Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Széles-tető

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Széles-, vagyis Szelesel-tető...

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Széles-tető felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Helynevek a környéken Ilósza-patak
Helynevek a környéken
Ablakok Kelementelke református templom
Ablakok
Szent László lova patájának nyoma Bagolykő Jávárdi Szent László
Szent László lova patájának nyoma
Visszatekintés Csiga-domb Korond
Visszatekintés
A Tiha vízesés 4 Kelemen havasok Ratosnya Gyöngyös Nedves patak Tiha vízesés
A Tiha vízesés 4
Alattunk az országút Bardócz hegy párkányai
Alattunk az országút

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Széles-tető fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Széles-tető!

A 6,88 km távolságra található, legközelebbi település, Görgényüvegcsűr turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Ilósza-patak völgye Cifra-Bükköt csak az ismeri, aki sokat jár Kirulyba és bejárta a patakokat, felkapaszkodott a hegyhátakra. Akkor ismeri Annuska nénit is, aki a Cifra-Bükkön él már több évtizede - hozzá indultunk látogatóba. A közeli rejtéseket igyekszem kipipálni, így került most sorra az Ilósza-patak völgye.
Görgényszentimre községben található a Görgényi nárciszmező, a Görgényi-havasok lábánál, összesen 3 hektár területen. Maga a rejtő vitt el a rejtekhelyhez, a saját kocsiján. Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van.
Az Iskola utca 15 szám alatt található, egykori kézművesek által lakott ház a XVI-dik században épült.
A dátum azonban csak a befejezést jelölheti, mert 1423-ban már Bogáti Péter egy malom vámjogát adományozza a radnóti templomnak, és 1442-ből plébánosa nevét is ismerjük, akit Demeternek hívtak. Temploma gótikus stílusban épült, így korát legkésőbb a 15-dik századra teszik, amit megerősít a diadalív két angyalfőt ábrázoló zárókövének évszáma is: 1486.
Ma ellenőriztem a lovaspályánál elrejtett geodobozt. Nem talaltuk meg. Valószínűleg valaki elvitte. A marosvásárhelyi Lovaspálya (Lovasiskola, Méntelep) az új gát közelében található.
Az 1889-ben épült ház szerepel a Hargita megye történelmi műemlékeinek listájában, HR-II-m-B-12878. Csíkszentmihály faluban, a 315 szám alatt áll Balogh Anna egykori kocsmája, jelenleg faszerkezetű lakóház.
Katolikus templom Nyikómalomfalva Nyikómalomfalva közepes nagyságu település az egykori Udvarhely vármegye területén, a Fehér-Nyikó völgyében található. A templomkert nagyon szép, a falu csendes és nyugalmas a hőség nagy. Ezt a rejtést már 2016-ban megtaláltam, de elfelejtettem bejelenteni.
A több, mint 2 hektáron elterülő mikházi római katonai tábor Maros megye egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye. A tábor a Nyárád-völgy felső szakaszának védelmét biztosította.
Máréfalvától északra, a Leshegy nevű dűlőben sziklába vájt védbarlangok találhatók, a helybeliek Kőliknak nevezik a helyet. Valoszinu hogy mar nincs meg a doboz, a leiras nagyon egyertelmu, meg is talaltam a ketlabu fat, egy kicsit megcsonkitva, de csupan egy ures fedel nelkuli sarga poharszeru muanyagedenyt talaltam. Ellenőriztem a rejtekhelyet, a geodoboz a helyén van, és még nem találta meg senki. Ebbol az alkalombol osszejott, bar alaposan megdolgoztatott.
Kerelőszentpál Marosvásárhelytől 20 km-re található - látnivalói a Haller család 18-dik században épült, barokk stílusú, jelenleg romos kastélya és temető kápolnája. Ma délben jártam a romos Haller kastélynál.
Református templom Kecset Orbán Balázs írja: A két csermely közötti dombot régi templom koronázta. Az 1660-1690 közötti években készült leltár említi a templomot.
A marosvásárhelyi evangélikus templom a Régi Kórház utca 7 szám alatt található. A mai nap második megtalálásaként ez is megkerült. Hogy itt is van egy templom, de most már igen. Ha már a Vár sétány kellemes emlékeket elevenített fel, gondoltam megnézem az evangélikus templomot is.
A Kis-Beszterce déli oldalán, a part fölé emelkedő Kerek-domb teraszára épült a déli erődítmény, egy ötszög alaprajzú zártsánc. Ettől délre, 200 m-re, a Kerek-domb csúcsára megfigyelő- és szálláshelyet építettek.
A helységről szóló első oklevél már egyházáról, templomáról ad hírt: Veresegyház, ez jelölheti a templom köveinek színét vagy festését. De jelölheti az egyházat alapító veres barátok jelenlétét, akikről úgy tudjuk, hogy 1314 előtt itt templáriusok voltak.
