Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Balánbánya és környéke - Csíkszék - Orbán Balázs: A Székelyföld leírása

Ezen vidék geologiai viszonyai. A szent-domokosi Balán-havasban levő rézbányák. E bányák rövid története, termelése, berendezése; cémentviz. A bányatelep. Várbükke. Vársarka, az ottan levő várromok. Vasmüvelet a nemzeti fejedelmek korszakában. Balánbánya és környéke című fejezet részletesen Csíkszentdomokos sziklabérczei Terra Siculorum
093_balanbanya_hengerzuzmu.jpg
A balánbányai hengerzúzmű a Nagy-Hagymással hátterében
Székelytámadt vár Az egykori udvarházból, a domokosrendi kolostorból, illetve a négysaroktornyos erődítményből mára csak a Csonkavár maradt meg. Az egri vár másolata Gárdonyban - Megnéztem a videót, nem semmi :-). Harangkiállítás és Mini Erdély Park - Bár napsütéses vasárnap délután volt, a Székelytámadt vár területén nem voltak látogatók. Harangkiállitás - Székelyudvarhelyi látogatásom alkalmával kerestem meg a várat. A Székelytámadt vár olyan épített öröksége Székelyudvarhelynek, amely nem csak az udvarhelyieknek, de a székely történelem szempontjából is nagy jelentőséggel bír.
Mária-kő északkeleti lelátó A Gyilkos-tóhoz látogató turisták egyik attrakciós pontja. Pánik - Nem szándékoztam segíteni, nyugodtan vártam, de semmi. Szoros vége - Erre már kellett egy kicsit emelkedni, de nem veszélyes. Kilátás - A panoráma kabintól átsétáltunk erre a kilátóra, megcsodáltuk itt is a kilátást. A Mária-kő a Békás szoros délkeleti részén, a szurdok és a Kis-Békás patak között ékeskedik.
Máréfalva védbarlangjai A hagyomány szerint, vész idején itt talált menedéket a máréfalvi nép. A geodoboz a helyén van - Ellenőriztem a rejtekhelyet, a geodoboz a helyén van, és még nem találta meg senki. Énlakára menet - Énlakára menet kiugrottunk a barlangokhoz, gyönyörű hely, de a panoráma még szebb. ágak - Ebbol az alkalombol osszejott, bar alaposan megdolgoztatott. Máréfalvától északra, a Leshegy nevű dűlőben sziklába vájt védbarlangok találhatók, a helybeliek Kőliknak nevezik a helyet.
Adrenalin Plus kalandpark Vagy nincs meg a doboz, vagy csak én nem találom - Megtaláltam a rejtekfát, de a töve körbe volt túrva. Pontosan egy hónap után - Miután október elején egy sor új geodoboz került rejtésre Szováta környékén, elhatároztam, hogy megkeresem őket egy délután. Tényleg vaddisznó volt - Hát, elég hihetetlen, hogy a geodoboz ilyen gyorsan eltűnt. Adrenalin Plus kalandpark - Tivoli tó, Szováta.
Sziklakilátó Az alulról is látványos sziklafal tetejéről remek kilátás nyílik a környékre, kápolnásfalu házaira, csűrsoraira, zsákutcáira. Kápolnásfalu északnyugati részén, a Homoród-tető délkeleti oldalában, a település felett, egy sziklaperem húzódik.
Lóvészi állomás és alagút Királynénk nyomában - Nagy mérnöki alkotás volt az alagút, és korához képest - no meg több "felszabadítás" ellenére - jó állapotban van. A lóvészi alagút kijárata közelében volt a 17-dik számú őrház - az alagútnak Görbepatak felé van a kijárati oldala, és Rákos-pataka felé a bejárati oldal, Csíkszereda felől.
Ilósza-patak völgye Akkor ismeri Annuska nénit is, aki a Cifra-Bükkön él már több évtizede - hozzá indultunk látogatóba. Zöld kupak a híd sarkánál - A közeli rejtéseket igyekszem kipipálni, így került most sorra az Ilósza-patak völgye. Cifra-Bükköt csak az ismeri, aki sokat jár Kirulyba és bejárta a patakokat, felkapaszkodott a hegyhátakra.
Cserei-kúria Fia, Cserei Mihály a szemtanú hitelességével írta meg Erdély történetét 1661-től 1711-ig, a szatmári békéig. A Cserei-kúriát Cserei János fogarasi várkapitány építtette 1667-ben, aki Apafi Mihály idejében 8 évi várfogságot szenvedett.
