Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Síratófal - Bözödújfalu

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Síratófal - Bözödújfalu

Bözödújfalu tragédiája az 1980-as években történt. Egy völgyzáró gát építése miatt a falu nagy részét elárasztották vizzel, a lakóit pedig elköltöztették.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Síratófal - Bözödújfalu felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Vajon mivel működnek ezek a fák?  Sáromberke
Vajon mivel működnek ezek a fák?
A gyilokjáró
A gyilokjáró
Besenyői tó 2 Sepsibesenyő Besenyő tó
Besenyői tó 2
A gyerekek a zárat csodálják
A gyerekek a zárat csodálják
A szobor Marosvásárhely íjásznő szobor
A szobor
5085 Hammas Zsombor fürdő Bálványosfürdő
5085

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Síratófal Bözödújfalu fotóalbumba!

Fedezzétek fel Bözödújfalu és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Síratófal!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 1,01 km távolságra található, legközelebbi település, Bözödújfalu turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Bethlen várkastély Bonyha Gyakran jártam Bonyhán, de nem tudtam a várkastélyról. Gyönyörű időben érkeztünk a viszonylag ép, de lehangoló állapotban levő kastélyhoz.
Miután értesültem róla, hogy a Rákóczi-lépcső, majd a Hangya-lépcső után, a Malomkő utca lépcsőit is kifestették, kibicikliztem a helyszínre. Mikor BabBerci bejelentette ezt a rejtekhelyet, rögtön elindultam megkeresni. A ma déli korcsolyázás után, korai volt még hazamenni. 1910-ben a Sándor János utcából a Chilf Lipót féle telek mellett a Kövesdombra vezető utca, 1912-ben Dugonics Titusz utca, majd Új utca.
Gyergyóújfalu neve szerint új falu, de csak a középkorból ismert más, régebbi plébániával szemben. Ugyanis már a gótikus korban kis temploma van és 1576 előtt plébánia, 1656 előtt pedig virágzó plébánia.
Vármege bükkfái Máréfalva Máré várától lefele, a meredeken ereszkedő ösvényt követve, a Vármege elnevezésű helyen, az erdőben egy vastag, legalább 3 m kerületű bükkfára bukkantam.
Erődtemplom Szászmuzsna Muzsna szép, titokzatos hangulatú erődtemploma a 15-dik században épült - Értékei a szentélyben levő gótikus faragványok és a festett karzat, a hálóboltozatos mennyezet és a faragott mintázatú belső oszlopok. Be kell vallanom itt egy mulasztást, mert most jutott eszembe, ahogy olvastam a csipi bejegyzéseit, hogy mi is meglátogattuk a muzsnai templomot a nyáron a gyerekekkel. Itt már másodszor keresem hiába a geodobozt. A geodoboz a templomon kivül, de a belső udvarban van elrejtve.
Nagybaromlak Nagybaromlak 5 km-re fekszik Kiskapustól, 14-dik században épült, faerkélyes, román stílusú toronnyal ellátott erődtemploma van. Bár többször is próbálkoztam (a rejtés napján) és a közeli polgármesteri hivatalban biztosítottak, hogy hamarosan jön valaki, két óra várakozás után is, a templom zárva maradt számomra. Sajnos nem sikerült bejutni a falon belülre. Megtaláltam Nagybaromlakon a geoládát az út másik felén (szemben a templommal).
Cisztercita apátság Kerc Az Árpád-házi Imre király alapította Kerc cisztercita apátsága még romjaiban is rendkívül impozáns. Eredetileg egy más helyet jelöltünk ki pihenőül utazásunk során, de a forgalom idáig vezetett. Amúgy, csak azt akarom megmondani, hogy lehet én találtam meg elsőnek a dobozt, mert az enyém volt az első bejegyzés.
A homoródi iszapvulkánok (helyesen iszapforrások) Homoród (Hameruden) település, a Geréd (Griedenreeg), és a Szenes-tető (Kohlenreeg) között találhatók. A falutól délkeletre, a Kis-Homoród és Kósd-patak (Kozd, Koos, Kosdbach) összefolyásától alig több mint 1 km-re keletre.
