Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Átrándulás Gyergyó-Topliczára - Csíkszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A tölgyesi szoros A Maros hivatása, jövője. Várhegyalja. Salomás. Galóczás Fülpe. Dudád. Gyergyó-Toplicza. Népviselet. A topliczai meleg források. Rhunconium. Tutajozás a Maroson. Maros-szabályozás. Faszállitási munkálatok. Toplicza völgye, fürészek, csatornák. Felső-Hurdogás. Magától rohanó vasut. Zárgát az Ilván. Kelemen havas Terra Siculorum
104_gyergyo_toplicza.jpg
A melegforrások sziklarepedése Gyergyó-Toplicza mellett
Csodálatos panoráma tárul elénk a Kis-Bor-patak völgyére, alattunk a Piatra Neamt felé vezető DN 15-ös úttal. Bunkerek és a rejtek - Hmm, pedig úgy érzem, hogy elég jól leírtam. A két bunker és a kilátópont helye - Hát, a keresztnél már nem igazán van szükség útjelzőre. Jól elnéztük - Elértünk a kereszthez, megpihentünk, de semmi sem jelölte a Bagolyvárat. Ez a hely a második világháborúban géppuska-fészek, erődítmény volt.
Uz Bence sírja - Székelyvarság Uz Bence sírja - Székelyvarság
Jézus kútja, Székelyvarság Székelyföldi túra - Többedmagammal bejártuk a vízesést és környékét. A dobozka még mindig a fenyő alatt üldögél - A Csorgókő-vízesést és a kilátót megmutatni havereimnek, érkeztem Székelyvarságra. Nem tudtam, hogy van itt doboz - Régebb töltöttem le a rejtekhely információit, ezért nálam még doboz nélküli rejtekhelyként szerepelt. Jézus kútja, Székelyvarság
Nagy-Fenyéd - Fejedelemvésze-patak - Kétszállás-patak - Lázi út - Rákos-Homoród. Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat Nagy-Fenyéd pataktól Rákos-Homoródig terjedő szakasza.
Gergely (Matyi) János-féle 120 éves kővályú - Székelyvarság Kő mögött, kő alatt - Bár nem esett az utunkba, és siettünk is az oroszhegyi nárciszrétre, sikerült rávenni a kirándulótársaimat, hogy nézzék meg ők is a Gergely János-féle kővályút. Modern es hagyomanyos - Bar nem esett az utamba, azert legurultam meg a kovalyuhoz. Gergely (Matyi) János-féle 120 éves kővályú - Székelyvarság
Területét sűrű bozót borítja. Csíkszentdomokostól 5 km-re északra, a Nagylók-patak völgyében, a 969 m magas Keresztelet-hegy csúcsától 300 m-re keletre, a patak elágazása fölé emelkedő 835 m magas dombon található a Vársarka.
A pusztából, a csúcsot célozva is ki lehet kapaszkodni ide pár perc alatt, de kényelmesebb és érdemesebb kelet irányból megközelítve végigsétálni a pompás sziklafal alatt. A Patkó-kő lábánál, a csúcs alatt, van egy különálló sziklatömb.
Innen Lucs-kő irányába haladunk, de nem térünk majd le balra a kőhöz, hanem egyenesen folytatjuk utunk a gerincen, majd jobbra térve kimászunk a Fekete Bitkára. A háromkúti útból kitérő, a Gyümölcsénes-tetőre vezető út pillanatnyilag kicsi kocsival is járható.
Rendben volt - Szép helyen van, jó a kilátás. Magasban - Jól körbe lehet látni a környéket a toronyból. Magyar Husvet Szovatan III - Ha mar letezik kilato, akkor azt is illendo megkeresni. A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen.
Gyors találat - A doboz a földön volt. Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják.
A forrás vize egyesek szerint a legjobb Szovátán, sokan hordják is. Árnyék - Szovátán dolgoztam és egy másfél órás kényszerszünetet kellett beiktatnom mielőtt a következő ügyfélhez mentem volna. Sikátor végén - Azt hittem, hogy ez borvízforrás, nagyot csalódtam, hogy csak egy sima ápőpláta. Magyar Husvet Szovatan II - Ha mar megvolt a Sos, akkor legyen a Nadas is. A Forrás-utcából a kanyarban egy sikátor vezet a Nádas-csorgóhoz.
Zetelaki gát - Zeteváralja útban a Hargitára - Ez egy rövid túra volt, az autótól a dobozig. Doboz nélkül - Székelyvarság, Fenyőkút, Pálpatakafelé indultunk. Megette a rozsda? - A Csurgókő fele megálltunk és kerestük, kerestük a dobozt, de nem lett meg. Zetelaki gát - Zeteváralja
A 12-13-dik századi várról, mely a korai kelet-erdélyi határvárak tagjának tekinthető, írásos adat nem maradt fenn. Sok megtaláló, kevés bejelentés - Az Alsó-Halas pataki homokbányától, jöttem ide, miután rejtettem a Tündérek forrásánál. Vár az esőben - A Pálos-kolostor után a várat vettük célba. Likas-kő, vulkáni bomba, bejelentések - A Likas-kőnél jártam már, lásd a képeimet, viszont a vulkáni bomba-sziklát nem tudtam beazonosítani. A Maros megyéhez tartozó Nyárádremetétől északra, 3 km-re fekvő, 800 m magas dombon Árpád-kori vár maradványait találjuk.
