Turisztikai szempontból a Tisztviselő-telepre és a természeti szépségét ma is őrző Somostetőre osztjuk. Ideiglenes pet előforma - Ma elindultam egy új rejteket keresni, a már előkészített nagyméretű, családbarát geodoboznak. Somos-tető - Séta közben sikerült megtalalni az egyik rejtekhelyet. Állatok körűl - Guvidos bezártságunkban erre tekeregtünk, szerencsére az állatkert területe nagyot nőtt. A Somostető és környéke magába foglalja a Marosvásárhely keleti részén levő magaslatot és annak lankás oldalait.
Ez a hely, ahol az emberek kies völgyekben élik monotonnak tűnő mindennapjaikat, káros külső hatásoktól még mentesen. A létra odavitt, de nem találtam meg - A maival együtt már három alkalommal jártam itt. Új geodoboz új rejtekben - A közeli Csereoldal tatárpincéit terveztem felkeresni, de ha már itt voltam, elrejtettem a haranglábnál egy új geodobozt, új rejtekbe. Lehet egészen máshova került a doboz - Az első megtaláló a bejegyzése szerint még a rejtekben találta meg a geodobozt. Van olyan hely, ahol az idő megállt, úgy tűnik - pedig, igazából csak egyszerűen nem pörgött fel, ahogy máshol.
Kőlyuk Hargas orrú eggggyetemista - Tudom, hogy nem minden ajánlat, amit "ajánlanak" (ajánl igével vezetnek be). Székelykő ablakai - Már a vártól kiszemeltük a két, szemnek látszó hatalmas üreget. Szinten aluli bélyegképek - A kulcsszóra történő keresés ajánlás volt, és nem ajánlat. Kőlyuk
Kriptájának egyedüli megőrzött emléke egy sírkő, melynek 1647-ból származó érdekes felirata van. Szerintem a helyén van - A megtalálást segítő információ nem költői gondolat. Újrapróbálom - A régi, beomlott kripta helyén lévő gödröt betömték. Diófa - Úgy gondoltam, hogy próbáljunk meg újra a régi helyen rejteni egy dobozt, mert az új hely, vagyis a bokor egy sírfelújítás áldozata lett. A középkori templom a Kripta nevű hegyen állott, ahol az egykori templom alatti kripta helye jól kirajzolódik ma is.
Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék. A marosbogáti temető közepén van néhány kovácsoltvas kerítéssel körbevett, gyomnövényekkel benőtt, gondozatlan sírkert, néhai grófok sírhelye.
XIV-dik század elején készült Madonna-szobra Erdély legrégebbi Madonnája, melyet ma a gyulafehérvári székesegyház őriz. A tordatúri Szent Kereszt felmagasztalása-római katolikus templom 1841-42-ben épült.
Gyors találat - A doboz a földön volt. Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják.
Befejezetlen baptista templom - Marosvásárhely Félreeső hely - A Hangya-lépcsőnél is nyugis volt a környék, de itt már senki sem járt. Befejezetlen baptista templom - Marosvásárhely
Gyalogoshíd - Marosvásárhely Gyerekekkel - Hideg, szeles időben indultunk kincsvadászatra a gyerekekkel. Szombat esti felderítés I rész - Úgy adódott, hogy szombat délutánomat a városban kellett töltenem. Gyerekek nélkül - Szép, napos időben indultunk kincskeresésre. Gyalogoshíd - Marosvásárhely
Csere-bere nélküli megtalálás - A Segesvári út felől, a Hideg-völgy aljából indulva és megkerülve az új lakónegyedet, érkeztem a rejtekhely közelébe. Eltűnt, de nem rejtettem újat - Eltűnt ez a doboz, de nem rejtettem újat, mert a közelben van a Szelídgesztenyés rejtés. Tájfutás a Csereerdőben - Egy nagyon érdekes eseményen vettem részt, egy tájfutó versenyen. Marosvásárhelytől dél-keletre található a marosvásárhelyiek egyik kedvenc kiránduló- és gombászhelye, a Csere-erdő.
Ezek a tornyocskák fontos jelképek, melyek arra utalnak, hogy van itt egy bíróság, amely akár halálbüntetést is hozhat. Kiváló rejtés a látványos óratoronynál - Már elmúlt este 8 óra, amikor keresztülvezettem Segesváron. A dobozt nem találtuk - Habár sokan voltunk, alkalmas pillanatban megpróbáltuk a dobozt kivenni, de sajnos már nem találtuk. Forgalmas hely - Én délben jutottam a rejtekhez, ezért nagy volt a sürgés. A segesvári Óratorony eredetileg egy kaputorony volt, melynek négy tornyocskája van a tetején.
Létrejötte a város egykori neves, építő polgármesterének nevét viselő Bernády György Közművelődési Alapítványnak köszönhető. A Bernády György Közművelődési Központ, rövid nevén Bernády-ház, 1994 november 4-én nyílt meg, Marosvásárhelyen, a Baross (Horia)-utca 6 szám alatt.
A dendrológiai park 154 őshonos és tájidegen fának és cserjének ad otthont, a botanikuskertben, pedig 800 őshonos és egzotikus növényfaj látható. Nem tudom - Talán Németkalap? Nem is tudom, én csak tisztázni szerettem volna, hogy ne legyen majd gond mikor mások keresik. Doboz a bokorban - Ellenőriztem ma ezt a rejteket. Még egyszer - Tényleg kellemes és szép a hely a környéken, ugyhogy majd egy másik alkalommal majd szivesen visszatérek és megkeresem, ugy is van még más meg nem talált dobozom is a környéken. A marosvásárhely botanikus kert a Somos-tető lábánál, az Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem területén található, bejárata a pszichiátriai és gyermekklinika között van.
