Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Mardos

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Mardos

Első ízben 1373-ban jelentkezik az okiratokban Mardisch néven. 1373-ban Ardesch, 1414-ben Argias, 1415-ben Argyas formában fordul elő. 1373-ban Mihály a plébános. Ekkor tehát plébániatemploma van.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Mardos felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kilátás a harangtoronyból Énlaka unitárius templom
Kilátás a harangtoronyból
Zömök síremlék Erdőcsinád síremlék temető emléktábla
Zömök síremlék
Virágok Lövétei suvadás
Virágok
Sziklába vésett ösvény 1 Néra völgye
Sziklába vésett ösvény 1
Szabadság 1989 Ditró park emlékmű
Szabadság 1989
A templom 3 Nyárádszentlászló
A templom 3

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Mardos fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Mardos!

A 0,09 km távolságra található, legközelebbi település, Mardos turisztikai látnivalói.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Mardos közelében?
(részletek bejelentkezés után)
7,5 km-re. A szélesebb hajóhoz az apszis szentélynégyszöggel kapcsolódik, s a többszög három oldalával záródik. Temploma a XIV-dik század elején épült, egyhajós torony nélküli gótikus templom.
8,7 km-re.
9,7 km-re. Be kell vallanom itt egy mulasztást, mert most jutott eszembe, ahogy olvastam a csipi bejegyzéseit, hogy mi is meglátogattuk a muzsnai templomot a nyáron a gyerekekkel. Mind a kétszer bent voltam a belső udvaron, és a templomban is. Itt már másodszor keresem hiába a geodobozt. Muzsna szép, titokzatos hangulatú erődtemploma a 15-dik században épült - Értékei a szentélyben levő gótikus faragványok és a festett karzat, a hálóboltozatos mennyezet és a faragott mintázatú belső oszlopok.
10,2 km-re. Értékei a rácsos ajtó, a szines faoltár és a szép csillagboltozat. Sajnos nem sikerült bejutni a falon belülre. Bár többször is próbálkoztam (a rejtés napján) és a közeli polgármesteri hivatalban biztosítottak, hogy hamarosan jön valaki, két óra várakozás után is, a templom zárva maradt számomra. Nagybaromlak 5 km-re fekszik Kiskapustól, 14-dik században épült, faerkélyes, román stílusú toronnyal ellátott erődtemploma van.
12,7 km-re. Vúrpodnak 1332-ben plébániatemploma van. A templom maga régebbi, mint az első okleveles adat: 1230-ban építik román kori stílusban. Megtaláltam a dobozkát a háromszögben.
13,8 km-re. A XIII-dik században is lehetett elődje, mivel a szász telepítés ekkor már megtörtént ezen a tájon. A kiírt telefonszámon nem vették fel a kagylót, így hát a mellékutcából, a kerítés végénél beszöktünk. Sajnos nem kaptam meg a geodobozt. A templom szentélyében az 1453-as évszám egy későbbi építkezés befejezését jelzi, stíluselemei alapján a templom eredetét az előző századra kell tenni.
14,2 km-re. Egy 1414-es évi oklevélből kitűnik, hogy a templom, amelynek ekkor Miklós volt a papja, Mindenszentek tiszteletére volt szentelve. A templom legkésőbb az 1300-as évek elején készült, az átmeneti (román-gótikus) kor idején, egyhajósnak épült.
14,6 km-re. 15,2 km-re.
15,2 km-re. Értékei a karzat festett kazettái, valamint a templom különálló, megdőlt tornya. A templom nagyon tetszett. Megvan a dobozka. Rüsz falu szász temploma egy kis dombon áll.
15,4 km-re. Az első templom vagy elpusztul vagy kicsinynek bizonyul, mert újnak ad helyet. A falutól nyugatra eső dombon magyar földvár volt.
15,4 km-re. A Küküllőközi dombvidék területén, a Nagyekemezői-patak mellett fekszik Nagyekemező község. A falu fölött nyugatra emelkedő Burgberg 416 m-es csúcsán találjuk a középkori vár nyomait.
16,7 km-re.
17,2 km-re. A hely elég jól megközelíthető gépkocsival is, így a forrás már csak egy rövid sétával elérhető. Megtaláltam a geodobozt. A vágy forrása - Medgyes.
18 km-re. A szelindeki vár 1765-ben készült. Ma már csak látványos falmaradványait láthatjuk, egy gótikus templom falrészleteit, és egy óratorony köveit. A várba sajnos aznap sehogy sem tudtunk bejutni, de majd legközelebb. Miután a támfal építésen sikeresen túljutottunk fejenként 3 lejért bejutottunk a várba. A látvány nagyon szép volt.
