Podúr település (Bákó megye) Központ: Podúr. Podúr román elnevezése: Poduri.
Gyilkoskő 41,67 km-reA Gyilkos-kő a Gyilkos-szorosban, Kovászna és Bákó megye határán található. gyilkosko - Nem tudom, hogy miért gyilkoskő, de gyilkosan szuszogtató és meredek az oda vezető út. Tovább is van - Kiegészítettem a rejtekhely leírását. Tenyleg gyilkosan szuszogtato - Mar reg szandekomban volt e rejtek megkeresese. Itt mészárolták le 1788-ban a törökök a székely helyőrséget.
Rakottyás-tető Nemere-hegység 41,85 km-reHavasi tanyavilágban járunk itt. Séta a Rakottyás tetőre - Ezt a ládát már akkor kinéztem, amikor a Nagy-Sándor-ra készültünk. Pásztorszállások, nyári erdei szállásokkal váltakozva, csángó világ ez.
Lápos remetelak romjai Dormánfalva 13,44 km-reA Csíki-havasok hasonló nevű hegye alatt található Lápos-remetelakot egy szerzetes építette 1737-ben, majd 1850-ben egy tűzvész martaléka lett. Ami az épületből megmaradt, azt a Lápos falu templomához szállították.
Harangláb Pottyand 46,42 km-reA pottyandi harangláb országos műemléki védettséget élvez, a harang 1975 óta nem szólal meg reggelente. Mindkét geodoboz a helyén - A Fenyővize-patak völgyében jártam, a Kolos-tető alatti Farkasvész sarkának nevezett oldalon. Különleges ácsolási megoldások - Már messziről mutatós a kis harangláb, közelről meg csak ámultam- bámultam a különleges szerkezeti megoldásokon. Ma már csak nagy vész idején szól, vagy ha Pottyandnak halottja van.
Szent István-borvízforrás Fehérkő Kászonfeltíz 37,39 km-reA fehérkői Szent István-borvízforrást 2014 augusztusában újították fel, alapítványok támogatásával, valamint Kászonaltíz község tanácsának, közbirtokosságának, és helyi önkéntesek segítségével. Kászon 1 - A kászoni túránk első állomásán nem volt szerencsénk, csak a rejtekhelyet találtuk meg. Ölében vagy tövében? - Biztos szeretnék lenni, hogy jó helyen kerestétek. Volt, nincs - A Tömlőhozó ösvényen indultunk felfele, s benéztünk ide is friss vízért, A doboz nincs már meg sajnos, és nem volt nálunk másik hogy pótoljuk.
Csomortán 48,48 km-reCsomortán falu Kézdivásárhelytől 11 km-re északkeletre található, a Szent Mihály-hegy nyugati lábánál. Fogalomzavar - Nem ertek valamit. Román helységnevek - Csomortán románul Lutoasa. Közigazgatásilag 2004 óta Kézdialmáshoz tartozik.
Régi zsidó temető Gyimesközéplok 42,67 km-reRégi zsidó temető - Gyimesközéplok Gondozatlan temető a hegygerincen - Közel a hidegségi letérőhöz, a vasúti őrházzal szemben parkoltam. Apró temető - A doboz a helyén van, és megtalálta jkgabor is. Juden - Látszik, hogy nem marad senki, aki gondozhatja a temetőt.

Sokan a Szellő-tetőt tartják a Csíki-havasok csúcsának az 1493 méteres magasságával, pedig a Gyimesekben, a Gyimesközéplokról elérhető Hegyes-csúcsa magasabb, 1517 méter. EKE-tábor - Az EKE-táborból való egyik kirándulás alkalmával jutottam el a Szellő tetőre új barátommal, Kozman Botondal ahol megkaptuk ezt a kerek geodobozt. Drájvin túra a csíki Nemere tetejére - Az eredeti elképzelés szerint a gyimesi hágóról indultunk volna a gerincúton. Lengedező - Felkapaszkodtunk a tetőre, kicsodálkoztuk magunkat, és kerestünk, kutattunk de a tető alatt semmit sem találtunk. Ám a Szellő az ismertebb, a könnyebben elérhető.
Honvédsírok az Úz völgyében 26,03 km-reAz Úz-völgyi emlékhelyen augusztus 26-án, az Aklos- és Magyarós-tető alatti völgyben emlékeznek arra a napra, amikor tizenéves leventekatonák átestek a tűzkeresztségen. A honvéd síroknál - Többször jártunk itt, mindkét oldalról, de most dobozt is kereshettünk. Háborúk szele - Részt vettünk a megemlékezésen. Az I és II világháborúban is heves harcok voltak.
