A Tordát Topánfalvával összekötő vasút már sok éve nem működik, és sajnos a síneket is részben ellopták, pedig használhatták volna turisták vonatoztatására, a mócok zárt világának bemutatására. Ezt a vasutat ismertem, meg amikor a diesel jart. A campeniinfo szerint újraindítják a "Mocănița"-t. Először az alagút Borrév felőli végén kerestem, de itt nem volt leomlott sziklakupac.
Gavrii hegyese egy sziklás kilátó Havasnagyfalu, románul Marisel, tanyavilágában.
Agrobotanikus kert Kolozsvár A kolozsvári Agrobotanikus kert az Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem területén található. Közel 7 hektárnyi területen 1800 növényfajta található itt.
Memorandisták emlékműve - Deák Ferenc utca.
Nagy-Kojba Kis-Kojba A Nagy-Kojba barlang a Bihar-hegység legmagasabban fekvő telepe, a neve után sziklafalakra utaló Kőház település északi végénél található. Bejárata a vidéken a legnagyobb, 74 m széles és 47 m magas.
Református templom Magyarpalatka Márkaszék vára A Kis-Szamosba folyó Lóna-patak völgyében található a hajdanán vármegyének is nevet adó település Doboka. A falu legnagyobb nevezetessége az északi részében Várhegy nevezetű magaslaton épült középkori vár. A Szilagysag fele menve nem hagyhattam ki a hires Doboka varat sem.
Pénzügyi palota - Honvéd (Dorobantilor) utca 1.
1332-ben Válaszútnak már plébániatemploma van, 1509-ben mint plébániát említik. 1677-ben templomépítésről írnak, melyet Bánffy Dénes özvegyének érdeméül jegyeztek fel, de a templom felirata szerint is régi romlásából építteti, tehát a régit javítja.
Barokk (Makoldy)-ház - Király utca 6.
Pfenningsdorf-ház - Deák Ferenc utca 15.
A Kolozsvárról déli irányba kiránduló természetjárók gyakran találnak kisebb-nagyobb gömbalakú köveket, melyeket a tudományos irodalom feleki konkrécióknak nevez. Egy délutáni rövid séta alakalmával találtuk meg. Érdemes megnézni a rejtekről feltett fényképet. De sosem figyeltem fel rá, hogy ennyi gömbkő van még a Sárosbükkben.
A Remetei-sziklaszoros a Torockói-hegység egyik legszebb, bár zord, nehezen megközelíthető sziklaszorosa. A Zergeosveny felé, a szurdok felett mentünk vissza. A torockoi rejtekhely talalkozo alkalmaval bejartuk a szorost, es annak peremen jottunk vissza. A torockói rejtekhely találkozó alkalmából kerestük fel ezt a szép helyet és tettünk egy kis körtúrát itt.
A tasádfői Várhegyet 1968-ban fedezték fel, több ásatás volt a helyszínen 1969-1984, 1994-1996, 2007-ben. Az ásatások során több egymásra telepedett kultúrát találtak, az első már az újkőkorban létezett, de kora bronzkori telepre utaló nyomokat is találtak.
Oklevelek szerint a várat a tatárjárás után emelték a Borsa nemzetség parancsára. Mindhiába kerestük a dobozt. Amennyiben elég szembetűnő helyen volt, a torony is a romok legérdekesebb látnivalója, az elmúlt esztendőben minden esély megvolt rá, hogy turisták vagy helybeli, játszadozó gyerekek megtalálják a geodobozt. Valóban nem szeretném, hogy az aranyos csigalépcsőt szétszedjék a kincskeresők.
Szentháromság-vízesés Református templom Aranyospolyán Középkori okleveles adat templomról nincs, Aranyospolyán temploma azonban meghatározza korát. Tornya alatti bejáratának kapuja gótikus kori alkotás, csúcsíves, hasonlóképpen a torony lóhereívvel záródó ablakai is.
Torockószentgyörgy A torockószentgyörgyi vár, a Vársziklára épített erődítmény, a XIII-dik századtól kezdve áll ellen az idő vasfogának és a támadóknak. Egy kellemes, Torockón eltöltött Szilveszterezés után, január első napján. Október elsején, a biciklikirándulásom alkalmával ezt a geodobozt is megkerestem. Persze a var sose maradhat ki, de ezuttal a geoladat is megkerestuk, meg is talaltuk.
