Buzaháza, Deményháza, Mikháza, római út, római castrum stativum, római fürdő, a pogány és keresztyén Róma. Mikháza néveredete, a mikházi kolostor, alapitása, fejlődése, történelme, e kolostorhoz csatolt gymnasium, a kolostor temploma, siremlékei, sirboltja, a füleki nevet viselt harang, Domokos Kázmér püspöki jelvényei, a kolostor könyvtára, a kolostor jövedelme. Köszvényes, tatár-halmok, csaták a tatárokkal. Régi kehely.
A Szentföld című fejezet részletesen Köszvényes-Remete környéke Terra Siculorum
A mikházi kolostor és egyház látképe
A Bucsecs-hegység emberi alakzatai, bizarr formáihoz hasonlóan itt is megdöbbentő oszlopok, sziklaélek és gombalakzatok jöttek létre. Több mint 10 éves rejtés - Több mint 10 évvel ezelőtt volt rejtve ez a geodoboz, az ösvény közelében van, nincs is nagyon álcázva, mégis megvan még. Havas gombák - Szép táj, napsütés, havas út, egy kis jeges ereszkedés és akkor hirtelen előtted áll a gomba. Rendben volt - Tavasz végén voltunk újra, az őszi EKE túra utan. A Görgényi-havasokban, Maroshévíztől 10 km-re, az Öreg-tető szomszédságában, több különös sziklacsoportot találunk.
Csak ízlelgetem, kóstolgatom - Csak lassan ízlelgetem, kóstolgatom, mint valami nemes nedűt Marosvásárhely geoládáit. Gyors siker - Mikor odajutottam, nem volt senki az utcában. Gratulálok a rejtőnek és a megtalálóknak is - Örvendetes tény, hogy a geodoboz még mindig a helyén van. Igazságügyi palota - Marosvásárhely, Épült 1856 - 1897 között.
Gerendák közt - Azért nem gondoltam, hogy majdnem délben ilyen kevesen vannak a hídon. Kacsák a vízen - Egy kicsit várni kellett, ameddig néhány arrajáró tovább megy, addig az úszkáló kacsákat néztük. A fahíd része a Malom utcának, Székelyudvarhely északnyugati részét köti össze a délkeleti felével.
Hossza 1200 m, északnyugat - délkelet irányban húzódik. Az Ördögútja második töltésszakasza a szentkirályi Nyírtől a zetelaki Szőlőhátig vonul, majd a Nagy-Küküllő Ivó hídjához ereszkedik be.
A korábbi templomból származik a torony - ezt a templomot a 16-dik században átépítették. A Küküllőközi dombvidék területén, a Magyarós-patak mentén fekszik Küküllőmagyarós helység - középkori templomáról nem rendelkezünk okleveles említéssel.
A forrást 2013 ősszén kiépítették, betonlépcsőn lehet lemenni a forráshoz. Elszánt kincskeresés - Először is szétnéztem, hol van a gömbölyű hátú kő. Működik - Év vége lévén leltároztunk a Bekecsen. Gesztenye - Miután Deliáék kikaparták (izé, kiásták) a gesztenyét, és kissé odébb helyezték, mi is könnyen megtaláltuk a kissé furcsa alaku dupla dobozt. A Bökecs leve egyike a nyárádmentiek szent hegyéből, a Bekecsből eredő forrásnak.
A faluban áll a Homoród mente legnagyobb kastély-kúria jellegű épülete, a műemlék Ugron kúria. Második próbálkozás - Ez alkalommal a hivatalos bejárón, a falban kialakított gyalog- és kocsibejáróval ellátott kapun volt szándékom bemenni. Romok - Nem tudtunk közelebb menni, mert a kiskapu zárva, nagykapu is, meg a mellette levő terület bejárója is lakat alatt volt. Őszi séta II - Ez volt a következő állomásunk. Amennyiben Gyepes vagy Abásfalva felől érkezünk Homoródszentmártonba, a gyümölcsfák jótékony takarásában meghúzódó, igen leromlott állapotban leledző kúria mellett megyünk el.
A kiállított tárgyak az 1990-es évek előtti időből származnak, óvodai és iskolai kellékek. A lövétebányai Iskolamúzeum a Gábor Áron Iskolaközponthoz tartozik.