18,3 km-re. A herr profesor egy zseni volt. Szebeni születésű, szász származású német fizikus, az űrkutatás egyik úttörője - emlékére felállított rakéta emlékmű - Medgyes észak-keleti bejáratánál.
19,1 km-re. A XIII-dik századtól temploma van, amelyet Mária Magdolna tiszteletére szenteltek. Ezt a ládát 2012 január 2. Csak egy kicsit szemetes a környek. Megtaláltuk maradevel közösen. Ez megegyezik azzal a ténnyel, hogy Baráthelyt és a környező falvakat a tatárjárás után telepítették és a telepítés után kétségtelenül hamarosan templomot is építettek.
19,1 km-re. Berethalom Medgyestől keletre, körülbelül 18 km távolságra található régiszász település. Itt Erdély egyik legnagyobb és legszebb szász templomerődje emelkedik. Köszönöm. Kerekparturam elso napjanak vegallomasa Berethalom volt. De visszatérünk majd egy templomlátogatásra.
20,2 km-re. A templom valóban román kori csarnoktemplom volt, legkésőbb a XIII-dik század végéről. 1317-ben Mária-temploma van - a templom és plébánia azonban sokkal régibb, mert az első Szeben vidéki telepítések közé tartozik, az 1200-as évekből.
20,4 km-re. A XVIII-dik században lutheránus anyaegyház, és a század elején is az. Itt bizony rengeteg lehetőség van a doboz helyének. Szajnos nem jott ossze, pedig nagyon rahajtottam. 1238-ig székelyek lakják, középkori katolikus hívei a reformáció során lutheránusok lesznek, a templommal együtt.
20,5 km-re. Nem találtam meg geodobozt, csak a köfalat, az esetleges rejtekkel. Holcmány Nagyszebentől 25 km-re fekszik - 13-dik századi erődtemplomának értékei a bejárati kapu, a rajta levő festett szoboralakokkal, valamint a 250-300 éves működő óraszerkezet.
20,7 km-re. Darlac templomát megelőzte egy a XIII-XIV-dik század fordulóján épült templom. A kisebb erődtemplomokat igyekeztem felkutatni Szászföldön. Szebenből tartottam hazafelé, és csak Baráthelyen vettem észre, hogy nem tértem le idejében Medgyesnél. Megtaláltam ezt a dobozt is. Mai temploma a XV-dik század első negyedéből való késő gótikus alkotás - egyhajós, torony nélküli templomok mintájára épült.
21,1 km-re. Szentágota Medgyestől 37 km-re délkeletre, Segesvártól 41 km-re délnyugatra, Nagyszebentől 60 km-re északkeletre, a Királyföldön, a Hortobágy két partján fekszik. Végre új aszfalton lehet végigmenni a városon. A templom teljes renoválás alatt van. A napokban az elmaradt, moderálásra váró bejegyzésekkel foglalkoztam. Románia földrajzi középpontjához legközelebb fekvő város.
21,1 km-re. Szászújfalu templomának tornya a nagydisznódihoz hasonló, alatta a félköríves kapu befalazva maradt meg. A torony nyugati falán levő késő román kori féldombormű egy püspököt ábrázol, a másikon oroszlán, amint emberforma alakot nyel le; a gonosz lelket szemlélteti. Kár a templomért, be van törve a kapu, döl össze sok minden. A dobozt nem találtuk meg.
21,3 km-re. Az Oltmelléki hegysor területén fekvő Veresmart falutól keleti irányba emelkedő 561 m magas Várhegyen találjuk avárat. A községből földút vezet a Várhegy irányába, áthalad a Veresmart-patakon, majd keleti irányba fordulva a Várhegy alá kanyarodik. Miután elhagytam a falut kimentem a kocsival a domb alá.
21,8 km-re. A templom kívülről szépen felújítva, a torony még várat magára.
22,7 km-re. 1332-ben plébániatemploma van, papja - ekkor feltűnő neve is templomáról tanúskodik - a templom sokkal régibb, mert Kürpöd az 1200 előtti Szeben vidéki települések közé tartozik. A Mária tiszteletére szentelt templom korát stíluselemei alapján a XIII-dik század elejére teszik. Itt sem lehetett bejutni a templomba.
22,8 km-re.
23,8 km-re. Az első Szeben vidéki települések közé tartozik, s így legkésőbb a XIII-dik század elején temploma is van. A templom is korábbi korra utal, mivel román kori és román stílusjegyeit meg is őrizte. Kár hogy nem sikerült bejutni a falon belülre.
23,9 km-re. A román kori bazilikának félköríves szentélye volt, amelyet a XV-dik század végén a szentély fölé épített toronnyal erődítettek, falait megkettőzve. 1332-ben plébániatemploma van, papja - a templom legalább egy évszázaddal régebbi, mivel a falu az 1200 előtti telepítések korából való - a mai templom a XIII-dik századi bazilikális templom utóda.
24,2 km-re.

