Gordon-hegy Farkaslaka 25,77 km-re Innen belátni a Nyikó mente egy részét, a völgybe települt Malomfalvát, Farkaslakát, a Bogárfalvával összenőtt Székelyszentléleket. Jézus - Parajd felé menet felléptem a szoborhoz. Sötétben a meredek hegyoldalon - A közeli Mária-szobor rejtését indultam el megkeresni, a Gordon-hegy tetejéről indulva. Elég érdekes szobor, szép kilátással - Építése után majdnem 10 évvel jutottunk oda, hogy meglátogattuk ezt a kilátót. Aki Székelyudvarhelyről Farkaslaka irányába utazik, feljut a Baknya-tetőre, ahol egy nagy kereszt arra figyelmeztet, hogy itt érdemes megállni és körülnézni.
Református templom Balavásár 19,91 km-re Helyette az 1970-es években a régitől nyugatra új templomot építenek. Temploma a két világháború között megcsúszott, megrepedezett, veszélyessége miatt nem lehetett használni.
Szarvas-ház Segesvár 17,59 km-re Talán helyesebb volna a Szarvasagancsos-ház elnevezés, hiszen az épület neve németül Haus mit dem Hirschgeweih. Segesvár egyik építészeti különlegessége, a Szarvas-ház, az Iskola utca 1 szám alatt található - Nevezik még Szarvasháznak, illetve Szarvasos háznak.
Ugron-kúria Homoródszentmárton 37,77 km-re A faluban áll a Homoród mente legnagyobb kastély-kúria jellegű épülete, a műemlék Ugron kúria. Második próbálkozás - Ez alkalommal a hivatalos bejárón, a falban kialakított gyalog- és kocsibejáróval ellátott kapun volt szándékom bemenni. Romok - Nem tudtunk közelebb menni, mert a kiskapu zárva, nagykapu is, meg a mellette levő terület bejárója is lakat alatt volt. Őszi séta II - Ez volt a következő állomásunk. Amennyiben Gyepes vagy Abásfalva felől érkezünk Homoródszentmártonba, a gyümölcsfák jótékony takarásában meghúzódó, igen leromlott állapotban leledző kúria mellett megyünk el.
Sükösd-Bethlen várkastély Alsórákos 51,53 km-re A falunak már a középkorban is volt temploma. Kakas a vár tetején - Már voltam itt egy párszor, de csak most sikerült bejutnom a kastély területére. Zárt kapu - A kapu zárva van, de körbejártuk a kastélyt és megpihentünk a padon a fák alatt. Majdnem - Megtaláltam a rejtekhelyet, a nyolcadik üreget is és nem sok hiányzott, hogy a dobozt is megtaláljam. Alsórákos a tatárjárás előttvalószínűleg besenyő település volt, mely elpusztult.
Római őrtorony Homoródfürdő 40,84 km-re Azzal a különbséggel, hogy ennek területe jóval kisebb, és szabályos négyszög alakú, ami természetes, ha egy őrtorony helyéről van szó. Figyelemreméltó római őrtorony-hely - Kerékpárral jöttem ide, igaz a bicikli a kocsi tetején volt :-). Érdekes hely, nagyon hasonlít a környéken fellelhető maradványokra, mint amilyen a lövétei Várhegyen, vagy a bágyi várnál látható.
Kilátó Piroska-tó Szováta 31,41 km-re A közvetlen szomszédságában található Piroska tó, amelyhez a felszínre bukkanó sótömbök mellett vezet az ösvény, édesvizünek számít, halak is élnek benne. Napozás Piroskánál - Befagyva fogadott a Medve is, a Piroska is. Piri fentről - Lent a tó szélén, a nádasban pont nászoltak a siklók. Magyar Husvet Szovatan V - Na, itt mar nem jartam olyan szerencsevel. Jellemző a hely egyedien gazdag változatosságára, hogy a Vörös-tó só-koncentrációja elég magas.
