Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Parasztvár - Szászkézd

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Parasztvár - Szászkézd

A XIV-dik században egy vár épül a Szászkézdtól északnyugatra fekvő hegyen, védelmét hét torony tette erősebbé. 1470-ben a lakosság fele mentességet kap a hadba vonulás kötelezettsége alól, hogy a vár védelmét biztosítsa hét környékbeli község számára.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Parasztvár - Szászkézd felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Fertő-nyereg Ferő-nyereg
Fertő-nyereg
Róka koma Róka Kuvaszó
Róka koma
A Kolcza-negyed felé Sepsiszentgyörgy panoráma
A Kolcza-negyed felé
Mogyoróstyúkok Felsőlemhény Fekete-ügy
Mogyoróstyúkok
Szén-dioxid hasznosítás Szentegyháza Szentkeresztbánya Lobogó borvízforrás borvíz forrás
Szén-dioxid hasznosítás
297 Kolibica tó
297

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Parasztvár Szászkézd fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Szászkézd és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Parasztvár!

A 0,87 km távolságra található, legközelebbi település, Szászkézd turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A városközponttól északkeletre, a Somostető alatt lévő Párkány, vagyis Kornisa lakónegyed tömbházait, az egyetemvárost az 1960-as évek végén építették fel. A szobor körüli zöldövezet mellett kényelmes és ingyenes parkoló áll a kocsival érkező kincsvadászok rendelkezésére. Délelőtt arra jártam, a fa egyből megvolt, és a dobozt is láttam, de sokan voltak a környéken. A fa megvolt, a repedes is megvolt, de a doboz nem.
A Gyergyói-Havasok, 1568m magas, Sípos kő  tömbjének délnyugati nyúlványában húzódik a már 100 éve ismert, tekerőpataki Súgó-barlang. Megérkeztünk a második Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó helyszínére, a barlangászházhoz. A barlang aktív járatából kifolyó patak vize egy kis deszkavályú segítségével el van terelve, a víz magasról esik, így zuhanyozni is lehet alatta. Mi ma felkerestük a srácokkal a barlanglátogatás után.
Ivóvízmedence és szivattyúállomás Marosvásárhely Az 1-es számú ivóvízmedence és a szivattyúház az egykori Széll Kálmán (ma Verii - Nyár) utca 4 szám alatt található. A zárt parkkal körülvett létesítmény Radó Sándor tervei alapján készült, szecessziós stílusban, 1908 és 1911 között.
A korondi madárkertben közel 40 faj található - 5 fajta páva, 12 fajta fácán, 5 fajta galamb, fogoly- és papagájfajok, vízimadarak, vadludak és kacsák, és dísztyúkok.
Levendulakedvelők Napja - A mezősályi Muresan levendulásba, 2023-ban, június 24-től július 16-ig naponta 9–21 óra között várják a látogatókat.
A Zerge-nyereg fontos turisztikai csomópont, innen lehet továbbmenni a Fogarasok gerincének keleti része felé. A Zerge-nyeregbe mentem el a ládától egy pár méterre. Fogarasi gerinctúránk negyedik napján találtam meg. Nagyon jo a kilatas, es hetkoznap is sokan voltak a to korul, az esos ido ellenere.
Székelyudvarhelyi városmag tapintható dombormű A Székelyudvarhely történelmi városközpontját méretarányosan bemutató bronz térplasztika a Kossuth utca Városháza felőli sarkán került elhelyezésre. A letapogatható bronz dombormű kőtalapzaton áll.
A Borsáros természetvédelmi terület az Olt jobb partján, 651 m tengerszintfeletti magasságban, 1 km-es hosszúságban, 50-200 m szélességben, Csíkszentkirály határában, a Csíkszentsimon felé vezető úttól balra terül el. Láttuk, hogy van egy új rejtés, nem akartuk kihagyni. Nem volt szem előtt, de elé került a doboz az Y-ból, magasság-mélység ellenére. Sajnos ez a rejtekhely már nem látogatható, mivel a bekerített természetvédelmi területet lakattal lezárták.
Salamon sziklái. Megtaláltam ezt a geodobozt. Meglett a doboz ezen a szép őszi délutánon.