Az emlékmű egyszerű, de elgondolkodtató, széttört rácsdarabokon a nyitott bilincs és lánc található. Egyáltalán nem látom értelmét, hogy a kerítés zárva van. A műalkotás a város főterének északi részén, a Ferences templom mellett található.
Nyomáti sírkövek Érdekes a sírfelirat, manapság már csak adatokat írnak fel a csilivili márványra, és mindent körbebetonoznak. A két kígyó meg volt kövülve, úgyhogy bátran vettem elő a dobozt :-). A kígyót gazdag jelképi tartalma alkalmassá teszi arra, hogy helyet találjon a sírkövek ábrázolásai között.
De jól látható a csíki medence, Egyeskő, jó látási viszonyok mellett a távolabbi hegyvonulatok is. Miután az Asztag-kőnél ellenőriztem a geodobozomat, és megnéztem az ott létrehozott erdei múzeumot, folytattam az utamat a Csompoly felé. A Központi Hargita egyik kevésbé látogatott csúcsa a Csompoly, nagyon szép kilátást biztosít a környező csúcsokra - Madarasi Hargita, Csicsói Hargita, Kossuth szikla, Madéfalvi Hargita.
Református templom Erdőszentgyörgy Erdőszentgyörgy református temploma gótikus, a 13-14-dik század fordulóján épült. Itt tartották 1618-ban az unitárius zsinatot, 1640-től a reformátusoké.
Vörös-csúcs Radnai-havasok
Ha a piros sáv jelzést követed, amelyik összeköti a Somostetőt Marosszentgyörggyel, egy adott helyen kiválik belőle a piros kereszt jelzés, amely a Terebicst érintve elvezet Agárdra. Az elágazásnál minden cserefa tövét átnéztem, de nem találtam. A valóság az, hogy nagyon sokat vacakoltam a Terebicsen. A Terebics-tető felől érkeztem, a piros kereszt jelzést követve, egy korulbelul húsz perces séta után.
A Göröcsfalva közelében levő, benyúló földnyelvvel rendelkező, a rejtő által Nyelves-tónak keresztelt tó, az újabban elhelyezett irányjelző táblákon Rákosi tó elnevezéssel jelenik meg. Ez a rejtekhely volt abban a pillanatban a lakhelyemhez legközelebb levő, nem saját, általam még meg nem keresett. Elég szép a látvány, nem zavart meg senki a keresésben, de sajnos mégsem találtuk meg a dobozt.
Tartód vára Székelyudvarhelytől légvonalban 35 km-re északra, a Nagy-Küküllő forrásvidékén, Székelyvarság község Bagzos határrészének közelében található. A koordináták egy kidőlt, korhadt fára mutatnak, átkutattam a környékét is, de nem találtam semmit. Az a bizonyos láda nem a hu-n található, hanem Székelyvarságon, a Tartód váránál. b_istvan baratommal jartunk erre, elmeletileg ket lada kellet volna itt legyen, de tudtuk, hogy valoszinuleg egyet sem talalunk.
Hattyúk tava Faragó A Hattyúk tava elnevezést én adtam, mivel a tavon hattyúkat lehet látni. A helyszín megvan, hiszen nem is vihette el senki. A nyáron mikor zöld volt minden nem találtam meg a dobozt. Az a másik fa az aszfaltos fa.
Tatár-tető
A szakadékos terület két, jól elkülöníthető részből áll - a nyugati részen van az igazi szakadékos oldal, a Rántó-tető alatt. A délkeleti részen található a Szabó Garatjának (Marosdátosi szakadék) nevezett, látványosabb rész. Érdekes hely, jóval érdekesebb, mint távolról látva gondolnám.
Jávárdi-tető Jávárdipataka Útban a csúcs felé látványos sziklaalakzatokat tudunk megfigyelni. A pünkösdi geocitrom előtt szervezett Jávárdi-körtúra alkalmából érkeztünk a helyszínre. A legmagasabb pontján fenyvessel borított, 1444 m magas Jávárdi-tető a Jávárdi-patak völgye fölé magasodik.
Ilyenek a Pálpatakán, Bencéd, Fenyőkút és Fenyősmező közelében mocsári növényzettel borított tőzeges területek, mint például a Kerektó. A Parajdi-medence szélén, nagykiterjedésű vulkáni fennsík tetején, sok helyen a megálló csapadékvíz eltőzegesedett lápok kialakulásához vezetett.
A Jávárdi-patak földrajzi bal oldalán, Jávárdipataka északi felében, közvetlenül az út mellett, a meredek oldalban impozáns, égbenyúló, torony formájú kősziklák találhatók. Na, ez aztán jó kapaszkodó, hát aztán a kisebbik szikla megtalálása, melyikből több is van. Bár alulról is látványosak, a toronykövek mellől csodálatos a rálátás a településre, a patakvölgyre.