Bors-kúria A kapun levő felirat szerint 1585-ben építették, így talán idősebb mint az étfalvazoltáni barokk kapu. Kicsi a bors, de... - Kicsi a bors, de hol a csudában van a doboz? Kérdeztük, s megkerestük. Csíki Sör - Ejj, nem voltunk otthon, pedig jó lett volna kérni belőle. A Rejtekhely hivatalos itala - Megérkezett az első Igazi Csíki Sör szállítmány a Bors-kúriára? Úgy néz ki a Bors család időben felkészült a télre :-). A Bors-kúria bejárati kapuja állítólag nem szerepel a műemlékek jegyzékében, pedig megérdemelné, hiszen tiszteletreméltó kora van.
Maros forrása A Maros hossza 716 km, vizgyűjtő területe 27830 km2, végighömpölyög Erdély és a Bánság területén, majd Szeged városánál ömlik a Tiszába. Az egyik testvér - Három éve készülök a dobozcserére. A Maros ősszel - Egy nagy kört mentünk a gyönyörű őszi napsütésben a színes lombokat csodálva. Köszönöm a dobozcserét - Köszönöm a geodoboz karbantartását. A Maros földrajzi forrása a Gyergyói havasok Vaslábi-hegycsoportjához tartozó Fekete-Rez csúcsától nem messze található, eredő ága a Meszes-patak.
Madarasi Hargita-csúcs A déli oldalból ered a Hargita leghosszabb folyóvize, a Vargyas-patak. Egy másik panoráma - Ismét köszönjük a játéknak, hogy egy ismertnek hitt hely új arcát láthattuk. Kopjafák - Fenn voltam esment a csúcson, s volt időm megkeresni a dobozt is, amit a télen a hó miatt nem sikerült. Kopjafák - Gyönyörű időben voltam fenn a csúcson. A Madarasi-Hargita a Hargita-hegység és a Székelyföld legmagasabb hegye, egy egykori sztratovulkáni kráter peremének északi maradványa.
A síroknál A második világháború végén, 1944-ben, az Erdélybe visszahúzódó német katonák innen lőtték az őket követő orosz csapatokat. A kereszt feliratával ellentétben, az itt elesett hősök nem a (román) haza védelmében estek el, hanem német és orosz katonák voltak.
Római katolikus templom Egyházilag sokáig főesperesség volt, Tusnád fíliája, csak 1726-ban szakadt le róla. Kicsi - Női kéz kell ehez az odúhoz. Gomba - A körtefa üregét sajnos belepte a gomba, ezért nem lehetett a dobozhoz hozzáférni. A templomkertben - Ha mar ott az ember akkor nagyon konnyu megtalalni, mert egyetlen egy kortefa van az egesz templomkertben. A Kozmás-patak mellett elterülő Csíkkozmás igen régi alapítású település.
Homokkő képződmények A közelben kecskéit legeltető pásztor, kérdésemre nem tudta megnevezni a helyet. Térképnéző - Hol lehet megnézni a rejtekhelyeket a térképen?Most csak a gps koordinátákat lehet látni. Térképnéző - Köszönöm az információt. A Térképek feliratú doboz - Bármelyik rejtekhely ládaoldalán, a jobb oldalon, felül, a Térképek feliratú dobozban levő hivatkozásokra kattintva. Homoródalmás felől a Vargyas-szoros felé vezető út bal oldalán, a domboldalban látványos homokkőképződményeket láthatunk.
Tömlőhozó-ösvény A Csíki-havasok gerincére a Tömlőhozó-ösvényen - Miután a Szent István-borvízforrásnál újrarejtettem a felújítás alkalmával eltűnt geodobozt. A Fehérkői Szent István borvíztől tovább a Tömlőhozó ösvényen a köves úton felkapaszkodtunk a gerincre.
Macska-tető Az Égerfás-tótól a nyakba kimászva, nem a Várhegyre, hanem ellentétes irányba indulunk el. Pontosítás - Ahol a román katonai térképen a "Vârful pisicii " van, ott van a geodoboz. Engem pásztorkutyák fordítottak vissza - A nyáron egy alkalommal én is próbálkoztam. Felkészületlenül - Mivel ez koordináták nélküli rejtés, a gerincet követtem. A Vadmacska-csúcs a két Nyárád közötti gerinc egyik kimagasló pontja.
Visszafolyó vizesárok A Kecskevésznek nevezett elágazástól lefele, a híd után az Ivó-patak felé tartunk, és átmegyünk két hídon. Patak szöktetés - A koordináták segítségével könnyen rátaláltam a tárnára, majd a visszafele folyó patakra, miután jó darabig bolyongtam Ivó felett az erdőben, lévén hogy Kápolnás felől a Cekend tetőn keresztül érkeztem. Régóta keressük a Visszafolyónak is nevezett vizesárkot.
