Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

A Göcsi patak völgye - Marosszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Tájleirás. A patak keletkezése. Őrhegy. Szövérd. Szövérdi Bálint, Szövérdi Gáspár János. Göcs, e falu keletkezése, régi kápolnája, régi harangja. Vaja, neve, a vajai református egyház, annak régiségei, régi harangjai. Filep József emléke. Véte pataka. Bálvány. Kékhegy, csatatér. A Göcsi patak völgye című fejezet részletesen A Nyárád alvidéke Terra Siculorum
Katolikus templom Egyetlen település a Nyikó mentén, amely az idők folyamán felvette a rajta átfolyó patak nevét, így lett Nyikómalomfalva. Első megtalálók - A templomkert nagyon szép, a falu csendes és nyugalmas a hőség nagy. Rejtekhely ellenőrzés - Ezt a rejtést már 2016-ban megtaláltam, de elfelejtettem bejelenteni. Utólag bejelentve - Amikor ezt a megtalálást bejelentem, már 2022 augusztus 31-ét írunk. Nyikómalomfalva közepes nagyságu település az egykori Udvarhely vármegye területén, a Fehér-Nyikó völgyében található.
Befejezetlen baptista templom Befejezetlen baptista templom - Marosvásárhely Félreeső hely - A Hangya-lépcsőnél is nyugis volt a környék, de itt már senki sem járt. Befejezetlen baptista templom - Marosvásárhely
Udvarhely körüli túraösvény A fehér alapon narancssárga U betűvel, benne narancssárga ponttal jelzett túraösvény nagyvonalakban követi a város határának vonalát. Az Udvarhely körüli túraösvény az Erdélyi Kárpát-Egyesület Székelyudvarhelyi Osztálya által kijelölt helyismereti, gyalogtúra útvonal.
Panoráma Pusztult vele a nép is, amit 1760-ban feljegyzett neve is jelez: Puszta-Keresztúr. Drájvinozás a temetőben - Nyárádtő felől érkezve, hamarabb letértem a főútról, mint kellett volna. Bűz - A temetőn keresztül közelítettem meg a rejteket. Magáról a templomról több adat nem ismeretes, a reformáció utáni háborús időkben korán elpusztult.
Tatár-kő Tatár-kő Tatár-kő
Szürkélő-kő Szürkélő-kő Őszi napozás - A kövek még mindig szürkék, csak a táj színes. Döbbenetes - Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg. Szürkélő-kő
Unitárius templom A falu északkeleti felében kiugró dombon emelt unitárius templom uralkodik a helység, meg a falutól délre eső táj fölött. Mondák és regék földje - A Firtos várától ereszkedtünk le torony iránt a csodálatos kis faluba, amelyik nem hiába a világörökség része. Göcsörtös fa - Igazán szép ez a félreeső hely. 4 ember - 4 emberkére volt szükség, hogy körbe öleljük a nagy zádokfát. Énlaka a Nagy- és Kis-Küküllő vizválasztójának gerincére és ez alá települt.
Minoriták temploma Onnan rövid idő után Vásárhelyre költöztek, és 1741-től templomot és rendházat építettek Páduai Szent Antal tiszteletére. További laza keresést - Valóban sok doboz van Vásárhelyen. A műsor folytatódik - Vasárnapi városismertető séta közben ide is eljutottunk. Ismeros volt - Ezt a rejtekhelyet az ismerosom, akivel jarjuk ma a varost, es megkeressuk az osszes geodobozt a varosunkban, mar ismerte. 1735-ben Udvarfalván minoriták telepedtek le Keresztúri József udvarházában.
Zetevára A székelyek Zeta hadúr, a körte alakban épült vár büszke uráról regékben emlékeznek. A vár kincse - Végigsétáltunk a tanösvényen. Meses erdon keresztul - Nagyon szepen kijelolt, informaciokkal ellatott turaosveny, egyre tobb van beloluk, es ez nagyon jo, remelhetoleg termeszetbarat kirandulok keresik fel. Március 8. előzetes - Kedves volt tanítványom mutatta be ezt a szép tanösvényt. A Deság pataka a Hargitából ered és a Deság hegy alatt ömlik a Nagy-Küküllőbe - a patak torkolata jobb oldalán a völgyre néző meredek hegycsúcson vannak Zeta vára maradványai.
Vasszékely Szinte minden település állítottemlékművet az első és második világháború hősi halottainaktiszteletére. Kánikulában - Ebben a kánikulában meglatogattuk a varost. Megtalaltam - Üdvözletem. Munkálatok - A Vasszékelyt körbevették, de nem adja meg magát. A Székelyudvarhelyen áthaladó idegeneknek is ismert megállóhelye aPatkó, itt áll a Vasszékely.
