Haineala település (Bákó megye) Központ: Parjol.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Haineala (Bákó megye) és környéke turisztikai látnivalói

Gyimes vára Gyimesbükk község után, a Tatros-völgyének gyimesi szorosánál ma már nem találunk várat. Bagolyvár, Gyimesi határkövek - Az elmúlt vasárnap geodobozt helyeztem el a Bagolyvár bunkerének belsejében. Köszönöm az ajánlást - Tervbe vettem az említett két hely és doboz felkeresését is. Meredek lépcsők - Felcaplattunk a meredek lépcsökőn. A Kőorr sziklagerincén látható viszont egy erőd maradványa, melyet Orbán Balázs Blockhausnak nevez.
Bunkerek az Árpád-vonalon Bunkerek az Árpád-vonalon Gyimesközéplok 46,24 km-re
A Nagy-patak völgyében összesen 5 régi, az egykori Árpád-vonalhoz tartozó bunker maradványa található, ebből 4 a völgy bal oldalán van. A Nagy-patak völgyének bunkerei - A geodoboz a második bunkernél van elrejtve. Bunkersorozat - A geodoboz a helyén van. Bunker - A zsidó temetőtől jó kapaszkodón kell feljönni a rejtekhez.
Katonasír az Áldomás-pataka aljában 40,47 km-re
Négy magyar honvéd sírja felett felállított emlékkereszt. Az Áldomás-pataka aljában, az út mentén, Antal Péter földjén.
Prodromica Kolostor Prodromica Kolostor Gyimespalánka 37,24 km-re
A Gyimespalánkai (Előhírnök, Prodromos) Kolostor a Sánc-patak völgyében található, körülbelül másfél km távolságra a DN12A jelzésű országúttól. Ez egy régi stílusú ortodox vallási hely, mely a Boldogságos Szűz Mária tiszteletére van szentelve.
Katonai emlékmű Katonai emlékmű Kósna-domb Aknavásár 42,03 km-re
A Kósna-domb az első világháborúban fontos harcok helyszíne volt, a harcászati térképeken 789-es szintnek is nevezték. Szitás faluból indulva közelítettem meg a helyet - Aknavásártól készültem nekiindulni a Kósa-domb felé, a piros kereszt jelzésen. A csúcs alatti széles dombteraszon, az erdő szélén, egy 1922-ből származó régi emlékművet, egy egyszerű kőkeresztet találunk.
Honvédsírok az Úz völgyében Honvédsírok az Úz völgyében 40,97 km-re
Az Úz-völgyi emlékhelyen augusztus 26-án, az Aklos- és Magyarós-tető alatti völgyben emlékeznek arra a napra, amikor tizenéves leventekatonák átestek a tűzkeresztségen. A honvéd síroknál - Többször jártunk itt, mindkét oldalról, de most dobozt is kereshettünk. Háborúk szele - Részt vettünk a megemlékezésen. Az I és II világháborúban is heves harcok voltak.
Kápolna az Úz völgyében Kápolna az Úz völgyében 39,94 km-re
Kápolna az Úz völgyében Régi ígéret - Nagyon rég ígérjük magunknak, hogy eljövünk ide. Kápolna - Végre sikerült nyitva találni a kápolnát. Kápolna - A temetőkertbeli megemlékezésből hazafelé útba ejtettük a kápolnát.
Kósna-csúcs Kósna-csúcs Nemere dombvidék 41,93 km-re
A Kósna-csúcs a Nemere alatti dombvidék legkeletibb csúcsa, 784 m tengerszint feletti magassággal. Kilátás nélkül, de lövészárkokkal - A katonai emlékműtől továbbsétáltam, az alig 500 méter távolságra található csúcs felé. Nemcsak a csúcs, hanem annak vállai is, tehát a Kósna-domb is, heves harcok színtere volt az első világháborúban.