A temetőben érdekes feliratú régi sírköveket lehet látni, érdemes ide ellátogatni. A doboz jó egészségnek örvend, teljesen száraz - Nem csoda hiszen az esőtől védve van. Felújított fal - Csendes kis falu. A székelyvéckei templom kincse - A kilátó után a katolikus templomhoz jöttünk, a templomot övező kőfalon levő bejáratot mi is nyitva találtuk. A faluban szépen felújított régi házak vannak, megőrizve az eredeti jelleget.
Egyik fő látnivalója a templomban, a főoltár felett található reneszánsz feszület. Kísértetek - A kísérteteknek is van harisnyájuk? Ők csak lelkek. Őszapók - Nem találtam meg a temető bejáratát, igaz, nem is kerestem. Lepedőt akartam mondani - Harisnya? Khmm, lepedőt akartam mondani. Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik.
Tornya újabb, XVIII-dik századi. Megvan - Megtaláltuk a geodobozt, a helyén volt, elsőnek jegyeztünk be megtalálóként. Fedett lépcső - A Bethlen várkastély geodoboza után eljöttünk szétnézni a református templomnál is. A ma is álló bonyhai református templom építését a Bethlen és Apafi családok őseinek tulajdonítják a tatárjárás utáni évtizedekből.
Az új, kétnyelvű névtábla kikerült az iskola homlokzatára. Nem árt ha magas vagy - Ez a 2,5 m kifogott rajtam. Ez igaz - Egyetértek. A vásárhelyiek értik, hogy mire gondolok - Én itt járok haza, és már nagyon rég keresek egy megfelelő rejteket. Két évig tartó civil és érdekvédelmi összefogás küzdelme árán Marosvásárhelyen sikerült elnevezni egy iskolát az egykori városépítő polgármesterről, Bernády Györgyről.
Kerekfenyő-borvízforrás - Lövétebánya Kerekfenyő-borvízforrás - Lövétebánya
Teleki-kastély - Paszmos Frissen felújítva - A Beszterce-Naszód megyei önkormányzat tulajdonában levő épületet most újították fel, a hivatalos felavató pár hét múlva lesz. Teleki-kastély - Paszmos
A forrás vize a Poklos-patak egyik völgyoldalában tör a felszínre. Hát - Nem éppen a legszebb hely Vásárhelyen, de a dobozka meglett. Bővíz - Nem is tudtam erről a forrásról, pedig sokat jártam a környékén. Ittam - Ittam, de nem izlett :). A marosvásárhelyi Gecse Dániel-forrás az 1918 December 1 sugárút 86B számú tömbház háta mögött található.
A falubeliek hagyománya szerint abban az időben amikor az országhatár itt húzódott, a hősünk átjárt a szomszéd faluba a kedveséhez, amely falu a határ túloldalán volt. Favágók - A dobozt rejtő fának nyomát sem találtam, köszönöm a fatolvajoknak. A síremlék legalább megvan - Az eredeti koordináta odébb tesz, az erdőbe, és ott semmit sem találtunk. Járt utat járatlanért el ne hagyj - Vészesen közeledett a sötétedés időpontja, így sokat nem töltöttem az időt a székelycsókai református templomnál. Világháborús emlék, valójában László István síremléke, aki ezen a helyen halt hősi halált.
Egy völgyzáró gát építése miatt a falu nagy részét elárasztották vizzel, a lakóit pedig elköltöztették. Bözödújfalu, a tó fenekén - Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Emlékmű - Az esztelen falurombolás során elárasztott település. Szürke gémek - A kidőlt fa megvolt, de akkora volt a bozót körülötte, hogy az már gyanús volt. Bözödújfalu tragédiája az 1980-as években történt.
Helyette az 1970-es években a régitől nyugatra új templomot építenek. Temploma a két világháború között megcsúszott, megrepedezett, veszélyessége miatt nem lehetett használni.
Erődtemploma 1496-ban épült, mellette áll az 1677-ben épült, a segesvári óratoronyra hasonlító díszes torony. Harangozó bácsi - A kérdésem, hogy a doboz benn a toronyban vagy a külső falban van? Mert a kinti rejtek az egész falu szeme előtt van, míg ha bent, akkor be lehet menni? Ezelőtt nem engedtek be a toronyba, mert életveszélyes volt. A falu szeme most sem nézett oda - Felkészültem már itthon a keresésre. Szem előtt - A doboz az épületen kívül van a fal és a föld találkozásánál. Szászkézd Segesvártól 20 km-re fekszik.