Balási kúria Kászonimpér 43,02 km-reBalási József csíkszéki főkirálybíró 1833-ban, későbarokk stílusban épült udvarháza műemléképületként szerepel Hargita megye műemlékeinek jegyzékében. Kijavitva - "Kászonimpér a legrégebbi település a medencében, először az 1332-es pápai tizedjegyzékben említik. Az emeleten könyvtár és fegyvertár volt, a levéltár a világháború pusztításának esett áldozatul.
Leány-vár Bereck 49,78 km-reAz Ojtuz fele tarto muut jobb oldalan, a Leanyvar arka es a Kicsi Csura patakok kozott, 711 m magas kopasz hegyen emelkedik az a varteto amit a helybeliek Leanyvarnak neveznek. Leány csak volt - Megtaláltuk a geodobozt. Hétszer megkerülni - A bereckiek úgy tartják, hogy hétszer kell megkerülni, de térden, a várat, és akkor lehet hallani a pincéből a zenét. Szerencsére nem találkoztam szépasszonyokkal - Miután megtaláltam a Farkasvárat és a Venetúrné várát, átjöttem a műút másik oldalára.
Sziklavilág Setétpataka 45,29 km-reSötétpatak az Erős-hegy lábánál található, a Gyimesközéplokhoz tartozó falut szórványos házcsoportok alkotják. Elhanyagolt fürdő - A Vojkahavastól visszafele jövet megkerestük ezt a helyet is. Setét nem volt, patak igen s doboz is felette - Felmásztunk a sziklákhoz, Imecs kivadászta a dobozt a rejtekből. Setétpatak - Gyimesbükkről visszafele megkerestük ezt a dobozt is. A szép házak jellegzetes, négyszögű beosztású kertjei hosszan felfutnak a meredek hegyoldalakon.
Pogány-havas 48,67 km-reA Pogány-havas és környéke, az év minden szakában érdekes látnivalót nyújt. A teton - Megtalaltuk a dobozt a kijelolt helyen. Jégkoloncok a Pogányhavason - A Szent László emlékhelyről jöttem át a két havast összekötő, lépten-nyomon kidölt, derékbatört fenyőktől akadálypályává vált erdei uton. Virágok doboz helyett - Egy rövid túrát terveztünk közel a Gyimesekhez. A Gyimesi-hágótól indulva kényelmesen fel lehet jutni, kevesebb mint egy óra alatt, a Pogányhavas 1351 méteres csúcsára.
Csodálatos bükkfa Tisztás dombja 46,15 km-reKászonjakabfalva és Katrosa között, a Nagy-ponk vagy Honcsukos teteje csúcstól keletre található a Tisztás dombja. Ennek az aljában folyik a Tisztás-patak, mely a Katrosába ömlik.
Erzsébet királyné emlékoszlopa Bereck 49,15 km-reBereck után az Ojtoz-tető felé menet, az országút 77 és 78-as kilométerkövei között, bal oldalon egy obeliszk emelkedik. Sziszi - Ismerjuk mar regtol e szereny es csendes emlekmuvet, a Moldovaba vezeto forgalmas ut mellett. Böske - Gyönyörű volt a lemenő nap. Királynő - A kanyarodó autók gumicsikorgását hallgatva, a szerelővas segítségével távolítottuk el a dobozt takaró fadarabot. A helyet Körültájnak hívják.
A százkarú bükkfa Farkasvész sarka 45,44 km-reA Csíki-havasok piros kereszttel jelzett túraútvonalából, a Kolos-tető és a Sándor dombja között, a Farkasvész sarkától észak-keletre, egy meredek oldalvölgy ereszkedik alá a Fenyővize-patak völgyébe.
Venetúrné vára Bereck 49,36 km-reBerecktol eszak-keletre a Micskeberc nevezetu helyen, szabalyos negyszog alaku folderoditmeny all. A berecki Venetúrné vára - A szemben levő Leány várról nagyon jól látszanak ennek az erődítménynek a falmaradványai. Római castrum - Augustia római castrum a fenti castrumhoz hasonló lehetett. Venetúrné átváltozása - A helyszínre érkezve, először a román geojátszótér rejtését akartam megkeresni, mely az egykori római fürdő nyomainak közelében volt elrejtve. Ez az eroditmeny az egykori romai provincia keleti hatarat es az ott elvezeto kozlekedesi es hadi utat vedo romai taborok egyike volt.
