Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Marosvásárhelyi Csernobil

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Marosvásárhelyi Csernobil

Ha ködös idő ereszkedik Marosvásárhely fölé, akkor azt már mindenki tudja, hogy megint elgázosítás következik. Nem ma és nem csak a tegnap volt ez így, mert Marosvásárhely mióta a sokoldalúan fejlett szocializmus útjára lépett, az egész város, a környező falvaival, egyetemben a népe egészségével tizedet fizet az ipar istenségének.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Marosvásárhelyi Csernobil felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Várárok Tornya Kovászi
Várárok
A kereszt Csíkszentlélek
A kereszt
A homoródkeményfalvi sóskút Homoródkeményflva Sóskút
A homoródkeményfalvi sóskút
Curmatura-tisztás Curmatura menedékház Királykő hegység
Curmatura-tisztás
A mofettához Mofetta Büdösfürdõ
A mofettához
Kusma a Jakabkőről Kusma Jakabkő
Kusma a Jakabkőről

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Marosvásárhelyi Csernobil fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Marosvásárhelyi Csernobil!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 1,31 km távolságra található, legközelebbi település, Maroskeresztúr turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Erődített evangélikus templom Sáros 1449-ben János bíboros oklevele szerint Szent Jakab tiszteletére szentelt temploma van, mégpedig a késő gótikus kor jellegzetességeit magán viselő egyhajós, tornyos templom.
Református templom Tövis A középkori plébániatemplomot a román korban építették, legkésőbb a XIII-dik században, a fenti adat szerint 1293 előtt, amikor már oklevélben szerepel. Tekintélyes egyházközség lehetett, amely otthont tartott fenn a leprások részére. A tövisi református teplomba nem jutottam be.
Ide építettek kilátót 2006- ban a sükői közbirtokosság, a helyi vállalkozók, a felsőboldogfalvi önkormányzat, illetve Sándor József közbenjárásával. Egyik kedvenc rejtekhely-kategóriám, a Rez-tetőihez hasonló kilátótornyok. A Nagyküküllő és a Nyikó között húzódó dombvidék legmagasabb csúcsa, a 932 m magas Rez-tető.
Péter-hegyese Firtos A Firtos legdélibb, legmagasabb csúcsán, a magasságjelző pont mellett egy kápolna maradványai találhatók. A hagyományok szerint a Péter-hegyesén állott egy Szent Péternek szentelt és népes búcsúkkal látogatott kápolna.
Segesvárttól délnyugatra levő dombtetőn helyezkedik el a Breite Öregtölgyes Természetvédelmi Terület, egy szépen megőrzött legelőerdő, makkoserdő, számos többévszázados tölgyfával. Nem olvastam el figyelmesen a leírást. Segesváron hagytuk az autót, onnan mentunk fel a piros sáv jelzésen, amin most már a Via Transylvanica is halad. A dobozt ki kellett bányászni az odúból, be volt ágyazódva a törmelékbe.
A gerincz út még mindig szét van túrva és jó sáros. Elég feltűnő ez a rejtekfa, könnyű megtalálni. Egy, a Csere-erdő alatti és a marosvásárhelyi Belvedere-lakónegyed feletti kilátópontot indultam megkeresni, térképen bejelölt pont alapján.
1735-ben Udvarfalván minoriták telepedtek le Keresztúri József udvarházában. Megéri elmenni odáig, főleg biciklivel. Megtaláltuk aegy séta alkalmával. Könnyen ment.
Köszönöm. Ma elvittem a családomat, hogy megnézzék a tavirózsákat. Ez az első rejtekhely, amelyet édesanyámmal együtt keresek meg. Három hektáros területen mintegy 2000 növényfajt ültettek a Sapientia-EMTE marosvásárhelyi kampuszának környékére.
Tatárka-kő Kelemen-havasok
A világhírű tudós, Bolyai János szülőháza (másnéven Benkő-ház) a belvárosi Bolyai János utca sarkán áll, az 1 szám alatt. A Bolyai utca felújítás után sétálóövezetté alakul, a tér görbületét idéző optikai csalódást előidéző térkövezéssel burkolta a kivitelező.
