Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Gyergyószentmiklóstól Ditróig - Csíkszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Szárhegy, Csinód és Güdücz pataka. A Lázár kastély. Multja. Bethlen Gábor itt mulatása. Akton gazdálkodása. A kastély mostani állapota. A szárhegyi kolostor. Szárhegy szentegyháza. Bánya. Márvány. Szármánytetői imola. Kilátás. Tatárhalom, itt vivott csata. A székely amazonok. Ditró. Gyergyó népe. Remete. Gyergyószentmiklóstól Ditróig című fejezet részletesen Ditrótól Borszékig Terra Siculorum
099_szarhegyi_kastely.jpg
A gróf Lázárok szárhegyi kastélya
Fekete nyárfa csonkja Fekete nyárfa csonkja Csíktaploca 45,75 km-re Pontosabban, csak a maradványait láthatjuk már, mert nemrég majdnem a tövéből levágták. Csíktaplocán, a Lázár-kúriától 100 méterre, a járda közepén, egy 4 m kerületű fekete nyárfa található.
Síratófal Síratófal Bözödújfalu 59,15 km-re Egy völgyzáró gát építése miatt a falu nagy részét elárasztották vizzel, a lakóit pedig elköltöztették. Bözödújfalu, a tó fenekén - Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Emlékmű - Az esztelen falurombolás során elárasztott település. Szürke gémek - A kidőlt fa megvolt, de akkora volt a bozót körülötte, hogy az már gyanús volt. Bözödújfalu tragédiája az 1980-as években történt.
Cserépgyári borvízforrás Cserépgyári borvízforrás Csíkszentkirály 54,64 km-re Innen származik a Cserépgyári borvízforrás elnevezés. Alcsík borvízforrásokban leggazdagabb települése, Csíkszentkirály, egyik legforgalmasabb borvízkútja a főút melletti, az egykori téglagyár előtti forrás.
Nagy Laji dombja Nagy Laji dombja Csíkzsögöd 49,13 km-re A nevezetes domb Csíkzsögöd és Csíkszereda határán fekszik, jelenleg a Megyei Kórház, valamint a Harvíz szögesdróttal elkerített létesítménye található rajta. Nagy Laji dombja - Csíkszeredában töltött egyik hétvégénk alkalmával kerestük fel a Nagy Laji dombját. A dombon - Nehéz volt ráakadni a kicsi sárga emberkére a nagy oldalban, de csak addig amig nem a megfelelő gödörben kerestem, utána ment minden mint a karikacsapás. Kerekecske dombocska - Megkerestük a Nagy Laji dombját, meglett a sárga emberke is, az összes sziklarajzzal együtt, és persze a doboz is. Nagy Laji dombja közismert helynév a csíkszeredaiak számára.
Fantanele-menedékház Fantanele-menedékház Csalhó-hegység 42,05 km-re A menedékház megközelíthető Durau üdülőből a piros sáv turistajelzés mentén, vagy a Duruitoarea-vízesés érintésével a piros kereszt jelzést, majd a sárga háromszöget követve. A Fantanele-tisztáson egy modern menedékházat találunk, melyhez teraszos vendéglő tartozik.
Sánc-tető töltése Sánc-tető töltése Görgényüvegcsűr 45,79 km-re Bár nincs Székelyföldön, a székelyföldi árok-töltésvonulat folytatása, a gyepűrendszer része. A Sánc-tető töltése Görgényüvegcsűrtől észak-keletre, a Nagyág-patak forrásaitól és a Jód-mezőtől nyugatra található.
A lövétei suvadás A lövétei suvadás 51,19 km-re 1970-ben megismétlődött, jelentős anyagi károkat okozva, falurész tünt el következtében, és új negyed alakult. Nyílik a nárcisz, a kosbor - A lövétei Nagy Suvadás felett nagyon szép nárciszmező található, és az oldalban kifele, ha a Várhegy felől közelítjük meg, vagy Keményfalváról ha kimegyünk a tetőre, és onnan indulunk a Suvadás fele a kosborban gyönyörködhetünk, meg a szép kilátásban. Öt csillagos látvány - Bár a mai kincskereső kirándulás útvonala Lövétén vezetett keresztül, a Suvadás nem volt mára betervezve. Lövétén először 1913-ban indult meg a föld.
