Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Székelykapu - Erdőcsinád

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Székelykapu - Erdőcsinád

Erdőcsinád délkeleti bejáratánál nagyméretű székelykapu üdvözli az érkezőket, 2013 április 26-án avatták fel. Hat méter magas és csinádi hagyományos népművészeti motívumokkal van díszitve, önkéntes munkával készült, az önkormányzat költségére.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Székelykapu - Erdőcsinád felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Emlékmű Barcaföldvár diákemlékmű
Emlékmű
Heureka
Heureka
Tőzike 2 Pálos kolostor Vármező
Tőzike 2
Szencsedi-tó - 1 Szencsedi-tó Fenyőkúti-tó Szencsed nárciszmező nárcisz
Szencsedi-tó - 1
Visszapillantás a gát másik oldaláról Csürülye horgásztavak
Visszapillantás a gát másik oldaláról
Világörökség része Kelnek Kelling vár
Világörökség része

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Székelykapu Erdőcsinád fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Erdőcsinád és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Székelykapu!

A 1,1 km távolságra található, legközelebbi település, Erdőcsinád turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Szapulj Kati elnevezésű iszapvulkán Székelyudvarhely északnyugati határában, a szombatfalvi részben, a Farcád felé vezető út és a Fehér-patak közötti Fehérvíz düllőn található, Simó János csűre mögött.
Evszakok Parajd
A jelenlegi Segesvár szálloda épülete, mely az Iskola utca 4-6 szám alatt található, a XX-dik század első felében városháza volt. Itt lakott Binder György Pál, püspök 1843-1867 között.
Ingyen fotók és ingyenes belépés. 2023-ban, a dicsőszentmártoni Lavanda di Maria levendulás június 23 és július 9 között fogadja a látogatókat, hétfő-kedd 16-20, szombat-vasárnap 9-21.
A szigetre egy fából ácsolt palló vezet, közepén egy kulcslyuk formájú díszcserje bokorsor van. A híd, vagy inkább palló könnyen meglett, ugyanígy könnyen a geodoboz is. Az árokalji Bethlen-kastélytól körülbelül 250 méterre, északnyugat felé, egy vizesárokkal körülvett szigetecskét találunk.
Sziklabástyák Csicsói-Hargita A Csicsói-Hargita északi kilátópontja és a kőgombák között, látványos sziklabástyákat láthatunk.
Aki nyitott szemmel jár a természetben, lépten-nyomon új dolgokat fedezhet fel. Igaz ez akkor is, ha már számtalan alkalommal járt már valaki egy helyen. Miután ittam a Lobogó forrás vizéből, a patakon a fenyő hídon mentem át.
István-tó Fekete határrész Mezőmadaras Létezik a hajdani Marosszék és a valamikori Torda vármegye határvidékén, a Mezőbánd, Mezőmadaras és Sámsond között elterülő tanyavilág egyik dombján, különleges természeti jelenségként egy tó. Ez a Mezőzáhi Bazsarózsamezők környékén van valahol? A mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum innen légvonalban 16 km-re található. Ha Mezőgerebenesnél nem térsz le hanem tovább mész, eljuthatsz a Mezőzáhi rezervátumba.
Bolyai-téri unitárius templom - Marosvásárhely. Épült 1929-ben.
Rák-tava Nagygalambfalva Nagygalambfalva mellett, a Rák tava helyén, régen egy ház állott. A legenda szerint a tó helyén valamikor állt egy ház. Ott jártunk mi is, érdekes, hogy egy évig nem volt bejegyzés a füzetben. Igaz, hogy nem a pallóhoz vezető ösvényen értük el.
Ez még számomra is újdonság volt felmenni és körülnézni az óratoronyból, és tényleg nagyon jó a rálátás a városra. Andi, Orsi, Boti, Zoli. Megtaláltam. Az egykori Városháza északkeleti részén levő Óratorony, díszes majolikacserepekkel fedett sisakjával Marosvásárhely majdnem minden pontjáról látható.
Nem tudom, hogy a tévedés címszóval a panzióra, vagy rám utalsz. A panzióban, ahol a szállásom volt ezt a forrást mondták, mint a Szent László forrás. Szent László kútját keresve, Tordatúr közelében, a Koppánd felől Magyarpeterdre vezető út felett egy kiépített forrást láttam.
Katonáné hegyese Abod Katonáné hegyese, a régi osztrák térképeken Katonanő-tető, a Sokad dűlő legmagasabb csúcsa Makfalva északi határán. Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé.