Hála a segítö információnak egyböl meglett a dobozka (hangyák nélkül). Első alkalommal éjfél után próbálkoztam, gps nélkül, csak a szöveges segítségre alapozva. Minden szerdán este, egy bizonyos rejtekhely termében gyülést tartanak. Szebb időket látott épület.
Skariatin emlékmű Segesvár 1849 július 31-én, a segesvári csatában ütközött meg Bem József főserege az oroszokkal- ebben a csatában esett el (tűnt el) Petőfi Sándor, Fehéregyháza közelében. Segesváron, a tűzoltóság mögötti kertekben elrejtve, egy érdekes, alvó oroszlánt ábrázoló szobrot találunk.
A XIII-dik században épül román kori háromhajós bazilikatemploma, a XV-dik században erődtemplommá építik át. Ekkor a főhajót és a szentélyt magasítják, a hajó fölé védőemeletet húznak, és a többszög három oldalával záródó szentély fölé is.
A szétválást követően az ortodoxiát felvállaló marosvásárhelyi izraeliták minden területen függetlenedni próbáltak - teljesen normális volt, hogy a két zsidó közösségnek meglegyen a saját temetkezési helye, ahova csak a sajátjait temeti el. A gyalogoshíd geodoboza után eljöttünk ide. A Csere-erdőben elrejtett geodoboz megtalálása után, a Kishegyszőlőn keresztül ereszkedtem vissza a városba. Amikor a dobozt rejtettem, fél órát töltöttem a temetőben, keresve a megfelelő helyet.
A gerincen közelítettem meg a helyet ay antenna felöl. Egy kis keresgélés után kiástuk, viszont az üveg nem volt üres, és ráadásul sajnálatos módon még nem is borral volt tele, hanem vízzel. Ez a Várhegy most már Lövétéhez tartozik, vagy Homoródalmáshoz? Homoródalmás és Lövéte határánál van a homoródalmási Várhegy, amelyen földsáncok nyomait lehet látni.
A Klotild borvízforrás, másnéven Szent István-forrás, szintén egy gödörben található, mely fölé faszerkezetű filagóriát építettek. Mellette egy fürdőmedence található öltözökkel, ez a létesítmény most nem használható.
Bánffy György erdélyi kormányzó építtette 1774-85 között a böblingeni Johann Eberhard Blaumann tervei alapján barokk stílusban.
A Kultúrpalota homlokzatának alsó domborművei a főhomlokzaton, a bejárat felett - Kallós Ede 1913. Városháza utca, Marosvásárhely.
Octavian Felecan kripta Magyarszilvás A magyarszilvási Veres kastély udvara melletti hatalmas csalán-ültetvényen :-) keresztül. A domboldalon levő szilvafák között, egy érdekes, elhagyott kriptára bukkanhatunk.
Érdemes megnézni a rejtekről feltett fényképet. Kirándulásaim alkalmából már nagyon sokszor elsétáltam e geodoboz melett, mivel nem tudtam létezéséről. Egy délutáni rövid séta alakalmával találtuk meg. A Kolozsvárról déli irányba kiránduló természetjárók gyakran találnak kisebb-nagyobb gömbalakú köveket, melyeket a tudományos irodalom feleki konkrécióknak nevez.
Akadémiai Kollégium, a régi Egyetemiek Háza, az első magyar kőszínház telke. Színház utca 1 szám, Király utca 4.
Belépő felnőtteknek 35 ron, 3-10 éves gyerekeknek 25 ron, 0-3 éves gyerekeknek ingyenes, nyugdíjasoknak és diákoknak 25 ron. Látogatási idő: naponta 10-18 óra között, háziállatok nélkül.
A régi helyére tettem egy dobozt, a rejtő nevével (fakir), és persze az enyémmel is. A magyarországi Eszterlánc zenekar koncertjére érkeztünk Székelyvéckére. Székelyvécke bejáratához közel faragott tábla hirdeti, hogy a közeli dombon kilátó található.
