Bagolyvár Görbepataka 43,21 km-re. Jeles ünnepek estéin őrtüzek világítják be innen a völgyet. Második világháborús bunker - Pünkösdkor, útban Gyimesbükk fele felkerestük a Bagolyvárat és a második világháborús bunkert. Bunker - Felmásztam a domb tetejére és közben ismeretséget kötöttem több pacival. Hova lettek a keresztek - Mivel a Nok napjat a Gyimesekben toltottuk a Bagolyvar bunkert nem hagyhattam ki. Görbepataka település Bagolyvár elnevezésű csodálatossziklaképződménye, impozáns sziklacsúcsa a második világháború idején fontos stratégiai szerepet töltött be.
Ürmösi Töpe barlangjai 35,08 km-re. A völgy bal oldalán, az Oltra nézve helyezkednek el a Töpe-barlangok. Sokat bolyongtunk itt - Mar majdnem sotetben botorkaltunk lefele az Urmosi Toperol. Alsórákos látnivalói 2 - Alsórákos felfedezésére kerékpárral indultam, Kirulyfürdő, Erdőfüle, Székelyszáldobos, Felsőrákos, Ágostonfalva utvonalon. Az Olt folyó Ágostonfalva és Alsórákos közötti 10 km hosszú, kiszélesedett szorosában csak kisebb barlangokat hagyott meg az erozió.
Második világháborús bunker Katrosa határában 15,31 km-re. Három-négy kilométert ereszkedünk le a Kászon-vize mentén és elérjük a Kászon és Kézdiszék határát. Törött tábla - A tábla sajnos 2 darabban van. Bunker 2 - Na, ezt is megtaláltuk. Vizes túra II - Tovább sétáltunk a csepergő eső ellenére, és eljutottunk ehhez a rejtekhez is. Kászonjakabfalvától délnyugatra emelkedik a 906méteres Bellő-tető.
Régi kőhíd Sepsiszentkirály 37,29 km-re. Valamikor Előpatak helyett, itt jártak át a Barcaság irányába, szekerekkel. Havazásban reménykedve - Mára sepsiszentkirályi sétát terveztünk. Mar nem a regi - Mint mar a cimben is utaltam, mar nem a regi. Már nincs elrejtve - Amíg fel nem újították, rendszeres bicikliző célpontunk volt. Ez a régi kőhíd Sepsiszentkirály határában található, egy jó km távolságra a Baróti hegység gerince felé.
Szencsedi nárciszmezők 57,7 km-re. A szénégetők mellett elhaladva több nárciszmező mellett vezet az út. Még nem nyilnak a nárciszok - Az idén még nem nyiltak ki a nárciszok rendszerint május elején nyilnak. Hervadó nárciszok - Nagyon sajnálom, hogy nem jöttem ide vagy 10 nappal korábban, mikor még több virág volt kinyílva, de így is még rengeteg volt belőlük. Nem találtam a saját dobozomat, rejtettem újat - A nárciszok még csak most kezdenek nyílni. A Kalonda-tetőtől észak-keletre köves úton juthatunk el a legkönnyebben a szencsedi nárciszmezőkre.
Szegények feredeje Tusnádfürdő 1,84 km-re. A Csukás-tó feletti terasz lejtőjén található a felújított Papok vagy Szegények feredejének nevezett, 21,5 fok hőmérsékletű, népi fürdő medencéje. Ha már itt jártunk - Utólag jöttünk rá, hogy a kőfal vége az nem az elején van, hanem a végén. Feredő - Hát eléggé lerobbant egy hely. EKE-tábor 2015 - Hát ez tényleg a szegények feredeje, ha egyáltalán a szegények is igénybe vették valaha. Szegények feredeje - Tusnádfürdő.
Angyaljárás Szentegyházán 34,88 km-re. Áldott karácsonyt! Nem sikerült a meglepetés - Az ünnepi geodoboz rejtése óta eltelt 11 nap, lejárt már karácsony is. Ami kötelez - Vasárnap reggel félre tettetem minden egyéb teendőt, gondot és elindultam a Zsemle kutyám társaságában, hogy végre megkeressem az elmaradt karácsonyi ajándékot. Megkésett angyaljárás - Ma délután a szentegyházi tavakat kerestem fel. Tisztelt címzett: Szőcs István, és családja.