Kirulyfürdőn, a volt diáktábor területén, a Főkút-forrás közelében, attól délre, egy fedett keresztet találunk, amelyet 2009-ben állítottak Keresztelő Szent János tiszteletére. Tarkovszkij szerintem szívesen forgatna filmet itt, ha élne. Már május közepén jártam erre, de a körülmények úgy hozták, hogy nem álltunk meg, de most bepótoltam.
Roman S-ház - Szűcsök (románul Cojocarilor) utca 2 szám, Segesvár.
Szászörményes evangélikus erődtemploma gótikus csarnoktemplom, támpilléres szentélye a nyolcszög három oldalával záródik, hajója elé nem építettek tornyot. Minden kapu sajnos zárva volt, pedig valaki rendszeresen bejár az udvarba, a lovait legeltetni. A templomot négyszög alaprajzú védőfal keríti, melynek szentély felőli szakaszánál magas védőtorony áll, ennek felső szintjén, a sokszögű gúlasisak alatt faerkély fut körbe, ez alatt pedig lőréseket képeztek ki a torony falában.
A Vargyas-patak szurdoka, a Persány-Rika hegység északi végénél, a Hargitalábainál kialakult mészkő-szikla szoros, a Székelyföld egyik jelentős, festői természeti szépségekben gazdag karsztvidéke. Megtaláltuk. Megtaláltuk ezt a ládát. A ládát 2008 07 01-én találtam meg a családommal együtt.
A Maros megyéhez tartozó Nyárádremetétől északra, 3 km-re fekvő, 800 m magas dombon Árpád-kori vár maradványait találjuk. Terepet jártam be az államvizsgámhoz, és útba ejtettem a Vityálvárat is. Az Alsó-Halas pataki homokbányától, jöttem ide, miután rejtettem a Tündérek forrásánál. A Likas-kőnél jártam már, lásd a képeimet, viszont a vulkáni bomba-sziklát nem tudtam beazonosítani.
Mikóújfalutól Kisbacon fele, a Hatodról belátható az egész medence. Vályú is van, a szomjazóknak. Az autót az aszfaltos út mellett hagyva, nagyot kerültünk a véget nem érő legelőkön.
Elfáradtál a hintán vagy a csúszdán? Sétálj mezítláb! Cipő nélkül? Igen, mert érdekes és egészséges. A parkot csak a kerítésen kívülről néztük meg, és nem valószínű, hogy kipróbáltuk volna. Minden stimmelt, csak rengeteg ember és gyerek volt a kerítés mindkét felén.
A reformáció idején az egész lakosság református lesz, a templommal együtt. A régi templom a falu délkeleti részén állott, a falu akkori központjában, 1884-ben lebontják és felépítik a ma is álló új templomot.
Vizét ivókúrára és fürdőkúrára egyaránt használták. A Nagyloki borvíz a Nagylok-patak földrajzi baloldalán található, Madicsafürdőtől 6 km-re nyugatra.
Árpád fejedelem szobrát, Gyarmathy János szobrászművész alkotását, 2012 májusában avatták fel Székelybere központi terén. Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot.
Kistorony egykor önálló település volt, ma Nagyszeben városának nyugati részéhez tartozik. Sok évvel ezelött voltam egyszer a kistoronyi evangélikus templomban. Csodálkoztam is rajta, hogy nincs még itt geodoboz.
Még találták meg egy páran a rejtekhelyet, csak időközben a medve is rátalált a dobozra. Nagyon szép a kilátás a fa közelében levő Kőcsűr ösvényének Kilátójáról. Sokkal inkább az odautazás a körülményes. A Vargyas-szoros keleti oldalának látnivalói, így a Csudáló-kő teteje is, a javarészt erdőben vezető, piros ponttal jelzett, Farkas csapás (ösvény) mentén érhetők el.
Egy spontánul összejött túra alkalmával egy régebbi, mindeddig meg nem valósult tervemmel hozakodtam elő. Ez Gödemesterházáról a Fancsal-tetőre való egynapos túra, amire ezennel sikerült társat találjak.
1905-ben Udvarhelyszentkirályról Székelyszentkirályra változtatták a nevét. A Bosnyák-patak völgyét követve, Tibódtól három kilométerre találjuk Székelyszentkirályt.
