Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Márpod

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Márpod

1349-ben Meyerpoth, 1374-ben Megerpt, 1423-ban Mayrpot, 1507-ben Mairpad néven jelentkezik az okiratokban.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Márpod felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Erődített fal Református templom Felsőtorja
Erődített fal
A szil a műútról szil, köpec, év fája
A szil a műútról
Kacsa
Kacsa
A kistestvér
A kistestvér
Hosszú-borvíz Madéfalva hosszú borvíz
Hosszú-borvíz
Szent László fenekének nyoma Bagolykő Jávárdi Szent László
Szent László fenekének nyoma

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Márpod fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Márpod!

A 0,68 km távolságra található, legközelebbi település, Márpod turisztikai látnivalói.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Márpod közelében?
(részletek bejelentkezés után)
10,5 km-re. Kerc a Fogarast Nagyszebennel összekötő főút közelében, az Olt partján, terül el. Kercen még augusztusban voltam, de akkor nem tudtam, hogy szerepel a rejtekhely listán. A kolostor romjai között éppen a Kronenfest folyt. A szerzetesek a XV-dik század végén elhagyták, azóta állnak ma is lenyűgöző romjai.
10,5 km-re. Az Árpád-házi Imre király alapította Kerc cisztercita apátsága még romjaiban is rendkívül impozáns. Eredetileg egy más helyet jelöltünk ki pihenőül utazásunk során, de a forgalom idáig vezetett. Már sokadjára járok ennél a templomnál. Amúgy, csak azt akarom megmondani, hogy lehet én találtam meg elsőnek a dobozt, mert az enyém volt az első bejegyzés. A szerzetesi hangulat lengi át falait napjainkban is, alapítása 1202-re tehető.
11,7 km-re. Vúrpodnak 1332-ben plébániatemploma van. A templom maga régebbi, mint az első okleveles adat: 1230-ban építik román kori stílusban. Megtaláltam a dobozkát a háromszögben.
11,8 km-re. 1317-ben Mária-temploma van - a templom és plébánia azonban sokkal régibb, mert az első Szeben vidéki telepítések közé tartozik, az 1200-as évekből. A templom valóban román kori csarnoktemplom volt, legkésőbb a XIII-dik század végéről.
13,2 km-re. A román kori bazilikának félköríves szentélye volt, amelyet a XV-dik század végén a szentély fölé épített toronnyal erődítettek, falait megkettőzve. 1332-ben plébániatemploma van, papja - a templom legalább egy évszázaddal régebbi, mivel a falu az 1200 előtti telepítések korából való - a mai templom a XIII-dik századi bazilikális templom utóda.
13,6 km-re. A községből földút vezet a Várhegy irányába, áthalad a Veresmart-patakon, majd keleti irányba fordulva a Várhegy alá kanyarodik. Miután elhagytam a falut kimentem a kocsival a domb alá. Az Oltmelléki hegysor területén fekvő Veresmart falutól keleti irányba emelkedő 561 m magas Várhegyen találjuk avárat.
Evangélikus templom Mártonhegy 13,7 km-re. 1335-ben plébániatemploma van - temploma után, melynek Szent Márton lehetett a védőszentje, Szentmárton volt a neve. Templomának eredete egy századdal korábbra, a XIII-dik századra tehető, mert eredetileg háromhajós bazilika volt.
14,8 km-re. Szakadát temploma a XIII-dik századi Szeben környéki tornyos háromhajós bazilikák típusához tartozik, a XIII-dik század első évtizedeiben épült. A templomot ismertem, jártam már a toronyban is (most is nyitva volt). A három hajó közül csak a főhajó maradt meg, az oldalhajókat lebontották.
15,2 km-re. Szentágota Medgyestől 37 km-re délkeletre, Segesvártól 41 km-re délnyugatra, Nagyszebentől 60 km-re északkeletre, a Királyföldön, a Hortobágy két partján fekszik. Románia földrajzi középpontjához legközelebb fekvő város. Végre új aszfalton lehet végigmenni a városon. A napokban az elmaradt, moderálásra váró bejegyzésekkel foglalkoztam.
15,2 km-re. A templom kívülről szépen felújítva, a torony még várat magára. 15,8 km-re.