Szinte hihetetlen, hogy egy ilyen csodálatos és érdekes természeti képződményt ne keressenek fel a felhasználóink. En a hazi sarkanyt is vittem magammal. Szerencsére a sárkányok nem voltak otthon. A Szamos menti hátság nyugati peremvidékén, a Wesselényi-kastélyról és botanikus kertjéről híres Zsibó.
A Havasgáldi-szoros földrajzi bal oldalán, érdemes a sziklák között is barangolni. A Havasgáldi-szoros út feletti rejtésétől indultam tovább az ösvényen, kelet felől kerülve az erdőben. A Szfinx és a Sziklakürtő után a Sziklakapu következett.
Somlyóújlak Szilágysomlyótól néhány km-re fekszik. 13-dik században épült református templomának érdekessége, egyedülálló megoldás Erdélyben, a templom falában emeletnyi magasságban húzódó folyosó.
A Pádisi-menedékháztól a Ponor-rét felé tartva (kék, illetve sárga pont fehér alapon) érdemes megnézni a Pádis-víznyelőt. Bánffyhunyad felől közelítettem meg a Pádist, az út katasztrofálisan rossz. Kikerics nézőbe jöttünk.
A Berettyó egy Romániában eredő és Magyarországon a Sebes-Körösbe torkolló folyó neve, nevének jelentése: Berekkel szegélyezett folyó. Mivel véletlenül, Kraszna református templomától, a kántor sugallatára kerültünk ide, nem tudtam van-e doboz. Köszönjük a rejtést, csak ajánlani tudjuk.
Fatemplom Drág 1332-ben plébániatemploma van, 1574-ben szász lakói vannak, a XVII-dik században a tatár-török betörések a templomot lerombolják, Drág híveit pusztítják. 1744-ben Wesselényi Ferenc újjáépítteti a templomot.
Varsolc tava A Nagy-Sebes (Dragan) völgyben található, a Cserepes (Ciripa) erdészház mellett az Eszmerálda-forrás.
Fátyol-vízesés A kolozsmonostori Kálvária-templom, vagy római katolikus Nagyboldogasszony-templom a Monostori út 60 szám alatt található. Mivel a szerződött csősz kaszálás és takarítás közben megkapta a geodobozt, amit a gazzal együtt a szakadékba dobott, így csak a láda helyét találtam meg. Azt értem, hogy magántulajdon, de azt nem, hogy abszolút magántulajdon. Amint már írtam valakinek a kertje is abszolut magántulajdon.
Jadolina-vízesés Bethlen-ház - Deák Ferenc utca 19.
A Majláth-kút Kolozsvártól délre, a Mikes-házaktól északra, a monostori Bükk-erdőben található. A dobozt megtaláltam, de nem én voltam az első megtaláló. Előbb megkerestem a mi dobozunkat, majd a másikat is.
Fatemplom Szilágykorond Szilágykorond kis román falu, Szilágycsehtől 23 km-re nyugatra fekszik. Bogdándhoz tartozik, melytől 4 km-re nyugatra van.
Deák-ház - Deák Ferenc utca 13.
Fekete-barlang 1332-ben plébániatemploma van, félköríves szentélyű temploma ebből a korból származik. Mai formáját a XV-dik században kapta, melyet még módosított az 1870-es évi javítás és bővítés.
A temérdek tőzegláp az egyik különlegessége a Pádisnak, bár kevesen tudnak róla. Az egyik legnagyobb ilyen dagadó tőzegláp a Nagy Molhás az Izbuc patak völgyében. 7 diák kíséretében a nedves Pádisról a bűn-rossz úton leereszkedve tettünk egy kis kitérőt ehhez a szép helyhez.
Aranyosgerend látnivalója az 1290-ben épült, gótikus és román stílusjegyekkel díszített református templom. Sajnos nem volt idönk a templomot is meglátogatni. A kolozsvári repülőtér felé menet közbeszúrtam egy éjszakai rejtekhelyvadászatot. Jaj, egy kutya.