Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Székelybósi panoráma

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Székelybósi panoráma

A hagyomány szerint a törökök által elpusztított Kisernye lakói telepedtek Bósba. Kisernye 1580-ban már elpusztult falu a délkeleti völgyben.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Székelybósi panoráma felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Várrom 3 Feketevár Apáca
Várrom 3
A bánya 4 Homoródalmás kőbánya
A bánya 4
Az ivóvízmedence a Henri Coanda utcából nézve Marosvásárhely ivóvízmedence szivattyúállomás
Az ivóvízmedence a Henri Coanda utcából nézve
Lisztes-bérc távolról Lisztes-bérc
Lisztes-bérc távolról
A víz mögött Zúgó vízesés Jávárdi
A víz mögött
A vártemplom  Csíkmindszent
A vártemplom

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Székelybósi panoráma fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Székelybósi panoráma!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,17 km távolságra található, legközelebbi település, Székelybós turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Poklos patak völgye
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Katolikus temető Gyergyóremete A gyergyóremetei katolikus temető a Szent Lénárd plébániatemplom közelében, attól dél-délnyugatra található. A temető tiszta és rendezett, a területén több jelentős, családi kripta található.
Unitárius templom Alsóboldogfalva Újszékelyen felül, a Szurdokpatakának torkolatja előtt fekvő Alsó-boldogasszonyfalva következik, melyet a nép rövidítve egyszerűen Bodogfalának nevez. Ezen elnevezés szűz Máriától származik.
Homoród-tető Kápolnásfalu Homoród-tető, Kápolnásfalu felett.
A Kápolna utcai forrás a 4 számu házzal szemben található. Gps nélkül is könnyű volt megtalálni az utolsó hullámot is. A dobozt kicseréltük Benjáminnal. Amikor rábukkantam a rejtekre, nekem nagyon megtetszett.
Fehérnép sarka Makfalva A Fehérnép sarka egy jellegzetes alakú domb Makfalva északkeleti részében, a Kis-Küküllő baloldali partján, a Nagyszeg csorgója és Andrásuta pataka között. Mivel hasonlít egy karcsú női lábra, valószínűleg a felszíni forma határozta meg a helynevet.
Református templom Gernyeszeg A XV-dik században épült gótikus templom, déli kapuja felett található a somkeréki Erdélyi család címere. Sekrestyéjében helyezték el gróf Teleki Mihály kancellár és felesége Weér Judit földi maradványait.
Fiastetői kilátó A kilátót 2006 július 22-én avatták fel, ötlete Dr Fazekas Özséb gyulai belgyógyász főorvostól származik. Feke, Orsi, Attila, Sunci, Nori, Nandorka, Papo. 10 ev utan ujra megtalaltuk a dobozt. Lementem a térképről mire elértem a kilátót, de lehet, hogy csak az én térképem régi.
Munkás Marosvásárhely
Az árokalji Bethlen-kastélytól körülbelül 250 méterre, északnyugat felé, egy vizesárokkal körülvett szigetecskét találunk. A szigetre egy fából ácsolt palló vezet, közepén egy kulcslyuk formájú díszcserje bokorsor van. A híd, vagy inkább palló könnyen meglett, ugyanígy könnyen a geodoboz is.
Világháborús emlék, valójában László István síremléke, aki ezen a helyen halt hősi halált. Székelycsóka felől érkeztem a helyszínre, az erdőjáró kocsimmal. Az eredeti koordináta odébb tesz, az erdőbe, és ott semmit sem találtunk. Vészesen közeledett a sötétedés időpontja, így sokat nem töltöttem az időt a székelycsókai református templomnál.
A későbbi átalakítások és újítások során a templom barokk jelleget kap. Román kori jellegét a torony alatti kapu kőkerete, a kórus ablaka, a sekrestye által eltakart oszlop őrizte meg.
A 19-dik században építettek meg a település központjában a református templomot. Az építmény északi részén egy felirat is olvasható.
Vadaspark Ivó Ez alkalommal nem sikerült bejutnunk a vadasparkba, mert nem jelentkeztünk be előre. Bár a belépőnek elég borsos ára van, valószínűleg nem érte meg nekik kevés embert beengedni.