Unitárius templom Nyárádszentmárton Templomának építési idejét – függetlenül a pápai tizedjegyzék adatától – a XIII-dik századra teszik. Most először jártam úgy, hogy előbb "oda" nyúlok, de bíztos máshol lesz s hát láss csodát.
Bözödújfalu elpusztult falu Romániában, Maros megyében. A délelőtt folyamán nagyon eltöltöttem az időt a bözödi halomsírok legjobb megközelítésének megtalálásával.
Egykori marosludasi községháza.
Gyalogos híd és komp Mezőszentmargita Kerelő és Mezőszentmargita között a Maroson csak egy gyalogos híd vezet át. Amikor otthon vagyok, tízpercenként benézek a Rejtekhely-re, hogy nehogy elszalasszak egy új rejtést :-). A Mihai Eminescu szobra - Marosvásárhely és a MOGYE Könyvtár - Marosvásárhely rejtekhelyeket én még a másik oldalról néztem ki.
Babba Mária Csobotfalva Daczó Árpád: A Babba Mária elnevezéssel legeloször Csíksomlyón találkoztam. Egy csíkborzsovai asszony a fiacskájának így mutatta meg a csíksomlyói Mária kegyszobrát: - Né, látod, ott van a Babba Mária.
Várköve Köves Somlyó sarka Gyergyócsomafalva Csomafalva terjedelmes erdőségei között egy Várhegy nevezetü havas levén, ez elnevezés oly vonzerővel hatott reám. Hogy bár nagy távolra van, bár útja kényelmetlen és fáradságos, én egy várrom felfedezésének vágyától lelkesedve, mégis elhatároztam oda (ki)rándulni.
Erdőszengyel 1409-ben Zengelnek Arják a források, 1471-ben Zengyel a neve. Középkori templomáról nincs adat, de feltételezhetjük, hogy a középkorban katolikus falu volt, majd a reformáció idején református lett.
Sóskút Székelykeresztúr Székelykeresztúr és Sóskút múltja és jelene összefonódik, ezt régészeti ásatások is bebizonyították. Bár Nagyszebenből hazafele végig esett az eső, Keresztúrra érve kisütött a nap. Szepen felujitottak a fürdöt. Nagyon szép hely - és mégis - jobb sorsra érdemes.
Sok szép emlékkel ajándékoztak meg, köztük az az érzés, amit a Szarkakő 40 m magaból nyújtott. Egy Daewoo Tico szemelygepkocsival, remeltem, hogy a kozelebe tudunk jutni. Megtaláltam, így nagyon örvendtem. Az Udvarhelyi-medencét keretező dombok legmagasabbika, a 886 méter magas Szarka-kő, messziről csak erdővel borított csúcsnak látszik.
Református templom - Bözöd Először 1636-ban említik, de szentélyének formája és a gótikus szamárhátíves ülőfülke a templom korábbi eredetéről vall. Bár erre én is csak akkor jöttem rá, amikor a faluban elhaladtam a másik templom mellett, melyre rá volt írva az Egy az Isten felirat. A szentély sokszögzáródású, de ablakait átalakították, a diadalívet lebontották.
Szarvas-ház Segesvár Segesvár egyik építészeti különlegessége, a Szarvas-ház, az Iskola utca 1 szám alatt található - Nevezik még Szarvasháznak, illetve Szarvasos háznak. Talán helyesebb volna a Szarvasagancsos-ház elnevezés, hiszen az épület neve németül Haus mit dem Hirschgeweih.
A Ladók-völgyíd a lóvészi állomás közvetlen közelében fekszik, hossza 112,45 m, a völgy legmélyebb pontja felett a pályaszint 31 m. Jo moka volt :) A talalkozo alkalmaval egyikunk rejtette, a tobbiek pedig megkerestek. Még ki se hűlt a rejtés, s már meg is lett. Szerénységből meghagytam az üres első helyet.