Katolikus templom Kápolnásfalu Máris Kápolnásfaluban vagyunk, de csak érintjük a falu déli részét. A Csíkszeredát Székelyudvarhellyel összekötő országúton hagyjuk el Szentegyházát.
A vize már valószínűleg nagyon rég elapadt. A marosvásárhelyi Postaréti forrás a Constantin Romanu Vivu-utcai D11 számú tömbház mellett található.
A monda szerint nagy erővel támadtak a tatárok a környékre, ezért a nép visszahúzódott az elfalazott bejáratú Kőlikba. Ahogy felkapaszkodtunk a cukorsüveg tövéhez, azonnal rátaláltam a rejtekre. Ez a doboz is kipipálva. Csak mikor a Tatárlik üregeihez felértünk, jöttem rá, hogy már jártam itt annak idején, 15-16 évvel ezelőtt.
Jód-mező
Az Újfalvi bányában kitermelt kő vulkanikus eredetű andezit, amely piroxént és hornblendát tartalmaz. Érdekes a vulkáni kúp maradványait fentről szemlélni. Születése körülbelül 6,5 millió évre tehető, a Görgényi hegyek vulkanikus kitöréseinek eredményeként.
Kolostortemplom Segesvár Ez egy régebbi templomot feltételez, amelynek építése az 1298-dik évi búcsúengedéllyel eshet egybe. A domonkosok ma is álló templomának építését 1492-re teszik.
Régi tűzoltópompa Ditró A ditrói Dr Jakab Antal téren található kis zöldövezetben egy régi tűzoltópompát állítottak ki, 2007-ben. Ekkor volt a ditrói önkéntes tűzoltóalakulat 110 éves.
A dicsőségesen trónoló Hungária allegorikus alakját mutatja be, történelmi és allegorikus szereplők társaságában. Körösfői Kriesch Aladár szecessziós stílusú, 1913-ban készült, mozaik kompozíciója a marosvásárhelyi Kultúrpalota főhomlokzatán látható.
Balu kalandpark Hargitafürdő Megvan. Ha már itt jártunk Hargitafürdőn akkor megkerestük ezt a dobozt is. A geodobozba beletettem a Mareszka 4 GeoKret utazó vakondot. A hargitafürdői Balu kalandpark másfél hektár területén 105 játékelem és 120 fára épített drótpálya kínál nem mindennapi élményt kicsiknek és nagyoknak.
Ortodoxok első temploma Marosvásárhelyen Az ortodox fatemplom a marosvásárhelyi Thököly Imre, ma Mitropolit Andrei Saguna utca 13 szám alatt található. A jellegzetes máramarosi stílusú, zsindelytetős épületet, az ortodoxok első templomát, 1794-ben építették fel, egy görög kereskedő anyagi támogatásával.
Ha tehetném, kerékpárral járnék a vécére is. Ott voltam a rejtésnél.
Mezőkölpény Marosvásárhelytől 14 km-re északnyugatra, a Komlód völgyére nyíló völgykatlanban fekszik, és a 10 km-re keletre levő Mezőcsáváshoz tartozik. Közös kincskereső-kiruccanáson vettem részt a mezőkölpényi tó mellett elrejtett geodoboz rejtőjével.
Kripta-hegy Nagyteremi Az egyik gróf Bethlen Farkas tábornok kriptája, ő 1763-ban halt meg, a díszgúlát az 1860-ban elhunyt gróf Bethlen Lipót és nejének emlékére emelték. Nagyteremi református temetőjének délnyugati végében, a Kripta-hegy tetején, két kriptát találunk.
Sziklaablak Kormos-kő Fenyőkút Amikor én a sziklakilátónál és a sziklabástyánál rejtettem a geodobozaimat, láttam távolról ezt a sziklaablakot is. A Kormos-kő sziklabástyája és sziklakilátója között, a sziklakilátó közelében-végében, van egy érdekes sziklaablak.
Arborétum tulipánfái Árokalja Az Árokalja faluban található Bethlen-kastély egy körülbelül 16 hektáros dendrológiai park területén helyezkedik el. A gps természetesen a lezárt kapuhoz irányított. A koordináták alapján hamar megtaláltuk a tulipánfákat, meg a kettős tulipánfát is (gondolom azt amelyiket kell).
