Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Toldalag tava

Turisztikai látnivalók <-- Bejelentkezés/Regisztráció
 


A rejtekhely tipusa: Erdekes hely, POI..

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Toldalag tava felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Üvegfal Kőerkély Gyilkos-tó
Üvegfal
Kilátás 2 Írott-kő
Kilátás 2
Hímzett terítő a szószéken Gidófalva
Hímzett terítő a szószéken
Kilátás a Toronykőtől 2
Kilátás a Toronykőtől 2

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Toldalag tava fotóalbumba!

Toldalag tava Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Toldalag tava!

A legközelebbi település Pusztaalmás, 1,29 km távolságra található.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Toldalag tava közelében?
(részletek bejelentkezés után)
Bala-tó Póka 500 m-re.
Toldalag 1,3 km-re.
1268-ban Toldalaghnak, 1432-ben Tholdalagnak írják a források a nevét.
Pusztaalmás 1,5 km-re.
A Református Névkönyv szerint a Basta korszakig egyháza volt, azután elnéptelenedett, ezt erősíti meg a Puszta előneve is. 1256-ban Almás néven jelentkezik az okiratokban és úgyszintén 1432-ben is.
Póka 1,9 km-re.
1323-ban Pokateluka, 1334-ben Poukatelky, 1472-ben Pókafalva néven jelentkezik a forrásokban.
Mezőmajos 3,4 km-re.
1256-ban Moys, 1344-ben Moyus, 1450-ben Mayos néven jelentkezik a forrásokban.
Unoka 3,5 km-re.
1268-ban Varakatelke néven írják az okiratok, 1319-ben Vnokateluka, 1446-ban Onoka formában fordul elő. Középkori templomáról nincs adat.
Marossárpataki tavak 3,7 km-re.
Maros megyében több vizes terület létezik, amelyek fontosak a vízimadarak élővilágának szempontjából. Kevéssel sötétedés előtt érkeztem a helyszínre. Ilyen a Faragó - Marossárpatak térségében levő 235 hektárnyi tó-lánculat.
Pókakeresztúr 4,1 km-re.
1322-ben Keresztúr néven jelentkezik az oklevelekben, majd 1323-ban Kyrizthur, 1334-ben de Sancta Cruce, 1450-ben Kereszthur néven. 1322-ben temploma van, ugyanis a falu Keresztúr nevét csak templomától kaphatta, mely a szent kereszt tiszteletére volt szentelve.
Körtekapu 4,3 km-re.
1319-ben villa Kurtuelkopu, 1334-ben Kurtuelkapu, 1642-ben Körtvelykapu néven jelentkezik az okiratokban.
Református templom Vajdaszentivány 4,9 km-re.
Később így szerepel a forrásokban: 1366-ban Mortunzenthyuana, 1451-ben Vayda Zenth Iwan. 1332-ben de Sancto Joanne néven jegyzi a pápai tizedjegyzék.
Vajdaszentivány tava 5,4 km-re.
Nagyercse 5,7 km-re.
1394-ben jelentkezik a forrásokban Erche néven.
Teleki-kripta Marossárpatak 5,8 km-re.
Késő délután indultam, néhány közeli rejtekhelyet felkeresni. A Teleki körtúránk közben meglátogatott 8 helyszínen volt részünk jòban-rosszban. Marossárpatak egyik műemléke a Teleki-kripta, amely a 19-dik század első éveiben épült, ide temették egykor a sárpataki Teleki család halottjait.
Marossárpatak 6 km-re.
1263-ban Sárpatak, 1319-ben Sarpataka, 1332-ben meg Sarpotoc néven jelentkezik az okiratokban. Nagyon rendezett a templomudvar és a szoborpark. A szoborparkban nem volt senki, de épp el voltak indítva az locsolófejek. Meglett. 1332-ben plébániatemploma van, ebben az évben papja, Domokos a pápai tizedjegyzék szerint 18 régi és 8 új banálist fizet, majd 10 új és 3 régi dénárt, 1333-ban 16 régi banálist, 1334-ben 33 obulust, 6 verőczeit, majd 32 montan dénárt és 2 régi banálist, 1335-ben pedig 14 régi banálist.
Hattyúk tava Faragó 6,5 km-re.
A Hattyúk tava elnevezést én adtam, mivel a tavon hattyúkat lehet látni. A helyszín megvan, hiszen nem is vihette el senki. Nem igazán értem, hogy milyen aszfaltos fáról beszélsz. Az a másik fa az aszfaltos fa. Érdeklődtem a halászoktól, de nem tudtak ők sem a Faragó melletti tó valamilyen különleges elnevezésről.
Református templom Gernyeszeg 6,5 km-re.