Milleniumi kereszt Polyán 22,39 km-re. Perkőről Kiskászon felett, Polyán felé sétálva, sokszor láttunk itt őzeket, játszadozó mókuskölyköket, kökörcsint. Karácsony táján rejtettük - Mi is köszönjük hogy ennyien felkerestétek mostanában. Venul az ember - Ez igy van, venul az ember. A dobozt újrarejtettük - A dobozt újrarejtettük. A millenium emlékére emelt kereszttől gyönyörű a kilátás - már amikor nincs akkkora köd, mint éppen most.
Katolikus templom Székelylengyelfalva 52,68 km-re. Ugyanezen forrás szerint 1629-ben a templom boltozatát deszkamennyezettel váltják fel, mely deszkamennyezetről megörökített felirat tanúskodik: Hoc opus factum in anno 1629, tempore Gabrielis Bethlen. Időjárás előrejelzés - Minden lengyelfalvi ember tudja. Székelylengyelfalva temploma 1500-ban épült, amint egy 1776 május 9-én kelt összeírás megállapítja.
Földvár 42,33 km-re. A templomot anémet lovagrend építtette, 1211–1222 között, a várral egyidőben. Gps készülék nélkül is lehet rejteni - Több ízben is eltűnt már a földvári geodoboz. Nyílt kapuk napja - Népünnepély volt Földváron, a Nyílt kapuk napja programban sikerült mind a templomba, mind az újjáépített várba bejutni. Barcaság - A vár nem látogatható. 1240-ben Castrum Sancte Marie néven jelentkezik a forrásokban, 1379-benSaxonum de Fewldwar, 1381-ben Feulwar alias Marienburg, 1489-benMarienburg, 1529-ben Marienberg formában fordul elő.
Kilátópont Kakukk-hegy 12,15 km-re. Bár maga a csúcs fenyőkkel borított, pár méterre egy szikla tetejéről jó kilátás nyílik a Dél-Hargita Kakukk-hegytől északra és keletre eső részére. Kakukk-hegyi barangolások II - Egy régi vulkán maradványa, sűrű fenyvesek veszik körül, kellemes túrázásra lehet számítani, de a mackókat kerülni ajánlatos. A Kakukk-hegy a Dél-Hargita legmagasabb pontja.
Endes Miklós-kúria Csíkszentsimon 11,7 km-re. A kúria kertjében nem ez az egyetlen évszázados fa - a hátsó udvaron levő akácfa, fűzfa, kőrisfa, vadgesztenyefa kora is tekintélyes. Csíkszentsimon nevezetessége az Endes-kúria, előtte áll a négyszáz évesre becsült hársfa, ez a fa mesélhet az Endes családról.
Márton Áron Gimnázium Csíkszereda 24,94 km-re. Emlékezés - Jó volt felidézni a régi emlékeket. Gimi - Nem gondoltam volna, hogy egyáltalán be tudok jutni az iskola udvarára. Az iskolaudvar rejtélyei - Óvodás koromban vadregényes kastélynak láttam a Márton Áront, az udvaron és a Micsurinon különféle kalandok vártak. A Márton Áron Gimnázium Csíkszereda legimpozánsabb épülete, a Szék útja és a hajdani Rákóczi utca (ma Márton Áron utca) találkozásának közelében található, szecessziós stílusban épült 1909 és 1911 között.
Nádasszéki sósfürdő Szeltersz 31,73 km-re. A Vargyas-patak jobb partján elterülő sós lápon alakult ki. Szeltersz egyik nevezetessége a nádasszéki sósfürdő, vagy banyaúsztató - Balázs József- vagy Fekete-fürdő néven is ismerik.