Orbán család temetkezési helye Székelylengyelfalva Lengyelfalva a legnagyobb székely, Orbán Balázs szülőfaluja - Érdekes módon Orbán Balázs szülőfalujáról igen keveset írt. Bár eredetileg úgy terveztem, hogy a környék rejtekhelyeit egy külön kirándulás alkalmával keresem fel. Sütő András állítja (1980), hogy A székelyföldi magyarság joggal büszkélkedik Orbán Balázzsal is.
A falu nyugati szélén, közel a Maroshoz, a Ripa nevű szakadékos oldal felett található a település református temetője. Itt, a Kripta lábok nevű dűlőn (Orbán Balázsnál Kőláb nevű domb) áll Pekri Lőrincz gróf négyszög formájú, kivehetetlen feliratú sírköve.
Mária-kápolna Kerelőszentpál A Google térképen műhold nézetben láthatóak a földutak is, ezért gondoltam, hogy nem szűkséges feltölteni a letérő koordinátáit. Miután megtaláltam a közeli gyalogoshíd és komp melletti geoládát. A Kápolna-hegy ormán, a temető közepén, négy sarokbástyával körülvett Mária-kápolna áll, amelyet 1744-ben Károlyi Klára építtetett fogadalma teljesítésére, abból az alkalomból, hogy a méhesi tó jegén a helység lakói csodálatosan megmenekültek.
Betfalva A Székelykeresztúrtól 2 km-re fekvő Betfalva a Nagy-Küküllő jobb partján települt. Betfalva és Székelykeresztúr között ömlik a Nagy-Küküllőbe a Farkaslaka határában eredő Fehér-Nyikó.
Levendula kert Harasztos Az aranyosszéki Harasztoson, a Király család 50 ár területen termeszti a levendulát, ezt a közkedvelt gyógy- és dísznövényt.
Az Ördögútja töltésvonulat, a kelet-erdélyi, székelyföldi gyepűrendszer része. Ennek nyugati szakaszát 600 m hosszúságban azonosították.
A Bekecs-tetőtől keletre található a Hollós-tó, ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó. Gondolom, hogy a lentebb levő Hollós-tanyát látta el vízzel.
A régi templom helyén most egy kőépület található, a torony a régi alakjára van újraépítve. Amikor utolsó alkalommal itt voltam, még poros talajúton lehetett megközelíteni a helyet. A "nulladik találkozás" óta, augusztus 25-én újra megtalálták a geodobozt.
Rönklenyomat-barlangok Ratosnya A T3-as (05-117/31) barlang 50 méterre van a T2-től. A ratosnyai rönklenyomat-barlangok közül a T2-es (05-117/30) a Maros jobb oldalán, Ratosnya község keleti végében található, attól északra, 70 m relatív magasságban.
Zongora-ház Mezőcsávás Az út melletti épület egy zongorára hasonlít, a mögötte levő épület utcára néző oldalán hegedű formájú ablaknyílást alakítottak ki. Mezőcsávás és Mezőszabad között, körülbelül félúton, néhány érdekes házat láthat a figyelmes átutazó.
A mikházi Tájoló kilátóról remek kilátás nyílik az egykori római kasztrum és vicus területére, valamint a Felső-Nyárádmentére. Célja az erőd területének megmutatása a tájban.
Csók Marosvásárhely A marosvásárhelyi Kárpátok sétányon van két szobor, amely a kommunista korszakban került felállításra, és amelyekről sehol nem találtam leírást, vagy képet. Elvittem a kisebbik fiamat segítségnek. Megvan a doboz. Arrafele jártomban megkerestem.
Unitárius temető Csíkfalva Kerestem a sírköveket de nem találtam meg. A sírköveket nem láttam, nem is volt sok időm. A csíkfalvi unitárius temetőben nagyméretű, különös alakú, régi, megdőlt sírkő található.
Szürkélő-kő Görgényi-havasok A kövek még mindig szürkék, csak a táj színes. Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg.
Az Ördögútja második töltésszakasza a szentkirályi Nyírtől a zetelaki Szőlőhátig vonul, majd a Nagy-Küküllő Ivó hídjához ereszkedik be. Hossza 1200 m, északnyugat - délkelet irányban húzódik.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Székelykapu adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Erdőcsinád térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Cisztercita apátság - Kerc Ciszterciták. Már sokadjára járok ennél a templomnál. Ha Szeben felé közlekedem, minden ismerősömet elhozom ide.
  • Unitárius templom - Kálnok Visszatértünk. A harangláb dülöngél, így nem engedték hogy felmásszunk. Cserében megnézhettük a templomot, amit a múltkor nem sikerült.