A XV-dik században épült gótikus templom, déli kapuja felett található a somkeréki Erdélyi család címere. Sekrestyéjében helyezték el gróf Teleki Mihály kancellár és felesége Weér Judit földi maradványait.
Teleki kastély Gernyeszeg 6,8 km-re.
Gernyeszeg látnivalója a Teleki család erdélyi barokk kastélya. Ott jartunk, de nem tudtunk bejutni a kastely udvarara. Szerintem ha még arra jársz, próbálkozz újra. A Teleki-kastély kapuja zárva volt, kapus sehol.
Magyarfülpös 7,1 km-re.
1391-ben villa Nogilpusnak vagy Nogfilpusnak írják az oklevelek,1332-ben Philpus major, 1404-ben Magyarfilpes, 1599-ben pedig Magyar Fewlpes a neve. Eredetileg szász település 1314-tól.
Református templom és harangláb Mezőcsávás 7,4 km-re.
A község a Marosvásárhely Metropolisz Övezethez tartozik. A rejtővel közösen, egy kis, késő délutáni kincskereső-, ellenőrző-, rejtekhelyfelderítő kiruccanásra indultunk. Mezőcsávás Marosvásárhelytől 14 km-re északra, a Marosi-Mezőség keleti gyepűvonalában települt.
Harangláb Református templom Körtvélyfája 7,4 km-re.
1768-ban Alsóbölkényből került ide. Marosvásárhely felől Szászrégen irányába haladtam. Gernyeszegen dolgoztam és mielőtt visszaindultam volna még felkerestem ezt a rejtekhelyet, ha már ilyen közel található. Körtvélyfája harangját különálló harangláb hordozza.
Sáromberke tava 7,8 km-re.
A Sáromberki horgásztanya könnyen megközelíthető, 2 darab 1 hektár körüli tóval rendelkezik, szép zöld terület övezi, ahol a horgászok és családtagjaik a fák árnyékában élvezhetik a nyári meleget. Irigylésre méltó szép park, nyáron igazán vonzó lehet. Ez a második alkalom volt, amikor a sáromberki halastavak mellett elrejtett geodobozt kerestem. Ugyanakkor lehetőség nyílik a sütés-főzésre is, és a lakmározás után egy jéghideg sör társaságában pihenhetünk egy hintán, amíg a kapást várjuk.
Teleki-kastély Sáromberke 8 km-re.
Teleki-kripta Gernyeszeg 8,1 km-re.
A Teleki-kastély és a református gótikus templom mellett Gernyeszeg kiemelt látnivalói közé tartozik a Telekiek gernyeszegi ágának a piramis formájú kriptája.
Zongora-ház Mezőcsávás 8,7 km-re.
Az út melletti épület egy zongorára hasonlít, a mögötte levő épület utcára néző oldalán hegedű formájú ablaknyílást alakítottak ki. Mezőcsávás és Mezőszabad között, körülbelül félúton, néhány érdekes házat láthat a figyelmes átutazó.
Teleki kripta Sáromberke 8,8 km-re.
Sáromberke Marosvásárhelytől 14 km-re fekszik, látnivalói a Teleki család sírboltja, a Teleki kiállítás, illetve a 18-dik században épített Teleki-kastély. 1319-ben Sárombergként jelentkezik az oklevelekben, 1405-ben Sáromberk, 1412-ben Sárumberek néven, a középkorban szász lakói is voltak. Sáromberke látnivalói közül ehhez a rejtekhelyhez a kriptát mutatnám be.
Tancs 9,2 km-re.
1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve. 1439-ben az okiratok Tats néven írják.
Beresztelke 9,5 km-re.
1319-ben Beryteluka, 1503-ban pedig Berecztelke néven jelentkezik az okiratokban.
Kisfülpös 9,5 km-re.
1291-ben Philpus néven jelentkezik az oklevelekben, a későbbiek során pedig ilyen formában: 1319-ben Kysebfilpus, 1332-ben Philpus Minor, 1439-ben Zaasphilpes és 1639-ben Zasz Phülpös.
Unitárius templom Szabéd 9,8 km-re.
1451-ben jelentkezik először a forrásokban villa Zabedy néven, középkori templomáról oklevelek nem beszélnek. Középkori harangja van 1448-ból: O rex glorie veni cum pace Anno Domini MCCCCLVIII felirattal.
Erdőszengyel 9,9 km-re.
Középkori templomáról nincs adat, de feltételezhetjük, hogy a középkorban katolikus falu volt, majd a reformáció idején református lett. 1409-ben Zengelnek Arják a források, 1471-ben Zengyel a neve.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Toldalag tava adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Hozzászólások

