Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Miklóstelke

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Miklóstelke

1267-ben jelentkezik első ízben oklevélben praedium Nicolai néven. 1353-ban Villa Nicolai, 1356-ban Zenthmiclostelke, 1418-ban Closdorf, 1427-ben Miklostelke, 1492-ben Kolosdorf, 1504-ben Closdorf a neve.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Miklóstelke felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

A várkapu maradványai Kakucs
A várkapu maradványai
Színek Alsórákos vulkán kráter
Színek
Bástya
Bástya
Harang
Harang
A kút Szent Anna feredő Csíkszenttamás
A kút
Várfal - 3 Szelindek vár
Várfal - 3

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Miklóstelke fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Miklóstelke!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,18 km távolságra található, legközelebbi település, Miklóstelke turisztikai látnivalói.
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Miklóstelke közelében?
(részletek bejelentkezés után)
3,5 km-re.
5,9 km-re. Szászkézd Segesvártól 20 km-re fekszik. Most már látogatható a templom, fel lehet menni a padlásra is. A kérdésem, hogy a doboz benn a toronyban vagy a külső falban van? A doboz az épületen kívül van a fal és a föld találkozásánál. Erődtemploma 1496-ban épült, mellette áll az 1677-ben épült, a segesvári óratoronyra hasonlító díszes torony.
6,4 km-re. 1470-ben a lakosság fele mentességet kap a hadba vonulás kötelezettsége alól, hogy a vár védelmét biztosítsa hét környékbeli község számára. A várban teljes felújításban vannak, szerencsére a munkások beengedtek a várba. Mivel erőst szemerkélt az eső, megpróbáltam minél jobban megközelíteni a várat kocsival. A XIV-dik században egy vár épül a Szászkézdtól északnyugatra fekvő hegyen, védelmét hét torony tette erősebbé.
Mese 6,5 km-re. Ma is álló kis gótikus temploma a XIV-dik század közepén, 1350 körül épült - korábbi egyházi jellegéhez tartozik, hogy a kerci apátság birtoka volt. Ez a templom is teljes felújítás alatt van.
7,2 km-re. 1280-ban Dilia, 1323-ban Dálya, 1353-ban Daly maior, 1488-ban Dallendorf, 1523-ban Dellendorf néven fordul elő az oklevelekben.
7,7 km-re. A XIII-dik században épül román kori háromhajós bazilikatemploma, a XV-dik században erődtemplommá építik át. Ekkor a főhajót és a szentélyt magasítják, a hajó fölé védőemeletet húznak, és a többszög három oldalával záródó szentély fölé is.
8,8 km-re. Egyhajós temploma a XIV-dik század gótikus alkotása, Keresztelő Szent János tiszteletére - a sekrestye építésének idejét az ajtajára festett évszám (1526) jelzi, ami újítását is jelentheti. Belsejében a szentély megőrizte eredeti hálóboltozatát, míg a hajó a XIX-dik században fiókos dongaboltozatot kap - a torony alatt megmaradt szép gótikus kapuja is. De amint láttam, megkezdték a feljavítását.
Szászdálya vára 9,9 km-re. Fehéregyháza és Héjjasfalva között, utóbbi határában, a Határ-patak mentén déli irányba vezető földúton, Héjjasfalvától 5 km távolságban, egy 588 m magas hegyen találjuk az eredetileg Szászdálya határához tartozó szászdályai vár maradványait.
11,2 km-re. 1231-ben jelentkezik először Sarpotoc néven. A középkorban katolikus temploma volt, amelyet azonban megroskadt állapota miatt 1800-ban le kellett bontani.
11,9 km-re. A Székelykeresztúrhoz tartozó, a várostól 1 kilométerre települt Fiatfalva látnivalói közé tartoznak a falu délnyugati részén található iszapvulkánok. Ez utóbbi természeti értékünk, bár nem annyira látványos mint a Bodza környéki sárvulkánok, mindenképpen megérdemli, hogy meglátogassuk őket. A szárazság miatt csak a legfelső, D-K-i vulkán működött, enyhén szivárgott az iszap.