A parkoló panorámája Belvedere lakónegyed Marosvásárhely
Középkori lakói katolikusok voltak, két templommal - későbbi adat nem szól sem templomáról, sem egykori katolikus lakóiról, vagy azok utódairól a reformáció utáni időkből, mivel a XVI-dik században mindkét település puszta: Pusztaszakál 1519-ben, görög-keletieket telepítenek.
Kirulyfürdő területén (Hargita-plató, Lövéte Közbirtokosság területe) öt ásványvíz előfordulás található. Jól ismertem már a kirulyfürdői borvízkitörést, így nem volt szükségem gps-re, hogy eljussak a helyszínre. Teljesen jogos a megjegyzés, nincs is más mentségem, csak annyi, hogy egyszerűen nincs időm a végére járni annak sem amit elkezdtem. Már jártunk erre, találkoztunk a hideggejzírrel, csak nem tudtuk róla, hogy az.
Íjásznő Marosvásárhely A városközponttól északkeletre, a Somostető alatt lévő Párkány, vagyis Kornisa lakónegyed tömbházait, az egyetemvárost az 1960-as évek végén építették fel. A szobor körüli zöldövezet mellett kényelmes és ingyenes parkoló áll a kocsival érkező kincsvadászok rendelkezésére. Tényleg nincs meg, nem volt meg a doboz, de mostmár megvan, ha nem is a régi, de egy új. A fa megvolt, a repedes is megvolt, de a doboz nem.
Nepomuki Szent János szobra Gyergyószentmiklós Nepomuki Szent János szobra - Gyergyószentmiklós, 1750.
A Sólyomkő pataka mellől a Kormos-kő sziklakilátója felé kapaszkodva a meredek domboldalon, egy kisebb sziklatornyot és egy nagyobb, impozáns, kettős sziklabástyát találtam. A leírást követve jutottunk fel előbb a kisebb sziklához, majd a sziklabástyához.
Egykori marosludasi községháza.
Wonnerth-ház Segesvár A Wonnerth-ház az Ónművesek utca 4 szám alatt található, épült a XVI-XVII-dik században, módosították a XIX-dik században és 1938-ban. MS-II-m-A-15891.
Református templom Káposztásszentmiklós
Utunk jó darabig a Somlyó vize terén vezetett, azután a Kis-Somlyó hegyek közé mélyedő völgyébe tért be. A fából készült lépcsőkön a jeges hó nagyon csúszott, de a Zúgó vízesés megéri a "nyaktörést".
Joseph Bacon-ház Segesvár Itt lakott Joseph Bacon (1857-1941), orvos és szenvedélyes gyűjtő, az Óratoronyban található Történelmi Múzeum (eredetileg Régi Segesvár Múzeum) alapítója.
Egy fagyos, felhős márciusi vasárnap reggelen felsétáltam a Somostetőre. December 16. Megtalaltuk, kituno a rejtek, a geodoboz jo allapotban van. A Somostető és környéke magába foglalja a Marosvásárhely keleti részén levő magaslatot és annak lankás oldalait.
Láttunk egy szép rókát, de sajnos olyan gyors volt, nem sikerült utolérjük :) A rejtek és a doboz is egy kis mászás után meglett. Kerestem, de nem találtam meg.
Bár a geodoboz nem volt látható, csak egészen közelről, megtörténhet, hogy eltűnt. Régi kedvenc helyünk, közel a várhoz és a sétatérhez. Kisfiammal ma elindultunk pontgyűjtő sétára a közelbe. Már a várépítés időszakában létezett itt egy lépcsősor, amely a Szentgyörgy, jelenleg Forradalom utcát kötötte össze a várral.
Lovaspálya A marosvásárhelyi Lovaspálya (Lovasiskola, Méntelep) az új gát közelében található. Valószínűleg valaki elvitte. Ma ellenőriztem a lovaspályánál elrejtett geodobozt. Ez igy van, jun 16-an kerestem a dobozt.
Közvetlenül a Marosvásárhelyt Régennel összekötő országút mellett áll a 19-dik század elejéről származó Bálintitt-kastély. A kastély előtti domboldalon terült el tájképi parkja, melynek maradványai az egykori halastóval ma is jól láthatók. Ma újra erre jártam.