Hunyadi János szobra Marosvásárhelyi vár 35,55 km-re Nagy pártfogója volt a kereszténységnek, a marosvásárhelyi Vártemplom tornya az ő anyagi hozzájárulásával épült. Hunyadi János a tizenötödik századi történelem meghatározó alakja, 1446-tól hat éven át a Magyar Királyság kormányzója volt.
Székelykapu Oklánd 43,41 km-re 1938-ban cserépfedésűre cserélték ki az eredetileg zsindelyborítású tetejét. Az oklándi, jó állapotban levő parókia előtt álló, 1809-ben állított és jól megőrzött székelykapu, Udvarhelyszéken a legrégebbi.
A parkoló forrása Nyárádmagyarós 26,12 km-re A parkoló melletti forrást kőfallal erősítették meg, kényelmesen lehet így most vizet tölteni, a forrás vizével felfrissülni. A Sóváradról Nyárádszereda felé tartó aszfaltúton Nyárádmagyarós felé beereszkedve, az út melletti parkolóban padokkal és asztalokkal ellátott fedett pihenőhelyet találunk.
Vulkanikus kráter Alsórákos 51,61 km-re Elkápráztatva - Annyira elkápráztatott a színek és formák kavalkádja, hogy nem kerestem meg a dobozt. Felkapott hely lett ez az Alsórákos - Még az év első felében hallottam a forgatásról, de akkor ezek szerint még mindig tart. Filmforgatás - Őszi képeket szerettem volna készíteni a vulkánnál. Az alsórákosi bazaltoszlopoktól körülbelül 700 méterre, északnyugati irányban, földúton autóval is megközelíthető a Hegyes tető, vörös-fekete színű vulkáni salak bányája.
Szászrégeni Mocsárerdő 45,79 km-re Egy kis Görgény menti séta - Nagyon kellemes élmény volt a több száz éves tölgyek közt bóklászni. Amíg még lehet - A Mocsárerdőt meg lehet közelíteni a Görgény-völgyéből is, az autót már csak a főút mellett lehet hagyni, mert a bevezető utat sorompóval zárják. Matuzsálem - Régi tervem volt megkeresni ezt a dobozt. A Keleti Kárpátok egyik kevésbé ismert és látogatott helyérekalauzolnálak el benneteket, a Szászrégen mellett találhatóMocsárerdőbe, ahol 400-700 éves tölgyfák őrzik Erdély régi szellemét.
Hollós-tó Bekecs 30,01 km-re Gondolom, hogy a lentebb levő Hollós-tanyát látta el vízzel. A Bekecs-tetőtől keletre található a Hollós-tó, ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó.
Halomsírok Kövesbérc Oklánd 42,03 km-re A Kövesbérc 2,5 km hosszú, 200-500 m széles, és 610 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el. Az oklándi sírhalmokat 1895-ben fedezték fel, a Kövesbérc nevű hegygerincen, mely több falu területén fekszik.
Nyugta-tó Marosszentkirály 39,29 km-re A helyfoglalással, nyitvatartással, a tóban levő halfajtákkal, sporthorgászattal, illetve egyéb tevékenységekkel kapcsolatban, lásd a hely képtárába feltöltött képeken levő adatokat. Nyugta-tó - Marosszentkirály.
Holokauszt emlékmű Marosvásárhely 36,11 km-re Előbb helyi gettókba, majd az auswitzi koncentrációs táborba szállítottak őket. Tavaszra hangolodva - Egy nagyon kellemes séta során került meg ez a doboz is. Ami késik nem múlik - Szerintem biztos fogunk találkozni. Majd megbeszéljük - Több rejtés is volt itt. A május 4-i nap tragikus jelentőséggel bír, 1944-ben e napon kezdődött meg az erdélyi zsidók borzalmas tragédiája.