Sziklaablak Nagy kő esett le a szívemről - Amikor én a sziklakilátónál és a sziklabástyánál rejtettem a geodobozaimat, láttam távolról ezt a sziklaablakot is. A Kormos-kő sziklabástyája és sziklakilátója között, a sziklakilátó közelében-végében, van egy érdekes sziklaablak.
Nárciszrét A helybeliek kankósdinak vagy kápolnavirágnak nevezik a nárciszt. Az oroszhegyi nárciszrétek a falutól északra vannak, a Mákvára dombjától észak felé haladva, körülbelül 950 m tengerszint feletti magasságban.
Szent István-korona Szent István-korona - Csíksomlyó Újra - Holnap újra megpróbálom. Korona - Szép kompozició. Ilyen-olyan keresnivaló - Amikor eltűnik egy rejtés, az átalakítás során, még egy ideig meghagyom a régi segítő információt. Szent István-korona - Csíksomlyó
Lapos-patak vízesései A Lapos-patak a Kupás-kő és a Bardócz-kő között folyik lefelé, végül az Oltár-kő alatt látványos zuhatagokat alkotva ömlik be a Békás-patakba. Vízesés sorozat - Eléggé eltelt az idő a Mária-kőnél, de nem baj. Záróakkord-rejtés a vízeséseknél - A mini Rejtekhely-találkozó záróakkordjaként, a Lapos-patak vízeséseit mutattam meg a túratársaimnak. A Békás-szoros egyik kevésbé ismert, jelzetlen ösvényen megközelíthető látnivalója a Lapos-patak vízesés-sorozata.
Nádasfürdő Nádasfürdő - Újtusnád Medve Nádasfürdőn - Nem hiszem a medvét :-), lássuk a bizonyítékot :-). Romhalmaz - Ez az a hely, ahol bebizonyosodott, hogy a székely sokszor olyan sincs mint a balkániak. Nádas a javából - Meglett a doboz. Nádasfürdő - Újtusnád
Katolikus templom Éppen ezért ez önmagában csak kiindulópontja lehet annak a feltevésnek, hogy itt a XIII-dik század elején templom állott. A gyergyóalfalusi templomtorony oldalán egy régi festett felirat felújításról ad hírt, mivel nem eredeti kőbe vésett felirat, kétkedve fogadják.
Udvarhely körüli túraösvény A fehér alapon narancssárga U betűvel, benne narancssárga ponttal jelzett túraösvény nagyvonalakban követi a város határának vonalát. Az Udvarhely körüli túraösvény az Erdélyi Kárpát-Egyesület Székelyudvarhelyi Osztálya által kijelölt helyismereti, gyalogtúra útvonal.
Naskalat-csúcs A Naskalat helynév szláv eredetű, jelentése a mi sárunk, rögünk. Szaloncukor es a tobbi - Igaz Peter. Pihenő - Bár én az erdei menedék mellett pihenve csodáltam a tájat. Szaloncukor, szemét, és egy foltos leopárd - Gyergyói kincskereső barátaimmal indultunk neki a Terkő-nyereg és a Naskalat-hegycsoport rejtekhelyeit felkeresni. A Naskalat a Csíki-havasok kopasz fejű, hullámos hátú nagy öregje.
Véreskép Terméskőből emelt, mésszel vakolt, vaskerítéssel övezett emlékmű. A Vereskepnel - A doboz a helyen. Jelentem a geoboz a helyén - Beirtuk a nevunket a kis noteszba. Emlékmű - Elso nekifogasra bepanikoltam. A Csíkszereda és Csíkszentlélek közötti út jobb oldalán, közel a falu kijáratához, a legmagasabb ponton áll az 5,5 m magas és 2 x 2 m alapú emlékmű.
Harangláb Harangláb Pálpataka A  Görgényi-havasok a faluból jól látszanak. Harang nélküli harangláb - Sajnos nem találtam meg a geodobozt. Másik bal oldal - Csend és nyugalom volt itt, mint mindig mikor erre jártam. A temető sarkában - Nem számítottunk ekkora fennsíkon elterülő településre. Korondtól 7 km-re, a Miklós patak mentén, körülbelül 1000 méter tengerszint feletti magasságban fekvő szétszórt település.
Páduai Szent Antal kápolna Páduai Szent Antal 1195-1231 között élt, portugál családból származott. A kút a kápolna mellett van - A kút helye meg van jelölve a térképeken, a gps is odavezet, illetve a kápolna weboldalának tetején levő térkép segítségével is oda lehet navigálni. Nem Jávárd, hanem Jávárdi a hely neve - A kápolna weboldala ez a weboldal, ahol mi itt a bejegyzéseket írjuk. Jávárd - Szóval, a kút nem a kápolna körül van. Páduai Szent Antal, a szegények védelmezője, a védőszentje a Hidegségen, a Jávárdi-patak földrajzi baloldalán álló Szent Antal kápolnának.
