Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Kutyfalva, Bogáth környéke és az ozdi völgy - Aranyosszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Kutyfalva. Papok erdeje Dátos. Pekri Lőrincz. Garád, Keménytelke. A Maros oktalan kanyargása. Római út nyomozása. Oroszi. Bogáth, néveredete, római és későbbi vár, a bogáthi régi templom. Czintos, Csekefalva, Batiz, Isvánháza, tumulusok, erőditvények, régi harang. Magyar-Bükkös. Kemény János fejedelem születése, régi curiája. Gámbucz, Ozd. Pekri Lőrincz kastélya. Ozd régi temploma, harangja. Ozd régi voltát bizonyitó adatok. Kutyfalva, Bogáth környéke és az ozdi völgy című fejezet részletesen Marosludas és Hadrév környéke Terra Siculorum
187_ozdi_kastely.jpg
Az ózdi kastély északi látképe
Petőfi Sándor mellszobra Petőfi Sándor mellszobra a segesvári vár északkeleti sarkában, a Csizmadiák tornya és a Szent József római katolikus templom közötti kis parkban található.
Erkély-tisztás Erről a lapos, teraszszerű képződményről több helyen is legyező formájú vízeséseken zuhan alá a víz. Jkgáborral meglógtunk a csapattól - Míg ők leértek a vízeséshez, addig mi nyugodtan kihalásztuk a kis dobozt, majd bejártunk a vízesés alá, hogy gyönyörködve lássuk mit hagyott hátra számunkra a természet. Szép a tisztás, de még inkább a vízesés - Én is megkedveltem ezt a tisztást, jó sátorozó hely. Nyári tábor - Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva-Bedellő túra alkalmával kerestem, és találtam meg ezt a geodobozt is. Az Erkély-tisztás a Torockói-hegység egyik legkedveltebb sátorozóhelye.
Csatornaház Bernády György építtette, 1910-ben. A marosvásárhelyi Csatornaház az egykori vízművekhez tartozott, a Maros alatt áthaladó alagút vezetékeinek karbantartó műhelye és szolgálati lakása volt.
Karacsay-házak Farkas (Mihail Kogalniceanu) utca 1. Karacsay-házak, és középkori városfal-részlet a telek határán.
Evangélikus templom Ebben az időben épülhetett fel első, gótikus temploma is, ezt 1870-ben teljesen lebontották és 1873-ban egy neogótikus templomot építettek. A Küküllőközi-dombvidék területén , a Szénaverősi-patak mellett fekszik Szénaverős község, a falu első írásos említése 1430-ból származik.
Kripta-hegy Az egyik gróf Bethlen Farkas tábornok kriptája, ő 1763-ban halt meg, a díszgúlát az 1860-ban elhunyt gróf Bethlen Lipót és nejének emlékére emelték. Nagyteremi református temetőjének délnyugati végében, a Kripta-hegy tetején, két kriptát találunk.
Harangláb 1768-ban Alsóbölkényből került ide. Impozáns facsonk, kikandikáló geodoboz - Marosvásárhely felől Szászrégen irányába haladtam. Kis kitérővel - Gernyeszegen dolgoztam és mielőtt visszaindultam volna még felkerestem ezt a rejtekhelyet, ha már ilyen közel található. Körtvélyfája harangját különálló harangláb hordozza.
A vágy forrása Kora reggel kerestem meg - A hely elég jól megközelíthető gépkocsival is, így a forrás már csak egy rövid sétával elérhető. Ittunk a forrásból - Megtaláltuk, és jót ittunk a forrásból. Az erdöben - Megtaláltam a geodobozt. A vágy forrása - Medgyes.
Serkes-tó A vonatból látni lehet, hiszen a tó a vasúti sínek közelében van. Ismeretlen tó - A református templomtól jöttem át a tó partjára. Tavirózsák - Elég eldugott utakon lehet eljutni a tavakhoz, sok az indián kunyhó. Tavirózsák a szemetes tóban - A napokban értesültem, hogy a Segesvár melletti tóban megjelent a tavirózsa. Akik kocsival utaznak át Segesváron talán nem tudnak a Serkes-tóról, hiszen félreesik kissé a főúttól, megközelítése pedig körülményes.