Meglett a dobozka, igaz kicsit kellett sunnyogni körülötte. Ezt a geodobozt nem találtam meg könnyen, hiszen a segítő információ elég tág fogalom. Csíkszenttamás nyugati határában, egy dombon áll magányosan a Sándor család Szent Annának ajánlott sírkápolnája.
Homoródon tanyáztunk, mikor a környék egy részét bebóklásztuk. Homoródremetéről Gyepes felé tartva a hazaérkező marhacsorda tartóztatott fel, a falu utcáin a tehenek egészen a rejtekig elkísértek. Érdekes módon, rendkívül kevés leírást lehet találni erről a kis faluról.
Holtbiztos voltam, hogy ezt a dobozt megtalálom. A Kakukk-hegyről visszafele kerestük fel a magányos régi kápolnát Szentimre határában. Csíkszentimrétől nyugatra húzódó mező közepén magányosan egy kis kápolna áll.
1816-ban kőtemplom épül Jedden, toronnyal, ennek helyén volt a régi templom. El nem tudtam képzelni, a segítő információ alapján, hogy hova lehet elrejtve a geodoboz. Köszönöm a segítséget a kiguruló doboz elhelyezésével. Visszatertunk es meglett.
Tichy-ház Segesvár
Nevét időszakos feltöréseiről kapta, úgymond bolondosan tört elő és tűnt el újra. Az olaszteleki Bolond-borvíz a Kormos-patak és az egykori Malom-árok találkozása közelében, attól délkeletre található.
A Nagy-Küküllő hullámai felett átvezető híd a sárdi hid, a Székelyföld anyaszékének, Udvarhelyszéknek a határszéle nyugatról. A Székelyföldre vezető főútvonalt követve, amint az utas Segesvárt elhagyja, s aztán a gyönyörü fekvésű fehéregyházi kastélyt meghaladja, mind mélyebbre hatol a hegységek közé.
Középkori templomáról nincs adat, régi kápolnája helyébe 1843-ban építenek újat, majd az 1930-as években templomot. Megtaláltuk a tojást. Nem volt tiszta, hogy hol kell keresni es a hirdetotabla is teljesen ures volt. A RetyiLorant által "megsúgott" információ birtokában - amit mondjuk nem kértem, de kaptam :) - másodpercek töredéke alatt meglett.
A Gyergyótekerőpataktól kelet-délkeletre fekvő dombokon több helyen is találunk lövészárkokat. A faluhoz közelebbi első nagyobb magaslaton egy rövidebb árok van, de egy nagyobb gödörrel, valószínűleg ágyúnak.
Elég forgalmas helyen van, és mivel olyan is megtalálja, aki nem azt keresi, kissé megviselt állapotban volt a doboz. A Piricske forrástól elsétáltunk ide is. Azert nem inkvizicio, ha szomjasan, faradtan erkezel, kimondottan jol esik. A 7-8 fokos vízben mindenki addig lógathatja a lábát, amíg akarja, vagy amíg bírja.
Mivel a fából készült hidak anyagát az időjárás könnyen tönkretette, Erdélyben több helyen is fedeles hidakat készítettek. A Kecske-túrára menet, habár nem volt sok időnk, beszúrtuk még ezt a rejtést. Pedig szerettem volna látni.
A templomkert területén áll a Brassói Ifjak Múzeuma, az Első Román Iskola épülete, és Coresi diakónus román nyomdász szobra. A Szent Miklós-templom Brassó Bolgárszeg nevű városrészének központi parkjában helyezkedik el, mely a Porondról (Anger, Egyesülés-tér) nyílik.
Hogy bár nagy távolra van, bár útja kényelmetlen és fáradságos, én egy várrom felfedezésének vágyától lelkesedve, mégis elhatároztam oda (ki)rándulni. Csomafalva terjedelmes erdőségei között egy Várhegy nevezetü havas levén, ez elnevezés oly vonzerővel hatott reám.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Parasztvár adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Szászkézd térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Mivel erőst szemerkélt az eső, megpróbáltam minél jobban megközelíteni a várat kocsival. Miután nem sikerült bejutni a szászkézdi templomba - és már csak itthon olvastam, hogy a geodoboz az épületen kivül van - elindultam megkeresni a parasztvár új rejtését, a miénket.
