Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

A Kis-Nyárád völgye - Marosszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A két Nyárád egybefolyása. Nyárádandrásfalva, a keleti vallásu székelyek. Várdomb, Várpatak. Seprőd. Seprődág. Ámé és Baróth pataka. Nyárádszentimre, régi temploma, az egyházközség régi constitutiója. Medgyes család. Medgyes Bálint Ulászló alatt. Balogh József emléke. Bere. Mája. Gönczér bércze, régiségek. Márkod. Zakszőlő. Vataháza, vagy Kada tartománya. Kenőd, e falu költözködése. Bere-Keresztur, az ezen egyházközséghez tartozott 7 falu szerződménye. Temploma, régi harangja. Vároldala. Vármöge. Képesdomb. A Kereszturi család, kastélyuk romjai. Torboszló. Kevereg. Magyaros. Sugópatak. Kati hegyese. Várhely, a falu régi fekhelye. A sorba helyezett dombok. Ásványos források. A Kis-Nyárád völgye című fejezet részletesen Selye és a Bekecs Terra Siculorum
160_berekeresztur_regi_templom.jpg
A berekeresztúri régi templom
1916-os honvéd emlékmű Dugó dugta - A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot. Bekerítve - Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű. Pótolni - Ősszel visszatérve a tett helyszínére. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket.
Római katolikus kápolna Az eredetileg székelyek által lakott településről az első írásos forrás 1293-ból származik. Becsavarozva - Itt is már másodjára próbálkozok. Nekem is zárva - Elég korán érkeztem, de mint az elöttem ott járok, a kapukat én is zárva találtam. Zárva - Szép kis kápolna, de sajnos a kapu zárva. Náznánfalva határában feltárt leletek egyértelműen alátámasztják, hogy már a bronz és a római korban is lakott terület volt.
Tündérkert Ez a gyümölcsöskert egy közösségi tér, ahol a helyi családoknak saját fájuk lesz, amit ők ültetnek és gondoznak a továbbiak során. A Tündérkert egy őshonos gyümölcsfákkal beültetett, másfél hektáros terület, az erdőszentgyörgyi református esperesi hivatal háta mögött.
Breite Öregtölgyes Több mint 600 tölgy található a platón, melyek közül sok már a 800 éves kort is meghaladta. Szép erdö - Tetszett nagyon a Segesvár melletti tölgyes. ásó, kapa - Segesváron hagytuk az autót, onnan mentunk fel a piros sáv jelzésen, amin most már a Via Transylvanica is halad. Öreg tölgyek, fiatal medvék - A dobozt ki kellett bányászni az odúból, be volt ágyazódva a törmelékbe. Segesvárttól délnyugatra levő dombtetőn helyezkedik el a Breite Öregtölgyes Természetvédelmi Terület, egy szépen megőrzött legelőerdő, makkoserdő, számos többévszázados tölgyfával.
Skariatin emlékmű 1849 július 31-én, a segesvári csatában ütközött meg Bem József főserege az oroszokkal- ebben a csatában esett el (tűnt el) Petőfi Sándor, Fehéregyháza közelében. Segesváron, a tűzoltóság mögötti kertekben elrejtve, egy érdekes, alvó oroszlánt ábrázoló szobrot találunk.
Dávid Ferenc téri unitárius templom A kövesdombi unitárius templomot 1999 november 21-én kezdték el építeni. Minden sarkon jártam már - De még követ sem találtam, nemhogy dobozt. Utólagos moderáció - Friss bejegyzés alapján, úgy néz ki, hogy eltűnt az általam itt elrejtett geodoboz. Rejtekhely és rejtek - Gyakori a félreértés, sokan még mindig eltévesztik. Dávid Ferenc téri unitárius templom - Kövesdomb lakónegyed, Marosvásárhely.
Kőbánya Kőbánya - Homoródalmás Kövek - A kőbánya megvan, viszont a dobozt gps nélkül nem könnyű megtalálni. Elhagyott kőbánya - Homoródremetén és Gyepesben rejtettem egy-egy dobozt, és mivel utolsó ittjártam óta ujabb rejtekhelyek nyíltak, és dobozok bujtak el, Szentmártonból erre vettem az irányt, hogy utánanézzek a dolgoknak. Kőbánya - Homoródalmás
Kakas csorgó és pihenő Mézesek - Mivel a rejtekről fotó volt, nem volt nehéz megtalálni a dobozt. Székelyudvarhelyről Csíkszereda felé tartva, Máréfalvát elhagyva, a 13A jelzésű műúton, mielőtt kezdődnének a szerpentinek, az út jobb oldalán egy kiépített forrást találunk.