Cece vára 47,22 km-reKézdiszárazpataktól 4,5 km távolságra Katrosa irányában, a Kászon vízébe ömlő Várpatak fölött található Váréle nevezetű helyen pihennek Cece várának romjai. Időutazás volt - Valóban, csak nem előre, hanem vissza. Időutazás - Most veszem én is észre, hogy jövő szerdán találtátok meg a jkgabor-féle geoládát. Datum - A helyes datum november 4.

A Katalin-kápolna romjai Kászonfeltíz észak-nyugati részén, melyet a helybeliek Pápországának neveznek, a Kászon-patak földrajzi jobb oldalán, a település felé emelkedő dombon helyezkednek el. Keletkezéséről, építésének idejéről nem maradt fenn írásos emlék.
Régi sáncok Gyimesfelsőlok 45,66 km-reA gyimesfelsőloki régi sáncokat 1701-1702-ben építették a tatár betörések ellen, a sáncok az első katonai felmérésen is jól láthatóak. A jelenleg is látható rész körülbelül 120 m hosszan húzódik el kelet-nyugati irányban a Csapó-hegy északi lejtőjén.
Magyar katonák sírja Tarhavas pataka 36,53 km-re18 magyar gyalogos, huszár, tüzér és honvéd sírja - Tarhavas pataka 324 szám, 3,9 km a 12/a főúttól - 1916 december 8 - 1917 szeptember 7. Az adatok szerint 15 katona neve, csapatteste ismert, a kőoszlop Páll Lajos hadnagyé.
Krisztus lábnyoma Avas-tető 47,47 km-reAz Almás rétről az Olvasó pusztán keresztül felmásztunk az Avas-tetőre. Kerozin és Natur Radler - Van egy frissen ledöngölt, kavicsos út, amelyen ki lehet jutni a tetőre. Újrarejtve - A doboz újrarejtve szemléli a kilátást a Nyavalykára, az Olvasó pusztára, a Szent Mihály hegyre, és az Almás várára. Összekevert helynevek - A világhálón Avas-tetőként említett csúcs a térképeken különböző, megtévesztő és összekevert elnevezés alatt jelenik meg. Mostanában keresztet állítottak a tetőn, ahonnan látszik a lemhényi Szent Mihály templom, a Nyavajka, Lemhény és Kézdialmás.
Tömlőhozó-ösvény Csutakos 35,72 km-reA Fehérkői Szent István borvíztől tovább a Tömlőhozó ösvényen a köves úton felkapaszkodtunk a gerincre. A Csíki-havasok gerincére a Tömlőhozó-ösvényen - Miután a Szent István-borvízforrásnál újrarejtettem a felújítás alkalmával eltűnt geodobozt.
Tanyavilág Gyürke 36,95 km-reGyürke Csíkszentgyörgyhöz tartozik, személygépkocsival megközelíthetetlen. Menaságtól körülbelül 14 km-re található, ami két és fél óra szekérutat jelent, a Fiság-, majd a Csobányos-patak mentén.
Veresszéki borvíz 43,11 km-reKászonjakabfalvától 7 km-re a Borvíz patak völgyében található. Mindket felnek igaza van - Mint rejto nyilatkoznam ,hogy mindket felnek igaza is van es nem is. Sotetedes korul jartunk ott - Az or megallitott, a fenykepzogepen morgolodott, de a doboz a keritesen kivul van, ott senkinek nincs beleszolasa. A keritesen kivul van - Nincs maganteruleten, a keritesen kivul van. A múltban a Balásiak tulajdonában volt, vizét Salvator néven palackozták.
Két ismeretlen magyar honvéd sírja Lókút teteje 35,6 km-reKét ismeretlen magyar honvéd, a 32-dik határvadász zászlóalj katonáinak sírhelye Lókút erdős részén, közel az egykori határvonalhoz. A Rákóczi-vártól a gerincen felfelé körülbelül 2,8 km, a harmadik határkőtől körülbelül 800 méterre, 1944 augusztus-szeptember.
Sebő Ödön keresztje Ugrapataka 41,33 km-reA térkép szerint egy keresztnek kellett volna következni a gerincen, de bárhogy tekergettem is a nyakam, nem találtam meg. 2 doboz - Egy pet előformát kerestünk, de először egy nagyobbacska dobozt találtunk, egy másik játszótér dobozát. Hát az úgy volt, hogy... - Ezen a helyen először radupuscarciuc rejtett, a román nyelvű geotrekking felületen volt bejelentve a rejtés. Nem volt vitás, hogy ez a kereszt a térképfelvétel idején még létezett, eltávolíthatták azóta, mégpedig nem jóindulatból.