A Kovácsok tornyát 1631-ben építették, a régi Borbélyok tornyának helyén, szerepe a Kolostortemplom védelme volt. 1676-ban leégett, majd újjáépítik.
A lövétei Nagy Suvadás felett nagyon szép nárciszmező található, és az oldalban kifele, ha a Várhegy felől közelítjük meg, vagy Keményfalváról ha kimegyünk a tetőre, és onnan indulunk a Suvadás fele a kosborban gyönyörködhetünk, meg a szép kilátásban. Bár a mai kincskereső kirándulás útvonala Lövétén vezetett keresztül, a Suvadás nem volt mára betervezve. Lövétén először 1913-ban indult meg a föld.
Benéztünk a 13-14-dik században épült templomba, ahol Kányádi György református tiszteletes elkápráztatott alapos ismereteivel. A rengeteg érték közül említsük meg a Borsai Nagy Clara adományait, az 1789-ből származó festett templomajtót és az 1782-ből datált Úr asztalát.
Aki Székelyudvarhelyről Farkaslaka irányába utazik, feljut a Baknya-tetőre, ahol egy nagy kereszt arra figyelmeztet, hogy itt érdemes megállni és körülnézni. Az udvarhelyi virágkiállitás megtekintése után, hazafele tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük a Pléhkrisztust. Megvan, hihetetlen szép. A héten Székelyföldön jártam.
Parajd belterületétõl délnyugatra fekszik a Sóhát 8 hektár kiterjedésű természetvédelmi területe, legmagasabb pontja a Sóhegy (576 m). Jó lett ez a tanösvény. De mi az, hogy a megjelenés előtt megtalálni, egy igazi jedi mester, mint állítólag a trekkingklub, már a bejelentés előtt meg kéne találjon minden új rejtést. "ezentúl minden új rejtekhely csak azután fog megjelenni, miután megtaláltam ".
Nagy Lála-tó Radnai-havasok A múlt alkalommal nem kerestem a dobozt, mert reméltem, hogy hamarosan visszajövök. A Radnai-hágóról indultunk autóval. A Radnai-havasok legnagyobb felületű természetes gleccsertava, 1815 m magasan, a Lála-patak gleccser vájta völgyében fekszik.
A Kultúrpalota homlokzatának alsó domborművei a főhomlokzaton, a bejárat felett - Kallós Ede 1913. Városháza utca, Marosvásárhely.
1671-ben a kápolnát leviszik a mai temetőbe és ott a szent őrzőangyalok tiszteletére szentelik. 1638-ban a források szerint az Agyagos tetőn fakápolna állt Szent Orsolya tiszteletére szentelve.
Zágor középkori templomáról nincs adat, temploma viszont volt, mert valószínűleg 14-dik századi település. Mitán elhagytam Domáldot, eljutottam a zágori evangélikus templomhoz. Zágor evangélikus-lutheránus temploma a község központi részén, a főút mellett, az egyik kanyarban, az általános iskola szomszédságában található.
Katolikus templom Csíkszenttamás 1748-tól tervezik az új csíkszenttamási templom építését, amely a régi romjainak felhasználásával el is készül 1777-1776 között. Az új templomba átmentik a fejedelmien szép Madonnát is, ami a XV-dik század derekán készült.
A barlang a Hagymás-hegységben található, az ország leghosszabb konglomerát kőzetben formálódott barlangja, kilenc terme közül kettő járható barlangász felszerelés nélkül. A cseppkövek sajnos tömegesen le vannak törve, a falak feketék a füsttől.
Én is biztos voltam benne, hogy más helyen van,  de miután ott nem találtam elég könnyen ráakadtam. Már azt hittem, hogy senki sem fogja keresni ezt a geotojást. Megtaláltuk a különleges ablakkereteket. Marosvásárhely belvárosának szecessziós és késő barokk stílusú épületei meghatározzák a város főterének, az egykori Széchenyi-tér, ma Rózsák tere hangulatát.
Célja, hogy megteremthesse a lehetőséget a könyv szabad csereberéjére. Ahoz képest, hogy minden nap erre jövök hazafelé munkából, sok idő eltelt mire bejelenthetem ezt a megtalálást is. A Teleki Téka munkaközössége egy könyvespolcot helyezett el, az épület bejáratánál.
Fel nem tudom fogni, hogy miért okozott ez nehézséget neked. Hát, ide tényleg rengeteg munka kellett, hogy ezt felépítsék.
