Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Teréziánum - Nagyszeben

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

A Nagyszeben-külvárosi plébániát, régi nevén Terezianumot, a 18-dik század második felében, 1771-ben alapították, eredetileg árvaházként működött, amelyet Mária Terézia alapított. Az árvaház szervezője Delphini János Teofi l jezsuita volt.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Teréziánum - Nagyszeben felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Lőtér Csíkszépvíz Göröcsfalva kavics homok bánya
Lőtér
Lyuk a falon
Lyuk a falon
Sírkövek Jedd temető
Sírkövek
Borvizes barlang Benedek Elek borvizes barlang borvíz
Borvizes barlang
Árulkodó jel Asztalkő Karcfalva
Árulkodó jel
Emlékmű Tamási Áron sírja Farkaslaka
Emlékmű

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Teréziánum Nagyszeben fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Nagyszeben és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Teréziánum!

A 1,54 km távolságra található, legközelebbi település, Nagyszeben turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
2024 május 5-én, húsvét vasárnapjára virradólag porrá égett, feltehetően egy égve és felügyelet nélkül hagyott gyertya miatt. A Havasgáld községhez tartozó Gyonkány falu történelmi emlékmű fatemploma a 19-dik század második felében épült, 1878-ban.
A XIV-dik században egy vár épül a Szászkézdtól északnyugatra fekvő hegyen, védelmét hét torony tette erősebbé. Mivel erőst szemerkélt az eső, megpróbáltam minél jobban megközelíteni a várat kocsival. A várban teljes felújításban vannak, szerencsére a munkások beengedtek a várba.
Itt egy jó és bővízű forrás van, melyet a Dörgös hídnál lévő forrásnak mond a nép. A Rövidek dűlő a kutyfalvi határ keleti részén található, nevét a földek rövidsége adta.
A dobozban lévő doboz arra való, hogy bárki kivehesse, és elrejthesse egy új rejtekhelyre, ezt abban az esetben, hogy ha szeretne rejteni, de nincs doboza, vagy dobozoló kedve, stb. A Kőképnél lévő geodoboz a helyén van és meg lehet keresni. Közvetlenül a Segesvár felé vezető régi úton, a város Marosvásárhely, illetve Medgyes felőli bejáratánál, a mai zsidó temető mellett, áll egy jelentéktelennek tűnő, 6 méter magas, hétszögletű, zsindellyel fedett tornyocska. A segesvári várhegy temploma mellett még ma is látható egy boltozott alagút kezdete, amely végső szükségben kimenekülő utat biztosított az ostromlott várból.
Nagyszebentől nyugatra, 15 km-re fekszik Orlát község. A Szebeni-medence és a Székási dombvidék találkozási pontján, a falutól északnyugatra, a Riesenberg-hegy csúcsán középkori vár romjait kereshetjük fel.
A Tímár-torony a XIII-XIV-dik században épült, az Óratorony udvarát hívatott megvédeni. Az Ónművesek tornyával, egy várfolyosón keresztül, össze van kötve.
Genune-szakadék
Katolikus Templom - Nagyszeben Nagyszeben főterének északi oldalán áll a Szentháromság Római Katolikus Templom. Első alkalommal a legalkalmatlanabb pillanatban értem a helyszínre. A doboz valóban az egyik pinceablakban volt, de abban, ahova a koordináták mutattak. Mivel a templom alagsorába vezető bejáratot átalakították, és a geodoboz eltünt, új dobozt kellett helyezzek.
Mai temploma a XV-dik század első negyedéből való késő gótikus alkotás - egyhajós, torony nélküli templomok mintájára épült. Megtaláltam ezt a dobozt is. Szebenből tartottam hazafelé, és csak Baráthelyen vettem észre, hogy nem tértem le idejében Medgyesnél. A templom zárva volt.
Idővel megfordultak itt a gótok és a hunok is, majd az avarok, szlávok következtek. A ma városi rangban levő település területén a régészek már a rómaiak korából találtak szervezett életre utaló leleteket.
A Csáklyakő mögött eredő Csáklya pataka mentén két hasadék is képződött, amelyek közül a leglátványosabb a Csáklya-hasadék. Az elmúlt hétvégén a Torockói-hegységben túráztam, többek között a Csáklya-szorosban is.
Evangélikus templom Mártonhegy Templomának eredete egy századdal korábbra, a XIII-dik századra tehető, mert eredetileg háromhajós bazilika volt. 1335-ben plébániatemploma van - temploma után, melynek Szent Márton lehetett a védőszentje, Szentmárton volt a neve.
1332-ben plébániatemploma van, papja - a templom legalább egy évszázaddal régebbi, mivel a falu az 1200 előtti telepítések korából való - a mai templom a XIII-dik századi bazilikális templom utóda. A román kori bazilikának félköríves szentélye volt, amelyet a XV-dik század végén a szentély fölé épített toronnyal erődítettek, falait megkettőzve.
