Síremlék Doberdó Makfalva 57,59 km-re A világháborúban, az olaszországi Doberdóban hősi halált halt Barabás János emlékére emelték. Makfalva nyugati részében, a Felhágó és Tekintő lábánál, egy kis terület neve Doberdó, nevét az itt emelt síremlékről kapta.
Füvenyestető őstelep Málnásfürdő 30,32 km-re Egy 45 m széles és 120 m hosszú kiemelkedésen helyezkedik el, amelyet három oldalról az Olt folyó és a Szamos patak völgyei vesznek körül. A Füvenyestető régészeti lelőhely körülbelül 200 m távolságra található Málnásfürdőtől, délnyugati irányban.
Régi Küküllő-fahíd Segesvár 59,88 km-re Építésének idejéről nincsenek adatatok, a tordai híd után épülhetett. A segesvári Küküllő-híd a várostól 3 km-re állt, egy nyílásban hidalva át a Nagy-Küküllő folyót.
Prédikáló-kő Bodok-hegység 35,05 km-re Nevét valószínűleg onnan kapta, hogy itt prédikáltak hajdan a táltosok, a pogány magyarok papjai. Év eleji túra a Kifestős-kőhöz - Málnás faluból, a Málnás-patak völgyéből indultunk, a piros pont jelzésen. A Bodoki-hegységben, a Henter-csúcs közelében találjuk az erózió által gomba formára kialakított Egricskő vagy Prédikáló-kő nevű, 2 méter magas, lapos tetejű sziklaalakzatot.
Kotlott borvíz Kászonfeltíz 47,57 km-re A Kotlott borvíz forrását jelző táblának csak az alsó sora maradt meg. Megújult forrás - Ritka eset, hogy a leíráshoz képest javult az állapota a helynek. A tavaszi lomb alig-alig takarja a Répát-pataka bal oldalán fakadó forrást, melynek kotlóstojás szagára neve is utal.
Hősök keresztje Kóstelek 50,62 km-re Hősök keresztje - Kóstelek Kereszt - Megtaláltuk a keresztet. Világháborús román határőrök tiszteletére állított kereszt - A román katonák keresztje a Kóstelek és Gyepece közötti úton található, inkább Gyepecéhez közelebb. Hősök keresztje - Kóstelek
Máréfalvi régi temető 18,22 km-re A régi fejfák egy része már eltűnt, néhány már kidőlt vagy ingatagon áll még. Elég későn érkeztünk meg - Elég későn érkeztünk meg a temetőhöz de azért még annyi világosság maradt, hogy megtaláljuk a geodobozt. Keresztek - Csak azt mondhatom, hogy egy fénykép a rejtekről, sokat segít. Szürkületben - Valahogy mindig úgy jön össze, hogy a temetőkbe csak estefele jutunk el. A máréfalvi katolikus temető régi temetőrészében különleges, bádogborítással fedett cserefakereszteket láthatunk.
Angyalos 45,91 km-re Nos, lehet, hogy éppen róluk nevezték el a falut. Almafa - Ez is megvan. Első dobozunk - Sikerült megtalálni a dobozkát, kicsit sáros, de ép állapotban. Ide jartam valamikor - Valamikor a 2000-es evekben itt dolgoztam es epitettuk a fahazakat a nemeteknek. Honnan a falu szép neve, ha nem a reformáció előtti templom védőszentjéről, aki a két arkangyal, Szent György és Szent Mihály volt?
Égigérő vackorfa Fenyés Csíkszentkirály 23,25 km-re A szép szavaktól ösztönözve, elindultam megkeresni a mesebeli vadkörtét. A világhálón egy nagyon szép, meseszerű leírás olvasható a Csíkszentkirályhoz tartozó Fenyés völgyében levő vackorfáról - Érdemes elolvasni.
Katrosa-csárda Katrosa 43,61 km-re Katrosa-üdülőtelep a Kászon-patak völgyében található, a Katrosa-patak Kászon-patakba történő beömlésénél, a Kézdivásárhely és Csíkkozmás közötti 11B jelzésű műúton. Katrosa a Bellő- és a Nagyméh-patak közötti terület, lomberdővel és legelőkkel borított.
Pucsek Jani ládája Fertő-nyereg 31,6 km-re Helyüket és nevüket rendszeres Erdély-járó társaimmal közösen megélt élményeink alapján választottam ki. Utkeresztezodes - Keszulek hijan nem talaltam meg, de lesz meg alkalom remelem. Átalakítás érdekes hely típusra - Ezelőtt hét évvel megtaláltam ezt a geodobozt, de ez alkalommal hiába kerestem. Befele az erdőbe - Sajnos már harmadik alkalommal kerestem fel a helyszínt, konok kitartással de most sem találtam meg a dobozt. 2007 júliusában másodszor jártam végig a Hargita gerincét, és ebből az alkalomból 3 ládát helyeztem el az útvonalon, amelyeket a Hargita-túrázóknak ajánlok.