16 km-re. 1332-ben plébániatemploma van - a templom eredete sokkal régibb, Halaváts szerint a XIII-dik század elején építették, ez egybeesik a szász telepítés korával, mely a XII-dik század után közvetlenül megtörtént itt is. Régiségére enged következtetni a templom védőszentje, Szent Miklós is.
16,2 km-re. A sálfalvi szakadék 15 hektáron védett terület, Sálfalva községtől 1 km-re található. Hossza 5-600 m, oldalfalainak magassága 6-25 m. Talán nem a legjobb módját választottam a szakadék megközelítésének.
17,2 km-re. Szászújfalu templomának tornya a nagydisznódihoz hasonló, alatta a félköríves kapu befalazva maradt meg. A torony nyugati falán levő késő román kori féldombormű egy püspököt ábrázol, a másikon oroszlán, amint emberforma alakot nyel le; a gonosz lelket szemlélteti. Kár a templomért, be van törve a kapu, döl össze sok minden. A dobozt nem találtuk meg.
18 km-re. Sokat keresgéltük, elég sok a fa a sétányon. A palota teljesen el van hanyagolva. A feleki Brukenthal palota, egyedülálló barokk létesítmény Romániában, a XVIII század végén épült a Fogarasi Havasok lábánál, 30 km-re Nagyszebentől.
18,3 km-re.
18,4 km-re. Felek közelében található zöldövezet, játszótér gyerekeknek. Trambulin, felfújható csúszda, hinták, ijászat.
18,5 km-re. Az első Szeben vidéki települések közé tartozik, s így legkésőbb a XIII-dik század elején temploma is van. A templom is korábbi korra utal, mivel román kori és román stílusjegyeit meg is őrizte. Kár hogy nem sikerült bejutni a falon belülre.
18,5 km-re.
18,7 km-re. Miután megkerestem "Románia közepét", bementem az erdöbe és megkaptam a dobozkát, közel az oszlophoz. Lesses falu közelében, a lessesi templomtól délkeleti irányban, körülbelül 1,5 km távolságban találjuk az erdőben az enyhén kiemelkedő Várhegyet, ennek tetején pedig egy középkori vár nyomait.
18,8 km-re. 1332-ben temploma van - középkori temploma volt, mert 1520-ban a szebeni tartománytól segélyt kap a templom és torony erődítésére.
19,3 km-re. 1332-ben már plébániatemploma van - a templom legalább egy évszázaddal korábbi, mivel eredeti formája szerint román stílusú, tornyos, háromhajós bazilika.
19,6 km-re. Házikók finomságokkal, játszóhelyek, vendéglő, előadások gyerekeknek. Tematikus park, amely látványos formában mutatja be az év 12 hónapjának legendáit.
19,6 km-re. 1302-ben Castenholz, 1339-ben Castenholez, 1409-ben Castenhalez néven jelentkezik az oklevelekben. Megvan a doboz.
19,6 km-re. A Porumbák völgyében épült mesebeli épület jó rálátást biztosít a Fogarasi-havasok csúcsaira, köztük Erdély legmagasabb pontjára, a 2535 m-es Negoj-csúcsra. Megnéztük, de csak a kerítésen kívülről. Szabályaink értelmében csak akkor jár pont, ha a kincskereső geodobozt is keresett. Ott jártunk tegnap, és a csodálkozástól tátva maradt a szánk. Felsőporumbák falu területén található a Tündérek völgye Agyagkastély, egy magánkezdeményezés, mely 2014 márciusában indult.
20 km-re.
Régi Olt-fahíd Fenyőfalva 20 km-re. 1907-ben bontották le, helyette vasfelszerkezetű hídat építettek a régi hídfők felhasználásával. A fenyőfalvi Olt-híd a Szeben megyei Fenyőfalva és Felek községek között állott, 1838-1842-ben épült, a két település vámot szedett rajta 1900-ig.
20 km-re.
20,2 km-re. Temploma a XIV-dik század elején épült, egyhajós torony nélküli gótikus templom. A szélesebb hajóhoz az apszis szentélynégyszöggel kapcsolódik, s a többszög három oldalával záródik.
20,3 km-re. A Zöld domb panzió egyedi hely, az erdő közepén található.
20,6 km-re. 1332-ben plébániatemploma van - mivel az első szász települések közé számítják, már az előző században kellett lennie templomnak. Az oklevelekben először feltűnő Vallis Mariae és a németben szereplő Mariental, arra enged következtetni, hogy Mária-temploma volt.
21 km-re.
21,1 km-re. Thomas Quibb-ház, egykori polgármesteri hivatal - Morgonda.

