Makfalva, vásárai, jövője, a Wesselényi-iskola alapitása, fejlődése, jelen állása. Maka vára, tájirati fekvése, e vár idoma, mostani maradványai. Regék. Hajmeg bérczén régi épitkezések. Dózsa Dániel születésháza. Atosfalva. Czibre völgyének régiségei. Szent-István, Ore pataka, a régi templom fekhelye, régi harang. Csokfalva, néveredete. Cseje völgye. Keme bükke, Fejedelem rétje, Kozmáné hegyese. Várpatak. Várdomb, az itt volt vár maradványa, regék. Erdőszentgyörgy. A gróf Rhédeiek kastélya, a ref. templom. Unitarius zsinat. Kalandos. Senye vára. Alsó, felső vár, maradványok. Regék. Leánymező. Havadtő, néveredetének értelmezése.
Makfalvától Erdőszentgyörgyig című fejezet részletesen Havad patakának völgye, Gyulakuta és Kelementelke környéke Terra Siculorum
Erdőszentgyörgy a Kis-Küküllő mellett
A vonat ajtajából nem kis szintkülönbségről kell leugrani a talaj szintjére. Aki vonattal érkezik a helyszínre, annak Andrásháza lerobbant, gyászos állapotban levő vasúti megállójánál kell leszállni.
Innen nagyon jó kilátás nyilik egyrészt a Hargita vonulataira, valamint a csíki medencére, és a falvakra. Szemerkélő esőben a felcsíki falvak felett - Miután a Fertő-nyeregben sikertelenül kerestük az ott elrejtett geodobozt, elindultunk a Disznó-hegyre. A Fertő-nyeregtől a Fertő-tető felé érdemes kitérni a Disznó-hegyre, vagy ahogy még a térképen szerepel a Disznórió.
Hogy bár nagy távolra van, bár útja kényelmetlen és fáradságos, én egy várrom felfedezésének vágyától lelkesedve, mégis elhatároztam oda (ki)rándulni. Csomafalva terjedelmes erdőségei között egy Várhegy nevezetü havas levén, ez elnevezés oly vonzerővel hatott reám.
Helyette 1727-ben Kemény Simonné építteti a dombon álló templomot a falu felett, a vár alatt. Kastély árnyéában - A marosvécsi kastély és park látogatása után kerestük fel ezt a rejteket. Harangszó - Besztercéről hazafele jövet kiugrottam a harangláb szerkezetét lefényképezni. Megvan a doboz - A doboz a helyén volt, negyedikként jegyeztünk be. A középkori templom a faluban, a mai papi telken állott az udvartól nem messze.
Darlac templomát megelőzte egy a XIII-XIV-dik század fordulóján épült templom. Ajtó-kapu tárva-nyitva - Szebenből tartottam hazafelé, és csak Baráthelyen vettem észre, hogy nem tértem le idejében Medgyesnél. Rövid látogatás - A kisebb erődtemplomokat igyekeztem felkutatni Szászföldön. Elhagyatva - A templom zárva volt. Mai temploma a XV-dik század első negyedéből való késő gótikus alkotás - egyhajós, torony nélküli templomok mintájára épült.
Itt lakott Binder György Pál, püspök 1843-1867 között. A jelenlegi Segesvár szálloda épülete, mely az Iskola utca 4-6 szám alatt található, a XX-dik század első felében városháza volt.
A falutól délkeletre, a Kis-Homoród és Kósd-patak (Kozd, Koos, Kosdbach) összefolyásától alig több mint 1 km-re keletre. A homoródi iszapvulkánok (helyesen iszapforrások) Homoród (Hameruden) település, a Geréd (Griedenreeg), és a Szenes-tető (Kohlenreeg) között találhatók.
A szentély sokszögzáródású, de ablakait átalakították, a diadalívet lebontották. Szerintem ez a református templom - Bár erre én is csak akkor jöttem rá, amikor a faluban elhaladtam a másik templom mellett, melyre rá volt írva az Egy az Isten felirat. Először 1636-ban említik, de szentélyének formája és a gótikus szamárhátíves ülőfülke a templom korábbi eredetéről vall.
