Vereskő várának romjai Bosoród községtől délkeletre 7 km-re, Lunkánytól körülbelül 3 km-re, egy 823 m magas sziklás csúcson állnak. Már a dákok idején is fontos erődítmény állt itt, mely aKudzsiri-havasok szívében fekvő fővárosba, Sarmizegetusa Regiába vezető utat vigyázta.
A három hajó közül csak a főhajó maradt meg, az oldalhajókat lebontották. A templomot ismertem, jártam már a toronyban is (most is nyitva volt). Szakadát temploma a XIII-dik századi Szeben környéki tornyos háromhajós bazilikák típusához tartozik, a XIII-dik század első évtizedeiben épült.
Katolikus Templom Nagyszeben A doboz valóban az egyik pinceablakban volt, de abban, ahova a koordináták mutattak. Talan 3 szor vagy 4 szer is oda dugtam a kezem ahol a doboz volt, megis trekkingklub vette ki a helyerol. Első alkalommal a legalkalmatlanabb pillanatban értem a helyszínre. Nagyszeben főterének északi oldalán áll a Szentháromság Római Katolikus Templom.
A 0,62 hektáros Zöld-tó a Sztojnica-csúcstól kelet-északkelet felé található. A tavacska víztükre a Szlivej-hegygerinc északi aljában, a sziklás törmelék és a morénagátak között csillog.
Sajnos nem sikerült bejutni a falon belülre. Bár többször is próbálkoztam (a rejtés napján) és a közeli polgármesteri hivatalban biztosítottak, hogy hamarosan jön valaki, két óra várakozás után is, a templom zárva maradt számomra. Nagybaromlak 5 km-re fekszik Kiskapustól, 14-dik században épült, faerkélyes, román stílusú toronnyal ellátott erődtemploma van.
Fogarasi gerinctúránk negyedik napján találtam meg. Boér Imre vagyok Kolozsvárról. A Zerge-nyeregbe mentem el a ládától egy pár méterre. A Zerge-nyereg fontos turisztikai csomópont, innen lehet továbbmenni a Fogarasok gerincének keleti része felé.
Cód vára Visszafelé több ösvényt is találtunk a településrész irányába, ezeken a gerincet követve lehet várhoz feljutni. A várat a Códhoz tartozó Tocile településrészrőlközelítettük meg a Tocile Mare patakot követő erdőgazdasági úton, majd az erdőben a völgyből kimásztunk a gerincre (nem könnyű).
Aki járt már a Hét Létra-vízesésnél, értékelni fogja ezt a kiépített kanyont - hiszen sokkal hosszabb, szebb, és látványosabb, mint a Nagykő-havasban található Hét Létra. A Sztán völgye a Vidraru-tó közelében, attól dél-nyugatra, a Fruntii hegységben található, ez utóbbi hegység a Fogarasi havasok része.
Mivel a szakemberek az első települések közé sorolják, bizonyos, hogy már egy évszázaddal előbb volt temploma. De mivel a rejtek kívül van, nem volt semmiféle akadály megkapni az üvegecskét. Hiába kerülgettük a várfalat, sehol nem találtunk egy elérhetőséget kifüggesztve.
Tótfalud dél-nyugati részén indul az a földút, melyen dél, dél-nyugati irányba haladva, megkerüljük a várhegyet. Felérve a legelő gerincére, az út tovább halad az erdőben, de már dél-keleti irányban.
A Szebeni-havasok Resinári hegysorának keleti végében, az északról érkező Szeben folyó és a nyugatról jövő Cód patak találkozásánál fekszik Nagytalmács falu. Remélem az egerek nem a dobozban voltak :-). Megtaláltam a dobozt es 2 egeret. A doboz rendben, egerek nem voltak.
Kereszténysziget jellegzetes szász falu, Nagyszebentől 9 km-re fekszik és egy 16-dik században épített, gótikus erődtemplommal büszkélkedik. Megvan a dobozka. Lássuk elölről a dolgokat. A pet előformában nem volt játszótérre utaló címke?