Síratófal Egy völgyzáró gát építése miatt a falu nagy részét elárasztották vizzel, a lakóit pedig elköltöztették. Bözödújfalu, a tó fenekén - Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Emlékmű - Az esztelen falurombolás során elárasztott település. Szürke gémek - A kidőlt fa megvolt, de akkora volt a bozót körülötte, hogy az már gyanús volt. Bözödújfalu tragédiája az 1980-as években történt.
Unitárius temető Felső, süvegszerű részén hurokká csavarodott, nyitott szájú kígyó látható. Csak a dobozt találtam meg - Kerestem a sírköveket de nem találtam meg. Megrágva - A sírköveket nem láttam, nem is volt sok időm. A csíkfalvi unitárius temetőben nagyméretű, különös alakú, régi, megdőlt sírkő található.
Katolikus templom 1602-ben a falunak híres vezére volt Ernyei Mósa Gergely, 1661 szeptember 14-én Ali pasa libáncsmezei táborában választották fejedelemmé I Apafi Mihályt. Már majdnem feladtam, de meglett - Legalább egy negyed órát kerestem, mire megtaláltam. Kívülről - Feltaláltuk a külsőleg alkalmazható geodobozt, amit csak a zárt kapun kívülről lehet szagolgatni. Diót keresgélve az akácfa alatt - Nehéz nem annyira a rejtek megtalálása volt, hanem a geodobozt feltűnésmentesen elővenni és visszatenni. Nagyernye nevezetessége, hogy egyszerre öt felekezetnek volt itt temploma, a szombatosok később Bözödre telepedtek át.
Gecse Dániel-forrás A forrás vize a Poklos-patak egyik völgyoldalában tör a felszínre. Hát - Nem éppen a legszebb hely Vásárhelyen, de a dobozka meglett. Bővíz - Nem is tudtam erről a forrásról, pedig sokat jártam a környékén. Ittam - Ittam, de nem izlett :). A marosvásárhelyi Gecse Dániel-forrás az 1918 December 1 sugárút 86B számú tömbház háta mögött található.
Máréfalva védbarlangjai A hagyomány szerint, vész idején itt talált menedéket a máréfalvi nép. A geodoboz a helyén van - Ellenőriztem a rejtekhelyet, a geodoboz a helyén van, és még nem találta meg senki. Énlakára menet - Énlakára menet kiugrottunk a barlangokhoz, gyönyörű hely, de a panoráma még szebb. ágak - Ebbol az alkalombol osszejott, bar alaposan megdolgoztatott. Máréfalvától északra, a Leshegy nevű dűlőben sziklába vájt védbarlangok találhatók, a helybeliek Kőliknak nevezik a helyet.
Váldhíd Keleti tornya egyben kaputorony is, bejárata alatt keresztboltozattal - déli tornya az 1916-os évi földrengéskor összeomlott. Szászok már nincsenek - Sikerült bejutnunk a templomba is. Vártemplom - Körbejártam a vártemplomot, nézegettem a bástyákat, a falakat. Váldhíd templomát a XVI-dik századtól tornyos, 10 méter magas várfal veszi körül.
Bethlen várkastély Erdélyi reneszánsz, oszlopos tornácos, sajnos ma már romlásnak indult, egykor gyönyörű kastély. Kereshető, és található - A keresdi Bethlen kastély geodobozát áthelyeztem, újra kereshető. Kastély - Szép impozáns épület. Megkerestem - Ha már rámszóltál megkerestem. Keresd falu közepén, egy dombon áll a Bethlen család 16-17-dik században épült kastélya.
Firtos vára A várat övező bükkfák régi történetekről mesélhetnének. Mélyre besűlyedt geodoboz - Sikeresen megtaláltuk a dobozt, de nagyon mélyen volt a tuskóban. Kerestem, de nem találtam - Még a helyet sem sajnos. Legendák nyomán - Firtosváralja felől mentünk fel, a Firtos lova fölött csodálatos erdőben, őzek társaságában. Korond és Firtosváralja között, a Kalonda folytatását képező fennsík nyugati, sajátságosan feltarajosodó részén, meredek sziklafalakkal rendelkező Firtos-hegyen épült Firtos-vára.
Segesvár első plébániatemplomának romjai A romok az Evangélikus Egyházközösség kertjében vannak, a fedett Diáklépcső közvetlen közelében, az Iskola-domb aljában. Az Ónművesek (románul Cositorarilor) utcájában láthatjuk Segesvár első, XIV-dik században épített plébániatemplomának megmaradt romjait.