Petőfi Sándor mellszobra a segesvári vár északkeleti sarkában, a Csizmadiák tornya és a Szent József római katolikus templom közötti kis parkban található.
Északnyugat - délkelet irányban vonul át a Kis-Nyárád völgyéből a Szováta vize völgye felé. A Tündérek-útja Vármezőtől keletre helyezkedik el, a Kaca-hegy, az Alsó-Kaca tisztás között, a Kaca-patak forrásvidékén.
1959-ben épült a Kárpátok lakónegyed építésekor. Az első két megtaláló - Az első két megtaláló, ha a barátaimról van szó, nem volt jelen a rejtésnél. Más vizek - Az utóbbi 10 évben vadregényes hely volt, majd 2018 körül nekiálltak bontani. Szombat esti felderítés - Negyedik megállom az "Új városi strand" volt. A marosvásárhelyi egykori Új városi strand a Kárpátok sétánya 56-57 szám alatt található.
Soha nem használták, jelenleg üresen és romos állapotban áll. A székelyudvarhelyi csillagvizsgáló a nyolvanas évek végén épült.
A körülbelül 60 cm magas mészkő talapzaton álló életnagyságu bronzszobrot, Hunyadi László alkotását 2000 december 16-án állították fel ezen a helyen, a talapzat felirata: Petőfi. Új doboz - Szívesen adok dobozokat, akár többet is. Cipőfűzős módszer - Elég csendes volt a környék dél körül is. Újrarejtve - Nem is értem, miért nem rejtettük újra az itt elveszett geodobozt. Petőfi Sándor bronzszobra az egykori Kossuth Lajos utca, és az Arany János utca találkozásánál lévő kis köztéren áll.
Egyúttal a Kis-és Nagy-Küküllő vizválasztója. Most nincs nárcisz - Megtaláltuk az elásott dobozt. Odú - Nárciszillattal telve megkerestük ezt a rejteket is. Nárciszmezők - A nárciszokat nem itt, hanem az út másik oldalán, a szénégetőkön túl kell keresni. A Kalonda tető, Farkaslaka és Korond közt fekszik félúton, 845 m tengerszint fölötti magasságban.
Szerencséjét, a teljes elapadás elkerülését csak annak köszönheti, hogy az út bevágása nem volt túl mély, ugyanis ez a forrást tápláló vastag kavicsrétegben tárolt talajvíznek csak a felső zónáját érintette. Üres a rejtekhely - A repedés a betonfalban létezik, de se doboz, se kövek. Csak segíteni akartam - Értelmetlennek tartom, hogy ugyanannak a rejtekhelynek két geodoboza legyen. Egy rejtekhely soha nem lehet üres - Legalábbis csak nagyon ritkán. A városkép önkényes átszabásának példájaként említhető a Királykút, amely majdnem teljesen áldozatul esett a Pandúrok út építésének.
Sziklakapu Ládás Háza alatt - Andrásháza Rohanás egy geodobozért - A Ládás Háza barlang környékét már alaposan bejártam. A Kelemen aljában - Ha már útba esett, nem lehetett kihagyni. Csodakapu - Megtaláltuk a természet titokzatos munkájának diadalívét. Sziklakapu Ládás Háza alatt - Andrásháza
A Székelyföldre vezető főútvonalt követve, amint az utas Segesvárt elhagyja, s aztán a gyönyörü fekvésű fehéregyházi kastélyt meghaladja, mind mélyebbre hatol a hegységek közé. A Nagy-Küküllő hullámai felett átvezető híd a sárdi hid, a Székelyföld anyaszékének, Udvarhelyszéknek a határszéle nyugatról.
Uz Bence sírja - Székelyvarság Uz Bence sírja - Székelyvarság
Légvonalban - Erről csak annyit, hogy nem mindig a légvonal a legrövidebb út :-). Homokfal - A geodoboz a második fánál előkerült. Vadban gazdag hely - Az Alsó-Halas pataki úton indultam fel a bányához. Az Alsó-Halas pataki homokbánya a Vármezőről induló, kék kereszttel jelzett túraútvonal végén található.
Az átalakítás Dániel István idejében történt. Kutyfalva ma is álló temploma, bár átalakítva, a gótikus kor emlékeit őrzi, főképp két gótikus kapuja révén.
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.