12,3 km-re. A Nagy-Küküllő hullámai felett átvezető híd a sárdi hid, a Székelyföld anyaszékének, Udvarhelyszéknek a határszéle nyugatról. A Székelyföldre vezető főútvonalt követve, amint az utas Segesvárt elhagyja, s aztán a gyönyörü fekvésű fehéregyházi kastélyt meghaladja, mind mélyebbre hatol a hegységek közé.
12,5 km-re. Szászfehéregyháza jellegzetes házakkal rendelkező szász falu. Hiszen délután 2 és 4 óra között ebédszünet miatt szünetel a látogatás. Megtaláltam. Egy kicsit kellett várni míg kinyitott, de megérte, és addig is nyugodtan lehetett keresni a ládát. Látványos, középkori hangulatú erődtemplomának fehér falai és faerkélyes tornyai vannak.
12,9 km-re. A sárdi híd után az első székely falu neve Újszékely, a Küküllő jobb partján elvonuló hegyek alján, széles utcákkal, melyeket nagyrészt cseréppel fedett kőházak szegélyeznek. A falut unitáriusok lakják.
13,1 km-re. A Livadia határrészben a magyarok visszaszorították az orosz gyalogságot, azonban azok erősítést kaptak, és az Ördög-patak völgyében több órás szuronyharc bontakozott ki. Könnyen meglett a kivágott nyárfa csonkja, és a doboz is. Korben a lefeszegetett reztablakkal, nem is gondoltam hogy ilyen friss lehet. Utban a repuloter fele megkerestem ezt a dobozkat is. 1849 július 31-én itt állt fel Bem József főserege, a segesvári csata délelőtt 11-kor indult magyar ágyúzással.
13,4 km-re. Igaz, közel van az úthoz a rejtekhely, de a novemberi mokány esőben odáig caplatni egy különleges élmény. Megvan a közé szorított doboz.
13,5 km-re. Középkori templom állott ott, ahol ma a falutól északra a Szentegyház oldala nevő helynév őrzi emlékét. Székelymuzsnára érkezve, először a református templom torony felőli oldalánál levő udvaron keresztül próbáltam megközelíteni a rejteket. Ramaty állapotban van a templom. Ez jóval a XV-dik század előtti lehetett, mert a mai református templom, melyet később építettek, XV-dik századra utaló korjelző stíluselemeket őriz
Fehéregyháza vára 13,5 km-re. Fehéregyházától 3 km-re délre lévő 400 m magas hegyen középkori vár nyomai találhatók - itt először az őskorban vagy a dák korszakban építettek ki egy erődítményt. A középkori ujrafelhasználáskor körben egy földsáncot alakították ki, ez az építkezés a 13-dik század második felére tehető.
13,6 km-re. A jelenlegi L alakú, manzárdtetős kastély előtt már a 17-dik században volt itt udvarház, jelenlegi nevét a legutolsó tulajdonostól kapta. A történelmi idők során több építkezés is történt itt, 2021 és 2024 között teljes felújításon esett át.
13,6 km-re. 1783-ban ezt írják róla a templomhasználat szabályzatában: oly régi, hogy arra senki sem emlékszik - oklevélben először 1631-ben említik, mint egyezkedés tárgyát a reformátusok és unitáriusok között. A fiatfalvi templomot közösen használják (ami ritkán fordul elő) a reformátusok és az unitáriusok, a feljegyzések szerint 1726 óta.
13,7 km-re. Szent Márton tiszteletére szentelt egyhajós torony nélküli temploma a XV-dik század közepén épül késő gótikus stílusban. Az 1505-ben végzett erődítések során a keskeny templom elveszti eredeti formáit.
13,9 km-re. A Gyárfás-fürdőt tápláló Sóskút takarításakor Krisztus el?tt II századból, Marcius Aurelianus és Traianus idejéből származó szkíta és római pénzérméket találtak. Nagyon szép ez az Áprily Lajos vers. Szepen felujitottak a fürdöt. Bár Nagyszebenből hazafele végig esett az eső, Keresztúrra érve kisütött a nap. Székelykeresztúr és Sóskút múltja és jelene összefonódik, ezt régészeti ásatások is bebizonyították.
14 km-re. Székelymuzsnától északra egy meredek, suvadással kopaszra feltárt konglomerát sziklafal, a Likoldala emelkedik, amelynek sziklaodúi a tatárjárás idején menedékül szolgáltak. Valószínűen innen kapta a kiemelkedő csúcs, a 816 m magas Liktető a nevét.