Szent László emlékhely Csíkszépvíz 48,86 km-reA Szent László emlékhely magába foglalja a Szent László kápolna konzervált romjait, Szent László kövét, valamint Szent László kútját és az újonnan épült haranglábat. A cél - Végre elértünk a kitűzött célhoz. Kis Pogány havas - A Szépvízi tároló rejtekhelyén mikor belőttem a következő célpontot, ami a Kis Pogány Havas volt, úgy döntöttem, nem megyek vissza Szépvízre, toronyiránt rövidebb.
Ladók- vagy Cifra-völgyhíd 49,59 km-reA Ladók-völgyíd a lóvészi állomás közvetlen közelében fekszik, hossza 112,45 m, a völgy legmélyebb pontja felett a pályaszint 31 m. Ladók-, vagy Cifra-völgyhíd - Jo moka volt :) A talalkozo alkalmaval egyikunk rejtette, a tobbiek pedig megkerestek. Szép híd lehetett újkorában - Még ki se hűlt a rejtés, s már meg is lett. Üres az első hely - Szerénységből meghagytam az üres első helyet.
Sólyomkő-tető Gorzafalva 28,77 km-reA Kalaposkő-sziklát keresve, egy adott pillanatban a Sólyomkő tetejére értem. Végre a csúcs - Újabb mászás után túránk legmagasabb pontjára értünk. Bár a kis tetőről nem a legjobb a kilátás, a környéken érdekes sziklaalakzatokat fedezhetünk fel, ezért érdemes ide kikapaszkodni.
Csinódi bükkfák 41,13 km-reCsinód Csíkszentmárton közelében, az Uz patak völgyében fekvő, eldugott kis csángó település, ahol 2015-ben rönkkápolna épült. Rejtekhely, rejtek, és az első pont - E játszótéren használatos fogalmazás szerint a rejtekhely a látnivaló, a felkeresendő (rejtett) hely. Nem találtuk meg - Mindhárom bükkfa környékét megnéztük, de nem volt sehol. Egyedül jöttem, egyedül mentem - Régóta tervezem, de nem sikerült még Csinódba eljutni.
Csonkatorony Csíkszenttamás 59,64 km-re A 11 méter magas Csonkatorony a Csíki-medencében, Felcsíkon,Csíkszenttamás fölött jelzi az idő múlását. Alkonyati találat - Esti sétának választottuk. Őszi napfényben - A múltkor elpáholt a zápor, irtózatos égzengés miatt elhúztunk. A szerencse nem volt velem - Bizony, én ott kezdtem keresni ahol előre gondoltam. A rom egy középkori templom maradványa, amelyet Csíkszentdomokos és Csíkszenttamás közösen épített.
Kőcsonka Balaskó vára 55,68 km-re Orbán Balázs így ír Balaskó váráról, A Székelyföld leírása című művében: Szentmihálytól a Köd szép fenyvesei között vezet az ut Szenttamásra, ennek közelében egy dombocskát Balaskó várának neveznek. Valószinüleg a Jenőfalván lakott ily nevü primor családnak lehetett itten vára, melyet azonban most nyomtalanul eltörölt az idő hatalma.
Henter-kúria Csíkszentimre 55,39 km-re Csíkszentimrén a romos állapotban lévő Henter-kúria előtti évszázados akácfák és vadgesztenyefák mesélhetnének a Henter családról és a település eseményeiről. A geodoboz eltűnt, a felújítással nem nagyon haladnak - A bejárati kapu előtti utcában parkoltunk. Romokban - Borvízért voltam Csatószegen, s gondoltam, ha már arrajárok eljövök Szentimrére is, rejtekhelyeket keresni. A kúriát Henter bárók építtették.
Iparosok kápolnája Csíkszépvíz 52,91 km-re A Csíkszereda felé vezető főút melletti római katolikus templomocskát mindenki az Iparosok kápolnája néven ismeri. Eredetéről csak annyit lehet tudni, hogy a Bíró család építtette, és az utolsó tatárbetörés idején, 1694-ben már állt.
Katolikus templom Torja 60,85 km-re A XIV-dik század elején Altorjának és Feltorjának két külön plébániatemploma van. A Szent Miklós-templomtól kapta nevét a domb is, amelyen emelkedik.