A Szebeni-havasok Resinári hegysorának keleti végében, az északról érkező Szeben folyó és a nyugatról jövő Cód patak találkozásánál fekszik Nagytalmács falu. Remélem az egerek nem a dobozban voltak :-). Megtaláltam a dobozt es 2 egeret. A doboz rendben, egerek nem voltak.
Kerc a Fogarast Nagyszebennel összekötő főút közelében, az Olt partján, terül el. Kercen még augusztusban voltam, de akkor nem tudtam, hogy szerepel a rejtekhely listán. A kolostor romjai között éppen a Kronenfest folyt.
A marosludasi RMDSZ-székház, Köztársaság út 30 szám alatti épületén, a homlokzati oromfal fülkéjében van elhelyezve az Árpádházi Szent Erzsébet szobra. Az épület a XX-dik század elején épült, a katolikus plébánia tulajdona volt, majd a két világháború között gyógyszertár működött benne.
Zöld domb Felsőporumbák A Zöld domb panzió egyedi hely, az erdő közepén található.
A Rosiile-tengerszem a róla elnevezett gleccsermedencében található, 2000 m magasságban. A Páring-hegység legnagyobb, 3,72 hektár vízfelületű tava.
Evangélikus templom Lemnek 1507-ben és 1698-ban templomépítésre segélyeket gyűjtenek. A XIII-dik században már itt vannak a szász telepesek, akik templom nélkül nem maradhattak.
Szalonna-csúcs, románul Varful Slanina.
Caltun-csúcs, magyarul kiejtve Kölcún-csúcs.
A 13-dik században épült, szép fekvésű, hangulatos kelneki várat 2004-ben újították fel. A várfalakon belül reneszánsz virágmintás, festett fakarzatos, evangélikus kápolnát építettek, melyben ma koncerteket, kiállításokat rendeznek.
Mihai Viteazul utca 2. Egykori Petrozsény részvénytársaság tisztviselőinek kaszinója 1905, ma Ion D Sarbu-színház.
Gemanarea-nyereg, magyarul kiejtve Dzsemönárea. A Sztojnica- és a Gemanarea-csúcsok között található, az előbbitől délre.
Breite Öregtölgyes Segesvárttól délnyugatra levő dombtetőn helyezkedik el a Breite Öregtölgyes Természetvédelmi Terület, egy szépen megőrzött legelőerdő, makkoserdő, számos többévszázados tölgyfával. Nem olvastam el figyelmesen a leírást. Tetszett nagyon a Segesvár melletti tölgyes. A dobozt ki kellett bányászni az odúból, be volt ágyazódva a törmelékbe.
Egykori templomáról csak annyit tudunk, hogy 1675-ben itt anyaegyház volt, amikor Mezőbodon különvált Marosdátostól és független anyaegyház lett. 1657-1661 között teljesen elpusztul a falu, templomával együtt - 1706-ig Marosdátos fogarasföldi görögkeletiekkel települ be.
A Csáklya-kő a Torockói-hegység egyik elszigetelt, olisztolitként beágyazódott és szelektiv erózió során felszinre került mészkőcsúcsa. Hogy magunk is gondolkodtunk egy virtuális pont elhelyezésén ezen a helyen. Betettem a geokopacz03 geokretet. Errol volna szo.
A nyári hónapokban, kocsival a Transzfogarasi úton, egész évben, a kabinos drótkötélpályán. A Bilea-vízesés-teleptől három módon is feljuthatunk a Bilea-tóhoz.
A segesvári Óratorony eredetileg egy kaputorony volt, melynek négy tornyocskája van a tetején. Segesvár a világ egyik legszebb városa. Már elmúlt este 8 óra, amikor keresztülvezettem Segesváron. Én délben jutottam a rejtekhez, ezért nagy volt a sürgés.
Református templom Bonyha A ma is álló bonyhai református templom építését a Bethlen és Apafi családok őseinek tulajdonítják a tatárjárás utáni évtizedekből. A Bethlen várkastély geodoboza után eljöttünk szétnézni a református templomnál is.
Mircsi-csúcs, románul Varful Mircii.
A Csindrel-hegység (Szebeni havasok) egy hegycsoport, a Déli-Kárpátokban, a Páring-hegység csoportjának észak-keleti részén. Mivel a láda akkor még nem volt ott, a találat kimaradt. Meglett egy hosszú túra (Paltinis - Poiana Gaujoara - Batrina - Rozdesti - Niculesti - Canaia - Cindrel + a két Iezer tó --> vissza) után ez a doboz is. Sotetben erkeztunk a csucsra, sajnos a felhos ido miatt nagyon gyenge kilatas volt.
Miután megkerestük az Urdele-hágó mellett a Királyok útja geodobozt, elsétáltunk a Dengheru-csúcsra. Az Urdele-hágó közelében a Transalpina-ról leágazó, Papusa-csúcs felé vezető út mellett található a 2084 m magas Dengheru-csúcs.
A három hajó közül csak a főhajó maradt meg, az oldalhajókat lebontották. A templomot ismertem, jártam már a toronyban is (most is nyitva volt). Szakadát temploma a XIII-dik századi Szeben környéki tornyos háromhajós bazilikák típusához tartozik, a XIII-dik század első évtizedeiben épült.

