Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Nyárádszentlászló és vidéke - Marosszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

A Közép-Nyárád vidéke A Nyomát pataka. Nyárádszentlászló fekvése. Sügerdomb. Az unitáriusok régi egyháza. Sigér Mátyás emlékköve. A Sárosiak padja, régi harangok. Süger király kastélya. A Sigér család. Nyomát, e falu régibb nevei. Az unitáriusok román stylben épült egyháza. Király-kútja. Héhegy. Süger király palotája. Irma pataka. Szent-Háromság. A katholikusok régi temploma, e templom feletti vitálygás az unitáriusokkal. Régi keresztelő-medencze, régi harang. Szeredai Antal emléke Bede. A Közép-Nyárád felső része Terra Siculorum
158_nyaradszentlaszlo.jpg
A nyárádszentlászlói unitárius egyház déloldali látképe
A tetőre érve viszont egy fából épített pihenő fogad, mellette a csúcsjelző oszlop és a feliratos EKE-kő. Sikerült rábukkanni - A harmadik négytörzsű fa után sikerült rábukkanni. A varos folott - Mindenkinek ajanlani tudom a Szarkako Cekend teto feloli megkozeliteset, kedvezo latasviszonyok mellett nagyon szep panoramakilatasban lehet reszunk az egesz medencerol. Nagyon szép séta volt - A Bethlen negyedből indultunk, az úton gyalog. Az Udvarhelyi-medencét keretező dombok legmagasabbika, a 886 méter magas Szarka-kő, messziről csak erdővel borított csúcsnak látszik.
Régi Küküllő-fahíd Segesvár 29,93 km-re. Építésének idejéről nincsenek adatatok, a tordai híd után épülhetett. A segesvári Küküllő-híd a várostól 3 km-re állt, egy nyílásban hidalva át a Nagy-Küküllő folyót.
Ferde torony Sükő 40,29 km-re. Cseresnyéje hires az egész székely földön. Felújított torony és rejtek - Már régóta tervezem, hogy meglátogatom a sükői ferde tornyot és a közelben található Rez-tetői kilátót. Hol a falu között lefolyó Gátpataka ered, messze fenn a Rez oldalában 2000 lábbal a tenger szinvonala felett fekszik Sükő.
Református templom Jedd 10,2 km-re. Valóságos kis gót épület, a nép elbeszélése szerint lapos és gömbölyű kövekből, amelyek felhasználtattak az új templom építésekor. Eltűnt? - Talán eltűnt a doboz. Csak a doboz - A problema ott, a szomszedok. A kezdet és a vég - A kezdet és a vég meglett, de a dobozt úgy tűnik a lelkes hívek eltávolíthatták, mert nem találtuk csak sejtjük hol lehetett. 1816-ban kőtemplom épül Jedden, toronnyal, ennek helyén volt a régi templom.
Unitárius templom Énlaka 29,24 km-re. A falu északkeleti felében kiugró dombon emelt unitárius templom uralkodik a helység, meg a falutól délre eső táj fölött. Mondák és regék földje - A Firtos várától ereszkedtünk le torony iránt a csodálatos kis faluba, amelyik nem hiába a világörökség része. Göcsörtös fa - Igazán szép ez a félreeső hely. 4 ember - 4 emberkére volt szükség, hogy körbe öleljük a nagy zádokfát. Énlaka a Nagy- és Kis-Küküllő vizválasztójának gerincére és ez alá települt.
Bolyaiak szobra Marosvásárhely 14,49 km-re. A szobor Bolyai Farkast, az iskola néhai matematika tanárát, valamint a geometriát és a gondolkodást forradalmasító fiát, Bolyai Jánost ábrázolja. Bolyaiak nyomaban - Elsokent talaltam ra az uj dobozra. Eltűnt - Ez a doboz is eltűnt. Az a régi - Az a régi rejtekhely, a régi dobozzal. Izsák Márton és Csorvássy István alkotása, melyet a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Líceum előtti Bolyai téren 1957 szeptember 8-án lepleztek le az iskola alapításának 400 éves évfordulóján.
Református templom Bocskai-tér Nyárádszereda 6,13 km-re. Eredetileg fatornya volt, a kőtornya 1898-ban épült. A nyárádszeredai református templom a régi gótikus templom köveiből, 1838-ban épült.
Kripta-hegy Nagyteremi 20,21 km-re. Az egyik gróf Bethlen Farkas tábornok kriptája, ő 1763-ban halt meg, a díszgúlát az 1860-ban elhunyt gróf Bethlen Lipót és nejének emlékére emelték. Nagyteremi református temetőjének délnyugati végében, a Kripta-hegy tetején, két kriptát találunk.