Gyönyörű kilátás. Az új útnak köszönhetően olyan helyek lettek elérhetőek az átlagember számára is, amelyekért máskor sokat kellett gyalogolni. Csodalatos a kilatas es az egesz hago. Hétköznapra terveztük a látogatást, és így volt jó.
Érdemes körülnézni odabent a könyves üzletben is. Bevallom nem nagyon szeretem az ilyen bújócskázós helyeket, de az esős időnek köszönhetően, nem jártak sokan az udvaron. Elég alkalmatlan pillanatban érkeztem a helyszínre. A Szent János (Johannis) templom a nagyszebeni Mitropoliei utcában áll.
A hely átalakult. Megkerestem a Vöröstorony mellett levö temetöben a radupuscarciuc által (aug.
Oasa-tó A tó vízét a Galceag földalatti vízerőmű hasznosítja. Az Oasa-tó a legnagyobb mesterséges vízgyűjtő tó a Sebes völgyében.
Ma már beomlottan, nyitottan tátong az ég felé a második világháború utáni évektől. Borosbenedek egykori gótikus temploma a falu feletti magaslaton az elmúlással küszködik.
A Vidál-tó a Galcescu-tó fölött található a Galcescu-katlanban, 1987 méteres magasságban. Felülete 0,59 hektár, mélysége 3,6 m.
Az Arany-hegy Piski (Simeria) közelében van, a Déváról Szászsebesre vezető ut mellett emelkedik. Miután a Piski Dendrológiai Parkban egy darabig hiába kerestem az ott elrejtett geoládát, sikerélménnyel ez a rejtekhely szolgált. Útban az Arany-hegy felé felfedeztük, hogy a Dévát kerülő autópálya 10 kilométere járható. Könnyen meglett az Arany hegy kincse.
A geodoboz nem (annyira) fontos. Nem volt nálam doboz, hogy a közelben levö érdekes helyekre rejtsek valamit.
Guraró (románul Gura Raului, németül Auendorf) egy község Szeben megyében, a Szebeni-Hegyalja tájegységben. Megvan a dobozka. A Szeben folyó mellett, a Csindrel-hegységtől északra, 550 méterrel a tengerszint felett fekszik.
Doamnei-nyereg, magyarul A hölgy hegynyerge.
A Hosszú-tó a Rosiile-tó mellett, attól nyugatra található. A tó mellett vezet el az a túraösvény, mely a Mundra-tó mellett elhaladva, a Grujú-nyeregnél ér ki a főgerincre.
Gemanarea-nyereg, magyarul kiejtve Dzsemönárea. A Sztojnica- és a Gemanarea-csúcsok között található, az előbbitől délre.
Tetejéről szép kilátás nyílik nyugati irányban a Zsil völgyére, keleti irányban pedig a Nagy-Páreng-csúcsra, illetve számos gleccsertóra. Csak azt bántam meg, hogy nem vittem sílécet. A petrozsényi sítelep fölé magasodó hegyes Carja-csúcs, a maga 2405 méteres magasságával, a Páreng-hegység negyedik legmagasabb pontja.
A domborműves emlékoszlop azt a helyet jelölte meg, ahol Bem altábornagy 1849 február 9-én győzelmet aratott az őt üldöző osztrák csapatok felett. A csata a Sztrigy folyón átvezető piski hídnál zajlott le. Magát a templomot megtaláltam.
Zeykfalva látnivalója a 13-dik században épült román és gótikus stílusú temploma, melyet szép és értékes freskók borítanak.
Kerc a Fogarast Nagyszebennel összekötő főút közelében, az Olt partján, terül el. Kercen még augusztusban voltam, de akkor nem tudtam, hogy szerepel a rejtekhely listán. A kolostor romjai között éppen a Kronenfest folyt.
Művelődési Ház, egykori Mircea herceg-rendelőintézet 1925.
A templomot a falu birtokosai, az Apafiak építették Szűz Mária tiszteletére a 13-dik században. Először Henrik nevű plébánosa kapcsán említik 1289-ben, majd 1317-1320 között a pápai tizedjegyzék részére készült számadásban is szerepel. Aki arrafelé jár ne hagyja ki, csodálatos templom a védművekkel együtt.