  • Máréfalvi régi temető Máréfalvi régi fakeresztek. Szerintem is érdekesek ezek a fakeresztek. Pontosan azért rejtettem, hogy felhívjam rájuk a figyelmet.
  • Nagyon szép és csendes hely, azok a sziklák az út és a patak mellett igazán csodásak. Egy jó darabon sétáltunk az úton, az idő is nagyon szép volt.
  • Szent István-borvízforrás - Fehérkő - Kászonfeltíz Kászon 1. A kászoni túránk első állomásán nem volt szerencsénk, csak a rejtekhelyet találtuk meg. Talán túl feltűnő volt a kő a fa tövében és másoknak is szemet szúrt.
  • Megtalaltuk a rejtekhely-talalkozo alkalmaval. Az epitmenyt bamulatossa teszi a merete.
  • A dobói kápolnától jöttem, és amint rátértem a temető utcájára és elém tárult a templom és a kopjafás temető, azt hittem nem jó helyen járok. Nagy teljesítményü hangszórókból szolt a modern zene, nem igazán tudtam hová tenni, de megoldódott a rejtély hamar.
  • Firtosmartonos Firtosmartonos. Édesapám Firtosmartonosban született 1916-ban. Sajnos már régen meghalt, de annak idején mi ketten többször is meglátogattuk ezt gyönyörű kis falut.
  • Sajnos csak az egyre tovább omló bástyát találtuk meg. A Gáborék fényképe óta is tovább omlott.
  • Csindrel Jo kis teljesitmenytura volt. Sotetben erkeztunk a csucsra, sajnos a felhos ido miatt nagyon gyenge kilatas volt. Kovetkezo alkalommal remelem sikerul napvilag bejarni a kornyeket.
  • Emblematikus, szép kúria. Kár, hogy zárva volt, évekkel ezelőtt még jártam benne.
  • GK Hotel Szent Kristof Az utazo vakond meg a dobozban volt. Kellemes kis hotel, kedves emberekkel, finom parasztcsorbaval.
  • Miután a Maros hídja melletti tisztáson hagytam a kocsimat, és természetesen megkerestem a Víg Albert köve geodobozt, elindultam a Panda-kő felé. Nem a leírásban is említett utat választottam, a vasúti töltés mentén.
  • Fehér Torony - Brassó Megvan. Megtalaltam.
  • Kultúrpalota - Marosvásárhely Esti találat. A Bernády-szobornál való rejtés után visszatértünk kisfiammal a Kultúrpalotához. Most már a helyén volt a doboz, meg is találtuk.
  • Tetszettek a noteszben található bejegyzések. Jó szokásomhoz híven nem mulasztottam el végigolvasni.
  • Pogány-havas Pogány havas. Valamivel több, mint egy éve jártunk itt utójára. Azóta egy kicsit megváltozott itt a táj, teljesen csupasz lett a tető.
  • Szerencsem volt a kommentarokkal, igy konnyebben meglett. Fontos volt a fazek es a masodik bejegyzes es.
  • Visszahelyeztem a régi dobozt.
  • Ortodox templom - Nagyernye Tobb infom sajnos nincs. A lada a femhid alatt, a templomhoz legkozelebb eso reszen van, merevitesek mogott van. Csak alolrol latszik (persze ha nem tunt el eddig).
  • Csak háromszögű hűlt helye.
  • Egy jo Podragu menedekhazas ejszaka utan indulva, a sotetben fejlampak fenyeivel, mar a napfelkeltet a Fogaras gerincen ertuk. Es innen tovabb, tovabb a gerincen.
  • Egy korabeli rejtés. Egy kicsit tovább kerestem a kelletténél, így nem a facsonk mögött, hanem előtte bukkantam rá, de így is jó volt.
  • Könnyűszerrel, GPS nélkül is meglett, hála a szöveges segítségnek. A hétvégi EKE-túra alkalmával találtam meg azalatt a pár perc alatt, ami előnyre az emelkedőn tettem szert.
  • Uzonkafürdő Nőnapi túrán. EKE nőnapi túrán kerestük meg ezt a dobozt.
  • Hazafele menet a Vargyas szorosbol sotetbe felkerestuk a rejtekhelyet. Sokat nem lattunk a sotet miatt, de ennek ellenere orvendek hogy tudomast szereztem a laprol.

Sikerült eljutni Erdőcsinád környékére? Tetszett a Székelykapu? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!