Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Törvényszék - Marosludas

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Törvényszék - Marosludas

Egykori marosludasi községháza...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Törvényszék - Marosludas felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Fentről Léta vára
Fentről
Híd a patakon át Bereck Gábor Áron szobor
Híd a patakon át
Öböl Úzmezei víztároló
Öböl
Szoros Laposlik Korond
Szoros
A régi temető Csíkbánkfalva
A régi temető
Denevérek
Denevérek

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Törvényszék Marosludas fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Marosludas és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Törvényszék!

A 0,38 km távolságra található, legközelebbi település, Marosludas turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Marosludas és Hadrév környéke
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Törvényszék Marosludas közelében?
(részletek bejelentkezés után)
120 m-re.
230 m-re. A marosludasi RMDSZ-székház, Köztársaság út 30 szám alatti épületén, a homlokzati oromfal fülkéjében van elhelyezve az Árpádházi Szent Erzsébet szobra. Az épület a XX-dik század elején épült, a katolikus plébánia tulajdona volt, majd a két világháború között gyógyszertár működött benne.
3,2 km-re. A marosbogáti zsidó temető a település északkeleti részében, a Keménytelke felé vezető út mellett található, közvetlenül a Maros folyó, illetve a vasútvonal feletti dombon. A temető területét felnőtte a fű, a héber feliratú sírkövek egy része előre, mások hátra vannak dőlve, egy sírkő már a földre esett.
3,2 km-re. Marosbogát fő utcáján, mely a települést észak-dél irányban metszi át, mielőtt átmennénk az autópálya alatt, a 429-es számú ház udvarán, egy ismerős műalkotás vonja magára a figyelmet. Brancusi Végtelen oszlop című szobrának másolata egy kis ráadással, a tetejére egy sas került.
3,5 km-re. Templomának régiségét az is jelzi, hogy falaiba nagymennyiségű olyan téglát építettek be, amelyeken az 5-dik macedóniai római légió bélyege ismétlődik. Ez arra utal, hogy korai templomépítésről van szó, amikor még nem használták fel más építkezésekhez a római téglákat.
3,9 km-re. Orbán Balázs A Székelyföld leírásában, Marosbogát délkeleti részén levő magaslatán, egy római álló tábort feltételez. Erre később magyar vár is épülhetett. A település körül három domb, kiemelkedő magaslat található.
4,1 km-re. Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék. A marosbogáti temető közepén van néhány kovácsoltvas kerítéssel körbevett, gyomnövényekkel benőtt, gondozatlan sírkert, néhai grófok sírhelye.
4,7 km-re. Itt, a Kripta lábok nevű dűlőn (Orbán Balázsnál Kőláb nevű domb) áll Pekri Lőrincz gróf négyszög formájú, kivehetetlen feliratú sírköve. A falu nyugati szélén, közel a Maroshoz, a Ripa nevű szakadékos oldal felett található a település református temetője.
4,9 km-re. Magas és meredek oldal, agyagos föld, mely a Maros folyó és a Kripta lábok (Kőláb) nevű domb között található. A Ripa nevű szakadékos és vizes oldal Marosoroszi északkeleti végétől Kutyfalva nyugati határáig húzódik, a Maros bal partján, követve annak görbületét.
5,1 km-re. A szakadékos terület két, jól elkülöníthető részből áll - a nyugati részen van az igazi szakadékos oldal, a Rántó-tető alatt. A délkeleti részen található a Szabó Garatjának (Marosdátosi szakadék) nevezett, látványosabb rész. Érdekes hely, jóval érdekesebb, mint távolról látva gondolnám.
5,2 km-re. Az átalakítás Dániel István idejében történt. Kutyfalva ma is álló temploma, bár átalakítva, a gótikus kor emlékeit őrzi, főképp két gótikus kapuja révén.
5,3 km-re. Az első kutyfalvi kastélyt a XVII-dik században építette Pekry Lőrinc gróf és felesége, Petrőczi Kata Szidónia bárónő. Ennek a kastélynak az anyagából is készült a XIX-dik század elején, a Degenfeld Miksa Kristóf gróf által elkezdett udvarház.
6,2 km-re. Egykori templomáról csak annyit tudunk, hogy 1675-ben itt anyaegyház volt, amikor Mezőbodon különvált Marosdátostól és független anyaegyház lett. 1657-1661 között teljesen elpusztul a falu, templomával együtt - 1706-ig Marosdátos fogarasföldi görögkeletiekkel települ be.
6,7 km-re. A Rövidek dűlő a kutyfalvi határ keleti részén található, nevét a földek rövidsége adta. Itt egy jó és bővízű forrás van, melyet a Dörgös hídnál lévő forrásnak mond a nép.