Evangélikus templom Kőhalom 31,92 km-re Mai temploma a XIV-dik században épülhetett, 1488-as felirata javítására vonatkozik. Kőhalom plébániatemploma a szász telepítés korában, a XII-XIII-dik században épül.
Sündisznó-szikla Ürmös 24,48 km-re A látványos sziklaalakzat néhány lépésre van a települést átszelő műúttól, a helybeli cigányok házai mögött. Tenyleg sundiszno - Mivel az urmosi templom zarva volt (nem szeretem a zarakat) igy felkerestem a sundisznot, cigany kornyezetben. Cigánytelep van a tövében - Megtaláltam, kár, hogy cigánytelep van a tövében. A falu délnyugati kijáratánál, a régi térképeken Kiskőbányának nevezett részen, egy különleges, sündisznóhoz hasonlító sziklát találunk.
Református templom Kézdimartonfalva 53,89 km-re De stíluselemei alapján építését az Árpádok korára teszik, tehát legkésőbb a XIII-dik században épülhetett. Van doboz vagy nincs doboz - A kézdimartonfalvi temetőbe mentünk gyertyát gyújtani, és így kihasználva a lehetőséget megnéztem a református templomot is. Középkori templomáról az oklevelek nem beszélnek.
Függőhíd Sóvárad 55,36 km-re Aranyos függőhíd - Mivel erre jártunk, felkerestük a függőhidat. Ketrec és híd - Régebb szerettem volna itt rejteni, de a híd előtti ketrec mindig visszatartott attól, hogy megálljak itt. Sóvárad Szováta felőli kijáratánál egy fémből készült, deszka járófelületű függőhíd található.
Nagy Csomád-csúcs 27,98 km-re Nagy Csomád-csúcs A macik nyomában - Kocsival érkeztünk az egykori Szent Anna-menedékház melletti parkolóba, majd gyalog folytattuk az utunkat a Tusnádfürdőre vezető piros kereszt jelzés mentén. Nagy Csomád-csúcs
Ortodox kolostor Bükkloka 40,73 km-re Ortodox kolostor - Bükkloka Egy drive-in rejtés - Egy kétnapos kincskereső túrára, kirándulásra indultam. Ortodox - Az út mellett minden lehetséges rejteket megnéztem, de nem jöttem rá, hogy melyik lehet a majdnem drive-in rejtek. Hirtelen találat - Hirtelen előhúztuk a dobozt a rejtekből, és ugyanolyan gyorsan vissza is ültettük, amíg szabad volt a terep. Ortodox kolostor - Bükkloka
Régi kőhíd Sepsiszentkirály 46,3 km-re Valamikor Előpatak helyett, itt jártak át a Barcaság irányába, szekerekkel. Havazásban reménykedve - Mára sepsiszentkirályi sétát terveztünk. Mar nem a regi - Mint mar a cimben is utaltam, mar nem a regi. Már nincs elrejtve - Amíg fel nem újították, rendszeres bicikliző célpontunk volt. Ez a régi kőhíd Sepsiszentkirály határában található, egy jó km távolságra a Baróti hegység gerince felé.
Óvóhelyek és harckocsiakadályok Szentegyháza 11,23 km-re Az erődvonal kiépítésén kis létszámú zsidó és politikai munkaszolgálatos dolgozott, harcok végül nem zajlottak a helyszínen. A szentegyházi zászlóaljtámpont 1943-ban épült, a csíki medence fele tartó, Tolvajos-tetői út biztosítására, egy esetleges délnyugat irányú támadás kivédésére.
Székelykapu Torja 47,28 km-re A 15 m széles és 9,5 m magas kaput, Daragus Attila alpolgármester kezdeményezésére, a falu önerőből állította, 2005-ben. Tudomásunk szerint a világ legnagyobb székelykapuja Torja község Kézdivásárhely felőli bejáratánál áll.
Síugrósánc Gyergyótekerőpatak 52,67 km-re Egykor nemzetközi versenyeket szerveztek itt, ma az enyészet lett úr rajta, a létesítményt felvette a gaz. A múlt - Vasárnapi sétánkat ide terveztem, nem hagyhattam, hogy valaki megelőzzön a megtalálásban. A gyergyótekerőpataki síugrósánc a falutól keletre, a Kútfő nevű helyen található.