Senki tava A Senki tava a várostól nyugatra található, a helybeli horgászok egyik kedvenc helye. Senki sehol, se doboz - Ügyes-bajos dolgaimat intézendő, Szeredába karikáztam, és mivel ugy találtam, hogy még jól belefér, hazafele kiruccantam a Senki tavához egy ujabb rejtekhelyet kipipálni. Végre - Már elég régóta kinéztük ezt a rejteket. Bár kevesen tudnak róla, de Csíkszereda mellett egy viszonylag méretes, látványos tó található.
Nádasszéki borvízforrás A nádasszéki sósfürdőtől felfele, nem messze az út túlsó oldalán, a Vargyas-patak bal partján található. Banya-rajz a zöld rejtek-kő oldalán - Miután megkerestem a Hargita Gyöngye forrás közelében elrejtett geodobozt, és nagyon finom mézet vásároltam hozzáférhető áron az egyik háznál, megérkeztem a nádasszéki borvízhez is. Borvíz - Na, e mán a kaptató. Májális I - Ez volt kirándulásunk első állomása. Szeltersz egyik nevezetessége a nádasszéki borvíz.
Hősök temetője Maroshévíz 3 - Egy kicsit nehezen találtuk meg a temetőhöz vezető ösvényt, lépcsőket. Csak volt - Sajnos a sirt körülvevő keritést már nem találtuk igy a dobozka sem került elő. Segédpontok - Igaz nem hívtam fel a leírásnál erre a figyelmet, de a segédpontoknál meg volt adva a temető felé vezető szűk utca bejáratának a koordinátája. Az egykori magyar hősök temetője - Zsák-hegy, Maroshéviz.
Római katolikus templom A faluhoz kapcsolódik a Szent Anna búcsú megszervezése minden évben, ugyanis a kápolna és a tó tulajdonosa Lázárfalva. A káplona árnyékában - Elhatároztuk, hogy végre megkeressük a Nyírfürdőt és egy kis lábáztatást iktatunk be. Lázárfalva - Sikerült bejutnom a templomba is. Csendes hely - Nagyon hangulatos, csendes falu. Lázárfalva az Alcsíki-medence egyik félreeső települése a Tusnád- és a Hí-patakok völgyében.
Maguricea-domb Két csúcsos kiemelkedése van, az egyik 522 m, a másik 512 m magas. A Maguricea-domb Dormánfalva város felett emelkedik, az Úz-Csobányos vízválasztón, az Úznak a Tatrosba történő befolyása közelében.
Komlósároki alsóborvíz A Komlósárok alsó, Oltba szakadása előtti szakaszán több nagyhozamú foglalt és foglalatlan, 12,5 C hőmérsékletű borvízforrás tör fel. Borvizkostolon - Ezt a borvizet is megismertem, elegge zavaros volt talan meg a Nyarad sem volt ennyire. Komlósároki alsóborvíz - Tusnádfürdő.
Szikla a Siklódi-kő lábánál Jellegzetes tornácos házait megcsodálva, a Murva utcából indultunk a Siklódi-kőre. Siklód igazi hegyre szúrt falu, a világ végén, írja Orbán Balázs.
Csinódi bükkfák Rejtekhely, rejtek, és az első pont - E játszótéren használatos fogalmazás szerint a rejtekhely a látnivaló, a felkeresendő (rejtett) hely. Egyedül jöttem, egyedül mentem - Régóta tervezem, de nem sikerült még Csinódba eljutni. Nem találtuk meg - Mindhárom bükkfa környékét megnéztük, de nem volt sehol. Csinód Csíkszentmárton közelében, az Uz patak völgyében fekvő, eldugott kis csángó település, ahol 2015-ben rönkkápolna épült.
Likaskő A Csomád hegyből lefolyó vastartalmú ásványviz cementezhette össze a folyóterasz egy szakaszát, a mellette levő puha üledéket pedig az erózió lepusztította. Bükszád - Gyergyóba menet megálltam a Likaskőnél, de csak egy régi dobozt találtam, 2013-ban rejtették. Nem hiszem - Véleményem szerint nem tűnhetett el, mert egyáltalán nem forgalmas hely és nincs szem előtt sem. Ejsze nem tűnt el ilyen hamar - Nincs egy hete, hogy elrejtettem ezt a geodobozt, nem hiszem, hogy ilyen hamar eltűnt volna. Sepsibükszád érdekessége, természeti ritkasága, az Olt völgyében található Likas-kő.
[ Fel ↑ ]
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.