A rá merőleges oromfal délkelet irányultságú, ezért az ott levő napóra a délelőtti órákat mutatja egészen fél 3-ig. Mivel a ház homlokzata nem dél, hanem délnyugat irányba néz, a frontfalon levő napóra csak a délutáni órákat mutatja.
Megközelíthető az Alsógát (Barajului) utcából. Több doboz - Több dobozra is akadtam a helyszinen köztük egy másik oldal dobozára és egy mintavételre alkalmas dobozkát ami tele volt széklettel. Nem végleg - Nem adtam fel végleg a keresést ezen a helyen, majd visszatérek és ez ugy lesz a többi meg nem talált geodoboz esetében is. Én is feladom - Százszor leírtam már, hogy az amire az emberek úgy hivatkoznak, hogy "oldal", vagy "honlap", az helyesen "webhely". A marosvásárhelyi alsó gát az 1970-es árvíz után épült.
A Kövesdombi forrás az 1848-as sugárút mellett találató, a Válús-kúttól feljebb, az unitárius templom alatt.
A vasúti sínen való átkelés után már láthatjuk a nedves rétet és a virágokat. Még nincs kinyílva - Az elmúlt napokban olvastam, láttam a képeket, hogy Óvárhely mellett már nyílnak a kockásliliomok. Csíkfalvából tértünk Búzaháza felé, miután áthaladtunk Búzaházán, jobbra egy földút vezet az erdő irányába.
Óráját Müller János, a harangokat Thúri Ferenc készítette. Múzeumok éjszakája nappal - Most voltunk először fent a toronyban a családdal. Újdonság - Ahogy másoknak is, nekem is ez volt az első alkalom, hogy fent jártam a toronyban. Donggg - Feljutottunk végre, bár kicsit szédelegve a csigalépcső kanyarjaitol. Az egykori Városháza északkeleti részén levő Óratorony, díszes majolikacserepekkel fedett sisakjával Marosvásárhely majdnem minden pontjáról látható.
Langyos borvízforrások törnek itt fel, amit ma asztali vízként használnak. Dobogófürdő (Székelyfüred, Ugron fürdő) Szentkeresztbánya délnyugati szélénél, a Kis-Homoród völgyében, Lobogófürdőtől délre található.
Mivel ezen a vidéken a szász telepítés a XIII-XIV-dik századra esik, erre az időre tehető a plébániatemplom eredete is. Székelyzsombor eredetileg szász település volt, és temploma is abból a korból való.
évfordulóján, megjelölték a nagy matematikus első sírhelyét, ahol 1860 és 1911 között nyugodott, 1894-ig jelöletlen sírban. Egyre jobban tetszik - Gondoltuk, hogy ha mar itt vagyunk a temetoben, ahol megkerestuk a Bolyai almafaja geodobozat, akkor mar ide is feljovunk, hogy megnezzuk es megtalaljuk ezt a geodobozt is. Egy újabb Bolyai - Első geoládás találatom Bolyaiékhoz kapcsolodik. Tenyleg nem kellett sasszem - De ez volt az erdekes is benne. Bandi Árpád nyugalmazott matematikatanárnak köszönhetően 2010 januárjában, Bolyai János halálának 150.
A 25-30 méteres sziklák tetejéről ráláthatunk az alattunk levő völgyre, a környék erdeire, valamint Hargitafürdőre. Piricske északi végében, gombaszedés közben, egy sziklakilátóra bukkantunk.
1768-ban Alsóbölkényből került ide. Impozáns facsonk, kikandikáló geodoboz - Marosvásárhely felől Szászrégen irányába haladtam. Kis kitérővel - Gernyeszegen dolgoztam és mielőtt visszaindultam volna még felkerestem ezt a rejtekhelyet, ha már ilyen közel található. Körtvélyfája harangját különálló harangláb hordozza.
Itt Erdély egyik legnagyobb és legszebb szász templomerődje emelkedik. Rengeteg turista volt - A 14 órás nyitásra érkeztünk, rengetegen voltak, már a jegyekért is sorba kellett állni. Impozáns - Valóban impozáns az erődtemplom, már messziről uralja a tájat. Erődítmény - Na, végre látom, hogy valamit rendben tartanak. Berethalom Medgyestől keletre, körülbelül 18 km távolságra található régiszász település.
