Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Ágostai hitvallásúak temploma és vármegyeház - Orbán Balázs: Torda város és környéke

Aranyos hídja A város- vagy Széchenyi-ligetre a Széna-téren át lehet eljutni. Ennek közepén fekszik (feküdt) az evangelikusok csinos kőtemplomocskája, a mely minden jel szerint Egyházfalva régi templomának, vagy a pauliusok egykor itt feküdhetett egyházának helyén fekszik. A Széna-tér keleti oldalát egészen elfoglalja Torda vármegye székháza, Torda város újabb épületeinek a legdíszesebbje és legnagyobbika. Ó-tordai kastély és református templom Terra Siculorum
50_torda_varmegyehaz.jpg
Torda megye székháza Tordán
Az alsó turbina mellett épült 1910-ben a Közüzemek hidro-elektró épülete (Turbina-villanytelep). Kemény dió a buszmegállóban - Ki kell várni azt a pillanatot, amikor az emberek épp szállnak fel a buszra. Rejtés - Ideje volt új dobozt rejteni, ma végre sor került erre. Eltűnt - Két-három hete ellenőriztem a dobozt és tartalmát, akkor még minden rendben volt. A városi park (a régi Erzsébet liget) mellett található a ma is üzemképes turbina (vízi erőmű).
Nem ázott be - Az elmúlt napokban, mig tartott a szép idő, nem tudtam eljönni, hogy megkeressem a trekkingklub új vásárhelyi rejtéseit. Régi szép idők - A 2000-es évekig sokat jártunk ide, aztán a vízügy "munkálatai" elrontották az egészet. Szombat esti felderítés V rész - Szombat esti sétám utolsó előtti megállója egy újabb sarok. A Cementlapok egykor a marosvásárhelyi fiatalság kedvenc fürdőhelye volt, a Maros felső gát feletti bal partjának kiépítésével alakult ki.
Itt ma is élnek a magyar népszokások. Szombati biciklizés - A szombati biciklizésem alkalmával találtam meg ezt a geodobozt. Szép kis templom - Külön érdekessége, hogy nincs tornya, egy kis faharangláb van mellette. Az első hely az első megtalálónak - Szia, örülök, hogy megtaláltad. Magyarvista Kalotaszeg egyik jelentős települése, Kolozsvártól 20 km-re a Nádas mentén, a díszes népviseletéről ismert Cifra-Kalotaszegen.
Kolozsvár: Szabók bástyája - Otletes rejtekhely. Van doboz? - Kerestük, de hiába. Utólag - Egy megtalálás még a rejtekhelyes születésem elötről. A középkori Kolozsvár egykor körülbelül négy kilométeres várfallal volt körülvéve, bástyáinak (tornyainak) száma pedig meghaladta a 20-at, és mindegyiket más céh védelmezte.
Egy jelzetlen ösvény is indul felfelé, ezen fel lehet jutni a sziklakapuhoz. Rossz irányból megközelítve - A Havasgáldi-szoros út feletti rejtésétől indultam tovább az ösvényen, kelet felől kerülve az erdőben. Eltűnt ez a doboz is, de rejtettem újat - A Szfinx és a Sziklakürtő után a Sziklakapu következett. Utolsó a mai napra - Miután megcsodáltuk a sziklakaput, minden lehető szögből, megkerestük ezt a dobozt is. A Havasgáldi-szoros földrajzi bal oldalán, érdemes a sziklák között is barangolni.
Kolozsvár belvárosában, a Király utca 16 szám alatt álló, barokk műemlék lakóház.
Ha autóval vagy biciklivel vágunk neki az útnak akkor legjobb ha Tordáról, Szentmihályon keresztül Mészkő fele megyünk. Egy nagyon forró napon - Egy szólóban megrendezett biciklitúra alkalmával jutottam el a Csukás vizeséshez. A legegyszerűbb megközelíteni a Csukás vízesést Sínfalva vagy Mészkő felől.
A nagyenyedi két fűzfa - Ez a doboz sem a méretéről híres. Az 1704 március 16-án a Rákóczi-féle szabadságharc idején elesett 30 kollégiumi diák emlékére 1896-ban állított emlékmű a nagyenyedi városi parkban található, magas lombos fák árnyékában.
Több irányból lehet megközelíteni. Sikerült megtalálni a dobozt - Habár inkább keleti irányban van a forrástól. Olcsó fáradtság, friss lustaság, és tengerentúli vánszorgás - Mennyiért veszed a fáradtságot? Csak azért kérdem, mert nekem volna eladó. Faradtsag angros aron, pihenes viszonteladoktol - Nezegettem a kolozsvari ladakat. A Kolozsvár melletti EKE-forrás a Szelicse és Kolozstótfalu közt elterülő erdőben, a Hideg-hegyen található.
Bolyai Farkas Elméleti Líceum - Marosvásárhely Nehéz visszarejteni - Meglepett ez a rejtés. Bolyai Farkas Elméleti Líceum - Marosvásárhely
Kisompoly-szoros Kisompoly-szoros
A reformáció idején az egész lakosság református lesz, a templommal együtt. A középkorban tiszta katolikus falu, amire egy 1484-dik évi oklevél is utal, amely szerint székely település.