Sólyomkő-tető Sólyomkő-tető Gorzafalva 44,95 km-re
A Kalaposkő-sziklát keresve, egy adott pillanatban a Sólyomkő tetejére értem. Végre a csúcs - Újabb mászás után túránk legmagasabb pontjára értünk. Bár a kis tetőről nem a legjobb a kilátás, a környéken érdekes sziklaalakzatokat fedezhetünk fel, ezért érdemes ide kikapaszkodni.
Osztrák-magyar katonák sírja Mihály szállása csúcsa 40,54 km-re
Ismeretlen osztrák-magyar katonák sírja a Mihály szállása csúcsától 150 m, Bilibók Illés birtokán.
Kontumáci templom Kontumáci templom Gyimesbükk 38,53 km-re
A Rákóczi-várral szemben, a Tatros túlsó partján, a temető mellett van egy csodálatos zarándokhely. Sarokban - A mise végén, amikor a nagy tömeg elvonult, megkerestük ezt a geodobozt. Első megálló - Egy tartalmas, különleges látnivalókban gazdag hétvégét töltöttünk együtt a játékvezetővel. Határ - Szépen rendbehozták a romokat, de a famunka itt-ott javításra szorul. Ha erre jártok, haza ne menjetek anélkül, hogy ide feljönnétek!
Két magyar katona sírja Kommandó-gödör 40,92 km-re
Két magyar katona sírja - Kommandó-gödör, Mihály szállása alja, Pál Péter birtoka. Az első világháború során, a stratégiai pontnak számító Mihályszállás csúcs alatt, Pál Péterék esztenája helyén állt az egykori parancsnoksági épület.
Vasútállomás Vasútállomás Gyimesbükk 40,06 km-re
A Gyimesbükki állomás épületét a szabványtól eltérően tervezték, hasonló stílusút Erdélyben máshol nem találunk. Az utolsó miénk állomás - Én most sem értem. Monumentális méreteit tekintve a legnagyobb azok közül, melyeket a MÁV faluhelyen építetett.
Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja Bilibók tető 37,59 km-re
Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja a Bilibók tetőn, a csúcs alatt, az emlékhelytől körülbelül 100 méterre észak-keletre, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőért elkeseredett harcok folytak 1944 augusztus végén és szeptember elején.
Osztrák-magyar honvédek sírja Gyimesbükk 40,57 km-re
64 osztrák-magyar honvéd és tűzér, valamint 3 ismeretlen orosz katona sírja a gyimesbükki vasútállomással szemben, jobbra egy magaslaton, Görbe Péter földjén. 1916 november - 1917 augusztus.
Hét német katona sírja Tarhavas-patak hídja 41,34 km-re
A Tarhavas-patak 12/a úti hídjánál kivégzett 6-7 német katona sírhelye, melyet még nem jelöl emlékkereszt.
Két ismeretlen magyar honvéd sírja Lókút teteje 40,75 km-re
Két ismeretlen magyar honvéd, a 32-dik határvadász zászlóalj katonáinak sírhelye Lókút erdős részén, közel az egykori határvonalhoz. A Rákóczi-vártól a gerincen felfelé körülbelül 2,8 km, a harmadik határkőtől körülbelül 800 méterre, 1944 augusztus-szeptember.
Ismeretlen német katonák sírja Bilibók tető 38,24 km-re
Negyven ismeretlen német katona sírja a Bilibók tető alatt, a Bornyúkert nevű helyen, fiatal nyírfák között, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőt magyar csapatok védték, de a román átállás után a Moldvából visszavonuló csapatoktól elszakadt német katonák kisebb egységei is részt vettek a harcokban.
Egy ismeretlen német katona sírja Egy ismeretlen német katona sírja Bilibókszer 45,4 km-re
Egy ismeretlen német katona sírja - Bilibókszer, 12/a főút mellett, a Buha-pataktól körülbelül 100 m Gyimesbükk felé, az út jobb oldalán, a kerítés belső oldalán.