Bodvaji Emberfej-szikla Fenyves-patak völgye 16,76 km-re Bodvaji emberfejnek hívják, az elnevezés azoktól származik, akik a környéken a turistajelzéseket festették. Moha tömb - Bodvaji túra során ez a nagy kőtömb felhívta a kislány figyelmét. Szikla - Ez egy könnyű drive in doboz. A Fenyves-patak völgyében, körülbelül 230 m távolságra északra a bodvaji vashámortól, az út szélén egy érdekes, mohás, zöld sziklatömböt találunk.
Katolikus templom Csíktaploca 26,67 km-re Temploma azonban nem volt, a taplocaiak Csíksomlyó templomához tartoztak. Taploca régebbi település, mint Csíkszereda, s így bizonyos, hogy a középkorban létezett.
Gőzmozdony Sepsiszentgyörgy 44,5 km-re Ha már Marosvásárhelynek van gőzmozdonya, Sepsiszentgyörgynek is miért ne lenne? Egy meglepően jó rejtés - Bevallom, picit tartottam ettől a rejtéstől. Soros mozdony es nem Berci - Kersd elol, ahova befersz. Megy a gőzös - Eső után, vizes volt minden, de a geodoboz jól elrejtve, szárazon maradt. A vadi új vasútállomás előtt vesztegel vakvágányon egy régi és érdekes korabeli igazi gőzmozdony.
Szem-gyógyforrás Marosfő 47,82 km-re Földrajzi bal partján található egy értékes forrás, melyet tábla is jelöl. Ősszel nincs szem előtt a forrás - Már régóta tervezem e forrás felkeresését, és bár elég gyakran átmegyek Marosfőn, csak most került rá sor. A marosfői vasútállomástól a kék pont turistajelzést követve, elhagyva a lakott települést, a Meszes-patakhoz érünk.
Evangélikus erődtemplom Apold 56,95 km-re Értékei közül megemlíthető a szentélyben található faragott szentségtartó, illetve a szines karzata. Apold - A templom felujitas alatt all. Pap nélkül - A templom zárva. Apold falai - Régebb az volt a divat, hogy az asszonyt falazták be. Apold központjában 16-dik században épített, szép, bár leromlott erődtemplom található.
Skariatin emlékmű Segesvár 55,86 km-re 1849 július 31-én, a segesvári csatában ütközött meg Bem József főserege az oroszokkal- ebben a csatában esett el (tűnt el) Petőfi Sándor, Fehéregyháza közelében. Segesváron, a tűzoltóság mögötti kertekben elrejtve, egy érdekes, alvó oroszlánt ábrázoló szobrot találunk.
Nagy Laji dombja Csíkzsögöd 24,78 km-re A nevezetes domb Csíkzsögöd és Csíkszereda határán fekszik, jelenleg a Megyei Kórház, valamint a Harvíz szögesdróttal elkerített létesítménye található rajta. Nagy Laji dombja - Csíkszeredában töltött egyik hétvégénk alkalmával kerestük fel a Nagy Laji dombját. A dombon - Nehéz volt ráakadni a kicsi sárga emberkére a nagy oldalban, de csak addig amig nem a megfelelő gödörben kerestem, utána ment minden mint a karikacsapás. Kerekecske dombocska - Megkerestük a Nagy Laji dombját, meglett a sárga emberke is, az összes sziklarajzzal együtt, és persze a doboz is. Nagy Laji dombja közismert helynév a csíkszeredaiak számára.
Kisfenyős-kő Parajd 47,44 km-re A szikla tetején több gombaszerű alakzat emelkedik az ég felé. Járgány nélkül könnyebb - Ma Szovátán adódott munka, így a munka végeztével megkerestem ezt a rejtekhelyet is. Mindkettő - Diplomatikus leszek, mindkettő. Sziklamászó kocsi és gólyabot - Számítottam rá, hogy István fogja megtalálni elsőnek ezt a rejtést. Rabsonné várával szemben, a Kis-Küküllő másik oldalán, érdekes sziklaképződményeket fedezhetünk fel.
Veres barátok templomának romja 37,56 km-re Nyaktörő rejtek - Megtaláltuk, de a rejtek elég nyaktörő, nem mondom. A torony még áll - A torony még áll, bár nem valami bizalomgerjesztő az állapota. Sajna - A hely nagyon tetszett. Sepsikőröspatak és Kálnok közötti dombon áll a Veres barátok templomának romja, XV-dik századi gótikus templommaradvány, melyet a helybeliek Kápolna néven ismernek.
Sáncok a Bilibók-tetőn Gyimesbükk 57,71 km-re Sáncvár magánterületen - Miután leparkoltam a régi gőzmozdony mellé, elindultam az út túlsó oldalán, a Kontumáctól keletre található sáncvár felé. 18-dik századi osztrák sáncvár a Bilibók-tető lejtőjén, Moldva felé irányuló agyúállásokkal.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.