen, fiatal nyírfák között, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőt magyar csapatok védték, de a román átállás után a Moldvából visszavonuló csapatoktól elszakadt német katonák kisebb egységei is részt vettek a harcokban.
Szent Antal-kápolna Farkasok pataka Gyimesfelsőlok 64,47 km-re A Szent Antal-kápolna Gyimesfelsőlok egyik régebbi kápolnája, mely valamikor a 60-70-es években épülhetett. A Farkasok patakának északi lejtőjén található, meredek lejtőn.
Magyar katonák sírja Tarhavas pataka 63,75 km-re 18 magyar gyalogos, huszár, tüzér és honvéd sírja - Tarhavas pataka 324 szám, 3,9 km a 12/a főúttól - 1916 december 8 - 1917 szeptember 7. Az adatok szerint 15 katona neve, csapatteste ismert, a kőoszlop Páll Lajos hadnagyé.
Kemény-kastély Marosvécs Kemény-kastély Marosvécs 56,25 km-re Marosvécsre érkezve, már messziről feltűnik a falu fölötti dombon, a lombos fák övezte, egykori reneszánsz várkastély. Több mint 300 évig a Kemény család tulajdonában volt.
Óriások árka Óriások árka Nyárádselye 59,23 km-re Az Óriások árka a Nyárádmente kistérség egyik fontos történelmi, természeti értéke. Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa.
Címeres kút Címeres kút Szászrégen 63,81 km-re A szászrégeni Címeres kút a Sós utca és a Főtér (jelenleg Petru Maior-tér) kereszteződésénél található, ez utóbbi útburkolatának szintje alatt. Három címert láthatunk rajta.
Etéd 68,37 km-re Etéd Szováta, Korond és Parajd után a környék legjelentősebb települése. A falu központjában látható református templom az 1792 szeptember 8- án, a Peszente utcában lakó Péter István házánál kiinduló tűzvész alkalmával 110 házzal együtt leégett, a harangok megolvadtak.
Biális-kúria Biális-kúria Csíkszentmihály 62,99 km-re A Biális-kúria Csíkszentmihály faluban található, a 254 A szám alatt - a 19-dik század elején, az 1800-as években épült. Az épület szerepel a Hargita megyei történelmi műemlékek jegyzékében, HR-II-m-B-12877.
Rompáca borvíz Rompáca borvíz Csíkajnád 63,46 km-re A Rompácai-borvíz kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos tartalmú és mésztufát rak le. A helyiek szerint a rompácai borvíznek gyógyhatása van, sokan ma is használják.
Dózsa György mellszobra Makfalva 68,86 km-re Dózsa György mellszobra - Makfalva
Római katonai tábor Római katonai tábor Mikháza 61,35 km-re A több, mint 2 hektáron elterülő mikházi római katonai tábor Maros megye egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye. A tábor a Nyárád-völgy felső szakaszának védelmét biztosította.
Erdőszakál 59,87 km-re Középkori lakói katolikusok voltak, két templommal - későbbi adat nem szól sem templomáról, sem egykori katolikus lakóiról, vagy azok utódairól a reformáció utáni időkből, mivel a XVI-dik században mindkét település puszta: Pusztaszakál 1519-ben, görög-keletieket telepítenek.
Katonasír az Áldomás-pataka aljában 65,78 km-re Négy magyar honvéd sírja felett felállított emlékkereszt. Az Áldomás-pataka aljában, az út mentén, Antal Péter földjén.
Katonáné hegyese Abod 67,61 km-re Katonáné hegyese, a régi osztrák térképeken Katonanő-tető, a Sokad dűlő legmagasabb csúcsa Makfalva északi határán. Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.