Református templom Az egykor népes település Ceausescu hírhedt falurombolási projektjének esett áldozatul. A falu életterének módszeres leszűkítésével, a hivatalok, helyi iskola, orvosi ellátás elköltöztetésével a lakosság igen gyors ütemben tűnt el Herepéről.
Szalmakalap Múzeum Egy felújított hagyományos parasztházban létesült a Szalmakalap Múzeum, mely egyedi az egész világon. Érdekes kövek - Nagyon tetszett, hogy a természet a víz erejével milyen érdekes formákat alkotott a kövekből. Gömbkövek - Hirtelen azt sem tudtam, hogy a köveket vagy a kalapokat csodáljam. Szalmakalap és nemcsak - Biciklikkel felpakolt autókkal érkeztünk a helyszínre. Szőcs Lajos kőrispataki lakos, akinek családja három nemzedékig visszamenőleg kalapossággal foglalkozott elhatározta, hogy létre hozza az ország első Szalmakalap Múzeumát.
Új városi strand 1959-ben épült a Kárpátok lakónegyed építésekor. Az első két megtaláló - Az első két megtaláló, ha a barátaimról van szó, nem volt jelen a rejtésnél. Más vizek - Az utóbbi 10 évben vadregényes hely volt, majd 2018 körül nekiálltak bontani. Szombat esti felderítés - Negyedik megállom az "Új városi strand" volt. A marosvásárhelyi egykori Új városi strand a Kárpátok sétánya 56-57 szám alatt található.
Bözödi halomsírok Ezeket Orbán Balázs ismertette először, azonban kutatásokra csak 2009 után került sor. Az elmúlt években Bözöd környékén, légi régészet nyomán beazonosították a bözödi halomsírokat.
Fügevára E hegy oldalában van a Bonis pinczéjének nevezett kis sziklaüreg is, hol a hagyományok szerint egy Bonis nevezetü ember lakott. Esőben - A Fenyőkúti-tőzegláphoz igyekeztünk, pótolni a hiányzó geodobozt. Ki Korondon megfordul, annak ajánlom, hogy Fügevár meglátogatását el ne mulassza, mely ily alakzatokat, ily képleteket bizonnyal ritkán lesz alkalma láthatni.
Kőkép A húsvéti határkerülők egyik hagyományos stációja. A Kőkép elnevezésű kőkereszt Székelyudvarhelytől keletre, a Szarka-kőtől északnyugatra található, a 689 m magas Verőfény-tetőn.
Kopjafás építmények A városnévtáblán kivül két kopjafás építmény is található itt. Székelyudvarhely déli bejárata a Csicser és a Mondó-hegy között, a Nagy-Küküllő völgyében található.
Hódolat Hungária előtt A dicsőségesen trónoló Hungária allegorikus alakját mutatja be, történelmi és allegorikus szereplők társaságában. Körösfői Kriesch Aladár szecessziós stílusú, 1913-ban készült, mozaik kompozíciója a marosvásárhelyi Kultúrpalota főhomlokzatán látható.
Bozsor tava Később mesterséges gátakat készítettek, hogy az eliszaposodás következtében alacsony vízszintet megemelhessék. Kamerák által megfigyelve - A déli órákban érkeztem a Mezőzáh községközponttól északkeletre hosszan elnyúló tórendszerhez. Magas vízszint - A magas vízszint miatt, a visszavágott fáknak csak az újonnan hajtott ágait értük el. A Mezőségi-patak mentén egy hosszú tórendszer alakult ki.
Terebics-tető Újabb égbekiáltó kegyetlenség - Szokásommal ellentétben, viszonylag korán indultam kincskeresésre. Három a semmiben - Népes gyereksereggel indultunk el ládázni (is), és "epic failure"-val indítottunk. Juhnyáj az erdőszélen - Gyorsan kellett cselekednem, mert a juhnyáj már elérte az erdő szélét, de szerencsére könnyen megtaláltam a dobozt. A Terebics-tető Jedd község határában található, Jeddről 30-40 perc gyaloglással elérhető.
