Református temető Marosbogát A marosbogáti temető közepén van néhány kovácsoltvas kerítéssel körbevett, gyomnövényekkel benőtt, gondozatlan sírkert, néhai grófok sírhelye. Egyetlen bekerített sírkert van jobb állapotban, itt van az Ecken nemesi család sírköve, valamint a Tradíció síremlék.
Reggel indultunk a Marosvásárhelyi EKÉ-vel. Engem miért nem hívtatok? December 30-án, ragyogó napsütésben, tiszta kék éggel, sikerült
teljesíteni az
évzáró túrának tervezett Bucsin-Mezõhavas útvonalat :). A Mező-havas a Görgényi-havasok legmagasabb pontja Maros megyében, 1777 m tengerszint feletti magasságban.
Rabsonné útja Deszkásvár Ez az Orbán Balázs által is leírt töltés lenne a mondában is emlegetett, tulajdonképpeni Rabsóné útja. A különböző leírásokban, két különböző helyen található töltésvonulatot is ugyanazon a név alatt, Rabsonné útjának hívnak.
Bár természeti érték, nem szerepel az országos tájvédelmi területek listájában, az önkormányzatok próbálkozásai ellenére. A gyergyótölgyesi tölgyerdő egy érdekes természeti ritkaság, mely a Veres-kőtől délkeletre és a falutól északkeletre, másfél km távolságra helyezkedik el, a meredek oldalban.
Barlangsír Kerlés Kerlést elhagyva a Sajósárvár felé vezető út bal oldalán egy kanyarban meredek sziklafalban furcsa nyílások tátonganak.
Az Opálbarlang név egészen új irodalmunkban, de a környéke, a tolvajosi Festék-malom vagy későbben Hargita-liget, ha gyéren is, de már egy pár adat révén említve volt. Tudok terkepet is mellekelni, Banyai Janos keszitette. Koszonom a dokumentaciot, nagyon erdekesnek es hasznosnak talalom. Nem hagyhattam ki ezt a gyonyoru szep oszi napot, meg ha csak egy rovid kort is mehettem a kerekparral, amibe belefert meg, hogy ismet felkeressem a Solyomko kornyeket, es a perretz altal kuldott leiras alapjan tovabb kutassak a Banyai altal leirt opalbarlang utan.
A kriptát keresztény örmény mesterek építették a huszadik század elején. A gyergyótölgyesi örmény kripta egy hatszög formájú történelmi épület, melynek három szintje van: alagsor, földszint, és egy kis (harang)tornyocska.
Az igazi Lina-kanyar egy kisebb, de lejtős kanyar a Csíkszeredából Székelyudvarhelyre vezető főúton, a csibai letérővel szemben, ahol Lina kocsmája is állt. Amíg bekapcsolódott a gps, addig is keresgéltünk és találtunk is egy geodobozt. A rejtek körül derékig érő csihány, a forrás körül meg több tíz csiki polgár, sorban álltak a vízért. Valószínűleg rossz helyen gondolod a rejteket.
A várostól északra, az 1087 m magas Csobot-hegyen egy magyar és egy örmény római katolikus Szent Anna kápolna áll. Több ügyben is dolgom akadt aznap Gyergyószentmiklóson. Minden év július 26-án Szent Anna napi búcsút tartanak itt.
Teleki Téka Marosvásárhely Több mint kétszázezer kötetével enciklopédikus tudománytár, bibliofil ritkaságok őrzője. A cipőfűzős módszer nagyon jól működött. A marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár az elmúlt századok európai könyvkultúrájának egyik leggazdagabb erdélyi gyűjtőhelye.
Kerektó Pálpataka Ilyenek a Pálpatakán, Bencéd, Fenyőkút és Fenyősmező közelében mocsári növényzettel borított tőzeges területek, mint például a Kerektó. A Parajdi-medence szélén, nagykiterjedésű vulkáni fennsík tetején, sok helyen a megálló csapadékvíz eltőzegesedett lápok kialakulásához vezetett.
Cuza Voda utca 22 szám, Marosvásárhely. Egykori tanítóképző, ma a Szakszervezetek Művelődési Háza, épült 1902-ben.
Vandor ha arra jarsz, vigyel magaddal iroszert, vagy hasznald az altalam dobozban hagyott megszenesedett gumidarabot, vagy nem volt benne vagy elvitte a biztonsagi:), lehet , hogy nem csak fenykepezni hanem jegyzetelni sem szabad. El nem tudom képzelni, hogy milyen csoda folytán találtad meg ezt a helyet :-). Képzeljék el, hogy én találtam azt a helyet, ahova el van rejtve. Ha ködös idő ereszkedik Marosvásárhely fölé, akkor azt már mindenki tudja, hogy megint elgázosítás következik.