A csorgó ma már sajnos nem csorog, mert amikor a Kövesdomb nyugati oldalában, 15 évvel ezelőtt házakat építettek, a csorgó vize eltűnt. Erre sem vigyáztunk. Meglett a doboz. Sajnos csak geodoboz, forrás nélkül.
Akkor éppen a Madarasi Hargita felől érkeztünk, a Hegyes-kő érintésével, röviden kitértünk az Oltárkő sziklái tetejéhez, majd a Csihányos-kút pusztáján keresztül ereszkedtünk be a Vargyas völgyébe, Szentegyházasfalu felé. 2006-ban jártam itt először, egy Hargita 50 km-es teljesítménytúra alkalmával.
Csutakfalvi kerekeskutak Gyergyóremete Gyergyóremete Csutakfalva nevű részén, annak főutcáján, több régi, ásott kerekeskutat találunk. Ezek kőből vannak kirakva, tetővel vannak fedve, fából készült házikóval védve, és egyedi megoldású kifolyóval rendelkeznek.
Pünkösdi rózsa a Hargitán Szentkeresztbányáról a Tolvajos tető fele, jobb oldalt, van egy parkoló, aminek 2 irányból van bejárata. De üvegek és egyebek akkor nem voltak ott. Sajnos nem találtam meg sem a mézeskalácsot, sem a pünkösdi rózsákat. Valószínűleg a fakopáncs addig véste az üreget, amíg kipottyant a dobozka.
Evangélikus templom Kund Kund evangélikus templom szakrális építmény a XIV-XV-dik századból, a tornyát 1804-ben építették. Miután rejtettünk Erzsébetváros tavainál, Kundon folyattuk a kincskeresést az evangélikus templomnál. Amíg az aznapi túratársam, fakir, a rejtekhez sietett, én lemaradtam fotózni. A dobozt nem találtuk, vélhetően a fát már kivágták.
Déli kilátópont Kirulyfürdő A kirulyfürdői diáktábor déli végétől egy szekérút fordul hirtelen jobbra és vissza. Turistajelzéseket találunk itt, nekünk a kék pont jelzést kell követni Somkőháta felé.
Református templom Nyárádszentbenedek I Béla király idején alapított kolozsmonostori apátság (1060–1063) több birtokot kapott és több bencés plébániát alapított. Turkálni újból élvezet, mert így ezt is megtaláltam. Marosvásárhely fele menet megálltam megkeresni a nyárádszentbenedeki református templomot, illetve az itt elrejtett dobozkát.
Fertőző betegségek kórház Marosvásárhely Épült 1910-ben. Fertőző betegségek kórház - Marosvásárhely, Dózsa György utca 127.
Szürkélő-kő Görgényi-havasok A kövek még mindig szürkék, csak a táj színes. Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg.
Attila Berg Segesvár Az Attila Berg helynév a régi osztrák térképről. Érdemes lenne azonosítani a helyet, és megtudni a helynév történetét.
A templom legkésőbb az 1300-as évek elején készült, az átmeneti (román-gótikus) kor idején, egyhajósnak épült. Egy 1414-es évi oklevélből kitűnik, hogy a templom, amelynek ekkor Miklós volt a papja, Mindenszentek tiszteletére volt szentelve.

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Székelybósi panoráma adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • De sajnos ide is elérkezett az épitési láz hulláma, és egyre több nem épp őslakos épit modern, képbe nem illő palotákat. Sajnos azt látom, hogy a város küzelsége miatt rohamosan fogy az eredeti növényzet által benött terület, és helyet kap a beton.
  • Tetszik ez a környék. Sosem jártam itt még a dobozkeresés előtt.
  • Ali pasa halmai felől érkeztem ide, egy kis erdei terepkerékpározás után. Útközben láttam egy őzet, valamint itt is találkoztam diógyűjtögető cigányokkal.
  • Úgy látom, hogy a kivágott fák csutakjai nem hosszú életűek, ezért a beléjük rejtett dobozok élete is hamar véget ér. Itt a székelybósi kilátás helyén találtam egy jobb helyet.
  • Munka után egy jó kis délutáni sízés, utána kicsi doboz a forrás mellett, aztán őzek Tusnádfürdő határában.
