Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Erődtemplom - Veresmart

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


1327-ben említik először oklevélben de Ruffo Monte néven. 1337-ben Weryzmorth, 1413-ban Veresmort, 1435-ben Veresmarth, 1468-ban Rodenberg, 1526-ban Rottenberg formában fordul elő. 1327-ben plébániatemploma van, plébánosa Ludvik...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Erődtemplom - Veresmart felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Tölgy-kápolna  Zágon Mikes kert
Tölgy-kápolna
A király szászrégen mocsárerdő
A király
Giccs Sipote vízesés csorgó
Giccs
Bejáratok Göröcsfalva katolikus templom
Bejáratok

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Erődtemplom Veresmart fotóalbumba!

Erődtemplom - Veresmart Fedezzétek fel Veresmart és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Erődtemplom!

A legközelebbi település Veresmart, 0,18 km távolságra található.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak az Erődtemplom Veresmart közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Szászújfalu 2,8 km-re.
Szászújfalu templomának tornya a nagydisznódihoz hasonló, alatta a félköríves kapu befalazva maradt meg. A torony nyugati falán levő késő román kori féldombormű egy püspököt ábrázol, a másikon oroszlán, amint emberforma alakot nyel le; a gonosz lelket szemlélteti. Kár a templomért, be van törve a kapu, döl össze sok minden. A dobozt nem találtuk meg.
Erődtemplom Dolmány 3,3 km-re.
A templom is korábbi korra utal, mivel román kori és román stílusjegyeit meg is őrizte. Vurpód és Veresmart felől visszaúton próbálkoztunk a templomlátogatással. Kár hogy nem sikerült bejutni a falon belülre. Az első Szeben vidéki települések közé tartozik, s így legkésőbb a XIII-dik század elején temploma is van.
Hermány 5 km-re.
1302-ben Castenholz, 1339-ben Castenholez, 1409-ben Castenhalez néven jelentkezik az oklevelekben. Megvan a doboz.
Oltszakadát 8,5 km-re.
Szakadát temploma a XIII-dik századi Szeben környéki tornyos háromhajós bazilikák típusához tartozik, a XIII-dik század első évtizedeiben épült. A három hajó közül csak a főhajó maradt meg, az oldalhajókat lebontották. A templomot ismertem, jártam már a toronyban is (most is nyitva volt).
Holcmány 8,8 km-re.
Holcmány Nagyszebentől 25 km-re fekszik - 13-dik századi erődtemplomának értékei a bejárati kapu, a rajta levő festett szoboralakokkal, valamint a 250-300 éves működő óraszerkezet. Nem találtam meg geodobozt, csak a köfalat, az esetleges rejtekkel.
Vurpód 9,2 km-re.
Vúrpodnak 1332-ben plébániatemploma van. A templom maga régebbi, mint az első okleveles adat: 1230-ban építik román kori stílusban. Megtaláltam a dobozkát a háromszögben.
Falkenhayn-torony Nagyszeben 9,2 km-re.
A település a város északkeleti részén található, a Szeben (Cibin) folyón túl. Mivel a geodoboz eltünt, újat kellett tenni egy kicsivel közelebb a toronyhoz. Az Artmania rockfesztivál ürügyén érkeztem Nagyszebenbe, este 6 órakor. Szenterzsébet (románul Gusteriţa, németül Hammersdorf) régebb önálló szász falu volt, 1950 óta Nagyszebenhez tartozik.