Borospataka Borospataka Gyimesközéplok 48,26 km-re
Borospataka - Gyimesközéplok Előadás előtt, a kerítés után - A pünkösdi geotúra-geocitrom után a nap utolsó programpontja számomra a Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadása volt, melyet a borospataki skanzen színpadán tartottak. Mintha mézeskalácsból lennének - Sok kicsi mesebeli házikó, meg ne kóstold, nem mézeskalácsból van, és a boszorkány sem leselkedik.
Osztrák-magyar katonák sírja Felső-Szalatna csúcsa 38,89 km-re
Ismeretlen osztrák-magyar katonák sírja Felső-Szalatna csúcsától 150 m délkeletre. Mihály szállásától a Felső-Szalatna csúcsáig tart az a lövészárok rendszer, amelyet 1916-1ö17 telén az orosz csapatok ellen építettek ki a monarchia csapatai.
Lápos remetelak romjai Lápos remetelak romjai Dormánfalva 30,14 km-re
A Csíki-havasok hasonló nevű hegye alatt található Lápos-remetelakot egy szerzetes építette 1737-ben, majd 1850-ben egy tűzvész martaléka lett. Ami az épületből megmaradt, azt a Lápos falu templomához szállították.
Fa harangláb Fa harangláb Hidegség 49,36 km-re
Az Urunk színeváltozása római katolikus harangláb a dombon, Hidegség temetőjének közepén emelkedik az ég felé. Temető - Amint közelebb kerültem a haranglábhoz, már messziről látszott, a deszka alatt. A mutatós fa harangláb becsületesen ki van kötve a négy sarkánál, sodronykötéllel.
Ásványvíz-források Mojnest 18,32 km-re
Mojnestfürdő ásványvízforrásait 1860-ban fedezték fel, a helyiek 1885 óta kezdték el használni a vizet. 1908-ban létesül a fürdő, 1909-ben kezdődtek el a park rendezési munkálatai, 1979-1981 között pedig újabb fejlesztések történtek.
Fűzfa testvérek Fűzfa testvérek Ágas 33,02 km-re
A Szent Mihály és Gábor arkangyalok kereszt, valamint az ágasi Patak (Paraului) utcán található vasúti híd mellett.
Nagy kőüst Nagy kőüst Sólyomkő Gorzafalva 45,14 km-re
Ez a hely része lehet egy Sólyomkő-körtúrának, a következő útvonalon: Sólyomkő-kilátó - Kalaposkő - Nagy kőüst - Kicsi kőüst - Kőerődítmény - Sólyomkő-tető - Sólyomkó-kilátó. Kőüst - A kilátótól az ösvényen továbbhaladva megcsodáltuk a Kalapos-követ, majd rábukkantunk a "kényelmesen belakható" nagy-kőüstre.
Foroja-tó Foroja-tó Tarkő-hegység 28,3 km-re
Forozsa-tó - Ágas község. A három melltartó tava - A rejtekhelyet legkönnyebben a Foroja-patak mentén lehet megközelíteni.
Apa-havas A Gyimesekből a Boros-patak menti úton juthatunk fel a patak fejébe, az Apahavasra. Nyugalom és méltóság - Sajnos a tetőn valamennyi csemetét tőből kivágták, és hatalmas kazlakban barnára száradtak. Kivágott facsemeték - Érthetetlen számomra, hogy miért vágták ki a facsemetéket, hiszen nem zavarták a kilátást. Még igazi tél van az Apa-havas tetején - Még 2012-ben rejtettem itt el az Apa-havas első geodobozát. Ahogy véget ér a köves út, kijutunk az erdőből, kezdődik a legelő.
Hideg-kút Hideg-kút Borospataka 42,51 km-re
A Hideg-kút tulajdonképpen a Boros-patak forrása, ez utóbbi a Tatros-folyóba ömlik. Ez tényleg hideg - Elsőnek találtuk meg a dobozt, ezen a lélegzetelállító, mesebeli fennsíkon. A Boros-patak völgyében terül el Borospataka, mely Gyimesközéplokhoz tartozó település.