Történelmi-kulturális értékek - Szeben megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Teréziánum adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Nagyszeben térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Szeben megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A Nagyszeben-külvárosi plébániatemplom, melyet Mária Terézia alapított, 1767–1781 között épült és Batthyány Ignác erdélyi püspök szentelte fel. A templom és a mellette levő árvaház egy épületegyüttest alkotnak, amely elött található Mária Terézia mellszobra.
  • Én voltam az elsö.
  • Nem tudom, hogy kinek volt nagyobb élmény? Nekünk, vagy az asszisztensnőnek?
  • Rejtéskor (hihi), bár szikrázó napsütésben, bezzeg nem volt olyan könnyű megközelíteni a rejtekhelyet. Majdnem egy félórát kellett várjunk, amíg a keresztnél tartozkodó kutyák hajlandók voltak eltávozni.
  • Miután október elején egy sor új geodoboz került rejtésre Szováta környékén, elhatároztam, hogy megkeresem őket egy délután. Több mint 11 évvel ezelőtt rejtettem el itt, a kalandpark első geodobozát.
  • Műút vezet már a mosógépig, mely fájdalmasan leromlott 2014 óta. A geodobozt is kicseréltem egy PET előformára.
  • Amikor utolsó alkalommal itt voltam, még poros talajúton lehetett megközelíteni a helyet. A templom romjait pedig már csak kátyúban, iszapban haladva, lépve.
  • Jó 40 éve nézem ezt az üreget. Most be is másztam, végre.
  • Egy szolgálati út alkalmával újra megkerestem ezt a rejtekhelyet is. Amit már évekkel ezelőtt megtaláltam.
  • Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Szolcsva-Bedellő túra alkalmával kerestem, és találtam meg ezt a geodobozt is. A tisztáson pihentünk egy kicsit, majd leereszkedtünk a vízeséshez.
  • Meglett, azt a fűzfán fütyülőjét.
  • Mégegyszer meg akartam látogatni 2011 tavaszán, de nem találtam már rá.
  • Megtaláltam a ládát. Nem is gondoltam,hogy ekkora vár van fenn a tetőn.
  • Betekintettünk a tornaterembe, ahol pont egy labdarúgó torna zajlott, de még ez előtt megkerestük a geodbozt. Csoda, hogy még nem tűnt el.
  • Bagolykő-túra és Geocitrom Pünkösd 2016 Punkosd 2016. Szombaton bucsut nyernenk a Szalvator hegyen, Csiksomlyon. Vasarnap talalkozunk a leirt helyen, oraban.
  • Gratulacio az elso megtalalonak.
  • Ez is megleve de a borviz itt is szerintem nem volt a legkivanatosabb, zavaros es nem volt semmi kifolyasa a betongyurubol.
  • Ezt is az elsőnapi turán találtam meg csapatmunkával.
  • Ezt a rejtést egy picit trükkösebbnek szántam. Ezért nem mindenki találja meg egyből.
  • A ládát 2008 07 01-én találtam meg a családommal együtt. Nagyon jó a leirása a rejtekhelynek, igy nem nehéz megtalálni.
  • Ezúttal szerencsére nem mi áztunk el, hanem sajnos a geodoboz. Azt tapasztaltuk, ezek a kinder-tojás dobozok nem a legjobban szigetelnek.
  • Sziasztok, Hát nem volt a kedvencem eddig sem ez a Hoja erdő. Sajnos ezután sem lesz az.
  • Fatörzs-barlang Fatörzs-barlang. Eleg kevesen tudnak errol a helyrol pedig nagyon erdekes geologiai jelenseg szinhelye.
  • Mi se hittük, de megtaláltuk. Bár kicsit kellett kapirgálni, mert a kő odafagyott.
  • Útban a Szent Anna tóhoz, tettünk egy kis kitérőt. Egy kis sétát az erdőben, hogy megkeressük ezt a dobozt.
  • BabBerci segítségével megtalaltam az első kincsemet, és én is bekapcsolódtam a játékba. :) Mindenkinek ajánlom hogy jöjjön vissza erre a helyre, egy kis táborozásra, mert nagyon megéri.

Sikerült eljutni Nagyszeben környékére? Tetszett a Teréziánum? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!