7,1 km-re. A gerendkeresztúri levendulásba, 2023-ban, két hétvégén szerveznek látogatást, június 17-18-án és 24-25-én. A közigazgatásilag Maroskecéhez tartozó faluban, festői környezetben, 2015 óta termesztik a levendulát, családi vállalkozás keretében.
7,4 km-re. 1289-ben jelentkező neve szent kereszt tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik, ekkor azonban a helység már lakatlan. A két tatárjárás (1241, 1284) valamelyike vagy mindkettő következtében pusztulhattak el lakói, ebből következik, hogy már pusztulása előtt megvolt a Szent kereszt-templom.
11 km-re. A Kemény-Bánffy kastély Aranyosgerend református templomától alig 200 méterre található, északkeletre, az Aranyos partjának közelében. A jelenleg tető nélküli kastélyrom kocsival is megközelíthető, a főútról leágazó talajúton.
11,2 km-re. Aranyosgerend látnivalója az 1290-ben épült, gótikus és román stílusjegyekkel díszített református templom. Sajnos nem volt idönk a templomot is meglátogatni. A kolozsvári repülőtér felé menet közbeszúrtam egy éjszakai rejtekhelyvadászatot. Jaj, egy kutya.
11,4 km-re. A dátum azonban csak a befejezést jelölheti, mert 1423-ban már Bogáti Péter egy malom vámjogát adományozza a radnóti templomnak, és 1442-ből plébánosa nevét is ismerjük, akit Demeternek hívtak. Temploma gótikus stílusban épült, így korát legkésőbb a 15-dik századra teszik, amit megerősít a diadalív két angyalfőt ábrázoló zárókövének évszáma is: 1486.
12,2 km-re. A Kornis-Rákóczi-Bethlen kastély Radnóton épült épült 1545-ben Bogáti Gáspár által, ma az egyike Erdély jelenlegi reneszánsz stílusú kastélyainak. Kicsit lehangoló látvány, látni ahogy egyre rosszabb állapotba kerül a kastély. Meg ör van is. Hogy most kezdték őriztetni, amikor már nincs mit elvinni belőle.
14 km-re. A falu főútjáról felkanyarodó rozoga úton közelíthető meg az épület, amely a Burszána nevű erdős rész közepén fekszik. A mezőzáhi Ugron-kastély építészeti elemeinek és a naptári számoknak az összekapcsolása valószínűleg csak turistacsalogató kitaláció. A kastélyban ma csak a szú és a penész működik sajnos. A Marosludas és Nagysármás közötti úton haladva, messziről feltűnik a Mezőzáh fölé emelkedő dombtetőn magasló kastély.
14,3 km-re.
14,4 km-re. A Marosludastól 15 km-re, délre, Magyarózdon áll az a szabályos, négy darab, kerek alaprajzú sarokbástyás későreneszánsz kastély, amelyet régi építőiről Radák-Pekry kastélynak is hívnak.
15,5 km-re. Az utóbbi húsz évben hat pilóta veszítette életét a 71-dik ezred állományából, rájuk emlékeztet a Kolozsvárra vezető autópálya végpontjánál felállított MiG-21-es. Sajnos a szellőzőcső tövében nincs doboz. Szépen ki van világítva éjszaka a MIG. Nehez volt a dobozt kihuzni :-). A betonállványra helyezett vadászgép alatt, márványtáblán olvashatók a nevek, az utolsó kettő a közelmúlt szomorú eseményét idézi.
15,5 km-re. Kocsárdról a hagyomány azt tartja, hogy hajdan a Rosszpatak völgyében és temploma tőle jobbra, az Aranyos felé eső fennsíkon feküdt. Nem volt nehéz rátalálnom erre a helyre hiszen itt lakom, és tudok rola pár dolgot. Sor került Székelykocsárd oldalának az összeállítására is. Valószínő, hogy a XIV-dik századi templom ott állott.
15,7 km-re. A székelykocsárdi ortodox fatemplomot a Szentlélek Eljövetelének tiszteletére szentelték. 1723-ban épült, belsejét Popa Nicolae festette 1810-ben. Babbercival kerestük a templomat.
15,9 km-re. Székelykocsárd első írásos említése az 1291 március 12-én III Endre király által kiadott kiváltságlevélben történt, ahol a 29 aranyosszéki székely település között szerepel terra Kichard néven. Elsök voltunk, akik magtalaltak ;-) De nem volt olyan nehez. 1332-ben már plébániatemploma volt a mai Ótemető helyén, tehát a vidéken jelentős helységnek számíthatott.
17,5 km-re. A falu életterének módszeres leszűkítésével, a hivatalok, helyi iskola, orvosi ellátás elköltöztetésével a lakosság igen gyors ütemben tűnt el Herepéről. Az egykor népes település Ceausescu hírhedt falurombolási projektjének esett áldozatul.
17,7 km-re.
18,4 km-re. Később mesterséges gátakat készítettek, hogy az eliszaposodás következtében alacsony vízszintet megemelhessék. A déli órákban érkeztem a Mezőzáh községközponttól északkeletre hosszan elnyúló tórendszerhez. A magas vízszint miatt, a visszavágott fáknak csak az újonnan hajtott ágait értük el. A Mezőségi-patak mentén egy hosszú tórendszer alakult ki.
18,5 km-re. Az aranyosszéki Harasztoson, a Király család 50 ár területen termeszti a levendulát, ezt a közkedvelt gyógy- és dísznövényt.