Huszár-kastély A kastélynak egykor 32 terme, az udvaron eklektikus szökőkútja, historizáló ablakos lépcsőháza, festett kazettás mennyezetű emeleti nagyterme volt. A jelenleg romokban álló műemlék épület a Régenhez tartozó Abafája falu területén található.
Hangya-ház Jelenleg a Népújság szerkesztősége és pár politikai szervezet honol a falai között. Az első helyről lecsúszva - Első alkalommal éjfél után próbálkoztam, gps nélkül, csak a szöveges segítségre alapozva. Hibás koordináták - Hála a segítö információnak egyböl meglett a dobozka (hangyák nélkül). Koordináták és segítő információ - A koordináták a BCR épületére mutatnak, de nincs is szükség rájuk mert mióta változott a segítő információ, már csak egy félméteres szakasz jöhet szóba. Szebb időket látott épület.
Tamási Áron sírja A szomszédos Szentlélektől több mint száz éve vált el, jelenleg nyolc falu községközpontja. Ábel a ravatalozóban :) - Igaz, hogy nem az első alkalommal kerestük, de most biztosra mentünk. Geodobozt nem találtuk - A sírnál szokás szerint sok turista. Ravatalozó - A rejteket megtaláltam, a geodobozt viszont nem. Farkaslaka a Felső-Nyikó völgyében, a Nyikó mindkét partján, a Gordon-tető aljában települt, a térség legjelentősebb települése.
Székelytámadt vár Az egykori udvarházból, a domokosrendi kolostorból, illetve a négysaroktornyos erődítményből mára csak a Csonkavár maradt meg. Az egri vár másolata Gárdonyban - Megnéztem a videót, nem semmi :-). Harangkiállítás és Mini Erdély Park - Bár napsütéses vasárnap délután volt, a Székelytámadt vár területén nem voltak látogatók. Harangkiállitás - Székelyudvarhelyi látogatásom alkalmával kerestem meg a várat. A Székelytámadt vár olyan épített öröksége Székelyudvarhelynek, amely nem csak az udvarhelyieknek, de a székely történelem szempontjából is nagy jelentőséggel bír.
Rabsonné útja A Csere-tető tisztás nyugati szélén halad el. A Rabsonné útja Illyésmezőtől északkeletre található, északnyugat - délkelet irányba vonuló töltésvonal.
Marosvásárhelyi vár A szabálytalan téglaalap alakú vár területe körülbelül 230 x 190 métert jelent, ezt övezték a 8 – 10 méter magas kőfalak, melyeket a kézműves céhek tagjai által veszély esetén védelmezett nagyméretű bástyák tagolták. Ott van - A sorozas Imecsnek is érvényes volt kb 3o egynehany éve. Geodobozok, szobrok és várfalak - Hűha, olyan megnyugtató olvasni, hogy ott van. Geodobozok, szobrok és várfalak - Hat, en ere nem vennek merget. A marosvásárhelyi vár napjainkban látható formáját a XVII-dik században, többszöri munkálatok után nyerte el.
Mária-kápolna A szabadulást kép is szemlélteti. Letérő - A Google térképen műhold nézetben láthatóak a földutak is, ezért gondoltam, hogy nem szűkséges feltölteni a letérő koordinátáit. Nem a legjobb megközelítés, nagykabát módszerrel - Miután megtaláltam a közeli gyalogoshíd és komp melletti geoládát. A Kápolna-hegy ormán, a temető közepén, négy sarokbástyával körülvett Mária-kápolna áll, amelyet 1744-ben Károlyi Klára építtetett fogadalma teljesítésére, abból az alkalomból, hogy a méhesi tó jegén a helység lakói csodálatosan megmenekültek.
Üldözöttek áldozatok emlékműve Az emlékmű egyszerű, de elgondolkodtató, széttört rácsdarabokon a nyitott bilincs és lánc található. Zárva - Egyáltalán nem látom értelmét, hogy a kerítés zárva van. A műalkotás a város főterének északi részén, a Ferences templom mellett található.
Fedett falépcső Az építmény homlokzatán reneszánsz mintákat láthatunk. Alagút - Sikerült bemennem a fenti templomba, emlékszem most egy pár éve még zárva volt. A Diáklépcsőt (Schülertreppe németül) 1642-ben építették, a fedett falépcső a tanulók feljutását könnyítette meg, a dombtetőn található iskolába.
[ Fel ↑ ]
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.