A keményre összecementálódott kőzet ellenállva az időjárásnak látványos, 10-40 m magas falakban, tornyokban maradt meg, több száz méteres hosszúságban. A környéket uraló 1025 m magas Siklódi-kő andezit-agglomerátumból, tipikus vulkáni kőzetből áll.
1575-ben Bergenie, 1632-ben mai formájában, Bergenye néven említik. Először 1334-ben a pápai tizedjegyzékben jelentkezik a neve Bergune, Borgone formában.
Ma is álló gótikus temploma a reformáció előtti kor stílusának jegyeit képviseli többszöggel záródó szentéllyel. Sachsenland - Immer wieder schön, dass es deutsche Wurzeln in Siebenbürgen gibt. Kő - Hamar megkaptam a rejteket, de sajnos nem tudtam kivenni a dobozt. Útban Vásárhelyre - Már rég nézegettük, hogy van itt is egy geoláda. 1446-ban jelentkező neve (Marienburg) Mária tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik, az 1417-ben feltűnő Erenberg szász lakosságra utal.
A falutól délre találhatók, a DJ173 jelzésű megyei út keleti oldalán, a Cseh hát nevű dombtól nyugatra. A Mezőkirályfalva melletti földpiramisok földcsusszamlás útján jöttek létre.
Itt vannak az egykori földvár fűvel benőtt terepalakulatai is. Elvitték a törmelékkel együtt? - Ez a második alkalom, hogy ezt a dobozt keresem. Elsőként a bélelt doboznál - Aznap reggel a Kelemen-havasokba indultam, a Kis-Lomás-vízeséshez. A marosvécsi Kemény-kastély mögött hatalmas park, gyümölcsöskert található.
Egy felújított hagyományos parasztházban létesült a Szalmakalap Múzeum, mely egyedi az egész világon. Érdekes kövek - Nagyon tetszett, hogy a természet a víz erejével milyen érdekes formákat alkotott a kövekből. Gömbkövek - Hirtelen azt sem tudtam, hogy a köveket vagy a kalapokat csodáljam. Szalmakalap és nemcsak - Biciklikkel felpakolt autókkal érkeztünk a helyszínre. Szőcs Lajos kőrispataki lakos, akinek családja három nemzedékig visszamenőleg kalapossággal foglalkozott elhatározta, hogy létre hozza az ország első Szalmakalap Múzeumát.
A fedél megvédte a híd tartó- és járószerkezeteit a csapadéktól, valamint a nap szárító hatásától. Csak híd, fedél nélkül - A Kecske-túrára menet, habár nem volt sok időnk, beszúrtuk még ezt a rejtést. Nyoma sincs az egykori faszerkezetnek - Pedig szerettem volna látni. Korabeli fénykép - Ritka, értékes kép érkezett a játszóterünkre, Kanizsay Izabella
jóvoltából. Mivel a fából készült hidak anyagát az időjárás könnyen tönkretette, Erdélyben több helyen is fedeles hidakat készítettek.
Legalábbis ez volt a terv 2008-ban, azóta, hogy mit sikerült ebből megvalósítani, arról adatot nem találtam. Unatkozik - Mivel senki sem zavart a keresésben, arra számítottam, hogy megtaláltátok a dobozt. Neve-nincs - A tónak nincs neve, a táj-rendezés eleme, halak hol vannak benne, hol nem :-). Masodszor - Masodszor sikerult, megtalalnom. Három hektáros területen mintegy 2000 növényfajt ültettek a Sapientia-EMTE marosvásárhelyi kampuszának környékére.
Málnavész sziklája Jo idoben - Malnavesz, Csicsoi Hargita, Kogombak. Hol is van a Tekeredő-kő? - Érdekelne a Málnavész sziklája és a Csicsói Hargita közötti szakasz. Tekeredo ko - Ugyszinten, a Malnavesz pataka mellett mentem, most viszont felmentem az uton, egeszen a szikla ala. Málnavész sziklája
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.