Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Ditrótól Borszékig - Csíkszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A gyergyói tér alakulásának genesise. Tilalmas. Orotva völgye. Földmüvelés. Halaság völgye. Közrez. Kilátás. A Közrez őserdői. Alsó Borszék. Megérkezés Borszékre. Ditrótól Borszékig című fejezet részletesen Borszék Terra Siculorum
100_also_borszek.jpg
Alsó-Borszék az üvegcsűrrel és a hátterében pompálkodó Kerekszék sziklagerinczével
Hősök temetője Maroshévíz 3 - Egy kicsit nehezen találtuk meg a temetőhöz vezető ösvényt, lépcsőket. Csak volt - Sajnos a sirt körülvevő keritést már nem találtuk igy a dobozka sem került elő. Segédpontok - Igaz nem hívtam fel a leírásnál erre a figyelmet, de a segédpontoknál meg volt adva a temető felé vezető szűk utca bejáratának a koordinátája. Az egykori magyar hősök temetője - Zsák-hegy, Maroshéviz.
Alagút-bükkfa Az út mellett, nem túl sűrűn, hétvégi házak sorakoznak. Máréfalva keleti kijárata közeléből egy aszfaltút ágazik ki, mely a Patakvölgyében, a Fenyéd vize mentén halad előbb kelet, majd észak-kelet felé.
Bagolyvár Csodálatos panoráma tárul elénk a Kis-Bor-patak völgyére, alattunk a Piatra Neamt felé vezető DN 15-ös úttal. Bunkerek és a rejtek - Hmm, pedig úgy érzem, hogy elég jól leírtam. A két bunker és a kilátópont helye - Hát, a keresztnél már nem igazán van szükség útjelzőre. Jól elnéztük - Elértünk a kereszthez, megpihentünk, de semmi sem jelölte a Bagolyvárat. Ez a hely a második világháborúban géppuska-fészek, erődítmény volt.
Alsóbogáti-forrás A fürdő épületét 1971-ben újjáépítették, faragott oszlopos előteret képeztek ki. A bogáti kápolna alatt több borvízforrás fakad, egyik forrás vizét az 1938-ban közadakozásból épített melegített borvízfürdő hasznosította.
Felső-szoros A Gyilkos-havas két kisebb mészkő küszöbével szűkül össze a Kis-Békás-patak völgye. Jégpadok - Gyönyörű a rétegesen felfagyott Kisbékás medre, a helyenként feltörő, örvénylő víz. Az üreg vonzása - Egy kellemes, hangulatos, közös túra napot zártunk a szorosban. Kisbékás szórványtelepülés területén két szép mészkő szurdok található.
Kofa-völgyi vízesés A geodobozból ömlik a víz - A Kofa-vízesés felé Dédabisztrán, a Bisztra-patak torkolatánál, az Istenszéke nevű utcán tértem le a főútról. Decemberben is szép - Meglepően szép a kidőlt erdőben előbukkanó kétágú vízesés. Meghalt a doboz, éljen az új doboz - Szombaton jártam a Kofa-völgyi vízesésnél. A Kofa völgyében található egy nagyon bővizű forrás, melynek az a különlegessége, hogy a forrás vize mintegy fél méter vízszintes szakasz után, vízesésként veti magát a mélybe.
Jézus Szent Szíve római katolikus templom Főoltárát carrarai márványból készült szobrok díszítik. Új geodobozt kell majd itt rejteni - Útban az Istenszéke felé, röviden megálltunk a gyergyóditrói kéttornyú templom mellett. Két torony - Óriási templom. Az egész gyergyói medencében a legnagyobb, kéttornyú, neogótikus templom hossza 56 m, szélessége 23 m, toronymagassága 73 m.
Tündérkert A Békás-patak vizének földrajzi bal oldalán található, a Csíki-Bükk nyugati sziklafalaival szemben. A Tündérkert, egy hullámos rétegvonalakkal felszabdalt, látványos és meredek letörés.