A marosvásárhelyi Főtér déli részén impozáns, tornyos épület hívja fel magára a figyelmet. 1907-ben épült szecessziós, eklektikus stílusban Komor Marcell és Jakab Dezső építészek tervei alapján.
A gyergyóditrói régi mészárszék és harangláb a Szarvas utca 7 szám alatt található. A egykori kisipari építmény a XX-dik század elején épült.
T1 és T2 barlangok Nyágra T1 és T2 barlangok - Göde-Nyágra. Nyágrán, a Maros-szoros felsõ szakaszán, a barlangok elérik a 800 m tengerszint feletti szintet.
Urmánczy-kastély Maroshévíz A falutól nyugatra eső dombon magyar földvár volt. Az első templom vagy elpusztul vagy kicsinynek bizonyul, mert újnak ad helyet.
Székelyudvarhelytől délkeletre létezik egy kedvelt kirándulóhely, amit Kerekerdő néven ismernek. Itt van a focipálya is, ahol már több mint 70 éve megtartjuk, megszakítás nélkül, a hagyományos Húsvéti Kupát, három utca részvételével.
Szépek a képek, úgy néz ki a fotótéma is ott hever a Tiha-tetőn. A nap folyamán beküldtem néhány képet, egyelőre várom a jóváhagyást. Dacára annak, hogy első kincskereső túrám volt, felérve a csúcsra azonnal "szimatot fogtam". A Tihu csúcs megközelitését Palotailváról ajánlom.
Kerekes Julcsa háza, és annak kapuja - Homoródszentmárton. Épült a 19-dik század végén, jelenleg lakóház.
Bethlen várkastély Bonyha Gyakran jártam Bonyhán, de nem tudtam a várkastélyról. Gyönyörű időben érkeztünk a viszonylag ép, de lehangoló állapotban levő kastélyhoz.
Vármező Szovátától 20 km-re fekszik, halászcsárdáiról, több tucat tóból álló pisztrángtelepeiről híres.
A Várhegyről szép kilátás nyílik a Maros kanyarulataira, jól látható innen a régi meder vonala is. A vasúti hídon keresztül a Várhegy átvágásába vezető vasútvonal képe látványos fotótéma.
Szürkélő-kő Görgényi-havasok A kövek még mindig szürkék, csak a táj színes. Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg.
Római katonai tábor Marosvécs Orbán Balázs (1829-1890) a legnagyobb székely író, történész, etnográfus, publicista és közéleti személyiség sírhelye és emlékműve a Borvízoldalban van. Második alkalommal keresem az itt elrejtett geodobozt.
A Kis-havas a Likas testvércsúcsa, a Likas-nyakba a Likas-zsombolynál leírt útvonalon jutunk el. Innen déli irányba egy jól kitaposott ösvényen, félkilométeres meredek kaptatóval feljutunk a Kis-havas 1625 m magas, erdős csúcsára.
Alsó fenyős Makfalva Az Alsó fenyős egy mesterséges fenyő telepítés Makfalvától északra, a Nagymagos erdejében.
Igazan izgalmas volt e jegesbarlang. Nem volt könnyű megkapni a dobozkat, de legalább érdekes volt. A mindössze 40 m hosszú Jeges-barlang réteges mésztufában, egy repedés mentén alakult ki.
Bánya-tető A Madarasi menedékháztól a Fertő-nyereg fele az egyik lehetséges túraösvény a Bánya-tető mellett vezet el. A kilátást korlátozzák a felnövő fák, és nem egyszerü a szirtre való feljutás sem.
György Krauss-ház Segesvár Ebben a házban lakott Krauss György (1607-1679), Segesvár krónikása és történésze, a XVII-dik századi Erdély történelmének szerzője.
Református templom Jedd 1816-ban kőtemplom épül Jedden, toronnyal, ennek helyén volt a régi templom. El nem tudtam képzelni, a segítő információ alapján, hogy hova lehet elrejtve a geodoboz. Első megtalált geodobozunk. Visszatertunk es meglett.
Katonáné hegyese Abod Katonáné hegyese, a régi osztrák térképeken Katonanő-tető, a Sokad dűlő legmagasabb csúcsa Makfalva északi határán. Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé.
Mai temploma 1761-re készül el, mindvégig tiszta katolikus falu. Kilyénfalva 1732-től lesz önálló plébánia, Tekerőpataktól elszakadva.
1332-ben Jara, 1456-ban Iara néven jelentkezik az oklevelekben.
Vármegyehatárjelző kő Sikaszó Sikaszó a Fenyéd és Gyergyótekerőpatak közötti 138-as számú úton taláható, a Libáni-hágótól 11 km-re, az Alsó-Veresbükk-patak torkolatánál. Fáradt voltam, de egy kéthetes szünet után már nagyon hiányzott a túrázás. Erre jártunk Barnabással és Mihállyal, egy kellemes napon. Barátommal, Mihálydeák Ferivel megtaláltuk ezt a geodobozt.