  • Hát, a geodobozt nem ástam el én sem, a trekkingklub sem, Irén sem :-). Ott van a helyén, várja a megtalálóit.
  • Én most sem értem. Milyen megfontolásból csatolnak el egy igazoltan magyar falut.
  • Gyógyvízforrások - Bálványosfürdő Medencek. A medencek szepen ki vannak alakitva. Szep a kornyezet, es kellemes a vizben aztatni a labat.
  • De még a toronyba eddig nem másztam fel, de a dobozért ezt is meg kellett tennem.
  • Cserealji forrás - Marosvásárhely Akácos út...... Ott volt az akácfában, eszünkbe is jutot a nóta.
  • Czofronka Évnyitó mászás. Czofronkára esett választásom, mivel innen körbe-kereken láthatom kedvenc hegyeimet. Fagyott sár váltakozott a jéggel, kapaszkodás volt a javából.
  • Madicsafürdőn megnéztük az elhanyagolt állapotban levő fürdőmedencét, valamint a két foglalt borvízforrást. A két forrás érdekessége, hogy a patak szintje alól, betongyűrűben vezették fel a vizet a felszínre.
  • Köszönöm, hogy ellenőrizted a rejtést, és tettél egy új geodobozt. Mely béka is, piros is, sőt ráadásul várandós.
  • A Garcsin völgye felől közelítettem meg a Nagy-kő-havas gerincét, a kék kereszt jelzés mentén. Miután egy geodobozt rejtettem a Kő-havas farkánál, a következő lépés az Írott-kő szűz geodobozának a megtalálása volt.
  • Haberstumpf-villa Kosz a visszajelzest. Nemsokara javitom, kivulrol fogom leszigetelni valahogy. Az, hogy a muzeum odakoltozzon, egy kicsivel tavolabbra kerult.
  • Tolvajos-tető A doboz a helyen van. A doboz a helyen van, tartalma egy kisse mintha atnedvesedett volna, a csomagolasra hasznalt muanyag tasak viszont mar teljesen szetmallott, szerencsere volt nalam egy, amivel potoljam.A fiatal fenyo toveben viszont jokora levagott korhado fenyogallj kupac is van, ami valoszinu nehezitette a keresest, viszont egyebkent minden ugy talalhato, ahogy le van irva.
  • De ha nem keresed sosem bukkansz ra. Koszi.
  • A geodoboz a második bunkernél van elrejtve. Az elején a bunker tetején levő kőhalmaz alatt kerestem, a nem teljesen találó szöveges segítség alapján.
  • Botanikus kert - Marosvásárhely Nem tudom. Talán Németkalap? Nem is tudom, én csak tisztázni szerettem volna, hogy ne legyen majd gond mikor mások keresik.
  • Nagyon szép volt a séta fel a várig, és a kilátás is csodálatos volt. Érdemes meglátogatni ezt a helyet.
  • Koncsag borvíz - Tusnádfürdő Csak Vártető. Csak Vártető, nem Várhegyek. A segédpontoknál meg van adva az ösvény kezdete, amely a Bánya-patak felől, a házak mögött, elvisz a rejtekhelyhez.
  • A doboz rendben. A medve csendben lapul valahol, s a Lassú ág partot mos.
  • Érdekes az átvezetett víz, mint ötlet, csak nem értem, hogy mi az értelme. Inni ugyanis nem lenne gusztusom, ha majd megnézitek a cső állapotát, megértitek, hogy miért.
  • Mar van egy lada leteve (kb egy eve), "a masik" Nagy-Ko farkanal egy szikla kozeleben. Majd bejelentem, hogy meg menjetek vissza oda arra szep helyre.
  • A mini Rejtekhely-találkozó záróakkordjaként, a Lapos-patak vízeséseit mutattam meg a túratársaimnak. Mivel május elseje a Rejtők napja, én és fakir rejtettünk már egy-egy geodobozt a Mária-kő tetején, itt delia volt a soros a rejtésnél.
  • Bent is szép, érdemes meglátogatni. A színpompás lepkék sajnos csak 4 hétig élnek, és télen nem is szeretik errefelé.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Székelybósi panoráma? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!