Átjáróház Az utca szélesítésekor a gyalogjárók részére árkádot építettek, ami nem bontotta meg az épület stílusát. Bámulók - Ennél a helynél csodák csodájára senki sem bámult, nem is hittem, hogy van ilyen, pedig a szép kék szemű korcs kutya nagyon ugatott a kerítés másik oldaláról. Segítséggel sem sikerült - Harmadszorra voltam itt. Sokszor - Sokszor jártam arrafele. A Dózsa György, volt Sándor János utca 34 szám alatt található épület a századforduló után épült, szecessziós stílusban.
Bolyai Farkas Elméleti Líceum Bolyai Farkas Elméleti Líceum - Marosvásárhely Nehéz visszarejteni - Meglepett ez a rejtés. Bolyai Farkas Elméleti Líceum - Marosvásárhely
Gyalogoshíd Gyalogoshíd - Marosvásárhely Gyerekekkel - Hideg, szeles időben indultunk kincsvadászatra a gyerekekkel. Szombat esti felderítés I rész - Úgy adódott, hogy szombat délutánomat a városban kellett töltenem. Gyerekek nélkül - Szép, napos időben indultunk kincskeresésre. Gyalogoshíd - Marosvásárhely
Aranyhalacska Az erdő szélén, egy dombon helyezkedik el. A geodoboz helye látható a rejtekfotón - A geodoboz helyét nagyon konnyű beazonosítani, ha megnézed A rejtekfotót, és elolvasod a Megtalálást segítő információt. Sikerült - Ahogy a rejtekhez közeledtem a fekete hattyúk elkezdtek lármázni, a kicsiket féltve. Ücsörgők - Ha már kora reggel ücsörögnek itt, később semmi esély. Az Aranyhalacska Marosszentkirályon található, csupán 5 percre Marosvásárhelytől.
Református templom Nyárádszentbenedek A bencésekkel hozhatók kapcsolatba a Szent Benedekről elnevezett egyházközségek. Turkálni újból élvezet - Turkálni újból élvezet, mert így ezt is megtaláltam. Mókus? - Marosvásárhely fele menet megálltam megkeresni a nyárádszentbenedeki református templomot, illetve az itt elrejtett dobozkát. Félreeső templom, utcára nyíló kapuval - Bár ez a rejtekhely nem esett az aznapi kincskereső kirándulásom útvonalába, a közelsége miatt tettem egy kis kitérőt Nyárádszentbenedekre. I Béla király idején alapított kolozsmonostori apátság (1060–1063) több birtokot kapott és több bencés plébániát alapított.
Léta-vára Melegen ajánlom mindenkinek - Nagyon szép őszi nap volt. Dombok között elrejtve - Impozáns volt, ahogy fentről megpillantottuk a vár romjait. Szent László pénzei Léta váránál - Egy rövid szombati séta alkalmával vettük célba a létai várat. Magyarléta falutól 3 km-re, a Jára völgye fölött emelkedő kősziklára épült Léta-vára, másik nevén a Géczy-vár.
Bolyai Farkas almafája Ez a fa áll ma Marosvásárhelyen, a református temetőben levő közös Bolyai-sír mellett. Ponyik almafajta ritkasag - Az igazi almafajta, ponyik es batur. Kicserélem - Köszönöm a visszajelzést. 1 + 1 = Két Bolyai - Ha már itt voltam megkerestem az almafát is. Bolyai Farkas almafája csak 100 évig élt, majd kiszáradt - Új csemetét ültettek a régi helyére.
Református templom Ez volt a helyzet a reformáció után is 1666-ig, amikor azon a címen tagadják meg a közmunkát a gyalakuti templomnál, hogy már önálló egyházközséget alkotnak. Középkori templomáról nincs adat, így bizonyosan a katolikus korban filia volt, Gyalakuta anyaegyházához tartozott.