Ozsváth-csorgó 32,86 km-re A szovátaiak szívesen fogyasztják, és nemcsak ők, hanem mi, és más biciklitúrázók is, habár hosszabb száraz időben néha elapad a vize. A drót - A rejteket és a dobozt is elég könnyen megtaláltam. Csúszós talaj - Vonattal ugyan nem találkoztunk, de a csúszós talaj miatt elég nehezen tudtuk megközelíteni a rejteket. Meredeken... - Valóban forgalmas a forrás. Az Ozsváth-csorgó Nyárádremete és Szováta között található, az út mellett.
Lina-kanyar 59,85 km-re Ma már összemosódtak az elnevezések, Lina-kanyarnak azt a szerpentines kanyart hívják, melynek az igazi neve Nagy-kanyar vagy Domb-kanyar. Találó segítő információ - A forráshoz közeledve már sejtettem, hogy mit jelent a segítő információ. Utolsó - Ez lett a nap utolsó kalandja. Erdekes rejtekhely - Kaum zu glauben, aber das stecke der Cache. Az igazi Lina-kanyar egy kisebb, de lejtős kanyar a Csíkszeredából Székelyudvarhelyre vezető főúton, a csibai letérővel szemben, ahol Lina kocsmája is állt.
Déli kilátópont Kirulyfürdő 50,27 km-re Turistajelzéseket találunk itt, nekünk a kék pont jelzést kell követni Somkőháta felé. A kirulyfürdői diáktábor déli végétől egy szekérút fordul hirtelen jobbra és vissza.
Unitárius templom Nyárádszentmárton 28,14 km-re XIII-dik századi, késő román ízlésű, sőt – a háromszéki kökösi unitárius templomon kívül az egyedül álló egyenes záródású szentélyével az egész Székelyföldön. Fej fölött - Felnéztem és megláttam a dobozt. Mégis ott van - Most először jártam úgy, hogy előbb "oda" nyúlok, de bíztos máshol lesz s hát láss csodát. Templomának építési idejét – függetlenül a pápai tizedjegyzék adatától – a XIII-dik századra teszik.

Az engedély nélküli, de nem törvénytelen létesítmény az erdő szélén található. Újkeletű hely - Az állattemető teljesen újkeletű, most 10-15 éve kezdték az erdőben eltemetni a kedvenceiket az emberek. A székelyudvarhelyi kisállat-temető a Szentimre utcán indulva közelíthető meg, a várostól délkelet irányba, a katonai egységen túl, az erdei focipálya előtt.
Ördögborozda Szentegyháza 48,39 km-re Ennek legészakibb pontját a Veresbükk oldalában találták meg, dél-nyugat irányba vonul, keresztezi a Székelyudvarhely - Csíkszereda országutat, legdélibb pontja pedig a Vargyas Szurdukának sziklapereme. Felületes bejárás - Az Ördögborozda leírása és a térképek alapján megpróbáltam azonosítani azt a pontot, ahol a töltésvonulat keresztezi az országutat. A székelyföldi töltésvonulat Ördögútja nevű, Zeteváralja és Kápolnásfalu közötti szakaszának folytatása az Ördögborozda.
Katolikus templom Székelypálfalva 21,69 km-re A két Kükülló között, az út mentén, a Firtos-hegy lábánál, egy sor település található. Befalazva - Elég sokáig számolgattuk a sarkakat, míg megkerült a 8. Rejtés - Kissé megkésve, de eljött az idő, hogy ezeket a rejtéseket is bejelentsem, sajnos hamarabb nem sikerült időt szakítanom rá. A Farkaslakáról Korondra vezető útról, a Kalonda aljában balra útelágazás vezet Énlaka felé.
Egykori gyógyfürdő Alsóvenice 57,86 km-re A hely neve a régi osztrák térképeken, románul Fantana sarata vagy Saratura, németül Salzbrunnen. Alsóvenice egykori gyógyfürdője a falutól 3 km-re keletre található, a Dosul Magurei nevű domb északnyugati lábánál.