Márpod románul - in limba romana: Marpod


Történelmi-kulturális értékek - Szeben megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Márpod adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Szeben megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A GPS koordináták pontosak, de elégséges volt maga a rejtekül szolgáló fa fényképe. Szép hely, remélhetőleg meg is marad.
  • Madéfalván, a Siculicidium emlékmű közvetlen szomszédságában található a Fészek. A ház melletti villanyoszlop tetején gólyafészek van.
  • Útban a tatárpincék felé megkerestem ezt a rejtekhelyet is. Könnyen ment, jó a leírás.
  • Én a jobb margón található "Közeli rejtekhelyek" menüt szoktam használni. A célnak az is megfelel, bár nem szűri ki a már megtalált ládákat.
  • Megtaláltuk, és köszönjük a rejtést.
  • Ezek kozul valasztanek. 1) Husz ev mulva - Vajda Janos.
  • Pedig egy jo orát forgolodtam a lehetséges rejtekek keresésében. Levi.
  • 1995-ben jártam utoljára a Ratosnya völgyében. Gondoltam, hogy itt az ideje újra szétnézni a völgyben mielőtt feltöltik az épülő víztározót.
  • Ezerszer elmentem már itt, és régóta nézegettem a helyet, rejtés céljából. De sosem találtam rejteknek megfelelő helyet a három keresztnél, illetve a közelükben.
  • A novemberi napsütés kissé csípős, rövid a nappal, ezért könnyen elérhető rejtekhelyeket választottunk. Nem csalódtunk, valóban hamar megtaláltuk a geodobozt.
  • Megtaláltam a dobozt, nedves füzettel. Kicseréltem a védö zacskót, de meg kellene az egészet szárítani.
  • Nagyon tetszett ez a hely. Két órát töltöttük itt a fák között barangolva.
  • Akkora a fű a templom körül, hogy alig látszik ki belőle a templom.
  • Ott voltam a rejtésnél.
  • Megkerestem a Vöröstorony mellett levö temetöben a radupuscarciuc által (aug.10.
  • Bálványosi szánkózás után kerestük meg ezt a geoládát. Sajnos nem volt nálunk új doboz, hogy ki tudjuk cserélni.
  • Gratulálok, úgy néz ki elsőnek találtátok meg Bab pasa kincsesládáját. Benne volt még a zsírúj, piros Mercedesz kulcsa?
  • Igazi ejszakai ladakereses volt. A fejlampa fenyenel minden siman ment, meg erdekes is volt.
  • Valóban, csak nem előre, hanem vissza.
  • Ha már a Vár sétány kellemes emlékeket elevenített fel, gondoltam megnézem az evangélikus templomot is. Itt már sikkerel jártam.
  • A vár a nevét az andezit sziklák között lakó sólymokról kapta. Feltételezés szerint itt fogták a töröknek adóként adott vadászsolymokat.
  • Természeti ritkaság, írja az információs tábla, és valóban. Kár, hogy elapadt, csak algát, és egy aprócska békát találtam a kút fenekén, de az is elbujt a kőrétegek közé mielőtt lencsevégre kaphattam volna.
  • Kellemes delutani seta a felesegemmel. Mivel meg nem lathatom a koordinatakat, szinte vakon mentunk a helyszinre.
  • Gps-el kerestük már, de most a rejtek-fotóval felszerelkezve jöttünk. Elő is került a maxi láda, nincs beázva.
  • 2 jo hideg geostaropramen utan sokkal hangulatosabb a ladakereses ejfelkor :)) Otletes rejtek.
  • Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg. Ennél csodálatosabb már csak a közös vacsora volt, a Basakereszttátinál, ahogy az öregek ismerik.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Márpod? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!