Kilátótorony Kilátótorony Szováta 38,37 km-re Rendben volt - Szép helyen van, jó a kilátás. Magasban - Jól körbe lehet látni a környéket a toronyból. Magyar Husvet Szovatan III - Ha mar letezik kilato, akkor azt is illendo megkeresni. A kilátótorony melletti házikó ablakába kitett tájékoztató szerint a kilátó naponta 12 és 19 óra között látogatható, ingyenesen.
Sziklabástyák Sziklabástyák Csicsói-Hargita 38,27 km-re A Csicsói-Hargita északi kilátópontja és a kőgombák között, látványos sziklabástyákat láthatunk.
Szárhegyi harangláb Szárhegyi harangláb 1,31 km-re A szárhegyi harangláb a Csengettyű utca és a DN12 jelzésű nemzeti út kereszteződésénél található.
Mária-kő északkeleti lelátó Mária-kő északkeleti lelátó Békás-szoros 23,08 km-re A Gyilkos-tóhoz látogató turisták egyik attrakciós pontja. Pánik - Nem szándékoztam segíteni, nyugodtan vártam, de semmi. Szoros vége - Erre már kellett egy kicsit emelkedni, de nem veszélyes. Kilátás - A panoráma kabintól átsétáltunk erre a kilátóra, megcsodáltuk itt is a kilátást. A Mária-kő a Békás szoros délkeleti részén, a szurdok és a Kis-Békás patak között ékeskedik.
Móric-kő Móric-kő Korond 38,58 km-re A tetejéről szép kilátás nyílik déli irányba Korondra, a Kalonda-tetőre és a Firtos-hegyre. Nincs meg a régi doboz, de van egy új doboz, új rejtekben - Pálpatakáról jövet, a Móric-kő közelében van egy elágazás jobbra. Lobogó - Ha már valaki ilyen helyre lobogót telepít, akkor gondoskodhatna arról is, hogy egy év múlva ne egy rongy-darab lebegjen itt. A környék igazi vadaspark - Ma rejtettem egy geodobozt a Fügeváránál, mely jelenleg andezitbánya. A Móric-kő Korondtól észak-keletre, Pálpatakától dél-nyugatra és Fenyőkút településtől nyugatra található, meredek sziklafallal végződő kilátóhely.
Terkő-nyereg Terkő-nyereg Hagymás-hegység 27,2 km-re Keleti irányba a Jávárdi-patakot követve, jelzetlen úton Hidegségbe, illetve Gyimesközéplokra érhetünk el. Megtaláltuk az elveszett telet is - Úton az Öcsém fele, az Ördög-hágó irányából érkeztünk a hófödte Terkő-nyeregbe. Nyeregben - Csodálatos társakkal, csodálatos időben, csodálatos tájakon, egy csodálatos napot töltöttem kedvenc hegységemben. A Terkő-nyereg fontos turisztikai csomópont, északnyugati irányba a piros sáv jelzés az Egyes-kőhöz vezet.
Tatros-forrás Tatros-forrás Bükkloka 48,86 km-re Bükkloka Szépviz felől indulva a Gyimesi-hágó utáni első völgy jobbra. Égszakadás - Elindultunk forráskeresőbe. Amikor futnak a nők utánad, jobb ha megállsz - Ma volt a második alkalom az idén, amikor megpróbáltam eljutni (újra) a Tatros forrásaihoz. Másodszorra - Másodszori nekifutásra eljutottunk a forrásig. A Tatros-folyó forrásának felderítésére indult el baráti csapatunk a szépvizi közbirtokosság támogatásával.