Bolt háza Szenterzsébet Nagyszeben 10,1 km-re.
A Bolt háza egy 1857-ben épült régi ház, mely még őrzi az eredeti formáját. Nagyszeben Szenterzsébet nevű városrészében található, a Malinului (Zselnicemeggy) utca 19 szám alatt.
Régi Olt-fahíd Fenyőfalva 10,2 km-re.
A fenyőfalvi Olt-híd a Szeben megyei Fenyőfalva és Felek községek között állott, 1838-1842-ben épült, a két település vámot szedett rajta 1900-ig. 1907-ben bontották le, helyette vasfelszerkezetű hídat építettek a régi hídfők felhasználásával.
Brukenthal Palota Felek 10,5 km-re.
A feleki Brukenthal palota, egyedülálló barokk létesítmény Romániában, a XVIII század végén épült a Fogarasi Havasok lábánál, 30 km-re Nagyszebentől. Sokat keresgéltük, elég sok a fa a sétányon. A palota teljesen el van hanyagolva. Épp egy bicikli verseny közepébe csapodtunk be.
Evangélikus erődtemplom Fenyőfalva 10,7 km-re.
Mivel a szakemberek az első települések közé sorolják, bizonyos, hogy már egy évszázaddal előbb volt temploma. A XVI-dik században várfallal veszik körül toronnyal. De mivel a rejtek kívül van, nem volt semmiféle akadály megkapni az üvegecskét. Hiába kerülgettük a várfalat, sehol nem találtunk egy elérhetőséget kifüggesztve.
Kocka alakú lombkoronák Nagyszeben 10,8 km-re.
Hasonló megoldást alkalmaztak már az országban, a nagyváradi Zöldfa utcában. Nagyszebenben, a Lazaret negyedben levő Acélmunkások (Otelarilor) utcában, 40 fa lombkoronáját kocka alakúra alakítják ki.
Evangélikus templom Felek 10,9 km-re.
Bádogosok tornya Nagyszeben 12,7 km-re.
A tornyot a színház előtti falszakasszal együtt 1877-ban lebontották. Valami előadásra készülődhettek a szomszéd színházban. Első alkalommal hosszú időn keresztül, sikertelenül kerestem ezt a geodobozt. Eddigi palyafutasom legagyafurtabb rejteke. A volt Bádogosok tornya, a szebeni harmadik védőfal övezetnek része, a 16-dik században épült.
Fazekasok tornya Nagyszeben 12,8 km-re.
A nagyszebeni Vár utca menti várfal megőrizte 15-dik századi arculatát, amikor téglából építették újra és úttal látták el az őrszemek számára. Megvan a dobozka. Nagyon jo rejtek. Sajnos a Fazekasok-tornya melleti várfalból is eltünt a geodoboz. A Vár utca monotóniáját megtöri a három őrtorony, amelyek a harmadik várgyűrűhöz tartoztak.
Katolikus Templom Nagyszeben 12,8 km-re.
Nagyszeben főterének északi oldalán áll a Szentháromság Római Katolikus Templom. Első alkalommal a legalkalmatlanabb pillanatban értem a helyszínre. Talan 3 szor vagy 4 szer is oda dugtam a kezem ahol a doboz volt, megis trekkingklub vette ki a helyerol. Mivel a templom alagsorába vezető bejáratot átalakították, és a geodoboz eltünt, új dobozt kellett helyezzek.
Hazugok Hídja Nagyszeben 12,8 km-re.
GPS nélkül nem találtuk volna meg. Érdekes, hogy mekkora a szintkülönbség a városban, ezt a hídról lehet jól észlelni. Nehezen találtam meg a dobozkát GPS nélkül. Románia első vashídja, amelyet 1859-ben állítottak fel, és amely biztosította a bejutást az Alsóvárosból a várba.
Albert Huet-tér Nagyszeben 12,9 km-re.