Panda-kő A vasút fölé tornyosuló sziklára lépcső vezet fel. Marosparti óriás - Második alkalomra sikerült megtalálni. Ket doboz - Igen, a mustaros doboz es egy pet eloforma, ha jol emlekszem. Két doboz? - Melyik két dobozra gondolsz? Az egyik doboz más játszótér doboza? A mustáros doboz volt az én dobozom. A Panda-kő Galonya és Ratosnya között, a Maros bal oldalán található, a Görgényi-havasokban.
Óriások árka Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa. Az Óriások árka a Nyárádmente kistérség egyik fontos történelmi, természeti értéke.
Gyimesi jegenyefenyők  Magasságuk 42 m, átmérőjük mellmagasságban 110 cm, illetve 130 cm, becsült életkoruk 200-250 év. Csak egy fenyő maradt - Sajnos már csak egy fenyő magasodik. A Gyimesek egyik kevésbé ismert látványossága a két, óriás méretű jegenyefenyő.
Dugásfürdő 2 Dugásfürdő 2 - Csíkdánfalva Feredő - A hídtól lejjebb hódok által épített gátak duzzasztják a patakot. Dugásfürdő kereshető rejtése - A helyszínre érkezve, először sétálgattam egy kicsit a környéken, nézelődtem, fotózgattam. Dugásfürdő 2 - Csíkdánfalva
Urmánczy fedeles híd Urmánczy fedeles híd - Maroshévíz Deli kanikula - Hiaba a fedel, a deli kanikulaban nem husitett. Nyári délután a folyóparton - Idei biciklitúrám első napján érintettem Maroshévízt, így nem hagyhattam ki legalább az utamba eső dobozt. Dolgozik az idő - Sajnos a hid oldalfalai elég rossz állapotban vannak, föleg az egyik fele. Urmánczy fedeles híd - Maroshévíz
Lépcső Ez a lépcső idővel tönkrement, a Tóka-csúcs egyedüli megközelítési lehetősége egy csúszós, bizonytalan túraösvény volt. A Tóka alatti meteorológiai állomás és a csúcson található megfigyelő létesítmény között, a 70-es években egy falépcsőt építettek ki.
Református templom 1335-ben a pápai tizedjegyzékben Berechce szerepel, Berekete néven szerepel. Tető alatt - Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra. A szent keresztről elnevezett egyházközségek, illetve falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket.
Katolikus templom Ha beszélni tudna, elmesélhetné, hogy Tekerőpatak határához tartozott a marosfői Tinka-telep, a Vaslábon átfolyó Heveder-patak mellett tekerőpataki kirajzással jött létre az azonos nevű település. Tekerő - Kora délután, lehet, hogy nem a legideálisabb időpont dobozt keresni, de nekem most ez jutott. A Gyergyói-medence keleti peremén elterülő Tekerőpatak körtefája Bálint István házának kertjében él már több mint 50 éve.
Négyszögletes szoba Megközelíthető a kék sáv jelzés mentén. Szögletes kőtömbök - Durau-ból indultunk a Dochia menedékházhoz, és a vízesés fele tértünk vissza, de egy szűz geodobozt nem hagyhattam ki, ezért meggyőztem a társaságot, hogy tegyünk egy kis kitérőt. A négyszögletes szoba egy szabályos téglatest alakú sziklaüreg a Csalhó-hegységben, a Detunáták nevű sziklacsoportban.
Galyános-tető Galyános-tető Galyános-tető
Kőgombák Jól belátható innen a Vargyas-patak forrásvidéke, és a Hargita kráterperemét nyugatról lezáró Hegyes-kő - Mihályhavas gerince. Kékre ettük a szánkat - Mi itt találtuk a legtöbb áfonyát. Kogombak - A Hargita csodalatos helyei. Lemezes rétegződés - Lemezes rétegződést figyeltem meg a kőgomba szikláiban. A Csicsói-Hargita csúcsplatójának nyugati peremén kőgombákhoz hasonló sziklaképződményekre bukkanhatunk.
Bunker 2 Mindkettőnek ma már csak a maradványai vannak meg. Bejárat, lépcső és cseppkőlefolyás - Az 1. Második - A Bunker 1 után hamar következett az egymással szemben levő két bunker. Óvóhely-2 - Ez a bunker érdekesebb volt mint az előző, márcsak a cseppkőlefolyás miatt is. A Szerecsen-sziklák közelében az ösvény két oldalán, egymással szemben két bunker állt.