Mardos románul - in limba romana: Moardas


Történelmi-kulturális értékek - Szeben megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Mardos adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Szeben megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A "Rejtekhely vadászat Erdélyben" harmadik találkozó, harmadik napján, ugyancsak csapatmunkával találtuk meg ezt a geodobozt is.
  • A rejtek végül is a temetőben van. Nagyon érdekes, különleges az a bizonyos fába zárt kőkereszt.
  • A kilátó sajnos nagyon romos állapotban van. Remegve másztunk fel a remegő létrán, de a kilátásért megérte vállalni a kockázatot.
  • Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg. Ennél csodálatosabb már csak a közös vacsora volt, a Basakereszttátinál, ahogy az öregek ismerik.
  • A templomot újra födik. A temető körül új kerítés.
  • Ezeket az ugynevezett tektonikus fulkeket mar reg ismertem, meg a favago eveimbol, Kisgyorgy batyank nyomaban felkeresve. Erdekesen irtak le, de nekem nem volt annyira erdekes.
  • Az abonyi természetjárókkal Erdélybe utazva kerestem meg Teveladyvel. Nagyon érdekes és kellemes hely.
  • A szobor körüli zöldövezet mellett kényelmes és ingyenes parkoló áll a kocsival érkező kincsvadászok rendelkezésére. Persze hivatalosan csak akkor, ha az ír sörökre is vevő valaki :-).
  • Miután egy részeg alak továbbállott, meglett a dobozka.
  • A mise végén, amikor a nagy tömeg elvonult, megkerestük ezt a geodobozt. Egy bácsika nagyon nézett, hogy mit tudunk ott lent csinálni, de mikor tettre került a sor, akkor hűlt helyét találtuk.
  • Ezt a rejteket már este, fejlámpafénynél találtam meg, midőn feladtam a fényképezést. Mialatt keresgéltem, a kedves túratárs csodával határos módon megjavította a túrabotom, melyet a patakon átkelve (a megfelelő szög érdekében) sikerült kettétörni.
  • Egyik szemem sír a másik örvend. Ez a kedvenc edzősziklám, itt másztam életemben elöször mint egy 10 éve, és azóta kisér ez a "szerelem".
  • A helyszínre érkezve, annak rendje-módja szerint a kőoszlopos kapun léptem be a templomkertbe. Körbejártam a templomot, fényképezgettem.
  • A nárciszmező most is gyönyörű és illatos, különösen este és hajnalban. Az erdőben a tölgyek és égerfák alatt mindenhol törpe nőszirom.
  • A hidat alulról is megnéztük végre. Igazán megéri eljönni ide, a környezet önmagában is gyönyörű.
  • Eléggé összejártam a bozótot. De aztán előkerült ez a doboz is.
  • Jártam már a Várhegyen, pár évvel ezelőtt a régi rejtést is megtaláltam. Ezért nem követtem különösképpen a jelzett útvonalat, a jelenleg nagyon szemetes állapotban levő Tündérek forrása után kimásztam az erdőben, a meredek oldalon.
  • A Szfinx-től a sziklakapu felé folytattuk az utat. A túratársam még nem járt a sziklakapunál, ide szerettem volna elhozni.
  • Látogatható a várkastély, már ami maradt belőle. Amikor ott jártunk, a kapu nyitva volt, és éppen egy lagzis fényképezkedés zajlott.
  • Sajnos nem volt alkalmam kipróbálni, mivel már fél 7 volt, és 7kor zárnak. Viszont elmondom, hogy Brassóban is készül a dombról egy tiroli csúszó, és oda érkezik, ahonnan a tó felett levő csúszó indul.
  • A havasrekettyei vízesést látogattuk meg és hazafele tettünk egy kisebb kitérőt. Jó helyen kerestük a dobozt, de a kövek mögött csak egy rozsdás régi ajtóreteszt találtunk.
  • Sotetben erkeztunk a csucsra, sajnos a felhos ido miatt nagyon gyenge kilatas volt. Kovetkezo alkalommal remelem sikerul napvilag bejarni a kornyeket.
  • Ez igy van, venul az ember. Ujra az ev elejen elmennek a Szekelyszentkereszt feletti kereszthez.
  • Megvan az új doboz, köszönjük.
  • Meg egy olyan hely, ahova nem mentem volna el, ha nincs oda lada rejtve. Jo rejtes.
  • A helyes datum november 4. Bocs.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Mardos? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!