  • A várban teljes felújításban vannak, szerencsére a munkások beengedtek a várba. Szerintem a dobozt, ha nem találták meg, akkor befalazták.
  • Hát, nekem úgy tűnik, ez a láda is Kőmíves Kelemenné sorsára jutott (akárcsak az apoldi). Vagy csak nem bogarásztam eleget fejmagasságban a falat?
  • A vár sáncai - Gyulafehérvár A vár sétálósáncai. Az egykor védelmi szerepet betöltő sáncokat turistacsalogató látványossággá, sétálóutcává alakították. Az építkezésnek valószínűleg ez a rejtekhely is áldozata lett.
  • Dobogtató - Csobotfalva Templom feljaro. Megtalaltuk. Ha ellenkezo oldalon kezdtuk volna a keresest, hamarabb meglett volna.
  • Csókás-feredő - Csernáton Üregi doboz a Csókás feredőnél. Meglett, és a viszonylag új feredőt is megcsodáltuk, megszaglásztuk. Ezt a szép helyet az őszi köntősében is meg fogjuk nézni.
  • Helyesbítek, nem a geodobozt találtuk meg, csak a tartalmát. Rögtönöztünk egy új dobozt megüresítve egy ragtapaszos dobozt.
  • Csak a templomba nem jutottunk be.
  • Hatalmas nagy ez a templom, érdemes lenne be is menni, de sajnos most ez nem jött össze. Addig is megkerestük a dobozt a leírás szerint, és megcsodáltunk egy megmentett régi kaput is.
  • Gondolom, jó helyen kerestem és mégsem akadtam rá. Majd egy következö alkalommal remélhetöleg sikerül megtalálni.
  • Biztos szeretnék lenni, hogy jó helyen kerestétek. A geodoboz a fa ágainak ölében, és NEM a tövében van, vagy volt elrejtve.
  • Meg sem probáltam keresni, a nagy hó miatt.De egy szép napot töltöttem a tónál.
  • Már nagyon rég szerettem volna letudni ezt a rejteket, de valahogy mindig elmentem mellette. Most már sikerült.
  • Mióta felépült a templom, nem jártam itt fent. Most kissé csalódott voltam, gondozatlannak tűnt a templom környéke.
  • Sikerült nyélbeütni ezt a kis Balea túrát. Felmentem a nyeregbe és a tóig, de a geodobozt nem sikerült megtaláni.
  • Mivel a régi ládát betemette a föld, új ládát helyeztem el, kicsivel távolabb.
  • Hűlt helye a doboznak. DAni és CSongi nagyon csodálkozik.
  • Légvonalban vágtunk neki az útnak. Kicsit meredek volt, de a kilátás megérte a fáradtságot.
  • Egyszer Homorodalmas fele mentemben megalltam, hogy megnezzem ezt az regi temetot is. Nem is bantam meg.
  • Vargyas felől, az új aszfalton közelítettük meg a szorost. Az Ejtőkővel átellenben éget az avar itt-ott, néhol a bozót is lángolt.
  • Látom belejöttél a kerékpározásba, csak gratulálni tudok. Vártam már, hogy valaki keresse fel a Szeles vészét is, sejtettem azt is , hogy ki lesz az első megtaláló, csak attól tartottam, hogy nem lesznek elég pontosak a koordináták, és anélkűl nehéz megtalálni.
  • Szomorú híreket kell közöljek. A geoládát rejtő fát tövetúl kivágták.
  • Különös izgalommal ismerkedtünk a hellyel és a legendával, mivel kincskereső csapatunk egyik tagját hasonlóan becézzük. Látogatásunk előtt nagy zivatar vonult végig a szoroson.
  • Ha egy róka az ember közelségét keresi, akkor tényleg elment az esze, megveszett. Nem tudja, hogy az ember számára a vesztét jelenti.
  • Úgy könnyű, ha hárman vagytok :).
  • A geodoboz a vár fölötti domb tetején, egy kivágott fa törzsének üregében található, pár lépésre a tisztástól, az erdőben. Érdemes megnézni a rejtekhelyhez tartozó képtárban a fényképeket.

Sikerült eljutni Szászkézd környékére? Tetszett a Parasztvár? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 6 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!