Szakadát-mező Keleti rész A Jávárdi-tető, Nagysarok-, Tarvész-, és Rejtek-csúcsok között helyezkedik el. Keletre - Nem lehetett olyan könnyen otthagyni ezt a mezőt, ezért végig sétáltunk rajta, egészen a határfáig. A Szakadát-mező Hargita megyéhez tartozó keleti része a Rejtek-patak forrásvidékétől keletre és északkeletre található.
Bánffy-fürdő 1850-ig kizárólag csak a család és meghívottjaik látogatták e medencét, amely fából volt készítve, körülötte vetkező szobákkal. Éjszakai élet - A Termálvízeséstől jöttem fel a strandra. Biztos megtaláltátok? - Bár nem kizárt, de kétlem, hogy megtaláltátok ezt a geodobozt. Két váltásban - Fürdözés elött tanulmányoztuk a helyet. A Bánffy fürdő 677 m magasságon található, 1228-tól 1948-ig birtokolta a Bánffy család.
Medvevár sziklavilág Mivel a Kormos-kőről itt ereszkedtem be, érdemesnek tartottam ezeket a sziklákat is dokumentálni, a környék sziklavilágát pedig egy körút formájában bejárni. Szerencse - Szóval az élethez is és a medvéhez is szerencse kell. A Kormos-kő sziklavilágától északkelet felé, Fenyőkút irányába, a következő hegylábon egy másik sziklacsoport található.
Csúcsplató A tetőn már nem érzékelhető a szék forma, viszont a kilátópontokról látványos kilátásban van részünk, inkább nyugati és délnyugati irányba. Mackó a dobozban - Mindenekelőtt gratulálok a rejtéshez, igényes, ötletes rejtés. Felismerhetetlen helyszín - A kék pont jelzésen, a Bisztra-patak völgyéből indulva, a Hidas-patak völgyén keresztül jutottunk fel az Istenszéke csúcsplatójára. Május 1 - Egy nagyon meleg május elejei napon indultunk fel az Istenszékére. Az Istenszéke terjedelmes csúcsplatója, pontosabban az északra nyúló gerinc, Szászrégen felől nézve egy hatalmas széknek látszik - innen a helynév.
Vársarka Területét sűrű bozót borítja. Csíkszentdomokostól 5 km-re északra, a Nagylók-patak völgyében, a 969 m magas Keresztelet-hegy csúcsától 300 m-re keletre, a patak elágazása fölé emelkedő 835 m magas dombon található a Vársarka.
Szent Anna feredő A fürdő és környezete a helyi Szent Anna kultusz nyomán a Szent Anna Feredő nevet kapta. Lába kelt doboz? - Én nem másztam fel a szerkezetre rejtéskor. Felháborító a fürdő állapota - Na ez a hely, amit úgy hívnak, hogy a nemtörödés magas foka. Ez bizony több, mint valószínű, hogy elveszett - 99%-os vagyok benne, hogy megtaláltam a geodoboz helyét. A Csonkatoronytól nem messze, a Feneketlen-tó közelében épült egy filagória, egy fúrt forrás vizét összegyűjtő medence, öltözővel, árnyékszékkel, nyomóskúttal, padokkal, hintával.
Ördögútja Hossza 1200 m, északnyugat - délkelet irányban húzódik. Az Ördögútja második töltésszakasza a szentkirályi Nyírtől a zetelaki Szőlőhátig vonul, majd a Nagy-Küküllő Ivó hídjához ereszkedik be.
Kecske-kő Árkon-bokron-sziklán - A Bakta-nyereg felől érkeztünk, a piros háromszög jelzés mentén. Első túra az új évben - Gyönyörű havas táj fogadott. Tél vót, hó vót - Laposnya, Bakta-nyereg, Eszenyő-mező úton köszelítettük meg, fent már 10-20 cm hó volt. A Kecske-kő a Görgényi-havasok egyik legszebb kilátást nyujtó csúcsa, a Fancsal kialudt vulkán kráterperemének egyik kiemelkedő sziklája.