Elég sokat kellett várakoznom, amíg zavartalanul elővehettem a geodobozt. Nem láttátok a halakat a nyitott tetejű medencében? Mikor érdekes pontként megjelent ez az oldal, jártam itt, kerestem, hogy hova rejthetnék. A marosvásárhelyi Segesvári úti forrás a Segesvári út 8 számú ház mögött található, egyenesen a Róka-patak völgyében.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Széles-tető adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A doboz rendben. A medve csendben lapul valahol, s a Lassú ág partot mos.
  • A zárdatemplomot megnéztük, és mentünk is tovább. Mert túl sok időbe telt volna a számigálás, és sok szép látnivaló van még Szebenben.
  • Ma meglátogattam a Kalibáskő rejtekhelyet. Úgy néz ki az eredeti geodoboz eltűnt, és helyette valaki elhelyezett egy ideglenes geodobozt.
  • A címet a gyermekek ajánlották. Ezek szerint szert tettek egy kis gyakorlatra.
  • Milyen az a csere-erdő? Olyan, amit cserébe lehet adni?
  • A nyuszi kicsit mérgesen nézett mikor felzavartuk a bokorból. De a doboz az tovább lapult, és levadásztuk mások előtt.
  • Bekukucskáltunk a likon, nincs. Benéztünk a kerítés felett, és ott volt a földön.
  • Lehet, siztem a Sugon, Kicsi es Nagy Mihalyon egyarant. Az utobbin eleg gyenge a ho, de az e heti havazasok utan az is egesz jo lesz.
  • Megtalaltuk Aronekkal, GPS nelkul. Mintha mas bolygon lennenk.
  • Nehezen lett meg a doboz. A helyiek szemétgyüjtőnek használják az üreget.
  • Elég sokan voltak, ezért várnom kellett, hogy elmenjenek. A függőleges repedést megtaláltam, de a dobozt nem.
  • Két év után, 2022 november 24-én jelentem be, hogy nem találtam meg az itt elrejtett geodobozt. Akkor nagyon csalódott voltam, hiszen egy ennyire szép helyhez illett volna egy geodoboz megtalálásának a sikerélménye is.
  • Gratulálok a megtaláláshoz. Igazad van, Levi, valóban rengeteg a szemét a Rétyi Nyírben, sok a kidőlt fa is, nemigazán gondozza senki ezt a természetvédelmi területet.
  • Evekkel ezelott mar megtalaltam, de ugy latszik kimaradt a jelentesembol. Igy jar az aki nem siet feltenni a megtalalt dobozokat idejeben.
  • Neeem álltunk oda, csak akkor jöttünk rá hogy ilyen, amikor megtaláltuk. A Váluskút is drájvines, de nem ennyire.
  • A mai nap újra a Funtineli-forrásnál jártunk. Ez alkalommal Déliáékkal együtt.
  • Megtaláltam tegnap délután, közvetlenül hazaindulás előtt. A segítő információt persze már megint nem olvastam el, ezért eleinte mindenáron egy mágneses filmes dobozkát kerestem.
  • Hazugok Hídja - Nagyszeben Hid. Érdekes, hogy mekkora a szintkülönbség a városban, ezt a hídról lehet jól észlelni. A híd mellett van két ajándék üzlet, érdemes benézni, sok szép ajándékot lehet beszerezni.
  • A déli órákban érkeztem a Mezőzáh községközponttól északkeletre hosszan elnyúló tórendszerhez. Alig kaptam parkolásra alkalmas helyet az út szélén, úgy tele volt a halászok kocsijaival.
  • Nemrég félszáz évet töltött a marosvásárhelyi állatkert. Bár az évforduló napján ingyen lehetett bemenni, akkor elszalasztottam az alkalmat.
  • A második Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozón résztvevő csapattal együtt kerestük meg ezt a ládát a rossz idő ellenére. A nagyon lelkes csapatot még az eső sem tartotta vissza attól hogy megkeresse ezt a ládát, na meg persze a Maros forrását.
  • Szervesd tava V@lybra_1. Miután leparkoltunk megkerültük a tavat. A másik oldalon megkerestük a dobozt.
  • Sajnos csak a koordináták voltak meg, segítség és képek nélkül. Eljutottam a SzNM 12-dik állomására, (számomra az első) az emlékoszlophoz.
  • Lehetne egy picit részletesebben? A bejegyzésedből az derül ki, hogy a hullámok elköltöztek, de a láda ott maradt.
  • Az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) táborból tett Vidalykő-Ordaskő túra alkalmával kerestem és találtam meg ezt a geodobozt. Nagyon szép emlékek, melyek még a forró nyarat idézik.
  • Mi is köszönjük hogy ennyien felkerestétek mostanában. Karácsony táján rejtettük, azóta kíváncsian várjuk, hogy találja már meg valaki, és lőn.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Széles-tető? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!