Látnivalói: az evangélikus templom, a Brukenthal Múzeum, a Várostorony, az Orsolya-rendi apácákhoz tartozó templom, a Franz Binder Egyetemes Néprajzi Múzeum, a Gyógyszerészeti Múzeum, az evangélikus püspöki székesegyház, a Történeti Múzeum. Na végre egy megtalált doboz. Megtaláltam a filmdobozt, benne a listát. Az oldalon elsők vagyunk. Nagyszeben Szászföld "fővárosa", 2007-ben Európa kulturális fővárosa volt.
Brukenthal-palota Nagyszeben 12,9 km-re.
Brukenthal-palota, ma muzeum, Épült 1778-1788-ban.
Teréziánum Nagyszeben 13 km-re.
Az árvaház szervezője Delphini János Teofi l jezsuita volt. A Nagyszeben-külvárosi plébániatemplom, melyet Mária Terézia alapított, 1767–1781 között épült és Batthyány Ignác erdélyi püspök szentelte fel. A Nagyszeben-külvárosi plébániát, régi nevén Terezianumot, a 18-dik század második felében, 1771-ben alapították, eredetileg árvaházként működött, amelyet Mária Terézia alapított.
Szent János-templom Nagyszeben 13,3 km-re.
A Szent János (Johannis) templom a nagyszebeni Mitropoliei utcában áll. Az eredeti (18811-1883) evangélikus (luteránus) templomot az összeomlás veszélye miatt lebontották, helyére épült a mostani evangélikus templom 1912-ben. Elég alkalmatlan pillanatban érkeztem a helyszínre. Érdemes körülnézni odabent a könyves üzletben is. Épp a kórus tagjai gyülekezhettek vagy valami esemény zajlott.
August von Spiess vadászmúzeum Nagyszeben 13,4 km-re. A vadászmúzeum Nagyszeben egyik fontos személyiségének nevét viseli. Burgberg Vurpód 13,4 km-re.
Petőfi Sándor-park Nagyszeben 13,6 km-re.
Petőfi Sándor a szabadságharc idején Nagyszebenben is megszállt. Emlékére egy kis parkot neveztek el a városban. Nem tudtam róla, hogy Szebenben van egy Petőfi Sándor park. Persze, hogy nem kell, mert 13 méternél közelebbit nem mutat, hanem csak kóvályog. Én is szénaszoborként találtam leírást róla a neten, de valószínűleg helytelenül használják.
Erlenpark Nagyszeben 14 km-re.
A nagyszebeni Erlenpark (Erlen égerfa) az egyik legrégebbi park a mai Románia területén, 1856-ban hozták létre. A park hangulata különös, a zenepavilonban nyáron rendszeresen koncerteket és előadásokat tartanak.
Panoramic Dino Park Felek 14,7 km-re.
Felek közelében található zöldövezet, játszótér gyerekeknek. Trambulin, felfújható csúszda, hinták, ijászat.
Kistorony evangélikus templom Nagyszeben 15,6 km-re.
Kistorony egykor önálló település volt, ma Nagyszeben városának nyugati részéhez tartozik. Sok évvel ezelött voltam egyszer a kistoronyi evangélikus templomban. Csodálkoztam is rajta, hogy nincs még itt geodoboz. Erődtemplomának különlegessége, hogy a szász templomok közül egyedül ez készült kereszthajós kivitelben, valamint, hogy templomtornya kezdetben őrtoronyként szolgált.
Fiatalerdő Nagyszeben 16 km-re.
A Fiatalerdő (Dumbrava Sibiului, Junge Wald) Nagyszeben város közigazgatási területén található, a park régóta a helyiek kedvenc sétálóhelye. Útban Paltinis fele, éjjel, nem hagyhattam ki ezt a rejtekhelyet. Elég későre érkeztünk meg a helyszinre, és már nem volt sok idő az éjszakai szaladó verseny elött. Mivel a máramarosi emlékműnél levő geodoboz eltűnt, egy újat helyeztem egy kicsit távolabb.