Both-vára Both-vára Gyergyószentmiklós 7,74 km-re Tetején egykor vár állott, helyén ma kápolna található. A doboz a helyén van - A tornác alatt találtam egy X-et. Jó kis kaptató vezet fel ide - Az ösvény mellett iszalag bokrok vannak. Térdre borulva, a kápolna előtt - Több alkalommal jártam már itt. Gyergyószentmiklósról a Gyilkos-tó felé haladva, a Békény és a Várpataka találkozásánál, az út bal oldalán emelkedik a Várdomb.
Libán-tető Libán-tető 18,32 km-re Idillikus hely - Rozsdas kutakodas, kutyas nyomozas utan erkeztem a Liban tetore, ahol frissito forras, geodoboz, meg a tudat, hogy egy alapos lanckimelo ereszkedes kovetkezik (ne beszeljek az izmaimrol). Hűsítő forrásvíz - Első alkalommal jöttünk a Libán tetőre, de nem bántuk meg. Soha nem sejtettük - Ma Udvarhelyre mentünk. A (Székelyudvarhely)-Fenyédről Gyergyótekerőpatak-Gyergyószentmiklósra vezető út választja el a Görgényi-havasokat a Hargitától, ennek legmagasabb pontja a Libán tető, ez a gyönyörű havasi világ.
Vigyázó-kő Vigyázó-kő 23,66 km-re A Vigyázó-kő kilátóponjára a Balánbányáról az Egyes-kőre vezető, kék sávval jelzett túraútvonalból ágazik el, a kék kereszttel jelzett ösvény. Eke túra - Egy novemberi Eke túrán kerestük meg a dobozt. Zöld majom - A részeg erdőn józanul áthaladtunk, megsimogattuk az ördög malmát, megcsodáltuk a csúcsról a panorámát. Teli napsutesben - A csiki -23 fokos kodbol jol esett a napsutesben turazni, elsonek a Vigyazo-kovet szemeltuk ki. Az Öcsém-tető sziklafalának lábánál húzódó kőfolyást Ördög-malomnak, míg a közelében emelkedő sziklatömböt Vigyázó-kőnek nevezik.
Egy elfelejtett földvar Egy elfelejtett földvar 39,35 km-re Igaz ezt mar evekkel ezelott felkerestem. Foldvar - Tehat meg az elfelejtett foldvarig nem ertel fel az eso miatt? Az altalam elkuldott kepek nem ertek el hozzad? A cibrei rejtek tenyleg doboz nelkul volt akkor. Elfelejtett ösvényeken az elfelejtett földvárhoz - Miután megjártuk a Hegy útját, a Pogány havasról ezt a várat vettük célba, természetesen árkon-bokron át, erdőn-mezőn át, vagyis inkább csak sűrű, szúrós erdőn át, de végül aztán csak oda jutottunk a várhoz. Vasvilla nélkül, az elfelejtett földvárnál - Meliékkel közösen indultunk egy kis körtúrára, Csíkszépvízből indulva, a Hegy útján egészen a Pogányhavasig. Igeretemnek megfeleloen megosztom veletek, egy a szakirodalomban alig emlegetett foldvar helyet.
Világháborús emlékmű Világháborús emlékmű Lövéte 52,56 km-re A parókia kertjének előterében impozáns méretű háborús emlékmű áll. Még egyszer arra jártam - Hátha megtalálom a dobozt. A cserepek még ott vannak, de a geodoboz már nincs - Az elmúlt években több alkalommal is kerestem már az itt elrejtett geodobozt. A navigáció is besegít - "A célpont a baloldalon található" hallatszott. A Kis-Homoród völgyében fekvő Lövétén, a község központjában, az úgynevezett középszegi malom háta mögött.
Hideg-kút Hideg-kút Gyergyószárhegy 3 km-re Kirándulásra, piknikezésre kialakított hely, több mint 60 személy részére, fedett asztalokkal és padokkal. Sokadalom - Nagyon sokan voltak a forrás környékén. A pihenő - Munka után sürgős volt megtalálnom a güdüci dobozokat, nehogy valaki lekörözzön :) Leányunknak első sátrazási helye volt ez, féléves korában. A Hideg-kúti pihenőhely Gyergyószárhegy közelében található.