Rez-tetői kilátó Ide építettek kilátót 2006- ban a sükői közbirtokosság, a helyi vállalkozók, a felsőboldogfalvi önkormányzat, illetve Sándor József közbenjárásával. Lehettem volna első megtaláló, de csak második rejtő lettem - Egyik kedvenc rejtekhely-kategóriám, a Rez-tetőihez hasonló kilátótornyok. A Nagyküküllő és a Nyikó között húzódó dombvidék legmagasabb csúcsa, a 932 m magas Rez-tető.
Régi gőzmozdony Régi gőzmozdony Vasutas - Kozos meg-nem-talalas csipi-vel. Pótvizsga - No, ez a pótvizsga sikeres volt, de meglett a doboz ezennel. A geodoboz a helyén van - Augusztus 8-án ellenőriztem utoljára a rejteket. Régi gőzmozdony
Szalárdtelep sziklái Innen az ösvény ereszkedni kezd, mi viszont úgy döntöttünk visszafordulunk, az autó a forrásnál volt. A szalárdi hármas bunkertől kellemes sétával érkeztünk a gerincen levő geodézikus ponthoz.
Vacmany Vacmany A doboz újra eltünt - Úgy tűnik, valaki jár előttem és kifossza a rejtekeket. Üregben - Meglett az új doboz könnyen. Valószínűleg szándékos a fosztogatás - Mivel itt, és a másik helyen is, csak a jegyzetfüzet néhány lapját hagyták meg, a hely pedig eléggé félreesik a forgalmas országúttól, valószínűleg szándékos cselekedetről van szó, egy rosszindulatú személy részéről. Vacmany
Gergely János-féle kővályú Gergely (Matyi) János-féle 120 éves kővályú - Székelyvarság Kő mögött, kő alatt - Bár nem esett az utunkba, és siettünk is az oroszhegyi nárciszrétre, sikerült rávenni a kirándulótársaimat, hogy nézzék meg ők is a Gergely János-féle kővályút. Modern es hagyomanyos - Bar nem esett az utamba, azert legurultam meg a kovalyuhoz. Gergely (Matyi) János-féle 120 éves kővályú - Székelyvarság
Elpusztult középkori templom Ezen a helyen valamikor egy templom állt, mely hajdanán három falu (Patakfalva, Telekfalva, Sándorfalva) közös erőfeszítéséből készülhetett el. Kerülőút - A képek nem akarnak felmenni, így kerülőútra tereltem őket. Asatas - A rejteket megtalaltam (a szogletes kovet), de a ket kis ko a ladaval eltunt. Hát ez furcsa - El nem tudom képzelni, hogy ha már kiástak 5 darab 5x5 méteres gödröt, a hivatkozott cikk szerint, és feltártak annyi falrészletet, akkor miért temették volna vissza? Na de majd csak kiderül. Patakfalva temetőjének keleti részében nemrég régészeti kutatásokat kezdtek.
Idődoboz pavilonok A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel. Az Idődoboz pavilonok a Mikházi Régészeti Parkban találhatók, a településtől délnyugatra, a római kasztrum és a régészeti park között.
Pseudosphaera Bolyai János világhírű magyar matematikusnak állít emléket, aki életének jelentős részét Marosvásárhelyen töltötte. Felületes keresők, összetévesztett dobozok - Sajnos, megint eltűnt a doboz. Negyedik doboz - Nem az én rejtésem, hát megkerestem. Még azért is, újrarejtve - Egy esti séta alkalmával nyolc geodobozt rejtettem újra a környéken. A Pseudosphaera-szobor (magyarosan Pszeudoszféra) a marosvásárhelyi Bolyai téren áll.
Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyóújfalu Az emlékoszlop felirata Gyergyó lakosságának a kuruc mozgalomban való részvételéről szól. Újfalu határában, a Vasláb felé vezető kövezett megyei út mentén álló emlékoszlop a Gyergyó romlása néven emlegetett eseményre emlékeztet.
Evangélikus erődtemplom A mai templom egy gótikus templom utóda, 1723-24-ben épült, bástyás várfal veszi körül, északnyugati tornyán 1653-as dátum van. Lutheránus templom, papilak és Találkozás háza - Zágor evangélikus-lutheránus temploma a község központi részén, a főút mellett, az egyik kanyarban, az általános iskola szomszédságában található. Domáld után - Mitán elhagytam Domáldot, eljutottam a zágori evangélikus templomhoz. Zágor középkori templomáról nincs adat, temploma viszont volt, mert valószínűleg 14-dik századi település.
[ Fel ↑ ]
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.