14 km-re. Apold központjában 16-dik században épített, szép, bár leromlott erődtemplom található. Jól végzi a dolgát. A templom felujitas alatt all. Régebb az volt a divat, hogy az asszonyt falazták be. Értékei közül megemlíthető a szentélyben található faragott szentségtartó, illetve a szines karzata.
Petőfi Sándor múzeum Fehéregyháza 14 km-re. Fehéregyházán található a Petőfi emlékmuzeum. Nagyon erdekes hely, egy dobozt is el lehetne rejteni. Fehéregyháza Petőfi Sándor és a magyar szabadságharc egyik legfontosabb emlékhelye, a költő itt esett el 1849 julius 31-én.
14 km-re. Újszékelyen felül, a Szurdokpatakának torkolatja előtt fekvő Alsó-boldogasszonyfalva következik, melyet a nép rövidítve egyszerűen Bodogfalának nevez. Ezen elnevezés szűz Máriától származik.
Evangélikus erődtemplom Homoródbene 14,5 km-re. Templomának építési idejét a XIV-dik századra teszik, ekkor készül a hajó, a szentély és a többszöggel záródó apszisa. Késő gótikus stílusú, 1513-ban szárnyasoltára is készen áll Veil Stoss fia, Johann festményével.
Bethlen-várkastély Alsóbún 14,8 km-re. A négy saroktornyos, valaha külső falakkal és sarokbástyákkal megépített várkastély a Küküllőközi dombvidék területén állt. Ha ez betonút, akkor a leírás pontos. Szeretnék visszamenni vagy 150 évet a történelemben, hogy láthassam ezt a kastélyt ép állapotában. A romokat a mai Bún község központjától délre, 1,5 km-re, a Nagy-Küküllő egykori kanyarulatában találjuk.
Berde Mózes Unitárius Gimnázium Székelykeresztúr 15,1 km-re. 15,1 km-re.
Kapuzáb Fehéregyháza 15,2 km-re. Állítólag Petőfi a fehéregyházi kapuzáb mellől nézte a csatát, az ötvenes években az Ispánkuthoz került, majd a Sárpatak hídja mellé. A kapuzáb a falu végét jelezte a székely falvakban.
15,5 km-re. 2023-ban, június 24-én kezdődik a Dianna Manufaktúra levendulaültetvényények hatodik szüretje. A levendulakertbe két kapun keresztül is be lehet jutni, a Kriza János utca 59, illetve a Székely utca 9 szám bejáratainál.
15,8 km-re. 1849 július 30-án Petőfi Székelykeresztúron, a Gyárfás udvarházban töltötte a segesvári csata előtti utolsó éjszakát. De a kert gyönyörű. A doboz le volt esve. Babbercivel eggyütt Petöfi Sandorrol a gyermekeinknek meseltünk. A Gyárfáskert hátulsó részén áll, a ma védett körtefa.
16 km-re.
16 km-re. A falu a Nagy-Küküllő bal partján terül el, a SzékelyudvarhelytSzékelykeresztúrral összekötő megyei útról a vasútállomás után kellletérni. A Nagy-Küküllőn átvezető betonhíd után kezdődik Kisgalambfalva.
Katolikus templom Székelykeresztúr 16,1 km-re. Székely- vagy Szitáskeresztúr a Székely előnevét onnan nyerte, hogy a lakói székelyek, a Szitás melléknevet pedig arról, hogy itt nagyban folyt a szitagyártás. Keresztúr a Gagypatakának Nagy-Küküllőbe szakadásának térhelyén fekszik.

Miklóstelke románul - in limba romana: Cloasterf


Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Miklóstelke adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A templom körül nagyban folynak a felújítási munkálatok, állítólag az idén végeznek is. A dobozt nem találtuk meg, de nem is keresgéltünk sokáig, mert így is mi lettünk a falu népe számára a nap eseménye - egyre nagyobb érdeklődéssel figyelték, hogy mit is akarunk.
  • A sütei forrás kudarca után egy újabb erdei sétát tettünk a Leánykavárhoz. A dobozt a rejtektől korulbelul fél méterre találtuk meg, látszott, hogy valami rendesen belemélyesztette a fogát.