Bolyai János első sírhelye Marosvásárhely 14,07 km-re. évfordulóján, megjelölték a nagy matematikus első sírhelyét, ahol 1860 és 1911 között nyugodott, 1894-ig jelöletlen sírban. Egyre jobban tetszik - Gondoltuk, hogy ha mar itt vagyunk a temetoben, ahol megkerestuk a Bolyai almafaja geodobozat, akkor mar ide is feljovunk, hogy megnezzuk es megtalaljuk ezt a geodobozt is. Egy újabb Bolyai - Első geoládás találatom Bolyaiékhoz kapcsolodik. Tenyleg nem kellett sasszem - De ez volt az erdekes is benne. Bandi Árpád nyugalmazott matematikatanárnak köszönhetően 2010 januárjában, Bolyai János halálának 150.
A Fehéres-patak vízesései 51,85 km-re. Ennek a kis pataknak a felső szakaszán több meglepetés is várja a kíváncsi túrázót. Viz nelkul - Ismet egy szaraz, forro nyar, vajon mit tartogat az osz? A patakmeder teljesen kiszaradt, nemhogy vizeses, de meg viz sincs. Nem láttam csodát ez alkalommal sem - A tavaly ősszel, rejtéskor, nem volt szerencsém túl sok vízhez a Fehéres-patak mély medrében. A székelyudvarhelyi Betlenfalva felső végében ömlik a Nagyküküllőbe a Fehéres-patak.
Református templom Mezőbánd 29,49 km-re. A régi templom a falu délkeleti részén állott, a falu akkori központjában, 1884-ben lebontják és felépítik a ma is álló új templomot. A reformáció idején az egész lakosság református lesz, a templommal együtt.
A tó partján Bözödújfalu 15,08 km-re. A falu a romániai falurombolás jelképévé vált: 1988-ban elárasztották egy új víztározó építésekor. POI - A doboz eltűnt. Pet előformát nem, üres söröspalackot találtam - A délelőtt folyamán nagyon eltöltöttem az időt a bözödi halomsírok legjobb megközelítésének megtalálásával. Bözödújfalu elpusztult falu Romániában, Maros megyében.
Kacsalábon álló ház Marosvásárhely 14,87 km-re. Az emeletnek már padlója sincs, a földszinti részt raktárhelyiségnek használják. Betonoszlop - A ház a kacsalábon megvan de a dobozt sajnos nem találtam meg. Majdnem kacsalábon forgó palotát írtam, de sajnos nem forog, csak kacsalábakon áll, nem palota, és királykisasszony sem lakik benne.
Gergely János-féle kővályú Székelyvarság 46,14 km-re. Gergely (Matyi) János-féle 120 éves kővályú - Székelyvarság Kő mögött, kő alatt - Bár nem esett az utunkba, és siettünk is az oroszhegyi nárciszrétre, sikerült rávenni a kirándulótársaimat, hogy nézzék meg ők is a Gergely János-féle kővályút. Modern es hagyomanyos - Bar nem esett az utamba, azert legurultam meg a kovalyuhoz. Gergely (Matyi) János-féle 120 éves kővályú - Székelyvarság
Református templom Erdőszentgyörgy 10,21 km-re. Itt tartották 1618-ban az unitárius zsinatot, 1640-től a reformátusoké. Erdőszentgyörgy református temploma gótikus, a 13-14-dik század fordulóján épült.
Szászdálya 40,77 km-re. 1280-ban Dilia, 1323-ban Dálya, 1353-ban Daly maior, 1488-ban Dallendorf, 1523-ban Dellendorf néven fordul elő az oklevelekben.
Kőkép Segesvár 30,26 km-re. Állítólag ez az alagút a Medgyes felé vezető országút mellett levő török emléknél végződik. Végre tavasz 3 - Egyszer már jártam itt, de most újra kerestem. Rövid és hosszútávú megoldás - Több forgatókönyvet is el tudok képzelni. Lába kelt - Amikor elkezdtem dobozokat rejteni, nem gondoltam, hogy ilyen sok doboz tűnik el. A segesvári várhegy temploma mellett még ma is látható egy boltozott alagút kezdete, amely végső szükségben kimenekülő utat biztosított az ostromlott várból.
Központi park Bocskai István-tér Nyárádszereda 6,25 km-re. 2008-ban újították fel, ekkor adták át a szökőkutat is. Nyárádszereda központi parkja a Bocskai-téri református templommal szembeh helyezkedik el, a város jellegzetes arculatát adja.
Unitárius és református templom Fiatfalva 32,9 km-re. 1783-ban ezt írják róla a templomhasználat szabályzatában: oly régi, hogy arra senki sem emlékszik - oklevélben először 1631-ben említik, mint egyezkedés tárgyát a reformátusok és unitáriusok között. A fiatfalvi templomot közösen használják (ami ritkán fordul elő) a reformátusok és az unitáriusok, a feljegyzések szerint 1726 óta.