A Fenyves-patak völgyében, körülbelül 230 m távolságra északra a bodvaji vashámortól, az út szélén egy érdekes, mohás, zöld sziklatömböt találunk. Ez egy könnyű drive in doboz.
Petőfi Sándor emlékére Erdőszentgyörgy A legenda szerint hajdan, az e helyen álló tornácos háznál cserélt lovakat és pihent meg Bem József lengyel származású honvéd altábornagy és vezérkara, 1849 július 30-án. Velük volt Petőfi Sándor is, a nemzet nagy költője.
Kockásliliom Búzaháza A kockásliliom a liliomfélék családjába tartozó fokozottan védett növény. De a földrajzi koordináták sokat segítettek.
Régi sáncok Gyimesfelsőlok A gyimesfelsőloki régi sáncokat 1701-1702-ben építették a tatár betörések ellen, a sáncok az első katonai felmérésen is jól láthatóak. A jelenleg is látható rész körülbelül 120 m hosszan húzódik el kelet-nyugati irányban a Csapó-hegy északi lejtőjén.
Nemzeti Színház Marosvásárhely A korcsolyapályáról hazafelé tartva. A színház előcsarnokában tartott 19.
Vashámor Szentkeresztbánya Nem egy szívderítő hely. A helyszín valóban gyászos. Allitolag megvannak az eredeti tervek, es szandek is volt a Vashamor ujja epitesere, de a telek tulajdonjoganak a tisztazatlansaga, na meg a penzhiany csirajaban fojtotta meg a kezdemenyezest. Az egykori Vlahicai Vasipari Vállalatnak egy egyedi ipartörténeti érték volt a birtokában, a 19-dik században épült szentkeresztbányai vashámor.
Református templom Gerendkeresztúr A két tatárjárás (1241, 1284) valamelyike vagy mindkettő következtében pusztulhattak el lakói, ebből következik, hogy már pusztulása előtt megvolt a Szent kereszt-templom. 1289-ben jelentkező neve szent kereszt tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik, ekkor azonban a helység már lakatlan.
Sziklabástyák Csicsói-Hargita A Csicsói-Hargita északi kilátópontja és a kőgombák között, látványos sziklabástyákat láthatunk.
Evangélikus erődtemplom Zágor Zágor középkori templomáról nincs adat, temploma viszont volt, mert valószínűleg 14-dik századi település. Mitán elhagytam Domáldot, eljutottam a zágori evangélikus templomhoz. Zágor evangélikus-lutheránus temploma a község központi részén, a főút mellett, az egyik kanyarban, az általános iskola szomszédságában található.
Utusaly-völgyhíd Görbepataka A Görbepataki utasok számára a kilencvenes évek közepén létesítették az utusalyi megállót, az utusalyi völgyhíd mellett. Az Utusaly-völgyhíd 140 m hosszú és 30 m magas, központi része párhuzamos övő, rácsozott, felsőpályás szerkezető, boltozott részekkel.
Végre sikerült.
Református templom Kelementelke Ez volt a helyzet a reformáció után is 1666-ig, amikor azon a címen tagadják meg a közmunkát a gyalakuti templomnál, hogy már önálló egyházközséget alkotnak. Középkori templomáról nincs adat, így bizonyosan a katolikus korban filia volt, Gyalakuta anyaegyházához tartozott.
Templomerőd Kóbor Az Oltmelléki hegysorhoz tartozó Hortobágy-hegység területén, a Tyúkosi-patak mellett fekszik Kóbor község. Kóbor falu első említése 1206-ból való, ekkor Villa Cowrnh néven említik.
1451-ben Székesfalva néven jelentkezik a forrásokban, 1571-ben Székes formában fordul elő. Almafa odvában turkálni élvezet, ha megtalálom. Mindig szerettük Székes környékét.