Muhos pataki népi fürdő A gyimesközéploki Hidegségpatakán felfele haladva 10 kilométerre érjük el a Muhos patakot. Dézsafürdő - A ma este koronája a Muhos pataki fürdő, ami egyre csak épül és szépül. Kipróbáltuk a dézsát - Eljöttünk a világ végére egy kis csendért. Muhosban vakacioztunk - Osszejartuk az Ilia-hagot, a hadi utat, a Javardot, a Hidegseget (koustokkel zugokkal), az Aranyos-hagot (Mihalyszallasa), stb. Itt található egy Büdös víz nevű forrás, melyet az 1960-as évek végén, 1970-es évek elején gyógyfürdőként hasznosítottak egy kétkádas kis helyiségben.
Maguricea-domb Maguricea-domb Dormánfalva 28,14 km-re
A Maguricea-domb Dormánfalva város felett emelkedik, az Úz-Csobányos vízválasztón, az Úznak a Tatrosba történő befolyása közelében. Két csúcsos kiemelkedése van, az egyik 522 m, a másik 512 m magas.
Harangláb Harangláb Cikolyai temető 41,66 km-re
Még nem jelöli kereszt a cikolyai temető haranglábja mellett, a Tarhavas-patak hídjának közelében levő, ismert sírhelyet.
Somoskai hamutufák 32,59 km-re
A hamutufa vulkáni hamuból képződött kőzet.
Magyar és román katona sírja Magyar és román katona sírja Buha-patak hídja 45,51 km-re
Egy magyar és egy román katona sírja a Buha-patak hídjánál, a 12/a úton, egy építkezési lerakat előtt, Pál Péter földjén.
Kóstelek 45,76 km-re
Kósteleki keskeny palló, Ott rúgott meg engem a ló, Ha még egyszer megrúg a ló, Leszek egy semmirevaló. Új út - Itt is jártunk már, de most az új, közösen, kalákában javított úton csodálkozunk alá a Szellő tetőről. Szépvizen az idősebbek még jól ismerik a fenti versszöveget.
Felfüggesztett kőkocka Szalánc-erdő 41,32 km-re
Felfüggesztett kőkocka - Szalánc-erdő
Farok Orra alatti forrás Nemere-hegység 41,64 km-re
A kis forrás 15 percnyi járásra található a Farok Orra névre fordítható, románul Botul Farcului elnevezésű csúcs alatt, a Nemere kék sávval jelzett főgerincén.
Két ismeretlen német katona sírja Sánc-patak 37,46 km-re
Két ismeretlen német katona sírja a Bilibók-tető oldalában, a Sánc-patak nyugati lejtőjén, Galaczi Péter volt földjén. Az 1944 augusztusi román átállás váratlanul érte a szovjet csapatok ellen román területen védekező német erőket.
A forrástól a Tarhavas lábánál levő Gyimesi-szorosig, 30 kilométeren végighúzódó Tatros-völgyét nevezik Gyimeseknek. Három nagy település alkotja: a legfiatalabb Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk.
Váracska régészeti lelőhely Mojnest 16,96 km-re
A mojnesti Lukacsest (Lucacesti)-negyed területén, a Váracska (Cetatuia)-domb tetején, egy erődített település nyomait találták meg.
Gyimesi Kálvária Gyimesi Kálvária Római katolikus nagytemplom Gyimes 40,44 km-re
Dani Gergely esperes-plébános a hetvenes években (1974) római-katolikus templomot épített a csángóknak. Keresztek - Át kellett verekedjük magunkat egy villanypásztoron, kétszer is, mig kiértünk a tetőre. Azóta is az ide látogató turisták érdeklődésének a központjában áll.