Református templom Református templom Lókod 57,86 km-re Fölötte emelkedik a 856 m magas bágyi Várteto, melynek túloldalán található a népszokásairól nevezetes Bágy falu. Zsákutca település - Patakfalva felől érkeztem, és a bágyi Várhegy felé tartottam, de nem hagyhattam ki a lókodi református templomnál elrejtett geodobozt. Egy ujjászülető falu - Érdekes, az előttem levő bejegyzéssel ellentétben nem tudtam nyugodtan keresgélni, mert két helybéli idős bácsinak éppen ott volt fontos megbeszélni valója, nem voltak hajlandóak diszkréten hátatfordítani, hogy nyugodtan keresgélhessek. A Nagy-Homorod völgyének legkisebb települése a községközponttól, Homorodszentmártontól 2,5 km-re, a Lókod-patak völgyében húzódik.
Szem-gyógyforrás Szem-gyógyforrás Marosfő 18,06 km-re Földrajzi bal partján található egy értékes forrás, melyet tábla is jelöl. Ősszel nincs szem előtt a forrás - Már régóta tervezem e forrás felkeresését, és bár elég gyakran átmegyek Marosfőn, csak most került rá sor. A marosfői vasútállomástól a kék pont turistajelzést követve, elhagyva a lakott települést, a Meszes-patakhoz érünk.
Tölgyfa maradvány Tölgyfa maradvány Mocsárerdő Szászrégen 54,27 km-re A özelben egy különleges formájú tölgy maradványa van.
Gyimesi hágó Gyimesi hágó 42,7 km-re Itt éri el a Csíkszereda és a Gyimesi szoros közötti 12 rszágút a legmagasabb pontját. Hihetetlen - Ennnyi ember hiszi azt, hogy egy ház háta mögött csak WC lehet. Piheno - Vasarnap itt kezdtuk a keresest, es meg is talaltuk a dobozt. A doboz megvan - A pogányhavasról vissza fele jövet gondoltuk, hogy még teszünk egy próbálkozást a doboz megtalálására és csodák csodájára a dobozt megkaptuk első megtalálóként. Gyimes vidékének megközelítése a Gyimesi hágó, régi nevén Tekerőhágó, irányából történik.
Márton Áron Gimnázium Csíkszereda Márton Áron Gimnázium Csíkszereda 46,94 km-re Emlékezés - Jó volt felidézni a régi emlékeket. Gimi - Nem gondoltam volna, hogy egyáltalán be tudok jutni az iskola udvarára. Az iskolaudvar rejtélyei - Óvodás koromban vadregényes kastélynak láttam a Márton Áront, az udvaron és a Micsurinon különféle kalandok vártak. A Márton Áron Gimnázium Csíkszereda legimpozánsabb épülete, a Szék útja és a hajdani Rákóczi utca (ma Márton Áron utca) találkozásának közelében található, szecessziós stílusban épült 1909 és 1911 között.
Veres-kő Gyergyótölgyes Veres-kő Gyergyótölgyes 31,91 km-re Érdekes vöröses-barnás színével hívja fel magára a figyelmet. Gratula az első megtalálónak - Gratulálok a geodoboz megtalálásához. Sajnos - A ládát, dobozkát, sikerűlt TÚL JÓL elrejteni. Gyergyótölgyestől északra, a helység központjától 2 km távolságra emelkedik ki egy magányos sziklaszirt.
Vízimalom Volt köztük lisztelő, fűrész-, festék- és mázőrlő malom. Ládaellenőrzés - A szencsedi nárciszmező felé benéztünk a lányommal a vízimalomba. Malomkerék - Kétszer is nekifogtunk a keresésének. Hangulatos és meglepő hely - Ez egy olyan rejtekhely, amelyet méltatlanul hanyagolnak a kincskeresők. Korondon az 1900-as évek elején harminchét malom működött.