Sószékfürdő 8,95 km-re. A hagyomány szerint az első telepes Lestyán János volt, akinek beltelkét adósság miatt elárverezték, viszont Kendereskertje megmaradt. Nagy hó - Egy órai keresés után sem találtuk meg. Enyészet - Kerestük szorgalmasan, igaz, koordináták nélkül. Megtörténhet - A geodobozok sem halhatatlanok. Csíkkozmás területén ágazik el a Nyerges-tetőn át Kászon felé vezető út, ennek mentén terül el a Kendereskert és Tófenék nevű falurész.
SZNM 9 Római kasztrum Komolló 33,88 km-re. IV. Állomás - Kissé körülményesen, de megtaláltuk a valamikori helyőrség helyét. Nem káromkodtunk, csak - A kis doboz kinn hevert a fűben. Galagonya - Kis dombramászás után könnyen ráleltem a szúrós galagonyabokorra, arra ahol a dobozka van, hisz bokor eléggé sok van a környéken. Székelyek Nagy Kincskeresése - 9-dik stáció - Réty - Római kasztrum Komolló.
Katolikus templom Kézdikővár 18,13 km-re. Nyomait Orbán Balázs még megtalálta. Kovar - Nem tudom, hogy ti hol is kereshettetek a leiras elegge vilagos. Kőkerítések között - Különleges falu. Újra kell telepíteni a geodobozt - Bár könnyen megtörténhetik, hogy a geodoboz ott van még a helyén, a rejtekhelyet átalakítottam érdekes hely típusra. A középkorban a falu délebbre, a Cékáspatak völgyében feküdt, a helyet ma is Faluhelynek nevezik.
Réka királyné sírja 29,05 km-re. Nem ez volt a cél, de megtaláltatott - A régi megyei úton kerékpározva (Felsőrákos és Oklánd útvonalon), észrevettünk egy kis táblacskát ami a Réka királynő sírjához irányít. Kopjafa - Többször is voltam itt, de csak később tudtam meg, hogy geoláda is van. A kis szikla elbújt - A legnehezebb a kis szikla megtalálása volt az aljnövényzetben. Útban a Rika-erdei kora középkori erődítményrendszer felé, a Rika-patak völgyében vezető földúton, kelet felől érkezve, először balkéz felől a Réka királyné sírjának nevezett patak parti sziklához érkezünk.
Klotild-forrás Homoródfürdő 38,8 km-re. Mellette egy fürdőmedence található öltözökkel, ez a létesítmény most nem használható. A Klotild borvízforrás, másnéven Szent István-forrás, szintén egy gödörben található, mely fölé faszerkezetű filagóriát építettek.
Borsáros-láp Csíkszentkirály 18,29 km-re. Rejtés után keresés - Láttuk, hogy van egy új rejtés, nem akartuk kihagyni. Lakat alatt - Sajnos ez a rejtekhely már nem látogatható, mivel a bekerített természetvédelmi területet lakattal lezárták. Szem elé került - Nem volt szem előtt, de elé került a doboz az Y-ból, magasság-mélység ellenére. A Borsáros természetvédelmi terület az Olt jobb partján, 651 m tengerszintfeletti magasságban, 1 km-es hosszúságban, 50-200 m szélességben, Csíkszentkirály határában, a Csíkszentsimon felé vezető úttól balra terül el.
Kígyó-vízesés a Vargyas-patak oldalágán 38,25 km-re. A Szentegyházasfaluból a Madarasi Hargitára vezető út mellett, a mini vízierőműtől északra körülbelül 600 méterre, a Transzhargita út melletti sziklabástyájától körülbelül 300 méterre délnyugatra, a Vargyas-patak egyik baloldali mellékága hatalmas erővel zúdul alá a hegyoldalon.
Ladók- vagy Cifra-völgyhíd 42,41 km-re. Ladók-, vagy Cifra-völgyhíd - Jo moka volt :) A talalkozo alkalmaval egyikunk rejtette, a tobbiek pedig megkerestek. Üres az első hely - Szerénységből meghagytam az üres első helyet. Szép híd lehetett újkorában - Még ki se hűlt a rejtés, s már meg is lett. A Ladók-völgyíd a lóvészi állomás közvetlen közelében fekszik, hossza 112,45 m, a völgy legmélyebb pontja felett a pályaszint 31 m.