Ösvény-kereszteződés avagy Újdomb 11,4 km-re. Gyertyánok - A téli esteledésben sétáltunk a csendes téli erdőben, Néhány elvetemült szaladóval, kutyás sétálókkal, terepjárókkal, és falopó őslakos indiánokkal találkozva. Pontosítás a szűz geodobozokról - A játékunk szellemében, a látnivaló (a rejtekhely) megtalálása a fontos. Bódogság - A Terebicsi "katasztrófa" után (három ládából semmi), itt is majdnem láda nélkül maradtunk. Ha a piros sáv jelzést követed, amelyik összeköti a Somostetőt Marosszentgyörggyel, egy adott helyen kiválik belőle a piros kereszt jelzés, amely a Terebicst érintve elvezet Agárdra.
Zetevára Zetelaka 51,01 km-re. A székelyek Zeta hadúr, a körte alakban épült vár büszke uráról regékben emlékeznek. A vár kincse - Végigsétáltunk a tanösvényen. Meses erdon keresztul - Nagyon szepen kijelolt, informaciokkal ellatott turaosveny, egyre tobb van beloluk, es ez nagyon jo, remelhetoleg termeszetbarat kirandulok keresik fel. Március 8. előzetes - Kedves volt tanítványom mutatta be ezt a szép tanösvényt. A Deság pataka a Hargitából ered és a Deság hegy alatt ömlik a Nagy-Küküllőbe - a patak torkolata jobb oldalán a völgyre néző meredek hegycsúcson vannak Zeta vára maradványai.
Kormos-kő sziklabástya Fenyőkút 36,47 km-re. Meredek - A leírást követve jutottunk fel előbb a kisebb sziklához, majd a sziklabástyához. A Sólyomkő pataka mellől a Kormos-kő sziklakilátója felé kapaszkodva a meredek domboldalon, egy kisebb sziklatornyot és egy nagyobb, impozáns, kettős sziklabástyát találtam.
A betonköpűbe ömlő forrás fölé egy pitvaros faépületet építettek. Találó elnevezés - A Sóskút-forrás cseles zárja után itt nagyon könnyű volt megtalálni a dobozt. Első ládám - Végig fel tudtam menni kocsival. Leapadt - Meglett a doboz a bokor alatt. A Fingó-borviz vagy Cseredombi-forrás, Erzsébet-forrás, a Csiga-dombi aragonitbányától keletre, a műútról 800 méterre fakad, vasas-sós vizét asztali vízként használják.
Római álló tábor Marosbogát 47,39 km-re. Erre később magyar vár is épülhetett. Helyszíni terepszemle - A település körül három domb, kiemelkedő magaslat található. Orbán Balázs A Székelyföld leírásában, Marosbogát délkeleti részén levő magaslatán, egy római álló tábort feltételez.
Postaréti forrás Marosvásárhely 14,28 km-re. A vize már valószínűleg nagyon rég elapadt. A marosvásárhelyi Postaréti forrás a Constantin Romanu Vivu-utcai D11 számú tömbház mellett található.
Református templom Gagy 26,42 km-re. A reformáció korában az addig tiszta katolikus lakosság többsége unitárius lesz és 1666-ban önálló anyaegyház. Gyík van, doboz nincs - Énlakáról hazafele, gondoltuk megkeressük a geodobozt. Maganyos kis templom - Megtalaltam a dobozt, ugy nez ki, elsonek. Középkori templomáról nincs adat, de nem lehetetlen, hogy volt, miután 1666-ban újra anyaegyház, amikor templomépítésről van adat.
Hattyúk tava Faragó 32,59 km-re. Érdeklődtem a halászoktól, de nem tudtak ők sem a Faragó melletti tó valamilyen különleges elnevezésről. Másik fa - Az a másik fa az aszfaltos fa. Mezőségi tó - Sok tó van a Mezőségen, nemrég ismertem meg ezt is. Aszfalt darabbal álcázva - A nyáron mikor zöld volt minden nem találtam meg a dobozt. A Hattyúk tava elnevezést én adtam, mivel a tavon hattyúkat lehet látni.
[ Fel ↑ ]
Közeli települések: Látnivalók Nyárádszentlászló 0 km-re, Nyárádbálintfalva 2,1 km-re, Nyárádgálfalva 2,48 km-re, Szentháromság 2,6 km-re, Látnivalók Nyomát 3,28 km-re, Látnivalók Szentgerice 3,52 km-re, Látnivalók Backamadaras 3,56 km-re.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.