A csúcsról gyönyörű kilátás nyílik az Aranyos völgyére, a Bélavárára, az Öreghavasra, keletre pedig Ordaskőre, Torockószentgyörgyre, az Enyedi szorosra. Vidaly tura - Vidolm falubol kozelitettuk meg a csucsot, kellemes novemberi idoben. Második nekifutas - Van amikor az otthoni tervek nem valósulnak meg a helyszínen. Nyári tábor - Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. A Torockói hegység északi részén, Vidaly (Vidolm) fölé emelkedő, a DN75-ös országúton Vidalytól Lunca ArieAYului-ig látható sziklacsúcs.
A román kori magyar művészetnek ez az egyik legszebb példája, jellegzetes román kori elemei a torony és a templom déli kapujának díszítései. Fehér oltár - Három napot töltöttem Gyulafehérváron s már a legelején első dolgom volt megkeresni a székesegyházban elrejtett dobozt. Márton Áron sírja - Meggyőződésünk, hogy a rejteket megtaláltuk, legalábbis nekünk egyértelműnek tűnt. Templom - Előrelátásom szerint a doboz megtalálásával problémák lesznek, mert a rejtek felújítás alatt van. A gyulafehérvári Szent Mihály-székesegyház egy háromhajós katedrális, melyet egy 11-dik században épült templom helyén emeltek a 13-dik század elején, román stílusban.
Pataki-Tollas-ház - Farkas utca 5.
Legendák szerint tündérek építették és lakták, akiknek kincsei még a mai napig a vár pincéjében vannak. Egy legény a Leányvárban - Nem olvastam el figyelmesen a segítő információt, így nem emlékeztem a piros ponttal jelzett ösvényre. Elfelejtett megtalálás - Egy tavaszi túra alkalmával találtuk meg ezt a ládát, csak elfelejtettem bejelenteni. Őz és őzláb - Toronyiránt közelítettük meg az aszfaltúton legközelebb eső ponttól, egy ember nézett is nagyon az udvarából, hogy hova mászkálunk, pláne amikor a kerítése mögött lehajoltunk két nagy őzlábgombáért. A Szászfenestől délre emelkedő kétpúpú domb egy régi várnak a romjait rejti.
Gombostű-szikla - Havasgáldi-szoros A gombostűt rejtő nagy szénaboglya - A Havasgáldi-szoros kőgörgetegei felfelé, nekem már elég fárasztóak. Gombostű-szikla - Havasgáldi-szoros
április 1-jén, veszteségre hivatkozva, a Román Vasúttársaság megszüntette a marosvásárhelyi keskeny nyomtávú vasút mezőségi szárnyvonalán a közlekedést, egypár járatot üzemeltetve Nyárádszereda – Marosvásárhely között, majd április 14-én végleg megszűnt a személyszállítás. Közel lakik a szomszéd geoláda - Nagyon jó ötlet volt lefényképezni a megtalálók neveit tartalmazó papírlapot. Tetszett a geodoboz! - Igazán tetszett ez a szokatlan geodoboz. Gratula - Vasárnapi dolgok kalauzoltak a város ebbe a részébe. 1997.
Király utca 14. Toldalagi-Korda-palota, ma a Babes-Bolyai Egyetem adminisztrációs hivatala.
Az evangélikusok első templomát a Rózsák tere és a Hajósköz, jelenleg Horea utca sarkán építették 1829-ben. Soha nem elég - Ha már a Vár sétány kellemes emlékeket elevenített fel, gondoltam megnézem az evangélikus templomot is. Csendes gumiszörny - Kellemes hely, csend van. Nem tudtam eddig - Hogy itt is van egy templom, de most már igen. A marosvásárhelyi evangélikus templom a Régi Kórház utca 7 szám alatt található.
Ennek a kastélynak az anyagából is készült a XIX-dik század elején, a Degenfeld Miksa Kristóf gróf által elkezdett udvarház. Az első kutyfalvi kastélyt a XVII-dik században építette Pekry Lőrinc gróf és felesége, Petrőczi Kata Szidónia bárónő.
Hangya-lépcső - Marosvásárhely Délben - Délben, dél körül is nyugis volt a környék. Hangya-lépcső - Marosvásárhely
Magába foglal még néhány szorost és hasadékvölgyet, mint például a Török-hasadékot és a Kisgáldi-szorost. Fekete-fehér bárány szelfi a szoros felett - Bár az e hétvégi kirándulásom fő úticélja nem a Havasgáldi-szoros volt, nem hagyhattam ki a környék általam még meg nem keresett geodobozait. Mikulási ajándék - Már rég motoszkált a fejemben egy körtúra a Gáldi-Csáklya részen. Sárga hagyma - A sziklaalakzatok gyönyörűek, változatosak. A Havasgáldi-szoros a Torockó-hegységben, a Gáld völgyének középső szakaszán található.
Az építmény első írásos említése Mátyás király idejéből, 1475-ből származik. Bástya - Látom, hogy Novák apó szobor talpazatáról lekerült, hogy a magyarok ölték meg. A kolozsvári Szabó-bástya a város második falának legerősebb sarokbástyája, a Farkas utca külső részében található.
Az alakja miatt a helybeliek Nyolcas-tónak is nevezik. Torda és környéke 2 - Tovább sétáltunk a tavak környékén. Tócsajárás - Itt már több sikerrel jártunk mint a Fülemüle-tónál, a rejtek nem volt kirámolva, csak a csigák által megrágva. Tócsa-tó - Torda.
[ Fel ↑ ]
Közeli települések: Látnivalók Torda 0,66 km-re, Látnivalók Szentmihály 4,26 km-re, Koppánd 4,78 km-re, Szind 5,08 km-re, Mészkő 6,65 km-re, Bogátpuszta 6,65 km-re, Aranyosgyéres 8,01 km-re.
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.