Az alsórákosi bazaltoszlopoktól körülbelül 700 méterre, északnyugati irányban, földúton autóval is megközelíthető a Hegyes tető, vörös-fekete színű vulkáni salak bányája. A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. Megtalaltuk a bazaltoszlopoknal levo ladat, meg 2009-ben, ami azota sajnos eltunt. Tegnap, július 28-án megtaláltam az - engedjétek meg, hogy így nevezzem - erdélyi Grand Canyonban elhelyezett geodobozt is.
Rez nyaka Gyergyói-havasok Túraútvonalak indulnak innen a Vitting-vadászház felé, a Tászok-tetőre, illetve a Pricskére. A Rez-nyaka egy fontos turisztikai csomópont, mely Ditrótól északkeletre található, illetve a Cengellér-tetőtől délnyugatra.
Kisgalambfalva A falu a Nagy-Küküllő bal partján terül el, a SzékelyudvarhelytSzékelykeresztúrral összekötő megyei útról a vasútállomás után kellletérni. A Nagy-Küküllőn átvezető betonhíd után kezdődik Kisgalambfalva.
Csíkszépvízi víztároló A Csíkszeredától 14 km-re északkeletre található csíkszépvízi víztároló Csíkszereda vízellátását biztosítja. Első szűz ládánk, így a mai nap kétszeresen ünnep volt számunkra. A legenda szerint Szent László király itt itatta a lovát, és mondta neki "igyál lovam, ez szép víz". A Tatros forrás keresésekor útba ejtettük ezt a helyet is.
Oroszhegy központjától északra 5 km-re Székelyszentkirály nyári szállásaként a 947 méter magas Kövesdomb oldalában alakult ki a századfordulón Üknyéd. Egy kicsit furcsállom az Itatóvályú megnevezés tulajdonítását a rejtekhelynek, én tulajdonképpen egy érdekes tanyát, annak környékét, újonnan épült kápolnáját szerettem volna bemutatni, az viszont igaz hogy egy itatóvályú is van a rejtés helyszínén. Bár Üknyéd csak egy kis tanya, a településen és környékén számos látnivaló, így rejtésre is érdemes hely van.
Tiha-tető Kelemen-havasok A Tihu csúcs megközelitését Palotailváról ajánlom. Dacára annak, hogy első kincskereső túrám volt, felérve a csúcsra azonnal "szimatot fogtam". A nap folyamán beküldtem néhány képet, egyelőre várom a jóváhagyást. Egy szűz geodobozt elsőnek megtalálni általában a fiúk előjoga :-).
Csíkszentsimontól nyugatra, a Bartis és Aladár-tető között, az Aszó-patak mellett aranybányák voltak, ahol még egy kevés ezüstöt is lehetett találni. Legalábbis több mint száz évvel ezelőtt, majd a bányászatot beszüntették.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Síratófal adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Bözödújfalu térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Még sosem jártam erre, ma került alkalom a hely felkeresésére. Köves, poros úton megkerülve a tavat, majd kátyúkkal teli földúton, jelenleg száraz lábbal juthatunk el a templomtoronyhoz, illetve a faluból megmaradt faldarabokhoz.
  • A kidőlt fa megvolt, de akkora volt a bozót körülötte, hogy az már gyanús volt. Gondoltam, hogy tán nem ide rejtette BabBerci a dobozt.
  • Az esztelen falurombolás során elárasztott település. Furcsa érzés elképzelni, hogy a tó fenekén egy teljes falu van, amit több nemzedék sok munkával épített fel.
  • Egyetértek az érveléseddel. Így egyszerűbb lenne a beazonosítás is.
  • Patkó-kő Patkó-kő novemberben. A Patkó-kő szikláját jobbról megkerülve jutottunk fel a tetőre. Nem találtunk itt egy igazán kényelmes kilátópontot, a fenyők sűrűjében csak néhány talpalatnyi hely enged kilátást Fehér-mezőre, illetve a szikla alatt elterülő területre.
  • Fehér télben jólesett a rozsdaszínű borvízben lubickolni. Ketten voltunk a párommal, miénk volt a medence.
  • A közeli Mária-szobor rejtését indultam el megkeresni, a Gordon-hegy tetejéről indulva. Bár október vége van, hétköznap, és hamarosan este, a Jézus-kilátó tele van emberekkel.