Egy völgyzáró gát építése miatt a falu nagy részét elárasztották vizzel, a lakóit pedig elköltöztették. Bözödújfalu, a tó fenekén - Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Emlékmű - Az esztelen falurombolás során elárasztott település. Szürke gémek - A kidőlt fa megvolt, de akkora volt a bozót körülötte, hogy az már gyanús volt. Bözödújfalu tragédiája az 1980-as években történt.
Temploma nem volt, csak harangláb. Harangláb - A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk. 1509-ben Kendew néven említik az okiratok, 1567-ben a regestrumban 9 kapuval jegyzik.
Régi templomának vagy kápolnájának egyik harangja felirata szerint 1614-ból való: Anno Domini 1614 MPN. A hagyomány egy kápolnáról tud, amelyet még a katolikus korban remeték alapítottak, Szent István-kápolna, és amely búcsúhely volt abban az időben.
1907-ben épült szecessziós, eklektikus stílusban Komor Marcell és Jakab Dezső építészek tervei alapján. A marosvásárhelyi Főtér déli részén impozáns, tornyos épület hívja fel magára a figyelmet.
Már ez sincs meg - Vasárnap is voltam itt, de anyira forgalmas volt az udvar, hogy nem tudtam a rejtek körül szétnézni. Hát persze, hogy rejtekhely - Már százszor elmondtam, leírom újra. Ez is rejtekhely? - Vegigneztem az egesz csovet hosszaban, de nem talaltam meg en sem. Léstyán Ferencnek mi is sokat köszönhetünk, hiszen amikor a falvaink templomaihoz, temetőihez rejtünk, többnyire az ő Megszentelt kövek című munkájából vesszük a leírást.
Petry borpince - Kelementelke Petry borpince - Kelementelke
A domboldalon levő szilvafák között, egy érdekes, elhagyott kriptára bukkanhatunk. A magyarszilvási Veres kastély udvara melletti hatalmas csalán-ültetvényen :-) keresztül.
A helyszínen csak egy kis, parkolásra alkalmas helyet találtam, ahonnan bokrok takarták a kilátást a városra. Működik - A gerincz út még mindig szét van túrva és jó sáros. Rejtekfa, gesztenye és lila pereszke - Elég feltűnő ez a rejtekfa, könnyű megtalálni. Egy, a Csere-erdő alatti és a marosvásárhelyi Belvedere-lakónegyed feletti kilátópontot indultam megkeresni, térképen bejelölt pont alapján.
Onnan rövid idő után Vásárhelyre költöztek, és 1741-től templomot és rendházat építettek Páduai Szent Antal tiszteletére. További laza keresést - Valóban sok doboz van Vásárhelyen. A műsor folytatódik - Vasárnapi városismertető séta közben ide is eljutottunk. Ismeros volt - Ezt a rejtekhelyet az ismerosom, akivel jarjuk ma a varost, es megkeressuk az osszes geodobozt a varosunkban, mar ismerte. 1735-ben Udvarfalván minoriták telepedtek le Keresztúri József udvarházában.
Fülemüle-tó - Torda Szabadstrand - A rejtek-fa körül néhány strandoló heverészett pokrócokon, és strand-ágyakon, egy hölgy húszlépésnyiről figyelt minket a napszemüvege mögül, miközben eljátszotta, hogy máshova néz. Fülemüle-tó - Torda
Csak ízlelgetem, kóstolgatom - Csak lassan ízlelgetem, kóstolgatom, mint valami nemes nedűt Marosvásárhely geoládáit. Gyors siker - Mikor odajutottam, nem volt senki az utcában. Gratulálok a rejtőnek és a megtalálóknak is - Örvendetes tény, hogy a geodoboz még mindig a helyén van. Igazságügyi palota - Marosvásárhely, Épült 1856 - 1897 között.
Az emlékmű a Bolyai Alkotótáborban készült 2001-2002-ben. A ládagazda rejtésének védelmében - 1. Útba esett - Nem messze dolgoztam a rejtektől, és ha már illyen közel volt kihasználtam az alkalmat. Csendes este - Csendes este lehetett volna, ha a környékbeli kutyák nem szaggatták volna szét. A Hiperbolikus napóra Dienes Attila szobrászművész alkotása, Marosvásárhelyen, a Nyár utcai kis parkban található.
Akik autóval akarnak átkelni, két lehetőség közül választhatnak: kerülnek néhány kilométert a Kerelőszentpál és Magyardellő között épült új hídig, vagy átkelnek a gyalogoshíd melletti kompon. Néhány óra eltérés - A Mihai Eminescu szobra - Marosvásárhely és a MOGYE Könyvtár - Marosvásárhely rejtekhelyeket én még a másik oldalról néztem ki. Csodák csodája, elsőnek találtam meg - Amikor otthon vagyok, tízpercenként benézek a Rejtekhely-re, hogy nehogy elszalasszak egy új rejtést :-). Kerelő és Mezőszentmargita között a Maroson csak egy gyalogos híd vezet át.
2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.