  • Szejkefürdői Borvízmúzeum és Mofetta: Szia Székelyudvarhely! - Jól elökészített geoláda Szejkefürdö mellett.
  • Bodvaji temető: Szép az ide vezető út - Sikeres napom volt, ez a harmadik doboz. Levi.
  • Likas-kő - Vármező: Esős - Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük. Esőben indultunk, aztán egy idő után szépen kitisztult az ég.
  • Unitárius templom - Oklánd: Dió és birsalma - Megtaláltuk, gyönyörü ez a templom és nagyon szépen rendben van tartva. Na meg hatalmas a dió és a birsalmafája.
  • Református templom - Aranyosgerend: Újabb templom - Kívülről próbáltuk megközelíteni a templomot és nem volt könnyű dolgunk, mert nagy volt a fű és a bozót. Köszönjük a rejtést.
  • Nyomáti templom: Nyomáti haranglábak és sírkövek - Nyomát háromszögű központjába érve, a két templom, illetve a haranglábak alatt állva, a gps 400 métert mutatott még a rejtekig. Ez eléggé gyanús volt, ezért megszólítottam a szomszédban lakó nénit.
  • Bagolyvár - Görbepataka: Elegge sokat matattunk a kovek kozott - Amig megtalaltuk. Talaltunk piros egrest, csodas ize volt.
  • Szürkélő-kő - Görgényi-havasok: Őszi napozás - A kövek még mindig szürkék, csak a táj színes. Megnapoztattuk a doboz manóit, akik várják a kincskeresőket.
  • Olt forrás: A 4-es moteltől gyalogoltunk fel Kovács Péterre - Nem volt nagy hideg, de igen kellemetlen szél fújt. A 20 cm körüli hó alatt tükörsima jég, még a karácsonyi langy hagyatéka, izzadtunk rendesen.
  • Tarzán fája - Szent Anna-tó: Kettéhasadt fa - A mohos túrára várva kerestük fel ezt a helyet. Sajnos Tarzán fájának fele hiányzik és a maradék fele is ki van égve.
  • Katolikus templom - Csíkborzsova: Akkor lehet eltűnt a doboz - Hamarosan ellenőrzöm és ha tényleg eltűnt a doboz, teszek újat.
  • Református erődtemplom - Gidófalva: Madárfészek - Pár méterrel odébb vezetett a "kütyü". De végülis a tuti a tipp volt.
  • Kilátótorony - Csíksomlyó: Szenvedõ Jézus-kápolna - A Salvator-kápolnát nem hiába építették a Kis-Somlyó csúcsára. Az egész Somlyó- hegy a legrégibb idõktõl kultikus hely volt.
  • Katolikus templom - Imecsfalva: Zsindely alatt - Megkerült ez a doboz is. Könnyen azonosítható a rejtek.
  • Lázárfalvi Nyírfürdő: Lehet, hogy eltűnt a doboz - Nem sikerült megtalálnom a dobozt. Most építenek a fürdő területén, elég pocsékul néz ki a hely.
  • Nicolae Ioan-forrás - Csukás-hegység: Felületes tájékozódás - Kösz a pontosítást. Nekem is furcsa volt egy kicssit, hogy a Berii völgyében a Teleajen folyik, de nem vettem a faradságot hogy utána nézzek, ilyen amikor az ember csak felületesen tájékozódik, rákattint a guglira és el van intézve.
  • Gyógyvízforrások - Bálványosfürdő: Medencek - A medencek szepen ki vannak alakitva. Szep a kornyezet, es kellemes a vizben aztatni a labat.
  • Szfinx - Babele - Bucsecs-hegység: Transzbucsecs 1 - Miután már elég sokat hallottunk meg olvastunk erről az új útról ideje volt kipróbálni is. Az út valójában még nem készült el teljesen.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Toldalag tava? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.