Mézeskalács-ház A huszadik század elején, 1910-ben építették át szecessziós stílusban. A Vámos-ház a Rózsák tere 18 szám alatt található, a Bartók Béla utca sarkán.
Kisvasút-állomás Marosvásárhely A marosvásárhelyi, hajdani Kisvasút-állomás Tanulok - Még a tanuló fázisban vagyok, de azért nem szoktam elárulni a titkot. Ujrakeresés - Miután rejtettem a kisfiammal a keskeny nyomtávú mozdony depónál, átjöttünk a kisvasút állomásra. Szomoru emlek - Kar, ezt a helyet meg ismertem. A marosvásárhelyi, hajdani Kisvasút-állomás
Remeteiszoros falu Amilyen szép a falu környéke, ép olyan nehezen lehet megközelíteni. Mócházak - A dobozt nem tudtam megkeresni az ottani gyerektől meg leánykától. Remeteiszoros falu, románul Cheia, a Remetei-sziklaszoros felső végénél található elhagyott, kihalófélben levő falu.
Marossárpatak 1332-ben plébániatemploma van, ebben az évben papja, Domokos a pápai tizedjegyzék szerint 18 régi és 8 új banálist fizet, majd 10 új és 3 régi dénárt, 1333-ban 16 régi banálist, 1334-ben 33 obulust, 6 verőczeit, majd 32 montan dénárt és 2 régi banálist, 1335-ben pedig 14 régi banálist. Locsolás közben - A szoborparkban nem volt senki, de épp el voltak indítva az locsolófejek. Betonsarok - Nagyon szép a szoborpark. Megvan - Meglett. 1263-ban Sárpatak, 1319-ben Sarpataka, 1332-ben meg Sarpotoc néven jelentkezik az okiratokban.
Református templom Sekrestyéjében helyezték el gróf Teleki Mihály kancellár és felesége Weér Judit földi maradványait. A XV-dik században épült gótikus templom, déli kapuja felett található a somkeréki Erdélyi család címere.
László István síremléke A falubeliek hagyománya szerint abban az időben amikor az országhatár itt húzódott, a hősünk átjárt a szomszéd faluba a kedveséhez, amely falu a határ túloldalán volt. Favágók - A dobozt rejtő fának nyomát sem találtam, köszönöm a fatolvajoknak. A síremlék legalább megvan - Az eredeti koordináta odébb tesz, az erdőbe, és ott semmit sem találtunk. Járt utat járatlanért el ne hagyj - Vészesen közeledett a sötétedés időpontja, így sokat nem töltöttem az időt a székelycsókai református templomnál. Világháborús emlék, valójában László István síremléke, aki ezen a helyen halt hősi halált.
Koronka kilátója Koronka kilátátója Ösvény - Miután átvergődtem a sűrű cserjésen, jöttem rá, hogy járható ösvény is vezet fel a kilátóhoz. Hogy történt, hogy nem, de megtaláltuk - Miután a kicsi unokahúgommal megnéztük a halacskákat és a szép tavirózsákat a Sapientia tavánál, eljöttünk ide is, hogy kimásszunk a kilátó tetejére. Segédpontok - Érdemes letölteni a segédpontokat. Koronka kilátátója
Skariatin emlékmű 1849 július 31-én, a segesvári csatában ütközött meg Bem József főserege az oroszokkal- ebben a csatában esett el (tűnt el) Petőfi Sándor, Fehéregyháza közelében. Segesváron, a tűzoltóság mögötti kertekben elrejtve, egy érdekes, alvó oroszlánt ábrázoló szobrot találunk.
Vár sétány Vár sétány - Marosvásárhely Szép vár - Könnyen ment. Emlékek - Még most is magam előtt látom a fekete kerítést. Gurul a VI FerBit - A VI FerBit alkalmával. Vár sétány - Marosvásárhely
[ Fel ↑ ]
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.