  • A doboz nincs meg. Szerintem, mikor felújították a tetőszerkezetet, akkor nem került vissza a helyére.
  • Síremlék a Bethlen-kastély közelében - Árokalja Szomorú mementó. Könnyen megtaláltuk a sírt, a dobozt már nem annyira. Majdnem feladtuk, de aztán meglett.
  • Tetőterasz - Madarasi Hargita Lehet jol sizni. Lehet, siztem a Sugon, Kicsi es Nagy Mihalyon egyarant. Az utobbin eleg gyenge a ho, de az e heti havazasok utan az is egesz jo lesz.
  • Te egy kerékpáros zarándoklaton geodobozt keresel? Nekem még nem sikerült ennyire halmozni az élvezeteket.
  • Kilátótorony - Csíksomlyó Átázott matuzsálem. Nem volt tudomásom róla, hogy átázott ez a geodoboz, és most hallom, hogy a jegyzetfüzet is hiányzik belőle. Miután megáll ez az eső, kisétálok Nagy Somlyóra, és kicserélem a dobozt és a tartalmát.
  • Ezért a rejtekhelyért már kaptál egy pontot. A szabályaink értelmében, ugyanazon rejtekhelynél csak akkor kaphatsz egy újat, amennyiben az új geodoboz új rejtekben található, és másvalaki rejtette.
  • Tartogóvára - Miklósvár Datum. Lehet elirtam a lada leteves datumat, de az 2020 02 13. Vegul is csak az teved, aki dolgozik, ez van.
  • Firtos vára Legendák nyomán. Firtosváralja felől mentünk fel, a Firtos lova fölött csodálatos erdőben, őzek társaságában. A tetőn, a várnál kiránduló helyet alakítottak ki, pihenőpadokkal, tüzhellyel, kukával.
  • Borziatelep tava Csodálatos őszi színek. Miután megtaláltam a Bisztra völgyében, a mosógépnél elrejtett geodobozt, folytattam az utamat a Maros völgyén felfelé. Víg Albert kövénél átkeltem a hídon, jobbra fordultam.
  • Pár napja új geodobozt rejtettek el a csíkszentléleki templom közelében. Mivel új rejtő új rejtekben új geodobozt rejtett el, a megtalálásért ti is pontot kaphattok.
  • Az első "Rejtekhely vadászat Erdélyben" találkozó alkalmával rendezett első napi túrán találtam meg ezt a geodobozt.
  • Nagyon szép őszi nap volt. Kár lett volna kihagyni egy ilyen kirándulást.
  • Egy szép templom udvarán.
  • Az állomás felől közelítettük meg a rejteket. A házakat jobb oldalról megkerülve kimentünk a mezőre és a gyárkerítés ÉK sarkánál meglett a doboz.
  • Meglepő, hogy a doboz 2006 óta még megvan, ép és száraz. Sok bejegyzés van benne, de ezen már nem lepődők meg, más kincskeresők rendszeresen a mi dobozainkat találják meg.
  • Függőhíd az Olt felett - Tusnádfürdő Hol is kezdjem?. Azért a második hely sem rossz. Sőt, azt hiszem, mindeddig ez a kenvenc rejtekem.
  • Az első doboz amit megkaptam, a Csala-tornya feletti kilátó közelében a sziklarepedés avarral boritott aljában. A kilátó nagyon szép rálátást biztosit a Vargyas-szorosra, a környező hegyekre és az Orbán Balázs barlangra.
  • Úrkápolna - Csíkszentkirály Kápolna. Megtaláltam a dobozt. Nem volt nehéz rátalálni a rejtekre.
  • Jézer-tó - Kelemen havasok Havasszépe. Sokszor megcsodáltuk már a tavacskát, a víz sajnos egyre kevesebb benne. Bár a tetőből keveset hagyott meg a szél, a doboz ott van.

Sikerült eljutni Bözödújfalu környékére? Tetszett a Síratófal? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!