[ Fel ↑ ]
Kőüst - Tar-kő-hegység
Kőüst - Tar-kő-hegység 12,29 km-re
Kőboglya - Tar-kő-hegység
Kőboglya - Tar-kő-hegység 12,37 km-re
Központi víz Központi víz Csíkszentsimon 68,55 km-re Csíkszentsimonban, az Endes József általános iskola előtt, a DJ123A jelzésű megyei út mellett, egy édesvízű kút található. A helybeliek nemes egyszerűséggel Központi víznek nevezik, szívesen hordják.
Borsáros-láp Borsáros-láp Csíkszentkirály 67,88 km-re A Borsáros természetvédelmi terület az Olt jobb partján, 651 m tengerszintfeletti magasságban, 1 km-es hosszúságban, 50-200 m szélességben, Csíkszentkirály határában, a Csíkszentsimon felé vezető úttól balra terül el. Rejtés után keresés - Láttuk, hogy van egy új rejtés, nem akartuk kihagyni. Szem elé került - Nem volt szem előtt, de elé került a doboz az Y-ból, magasság-mélység ellenére. Lakat alatt - Sajnos ez a rejtekhely már nem látogatható, mivel a bekerített természetvédelmi területet lakattal lezárták.
Katolikus templom Csíkmadaras 66,63 km-re Csíkdánfalva és Csíkrákos között, az Olt és a Madaras-patak találkozási pontjánál fekvö Csíkmadaras Felcsík legdélibb települése. A templom melletti akácfák mesélnek a településről.
Faluvégi diófa Kotormány 63,92 km-re Kotormány északnyugati végében, mezei utak találkozásánál, kerítéssel bekerített részen, egy nagy diófa áll.
Önműködő köztéri illemhely Önműködő köztéri illemhely Csíkszereda 67,74 km-re Teljesen automatizált, öntisztító, áramszünet esetén kézzel is nyitható, használata készpénzzel vagy bankkártyás fizetéssel is lehetséges. A Gál Sándor téri okosvécé 319 ezer lejbe került.
Csíki Székely Krónika Csíki Székely Krónika Vacsárcsi 63,89 km-re Vacsárcsi első hiteles említése az 1560-as évekből származik, azonban a korábbi történetére több, elsősorban régészeti adat utal. Ezek egyike a helyi hagyományban csíkszentmihályi Sándor-családnak tulajdonított udvarház, melynek maradványai a falunak a Csíkszentmihály felé eső részén levő dombon láthatók.
Kászonújfalu temetője Kászonújfalu temetője 63,19 km-re A Kászoni medencébe érve a legelső település Kászonújfalu. Csend és nyugalom - Ide is kitértünk hazafele. Csak én nem találom, vagy eltűnt? - A megtalálást segítő információt figyelembe véve, és a gps-t követve, a székelykaputól egyenesen előre jöttem. Mi sem találtuk - Ezen a helyen itthon vagyunk, így biztosra mentünk, a legutolsó bejegyzést már nem olvastuk el. Mint azt neve is sugallja az egyik legfiatalabb település, nevét először 1477-ben említik.
Csalhó-kolostor Csalhó-kolostor 63,89 km-re A Csalhó-kolostort 1992-1993 között építették, és az Urunk színeváltozása jegyében szentelték fel. Minden évben, augusztus 6-án ünneplik a Csalhó-hegység napját.
Csíkszentmihály hársfái Csíkszentmihály hársfái 61,88 km-re A hosszan elnyúló Kőd és Kőcsonka magaslata alatt, a Rákospatakamentén elterülő Csíkszentmihály templomkertjében találhatók hársfák mesélnek a településről. Gyanús szemekkel - Egy kicsit magasan volt, de megtaláltuk. Hát, szívesen - Gábor, tudom mennyire szereted ezeket a rejtéseket - hát, szívesen. Izgalmas volt - Ha Csobotfalván azt írtam, hogy porosak voltak a dobogtató gerendái, akkor a szentmihályi lépcsőhöz képest ez nem kifejezés. Kezdjük a mesét a település nevével, mely az egyházközség védőszentjéről, Szent Mihályról származik.