Fedetlen fedeles híd Sóvárad 24,54 km-re A fedél megvédte a híd tartó- és járószerkezeteit a csapadéktól, valamint a nap szárító hatásától. Csak híd, fedél nélkül - A Kecske-túrára menet, habár nem volt sok időnk, beszúrtuk még ezt a rejtést. Nyoma sincs az egykori faszerkezetnek - Pedig szerettem volna látni. Korabeli fénykép - Ritka, értékes kép érkezett a játszóterünkre, Kanizsay Izabella
jóvoltából. Mivel a fából készült hidak anyagát az időjárás könnyen tönkretette, Erdélyben több helyen is fedeles hidakat készítettek.
Zsidó temető Segesvár 17,88 km-re Bár a főbejáratán lakat van, és kerítés veszi körül, több lehetőség is van a bejutásra. Januári eső - Sötétben, ködben és szitáló esőben a legizgalmasabb keresgélni egy temetőben. Mi nem találtuk - A Kőképet megkerülve mentünk le a temető sarkához. Szögesdrótra akadva - Az ösvényről közelítettem meg a rejteket, a temető sarkánál. Segesvár Marosvásárhely, illetve Medgyes felőli bejáratánál, a Kőkép tornyocskája alatti kis, félig rejtett domboldalon találjuk a segesvári zsidó temetőt.
Miklóstelke 22,72 km-re 1353-ban Villa Nicolai, 1356-ban Zenthmiclostelke, 1418-ban Closdorf,1427-ben Miklostelke, 1492-ben Kolosdorf, 1504-ben Closdorf a neve. Felújítási munkálatok - A templom körül nagyban folynak a felújítási munkálatok, állítólag az idén végeznek is. Megtaláltam - A templom kulcsa a falu bejáratánál balra, a 99-es háznál van. 1267-ben jelentkezik első ízben oklevélben praedium Nicolai néven.
Református templom Székelycsóka 27,54 km-re Marosvásárhelytől 16 km távolságra van, ebből 14 km aszfalt és 2 km köves út. Új doboz - Tettem egy új dobozt a székelycsókai templomhoz, a réginek hűlt helyét látva. Pap, papné - A gerinczről jövet valahogy csak be-bógeneztünk Csókába. Ez alkalommal futtában, de megtaláltam - Mivel BabBerci újrarejtette a székelycsókai eltűnt geodobozát, illetve pontosította a László István síremlék segítő információját, elhatároztam, hogy újra próbálkozom, és újra bejárom a nemrég már egyszer megtett útvonalat. Székelycsóka a Nyárád és a Kis-Küküllő közti dombvidék alsó részén fekszik, a Töm patak völgyének széles részén.
1916-os honvéd emlékmű Bekecs-tető 29,04 km-re Dugó dugta - A koordináta nem a legkóserebb, de megtaláltuk a facsonkot. Bekerítve - Most látom, hogy a régebbi fotókon még nem volt teljesen bekerítve az emlékmű. Pótolni - Ősszel visszatérve a tett helyszínére. A Bekecs oldalában, a Körvélyes-mezőn található egy honvéd emlékmű, mely az 1916-os román betörés feltartoztatása során elesett székely honvédőknek állít emléket.
Tisztviselő-telep Marosvásárhely 34,85 km-re Az itteni családi házak szecessziós stílusúak és villaszerűek. Újra kereshető - A régi helyen elhelyeztem egy új 6x3 cm-es "antenás" dobozt ez eredeti adatokkal. Találatlan maradt - A dobozon kívül mindent megtaláltam amiről szó esett a bejegyzésekben. Köszönjük - Köszönjük hogy bejegyeztél. A Tisztviselő-telep Marosvásárhely Somostető alatti magas teraszán terül el, a telep építése Dr Bernády György polgármestersége idején kezdődött.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.