Történelmi-kulturális értékek - Szeben megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Erődtemplom adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Veresmart térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Nyitott ajtó - A templom kívülről szépen felújítva, a torony még várat magára. Az ajtót nyitva találtuk, mintha a templomot még használnák is.
  • Moldoveanu-csúcs - Fogarasi-havasok: Az orszag tetejen - Egy jo Podragu menedekhazas ejszaka utan indulva, a sotetben fejlampak fenyeivel, mar a napfelkeltet a Fogaras gerincen ertuk. Es innen tovabb, tovabb a gerincen.
  • Hármaskereszt - Tolvajos-tető: Egy kis kritika - Ezerszer elmentem már itt, és régóta nézegettem a helyet, rejtés céljából. De sosem találtam rejteknek megfelelő helyet a három keresztnél, illetve a közelükben.
  • Fortyogófürdő: Nemhiába reménykedtünk jobb időkben - Mekkora szerencse ért utána? Mert akkor ez egy szerencsehozó doboz.
  • Római katolikus kápolna - Náznánfalva: Zárva - Szép kis kápolna, de sajnos a kapu zárva. Körbeszaglásztuk a terepet, de bejárásra alkalmas helyet nem találtunk.
  • SZNM 4 Kézdivásárhely - Gábor Áron szobra: Göcsörtös - A szürkület sem tudott az utamba állni a doboz megtalálása szempontjából. Érdekes a rejtés na meg furfangos.
  • Bedő-borvíz - Mikóújfalu: Egy forgalmas borviz - Altalaban Malnasfurdorol szoktuk hozni a borvizet, de most a Bedo-borvizre is sor kerult. Tenyleg raszolgal a nevere mint a megye egyik legizletesebb borvize.
  • Székely Nemzeti Múzeum - Sepsiszentgyörgy: A rejtés ötletes, közepesen nehéz - Ez volt az első itthoni (erdélyi) geoládám amit megtaláltam. Szülővárosomban járva nem hagyhattam ki.
  • Katolikus temető - Nyárádremete: Lepedőt akartam mondani - Harisnya? Khmm, lepedőt akartam mondani.
  • Hármaskereszt - Tolvajos-tető: Útban hazafelé - Hazafelé utazva álltunk meg ezen a helyen. A doboz ki volt esve az odúból, de ép volt.
  • Katolikus templom - Imecsfalva: A templomkertben - Zaboláról egy rövid biciklitúrára indultam, és mivel láttam az új rejtést, gondoltam levadászom. Még mielőtt bementem volna kiszemeltem a rejteket, mikor bementem és a geodobozt rejtő helyen jártam, megláttam a geodobozt.
  • Szolcsvai búvópatak barlangja 1 - Alsószolcsva: Szolcsvai búvópatak - Egy gyönyörű őszi napon könnyedén, kb 4-5 percnyi keresgélés után találtuk meg. Köszönjük a rejtést.
  • Öcsém-tető: Öcsém nélkül az Öcsém-tetőn - Ezt a dobozt nehéz lett volna nem megtalálni. Egy napsütéses délelőtt elhatároztuk, hogy elmegyünk kirándulni az Egyes-kőhöz.
  • Geocitrom Csíkkarcfalva: Legközelebb - Sajnos nem tudunk jönni.
  • Katolikus templom - Csíkszentmárton: Zuhogó esőben - Zuhogó esőben kutattuk a lőréseket, amig megtaláltuk a dobozt.
  • Csók - Marosvásárhely: üres doboz - Csak az üres (BabBerci-féle) dobozt találtam meg kupak nélkül. Szegény doboznak még ibolyája sincs már.
  • Pósa-hegy Nagyboldogasszony-kápolnája - Csíkszentgyörgy: 0004 - Rengeteg székely kapu van a faluban,s ami örvendetes,hogy sok az új közöttük,csak tobább él a székely kapu állításának hagyománya.
  • Szalmakalap Múzeum - Kőrispatak: Fotós körúton - Szalmafonó asszonyokat indultunk fotózni. Mire gondoltam, miért is nem köthetném össze a kellemest a még kellemesebbel?

Sikerült eljutni Veresmart környékére? Tetszett az Erődtemplom? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Szeben megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.