Tamó sziklavára Már Erdély területén található. Egy kicsit nehezebben - A Tamó szikláit egy kicsit nehezebben találtuk meg, az oda vezető ösvényen nem sokan járhattak, úgy kellett átvergődni és felkapaszkodni a törpefenyők között. Tamó sziklavára az 1862 méteres Tamó-tetőtől dél-nyugati irányba 900 m távolságra, 1820 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el.
Máréfalvi régi temető A régi fejfák egy része már eltűnt, néhány már kidőlt vagy ingatagon áll még. Elég későn érkeztünk meg - Elég későn érkeztünk meg a temetőhöz de azért még annyi világosság maradt, hogy megtaláljuk a geodobozt. Keresztek - Csak azt mondhatom, hogy egy fénykép a rejtekről, sokat segít. Szürkületben - Valahogy mindig úgy jön össze, hogy a temetőkbe csak estefele jutunk el. A máréfalvi katolikus temető régi temetőrészében különleges, bádogborítással fedett cserefakereszteket láthatunk.
Szent Ilona-kápolna Szent Ilona 248-330 között élt, Constantius császár felesége lehetett, Nagy Konstantin császár édesanyja. Ajnád második védőszentje Szent Ilona, augusztus 18-án ünnepelik.
Katolikus templom De ablakai még a gótikus kor jegyeit hordozzák, a templomot lőréses és bástyás várfal veszi körül. Fehér Madonna - Ez az egyik legszebb templom a környéken, legalábbis az én véleményem szerint. Ott van a hozzászólásoknál - Gondolom, hogy nem le, hanem fel szeretnél tölteni képeket a szóban forgó rejtekhelyekhez. Megtalált rejtekhelyek - Ez a rejtekhely nem jelenik meg a megtalált rejtekhelyek között, és a göröcsfalvi rejtekhely sem. Csíkszentmihály római-katolikus templomának magas, karcsú tornya mai formáját a XVIII-dik század elején nyerte, amikor magasították.
Rekettyés-csúcs Az elénk táruló látvány csodálatos, kilátás nyílik minden irányban. Jézer-tó és Rekettyés-tető - Egy kis vasárnapi 25 km-es séta. A Jézer-tóhoz legközelebb eső csúcs a Rekettyés (2021 m), a meteorológiai állomástól csak pár méter választja el.
Duruitoarea-vízesés Duruitoarea-vízesés Pünkösd hétfőjén - Hirtelen ötlet volt ez a kirándulás, a túratársam nem volt még itt, így a Csalhóra esett a választásunk. Duruitoarea-vízesés
Oltárkő Akkor éppen a Madarasi Hargita felől érkeztünk, a Hegyes-kő érintésével, röviden kitértünk az Oltárkő sziklái tetejéhez, majd a Csihányos-kút pusztáján keresztül ereszkedtünk be a Vargyas völgyébe, Szentegyházasfalu felé. 2006-ban jártam itt először, egy Hargita 50 km-es teljesítménytúra alkalmával.
Turulmadaras emlékmű Középkori emléke a szentségfülke és az 1888-as évi javításkor a vakolat alól felszínre került falfestmény-töredék. Ezt nem lehet elsietni - Kicsivel sötétedés előtt érkeztem Disznajóra. Kíváncsiskodók - Kíváncsiskodókból itt sincs hiány, mivel a rejtekhely egy olyan helyen van, ahova jól oda lehet látni. Középkori XIV-dik vagy XV-dik századi temploma ma is áll, egyesek szerint 1562-ben épülhetett, ami a gótikus kori átépítés idejét jelezheti.
Ördögútja Ennek nyugati szakaszát 600 m hosszúságban azonosították. Az Ördögútja töltésvonulat, a kelet-erdélyi, székelyföldi gyepűrendszer része.
[ Fel ↑ ]
Medve-barlangok, Jeges-barlang - Borszék
Medve-barlangok, Jeges-barlang - Borszék
A Medve-barlangok tulajdonképpen egy mély sziklarepedés, amibe ösvény vezet. A helyi hiedelem sokáig medvék tanyájának tartotta, innen ered a neve.
Bagolyvár - Borszék
Bagolyvár - Borszék
[ Fel ↑ ]
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.