Kakas csorgó és pihenő Kakas csorgó és pihenő Máréfalva 45,24 km-re Mézesek - Mivel a rejtekről fotó volt, nem volt nehéz megtalálni a dobozt. Székelyudvarhelyről Csíkszereda felé tartva, Máréfalvát elhagyva, a 13A jelzésű műúton, mielőtt kezdődnének a szerpentinek, az út jobb oldalán egy kiépített forrást találunk.
Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyó romlása emlékoszlop Gyergyóújfalu 9,86 km-re Az emlékoszlop felirata Gyergyó lakosságának a kuruc mozgalomban való részvételéről szól. Újfalu határában, a Vasláb felé vezető kövezett megyei út mentén álló emlékoszlop a Gyergyó romlása néven emlegetett eseményre emlékeztet.
Pásztorbükk Pásztorbükk Csíkszentdomokos 26,53 km-re Felcsík népe október második vasárnapján emlékezik meg a szomorú eseményről. Nagy hóvihar - Az Antalok patakától indulva, a Hármaskő és a Kondra kereszt érintésével zarándokoltunk a Pásztorbükkre. Volt még bejegyzés a füzetben? - Gratululálok Gábor. Nem volt beírás - Én voltam az elsö. Csíkszentdomokos határában, a Pásztorbükk nevű csúcs alatt 1816-ban emlékkeresztet állítottak, mely szomorú történelmi eseményre emlékeztet.
Pucsek Jani ládája Pucsek Jani ládája Fertő-nyereg 27,39 km-re Helyüket és nevüket rendszeres Erdély-járó társaimmal közösen megélt élményeink alapján választottam ki. Utkeresztezodes - Keszulek hijan nem talaltam meg, de lesz meg alkalom remelem. Átalakítás érdekes hely típusra - Ezelőtt hét évvel megtaláltam ezt a geodobozt, de ez alkalommal hiába kerestem. Befele az erdőbe - Sajnos már harmadik alkalommal kerestem fel a helyszínt, konok kitartással de most sem találtam meg a dobozt. 2007 júliusában másodszor jártam végig a Hargita gerincét, és ebből az alkalomból 3 ládát helyeztem el az útvonalon, amelyeket a Hargita-túrázóknak ajánlok.
Dobogófürdő Dobogófürdő Szentkeresztbánya 47,3 km-re Langyos borvízforrások törnek itt fel, amit ma asztali vízként használnak. Dobogófürdő (Székelyfüred, Ugron fürdő) Szentkeresztbánya délnyugati szélénél, a Kis-Homoród völgyében, Lobogófürdőtől délre található.
Budvár-sósfürdő Budvár-sósfürdő Székelyudvarhely 53,54 km-re Egykori helye megközelíthető a Budvár, majd Fürdő utcákon keresztül, át a Székhídján. Csűr a medence helyén - Úgy emlékszem az új tulajdonos csűrt épített a régi medence betonkeretére. Székelyudvarhely Budvár negyedében, a Nagy-Küküllő partján, létezett egy egykor igen kedvelt gyógyfürdő, mely 1944-ig működött.
Bumeráng-szikla Bumeráng-szikla Patkó-kő Hagymás-hegység 19,89 km-re A pusztából, a csúcsot célozva is ki lehet kapaszkodni ide pár perc alatt, de kényelmesebb és érdemesebb kelet irányból megközelítve végigsétálni a pompás sziklafal alatt. A Patkó-kő lábánál, a csúcs alatt, van egy különálló sziklatömb.
[ Fel ↑ ]
Súgó-barlang, Kettes száraz járat - Gyergyói-havasok
Súgó-barlang, Kettes száraz járat - Gyergyói-havasok 12,76 km-re
Sugó-barlang - Gyergyói-havasok
Sugó-barlang - Gyergyói-havasok 12,76 km-re
A Sugó-barlang a Sipos-kő (1566 m) nyugati lábánál helyezkedik el, 1064 m tengerszint feletti magasságban. Négy szintből álló járatrendszerből áll, összesen 1021 m hosszúságban és -60 m szintkülönbséggel.
[ Fel ↑ ]
2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.