Katolikus templom Kézdikővár 55,86 km-re A középkorban a falu délebbre, a Cékáspatak völgyében feküdt, a helyet ma is Faluhelynek nevezik. Kovar - Nem tudom, hogy ti hol is kereshettetek a leiras elegge vilagos. Újra kell telepíteni a geodobozt - Bár könnyen megtörténhetik, hogy a geodoboz ott van még a helyén, a rejtekhelyet átalakítottam érdekes hely típusra. Kőkerítések között - Különleges falu. Nyomait Orbán Balázs még megtalálta.
Bükk feje Csíkmindszent 51,39 km-re Csíkmindszent felől a Hosszúaszóba vezető út közepén, a Bükk feje gerincén állva, nem tudtuk eldönteni, hogy mit mihez tódtak. Egyszer lenéztem, majd felnéztem - Kerékpárral indultam egy kis rejtéssel is egybekötött dobozkeresésre. A keresztfánál - Kiértünk a Bükk fejére és megálltunk a keresztfánál. Fitód falu neve ugyanis, népies magyarázat szerint abból ered, hogy a Hosszúaszóban lakó fiak egyre tovább tódtak, azaz építkeztek.
Bakalja Folk Csűr Csíkszentkirály 58,67 km-re A csíkszentkirályi Folk Csűr Egyesület rendszeresen szervez hagyományőrző programokat Bakalján, a Gábor család tanyáján. A Bakalja Folk Csűr Csíkszentkirálytól két km-re nyugat felé található, a Szentimrei Büdösfürdő irányába indulva.
Csíkszentmihály hársfái 54,39 km-re A hosszan elnyúló Kőd és Kőcsonka magaslata alatt, a Rákospatakamentén elterülő Csíkszentmihály templomkertjében találhatók hársfák mesélnek a településről. Gyanús szemekkel - Egy kicsit magasan volt, de megtaláltuk. Hát, szívesen - Gábor, tudom mennyire szereted ezeket a rejtéseket - hát, szívesen. Izgalmas volt - Ha Csobotfalván azt írtam, hogy porosak voltak a dobogtató gerendái, akkor a szentmihályi lépcsőhöz képest ez nem kifejezés. Kezdjük a mesét a település nevével, mely az egyházközség védőszentjéről, Szent Mihályról származik.
Csihányos Csíkzsögöd 58,65 km-re A Csihányos egy délnyugat-északkelet irányban elnyúló hegyláb, amely a Rejtek- és a Szentvér-patak völgye között helyezkedik el, a Várhegytől keletre levő Faragó-domb és Zsögödfürdő között.
Baross Gábor vasminiszter Kézdivásárhely 61,09 km-re Baross Gábor (Pruzsina, 1848 július 6 – Budapest, 1892 május 9), a dualizmus korának kiemelkedő gazdaság- és közlekedéspolitikusa volt. Szombati körút - Oroszfaluból az állomásig hajtottuk a bringákat. Hazatérés - Zaboláról hazafele kerestük meg ezt a dobozt. Bódé - A bódé a helyén van, de a dobozt több percnyi kutakodás után sem került elő. A vasútügy fejlesztése terén elért eredményei miatt vasminiszternek nevezték, kora Széchenyi István közlekedéspolitikai eszméinek megvalósítóját tisztelte benne.
Komlósároki alsóborvíz Tusnádfürdő 63,87 km-re Komlósároki alsóborvíz - Tusnádfürdő. Borvizkostolon - Ezt a borvizet is megismertem, elegge zavaros volt talan meg a Nyarad sem volt ennyire. A Komlósárok alsó, Oltba szakadása előtti szakaszán több nagyhozamú foglalt és foglalatlan, 12,5 C hőmérsékletű borvízforrás tör fel.
Gyógyvízforrások Bálványosfürdő 59,76 km-re Bár nem tartoznak a Zsombor-patak forrásvidékéhez, közelségük miatt érdemes megtekinteni a szállodától nem messze, Bálványosfürdő irányában levő, közvetlenül az út mellett levő Gyógyvízforrásokat. Vegso erokifejtes ugy mar szurkuletben - Utolso erommel, meg a vilagossag mellett erre is elindultam. Másodjára - A mai nap ez az utolsó megtalálásunk. Bálványos IV - A következő állomásunk a Gyógyvízforrások volt, ahol sajnos nem jártunk sikerrel. A műút mellett erre egy tábla hívja fel a figyelmet.
Keskenylevelű ezüstfa Csíkszereda 57,14 km-re Forgalmas helyen, a Cosbuc utca sarkán, a Venczel József utcában, a volt Femina üzlettel szembeni Hirsch-ház udvarán, árválkodik egy göcsörtös fa a kapu mellett. Ha beszélni tudna, felhívná magára a figyelmet.
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.