Gyertyán-tető 58,71 km-re A Gyertyán-tető, a Kőd-vonulat pazar látványt nyújtó, éles gerincrésze. Délre látható a Karakó- és Rákos-patakok völgye, Ajnád, Lóvész, Csíkszentmihály településekkel - Északra a felcsíki falvak, az Olt mentén.
Magyarok hídja A Magyarok hídja, vagy befejezetlen híd a Békás-szorosban, a Pokol tornáca és a Pokol torka között, az Őrtorony alatt, a Kis-Békás-patak torkolatánál található.
Lóvészi állomás és alagút A lóvészi alagút kijárata közelében volt a 17-dik számú őrház - az alagútnak Görbepatak felé van a kijárati oldala, és Rákos-pataka felé a bejárati oldal, Csíkszereda felől. Királynénk nyomában - Nagy mérnöki alkotás volt az alagút, és korához képest - no meg több "felszabadítás" ellenére - jó állapotban van.
Fenyővize tanösvény Fenyővize tanösvény Pottyand 57,66 km-re A Fenyővize tanösvény hossza: 800 m, a menetidő 1 óra, a szintkülönbség 5 m. A nehézségi szint könnyű, az útjelző oszlopok színe világosbarna.
Bükk feje Bükk feje Csíkmindszent 62,88 km-re Csíkmindszent felől a Hosszúaszóba vezető út közepén, a Bükk feje gerincén állva, nem tudtuk eldönteni, hogy mit mihez tódtak. Egyszer lenéztem, majd felnéztem - Kerékpárral indultam egy kis rejtéssel is egybekötött dobozkeresésre. A keresztfánál - Kiértünk a Bükk fejére és megálltunk a keresztfánál. Fitód falu neve ugyanis, népies magyarázat szerint abból ered, hogy a Hosszúaszóban lakó fiak egyre tovább tódtak, azaz építkeztek.
Csihányos Csíkzsögöd 69,98 km-re A Csihányos egy délnyugat-északkelet irányban elnyúló hegyláb, amely a Rejtek- és a Szentvér-patak völgye között helyezkedik el, a Várhegytől keletre levő Faragó-domb és Zsögödfürdő között.
Katolikus templom Katolikus templom Csíkszentgyörgy 58,32 km-re A régi plébániatemplom a gótikus korban új formát kap, ebből a korból ma is épen áll a szentély csúcsíves ablakaival, csúcsíves diadalívével és egyszerű gyámköveken nyugvó boltozatával. A keresztbordák négyzetekbe és három trianguláris zárókőbe futnak, a zárókövek lapjába sugárkörök vannak bevésve, a pajzsokba pedig évszámok festve.
Római katolikus templom Római katolikus templom Csíkszentdomokos 62,56 km-re Csíkszentdomokos kőfallal kerített római katolikus temploma a 18-dik század végén épült, Szent Domokos tiszteletére. A templomot övező kőfal teljes épségében megmaradt, a három ráépített kapubástyával.
Keskenylevelű ezüstfa Keskenylevelű ezüstfa Csíkszereda 67,54 km-re Forgalmas helyen, a Cosbuc utca sarkán, a Venczel József utcában, a volt Femina üzlettel szembeni Hirsch-ház udvarán, árválkodik egy göcsörtös fa a kapu mellett. Ha beszélni tudna, felhívná magára a figyelmet.
Rompáca-tanösvény Rompáca-tanösvény Csíkajnád 60,39 km-re A Rompáca-tanösvény hossza két km, bejárása körülbelül 45 perc. A rompácai borvízig 4 km hosszú az út, bejárása körülbelül másfél órát vesz igénybe.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.