A falu közelében körülbelül 200 olyan hétvégi ház van, amely a csendes természetjáróknak igazi pihentető lehetőséget nyújt. Rejtekhelyek értékelése - Ha úgy gondolod, értékelheted az általad megtalált rejtekhelyeket. Bokamagassag - Nekem ezekkel a faszerkezetekkel valami bajom van. Ez a rejtés elég nehéz volt - Bevallom harmadszorra sikerűlt megtalálni. A faluturizmus kedvelők figyelmébe ajánlott ez a település.
Alapterületének átmérője 5-6 m, ezt a tű alakú képződményt Geológus tűje néven is ismerik. A Hollókőről - Egy évvel ezelőtt nem mentem fel a Hollókő tetejére. A Hollókő sziklavilágának távolról látható érdekessége egy 10 m magas, magányos sziklatorony.
Nagyszerüen kifestett túraösvény - Köszönet a gyergyoi ekéseknek ha jol tudom - csak néhány meredek sziklás fakitermelőút szakasz, egyébként szépen bejárható turautvonal. Csomafalvi Délhegy - Délután 5 órakor indultam a Libán-tető felől. A Dél-hegy (1694 m) csúcsa alatt levő kilátó sziklapereméről ráláthatunk a Sikaszó-patak völgyére, a Hargita vonulatára, a Csudáló-kőre, a Nagyhagymásra, a Gyergyói-havasokra és a Gyergyói-medence délkeleti részére.
Kirándulásra, piknikezésre kialakított hely, több mint 60 személy részére, fedett asztalokkal és padokkal. Sokadalom - Nagyon sokan voltak a forrás környékén. A pihenő - Munka után sürgős volt megtalálnom a güdüci dobozokat, nehogy valaki lekörözzön :) Leányunknak első sátrazási helye volt ez, féléves korában. A Hideg-kúti pihenőhely Gyergyószárhegy közelében található.
Mára időutazással felérő kaland vár az idelátogatóra - lelket erősíts, zubbonyt igazíts, irány Atyha, lépés, indulj. Sóvidéken - Nem vagyunk ugyan nagyon magasak, de a doboz sajnos nem volt a leírás szerinti helyen, a rozsdás szeg viszont igen. Új kápolna - A templomot újra födik. Kivül pléh, belül üres kápolna és rejtek - Igazán különleges ez a település a hegy tetején, de talán a leglátványosabb az odáig vezető út. Ez a különlegesen szép fekvésű település hétszázötven méterrel a tengerszint felett, a Székelyföld szívében évszázadokon át virágzott, de az idők változtak.
A szép, romantikus táj mellett látnivalói olyan remek műtárgyak, mint a Karakó, a Ladók, az Utusaly és a Bánya völgyhidak, illetve a lóvészi alagút. Rejtekhely találkozó második napján - A VI-ik rejtekhely találkozó második napjának első állomása volt ez a völgyhíd. Gigantikus méretek - Előbb távolról csodáltuk meg, majd alulról, oldalról, aztán a tetején sétálgattunk a kellemes napsütésben. EKE tabor - A csikszépvízi EKE Táborban szervezett kirándulás pikantériája volt ez a dobozkeresés. A Csíkszereda - Gyimesbükk vasútvonal a történelmi Magyarország egyik legszebb, egyben legnehezebb hegyi pályája mentén vezet végig.
Egyúttal a Kis-és Nagy-Küküllő vizválasztója. Most nincs nárcisz - Megtaláltuk az elásott dobozt. Odú - Nárciszillattal telve megkerestük ezt a rejteket is. Nárciszmezők - A nárciszokat nem itt, hanem az út másik oldalán, a szénégetőkön túl kell keresni. A Kalonda tető, Farkaslaka és Korond közt fekszik félúton, 845 m tengerszint fölötti magasságban.
A Parajd községhez tartozó Bucsin település és a Bogdán-sípálya között félúton található csorgó vize friss, hűsítő. Sorbanállás - Éppen beesteledett amikor a forráshoz értünk. A Parajd és Gyergyóalfalu közötti, Bucsin-tetőn áthaladó, Kis-Küküllő völgyében vezető, DN13B-as jelzésű műúton több forrást is találunk az út mellett.
Másfél ág üzemel, most csak takarékon - A doboz meglett, a Zógó üzemelt, de csak takarékon. Nem sikerült megtalálnom a dobozt - Ahogy láttam nagyon forgalmas hely. Felejthetetlen élmény volt - A Szent Antal kápolnától tovább haladtunk az úton nyugat fele. A Gyimesek egyik különösen szép vidéke Jávárdipataka, ahol a jellegzetes hegyi faházak közt csörgedező patakot a természet vízeséssel teszi még szembetűnőbbé.