  • Hmm, pedig úgy érzem, hogy elég jól leírtam. A második bunker és a rejtekként használt sziklatömb egymás hátában vannak, alig pár méterre egymástól.
  • Ma lett meg. Oromomre kaptam benne egy kulcstartot, igyhat a hatalmas gyujtemenyem immar 3 tagu :D.
  • Egy hetet nyomtam le Vízaknán.Nágy délutánonból áldoztam fel több órát,hogy megtaláljam a dobozt,az egész falrészt végigkutattam,az összes lyukat átkutattam,de a dobozt nem találtam meg.
  • Nem találtuk meg egyből a barlangot, mivel a koordináták arrébb vittek egy kicsit, úgy 30 métert. Végül a fénykép alapján sikerült beazonosítani, megtalálni a barlangot.
  • Késéssel ugyan, de annál nagyobb izgalommal és örömmel kotortam elő a legigazibb kincsesládát, és a benne rejlő szívhez szóló ajándékot. Köszönöm szépen az Angyalnak.
  • Még két hét, és ti is egy szép, kerek évfordulót ünnepelhettek. Amióta utoljára geoládát kerestetek/találtatok.
  • Fenyőerdőkben, megfelelő rejteket keresve, felfigyeltem rá, hogy a fenyőfában általában nincs odú. És akkor most itt ez az üreg, az a kivétel, ami erősíti a szabályt.
  • Megvan.
  • Mutatós már a barlangportál. Az idegenvezető csak úgy végigfut a barlang látogatható részén, elhadarja az alakzatok nevét.
  • Sajnos idén sem lehetek otthon Szent György Napokon és így a talalkozóra sem tudunk elmenni. Remélem jövőre, ha lesz akkor is geocitrom.
  • Bánffyhunyad felől közelítettem meg a Pádist, az út katasztrofálisan rossz. Van egy 300-400 méteres rész ahol csak lépegető módban lehet közlekedni.
  • Som-kút Rossz helyen kerestem a dobozt. Sajnos, rég töltöttem le a rejtekhely koordinátáit de csak most jutottam ide. Nem frissítettem az információkat, de emlékeztem a furcsa fára mint rejtekre, láttam a képet róla.
  • Az ezeréves határtól hazafelé.
  • Még a helyet sem sajnos. Sem egy tábla vagy valami ami segitett volna.
  • Nem vagyok meggyőződve, hogy ez a sziklacsúcs a Tolvaj-kő. Tény, hogy a Szakadát havasi legelőjének délnyugati peremén több sziklacsúcs található.
  • Mindenkinek nagyon köszönöm ezt a kellemes kirándulást. Jó időt fogtunk ki, jó volt a társaság, jól éreztem magam.
  • Megtaláltuk, bejegyeztük.
  • Az elmúlt hétvégén a Torockói-hegységben túráztam, többek között a Csáklya-szorosban is. Miután kikapaszkodtam a Ticuiata-szikla kilátópontjára, ahol egy geodobozt is rejtettem, ellenőriztem a Csáklya-hasadék rejtését is.
  • Kár a templom állapotáért, ha belül ilyen szép. A templomba nem mentem be, mert vasárnap délután nem volt szívem a gondnokot zavarni.
  • Tényleg szebb a fal mint a templom, ahogy jkgábor is írja. A helybéliek a sok betontalpú kopjafa építése helyett gondozhatnák inkább a falakat (ami még megmaradt belőlük).
  • Ezt a rejtést egy picit trükkösebbnek szántam. Ezért nem mindenki találja meg egyből.
  • Parajdi Sóbánya Forgalom. Nem felvonultunk, hanem levonultunk ma a bányába. Nagy a nyüzsgés, a bányarém biztos világgá ment bánatában.
  • A műúton, a természetvédelmi terület bejárata mellett, és fogalmam sem volt, milyen szép hely rejtőzik a lépcsők felett. Hát, nem volt az a "nagyon száraz, meleg idő", így nem is kísérleteztem a szurdokkal Lényeg, hogy még viszonylag jó vétellel felkapaszkodtam a láda magasságáig, ahol aztán teljesen elment a vétel.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Miklóstelke? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!