Pokolláz 41,06 km-re. A környéken a zsombékos rétet Pokolláznak nevezik. Lovacskák - A villanypásztoron belül ott volt egy ménes, és míg mi kivettük a geodobozt, addig ők ott ugráltak a fánál, elég furcsa helyzet volt. Nárciszillat - A nárciszmező most is gyönyörű és illatos, különösen este és hajnalban. Villanypásztor - Úgy történt, hogy amikor átugrottam az árkon egy cseppet megfejeltem a villanypásztort. Székelyudvarhely és Homoród között, az út melletti fasorban van egy kőkereszt, ez jelzi a nárciszréthez vezető letérőt.
Árnyék oldala Csíkmindszent 18,66 km-re. A Csíkmindszent felőli oldalában, viszonylag rendezetten, egykor néhány fenyőt ültettek. Szép hely - Kellemes hangulatú völgy. Csíkmindszent és Kotormány között egy hegygerinc található, mely kelet-nyugat irányban helyezkedik el, neve az Árnyék.
Tatár-kápolna Vargyas-szoros 27,31 km-re. Itt bújnak meg egy gyertyánfacsoport között a Tatár-kápolna romjai. Kápolna - Egy jó séta után értünk a kápolnához. Kápolna - Nemrég, 20-án, voltam a kápolnánál, s ellenőriztem a dobozt, a régit. A kápolna romjainál - Alig pár lépésre a kilátóhelytől, a természet visszahódította az egykori kápolnát. Amennyiben Kirulyfürdő vagy Homoródalmás felől közelítjük meg a Vargyas-szorost, először a Kő-mezőbe érünk.
Harangláb Hatolyka 29,79 km-re. Annyira gazdag ásványvíz forrásokban hogy a faluban, sőt határain is bajosan lehet édesvizet találni. Élni-halni szójáték - A folyamatos jelen joggal használható, mert egyéb nem létezik. A domb tetején - A sík mezőben egy kiemelkedő domb tetején áll a hangulatos templom, mely felújítás alatt van. A bezárt harangláb, és környékének látnivalói - Hívogató a hatolykai harangláb zárt bejárata, valószínűleg mindenki ezt nézi meg először, de nincs mit tenni, egy keveset kerülni kell. Hatolykát ásványvize miatt már a legrégebbi leirásokban isfürdőmedencével rendelkező településként tartották nyilván.
Kalibáskő 28,89 km-re. Ezt a kérdést tettük fel a Kiruj-patak völgyében embereknek, akikkel vasárnapi kiruccanásunk alkalmával találkoztunk. Maszkalas - Gyonyoru kornyek, eredetileg a Vargyas szorosba keszultunk, de mielott odaertunk volna rengeteg erdekes hellyel, meg latnivaloval talalkoztunk. Szikla - Ennek is megvan a skalpja. Kiruly II - A Hargita-liget meglátogatása után, átkeltünk a patakon, és felkaptattunk a tetőre. Hol van a Kalibáskő?
Vigyázó-kő 58,64 km-re. A Vigyázó-kő kilátóponjára a Balánbányáról az Egyes-kőre vezető, kék sávval jelzett túraútvonalból ágazik el, a kék kereszttel jelzett ösvény. Eke túra - Egy novemberi Eke túrán kerestük meg a dobozt. Zöld majom - A részeg erdőn józanul áthaladtunk, megsimogattuk az ördög malmát, megcsodáltuk a csúcsról a panorámát. Teli napsutesben - A csiki -23 fokos kodbol jol esett a napsutesben turazni, elsonek a Vigyazo-kovet szemeltuk ki. Az Öcsém-tető sziklafalának lábánál húzódó kőfolyást Ördög-malomnak, míg a közelében emelkedő sziklatömböt Vigyázó-kőnek nevezik.
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.