A kockásliliom, latin neve Fritillaria meleagris, színezetével és sakktáblaszerű rajzolatával hívja fel magára a figyelmet. Látás - Azt vettem észre, hogy gondok vannak a látásommal, mert egyetlen liliomot sem láttam. Az idén korábban nyílnak - Mivel korábban jött az idén a tavasz, ideje volt megnézni, hogy nyílnak-e a mocsári kockásliliomok. Köszönöm az álcázást - Köszönöm az álcázást. A disznajói kockásliliom, 2,5 hektáron védett terület, a Marosvécshez tartozó Disznajó falu határában található.
A temető tiszta és rendezett, a területén több jelentős, családi kripta található. A gyergyóremetei katolikus temető a Szent Lénárd plébániatemplom közelében, attól dél-délnyugatra található.
Csutakfalvi kerekeskutak Gyergyóremete 13,94 km-re. Ezek kőből vannak kirakva, tetővel vannak fedve, fából készült házikóval védve, és egyedi megoldású kifolyóval rendelkeznek. Gyergyóremete Csutakfalva nevű részén, annak főutcáján, több régi, ásott kerekeskutat találunk.
A Kerek-kő bércének párkányán hallgatni lehet a csendet. Geomarcipán, avagy meglepetés a csúcson - Meghívást kaptam egy Háromkúton és környékén, túrázással és rejtéssel eltöltendő hétvégére. A Kerek-kő a Hagymás-hegység vonulatának egyik legimpozánsabb sziklaóriása.
Vulkáni kőzetek, kevés törmelékanyag alkotja, felgyüremlett magmatikus kőzettömeg. A Kőd-vonulat kakukkfióka a Csíki-havasok kristályos palából, mészkőből, dolomitból, de főleg kárpáti flis homokkőöszletből felépült tömegéhez képest.
A mai, új Kolibica üdülőfalu a tó északi oldalán található - itt számos panzió és vendégház várja a pihenni vágyó vendégeket. Biciklis panoráma - Kettesben az asszonnyal körbebicikliztük a tavat, nagyon szép a táj. A Kolibica-víztároló a régi, elszórtan beépített Kolibica nagyobb részén terül el - csodálatos természeti környezetben fekszik, felette a Kelemen-havasok főgerincével.
Már Erdély területén található. Egy kicsit nehezebben - A Tamó szikláit egy kicsit nehezebben találtuk meg, az oda vezető ösvényen nem sokan járhattak, úgy kellett átvergődni és felkapaszkodni a törpefenyők között. Tamó sziklavára az 1862 méteres Tamó-tetőtől dél-nyugati irányba 900 m távolságra, 1820 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el.
Tetején egykor vár állott, helyén ma kápolna található. A doboz a helyén van - A tornác alatt találtam egy X-et. Jó kis kaptató vezet fel ide - Az ösvény mellett iszalag bokrok vannak. Térdre borulva, a kápolna előtt - Több alkalommal jártam már itt. Gyergyószentmiklósról a Gyilkos-tó felé haladva, a Békény és a Várpataka találkozásánál, az út bal oldalán emelkedik a Várdomb.
Útba ejtjük a Szent Péter-kápolnát, ahonnan már látszik is a fenyvesből jól kiemelkedő Bagolykő. A Bagolykoverol mondva - Tehat roviden, termeszetesen feljutottunk a ko tetejere, ez is benne volt a tura programjaban. A régi geodobozt elvitték, az új a helyén van - Az aznapi Jávárdi-körtúránk harmadik állomásaként, a Jávárdi-tető felől ereszkedtünk be a gerinc mentén, majd a patakvölgyek által barázdált erdőben egészen a Bagolykőig. A lenyeg - Vegul is nem lehetek szaz es szaz szazalekos. A Bagolykő megközelítése a gyimesközéploki Hidegségről indulva lehetséges, Bükkhavas patakából a Nagysarok-patak szádától indulva a Jávárdi-hegy fele.
A Kislucskő, más néven Őrkő szomszédságában található. Háromkút felől a Lucs-kőhöz - A Súgó-szorossal szemközti felszíni kőfejtő felől próbálkoztunk először a megközelítéssel. A Kis-Békás keleti oldalán húzódó domuki hegyvonulat gerincén kiemelkedő, impozáns sziklaalakulat a Lucskő.
Az egykori templom középkori létéről tanúskodik az a leírás, amely Benkőnél olvasható: csinos kőépület, keleti része ódon gót stílusú. Templomáról egykori haranglábjának megmaradt vitorláján olvasható dátum beszél: 1572.
[ Fel ↑ ]
Közeli települések: Maroshévíz 0 km-re, Látnivalók Magyaros 0,57 km-re, Látnivalók Zsákhegy 1,29 km-re, Látnivalók Lunkány 1,41 km-re, Látnivalók Moglán 2,45 km-re, Kelemenpatak 2,83 km-re, Látnivalók Zápodéa 2,92 km-re.
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.