Törvényszék Marosludas románul - in limba romana: Tribunal Ludus


Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Törvényszék adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Marosludas térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Eszméletlen jó hely, mindenképp sétáljatok végig a temetőn, mondanivalója van.
  • Szerencsére a harangozónő ráért, így egy szép élményben volt részem. Kár, hogy a várfal kezd tönkremenni, de úgymondják, hogy lehet lesz pénz renováltatni.
  • Nem latom a segedkoordinatakat sehol. Pedig reg kecsegtet ez a rejtekhely, s nem tudjuk Almasret vagy Esztelnek felol szeressuk.
  • Nagyon szep helyen van.
  • Ha már a doboz vár, nem illik megvárakoztatni, így hát megtaláltam. Ülök egy lépcsőn, a temetőben, és éppen a füzetkébe írok, milyen praktikus, lépcső vezet a holtakhoz, még ilyet nem láttam.
  • Most látom, miután feltöltötted a képeket, hogy a jelzőtáblákon fel van tüntetve egyik irányba egy "Tiha-vízesés (Nedves-patak)" elnevezésű vízesés, egy másik irányba pedig egy vízesés-sorozat, a "Tiha-vízesései". Tehát idáig a geodoboznál van egy Tiha-vízesés, és egy másik helyen van 3 másik, szintén Tiha nevű.
  • Poénnak jó, de nagy a gyanúm, hogy a névválasztás helytelenül történt. Persze, az is megtörténhet, hogy a térkép készítői tévedtek.
  • A tavasszal megtalaltuk a dobozt. Most ugyanazon a helyen kerestuk, de nincs meg.
  • Ezek szerint mégsem vetted rossz néven. Mindegy, sok minden ragadt rám az évek során, amihez eleinte nem fűlött a fogam, aztán megbarátkoztam vele, s végül egészen hozzám nőtt, mintegy lemoshatatlanul.
  • A katolikus templom doboza után itt folytattam. Az útról leereszkedve a patakon egy gátra emlékeztető (lehet, hogy az volt) betonfalon keltem át.
  • Ez a feredő éppen jól jött a szentmihályi kaland után. Sikerült rövidesen kimosakodni a porból, és embert faragni magamból.
  • Szerencsem volt a kommentarokkal, igy konnyebben meglett. Fontos volt a fazek es a masodik bejegyzes es.
  • Ivóban töltöttem a szilvesztert, közben néhány ládát is sikerült felkeresnem. Ebéd utáni könnyű séta keretében találtam meg a ládát.
  • A jelzésről kissé kitérve, megnéztük az ott levő lövészárkokat, majd a jelzésen elértük a 3.-ik bunkert.
  • A kápolna meséje az 1661-es török-tatár betöréssel kapcsolatos. Török nyomásra 1661.
  • A szelicsei karsztfennsík tanulmányozása közben megszomjazva tértünk le a forráshoz. A ládát gond nélkül megtaláltuk, és lelkiismeretesen el is rejtettük.
  • Nagyon tetszett a mésztufa formája, színe, a rajta csörgedező, szétterülő kristálytiszta vízzel. A geodoboz keresésére sajnos egyszerűen nem volt időnk.
  • Megtaláltuk a tojást.
  • Postarét Esti városséta gyümölcse. Ez a találat is a tegnapelőtt esti városséta gyümölcse. Legközelebb fényképezőgéppel, teli akkuval felfegyverkezve érkezem a helyszínre, hátha a fotózás majd orvosolja az álmosságom.
  • Geocitrom Sepsiszentgyörgyön Ciuc Radler Treasure Hunt. Egy érdekes kincskereső verseny a citromos csíki sör féjszbuk oldalán :-). Ha valaki megnyeri a láda sört, ránk is gondoljon :-).
  • De igyis-ugyis kb 5 van osszesen. De ez persze csak atmeneti allapot, ez naprol napra valtozhat.
  • Remélem te is tartod magad majd az egyezségünkhöz, és te is rejtesz ott egy geodobozt. Például a hegyi menedékhely melletti forrásnál.
  • Atfesultuk az emlekmu korul korulbelul 40 m-es radiuszban a terepet, de egy masik fatuskora osszpontosithattam, ebben sajnos nem volt lada. A taj, a biciklizes erofeszitese, a nemes es apolt emlekmu megerte.
  • Egy igazi hangyabolyból kellett kiássam. Megtisztitottam és egy új (orvosságos)zacskóval öltöztettem fel.
  • Nem értem, hogy miért van lezárva a torony, hiszen ki van építve a látogatók számára. A torony szerkezete biztonságos, lépcsővel, korlátokkal, padokkal van ellátva.
  • Váratlan látvány a gőzölgő vízesés és a csillogó jégcsapok. Sokáig gyönyörködtünk benne.

Sikerült eljutni Marosludas környékére? Tetszett a Törvényszék? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!