Az 1-es számú ivóvízmedence és a szivattyúház az egykori Széll Kálmán (ma Verii - Nyár) utca 4 szám alatt található. A zárt parkkal körülvett létesítmény Radó Sándor tervei alapján készült, szecessziós stílusban, 1908 és 1911 között.
Tócsa-tó Torda Tócsa-tó - Torda. Itt már több sikerrel jártunk mint a Fülemüle-tónál, a rejtek nem volt kirámolva, csak a csigák által megrágva.
Szent Márton tiszteletére szentelt egyhajós torony nélküli temploma a XV-dik század közepén épül késő gótikus stílusban. Az 1505-ben végzett erődítések során a keskeny templom elveszti eredeti formáit.
Református templom Magyarherepe A falu életterének módszeres leszűkítésével, a hivatalok, helyi iskola, orvosi ellátás elköltöztetésével a lakosság igen gyors ütemben tűnt el Herepéről. Az egykor népes település Ceausescu hírhedt falurombolási projektjének esett áldozatul.
Felkapaszkodtunk a Gordon hegyre, elkergettük a kutyákat, és mire felértünk a szobor derekáig a lépcsőkön süvöltött a szél, zuhogott az eső. Megvan, hihetetlen szép. Az udvarhelyi virágkiállitás megtekintése után, hazafele tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük a Pléhkrisztust. Aki Székelyudvarhelyről Farkaslaka irányába utazik, feljut a Baknya-tetőre, ahol egy nagy kereszt arra figyelmeztet, hogy itt érdemes megállni és körülnézni.
Nem jártam még ebben a temetőben, a kápolnáról még kevésbé volt tudomásom. Erre szokták mondani, hogy ha valamit keresel, azt mindig az utolsó helyen találod meg. Gps nélkül kerestem ezt a rejteket is, de hát egy kápolnát könnyű megtalálni. Marosvásárhely marosszentgyörgyi határánál levő temető északi részén a Máriaffy család temetkező helye és kápolnája található.
Mivel a ház homlokzata nem dél, hanem délnyugat irányba néz, a frontfalon levő napóra csak a délutáni órákat mutatja. A rá merőleges oromfal délkelet irányultságú, ezért az ott levő napóra a délelőtti órákat mutatja egészen fél 3-ig.
Szent Barnabás-kápolna Bucsin-tető A Bucsin-tetőn épült kápolna Szent Barnabás tiszteletére épült. A XVI-dik EKE vándortábor egyik túrája alatt pont útba esett. Útban a Súgó-barlang fele megálltunk egy kis pihenőre. A láda szép, a vétel szempontjából akadálymentes helyen van, és akár egy rövid utazási szünet alkalmával is megtalálható.
Pataki-Tollas-ház - Farkas utca 5.
Református templom Magyarózd
Ördögútja Kőris-tető Zetelaka Darkókertje-sarka - Kőris-domb - Hosszúaszó-árok első feje a fenyédi határban - Hosszúaszó-árok második feje a küküllőkeményfalvi határban - Barabás kaszálói - Kis-Fenyéd. Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat a Nagy-Küküllő bal partjától a Kis-Fenyéd patakáig terjedő szakasza.
Fehérnép sarka Makfalva Mivel hasonlít egy karcsú női lábra, valószínűleg a felszíni forma határozta meg a helynevet. A Fehérnép sarka egy jellegzetes alakú domb Makfalva északkeleti részében, a Kis-Küküllő baloldali partján, a Nagyszeg csorgója és Andrásuta pataka között.
Nyárádszeredai Padlásmúzeum A Padlásmúzeum Nyárádszeredában, a Szakadát utca végén, a 26/A számú házban padlásán található. Biró Zsigmond Sándor családi háza ez, melynek padlásterében több száz, paraszti használati tárgy, hadászati és világháborús tárgy sorakozik.
Nyárádselyéből közelítettem meg a suvadást, a katolikus templom irányából vágtam bele a suvadás kellős közepébe. Mikháza felől érkeztem Nyárádselyére, amíg a talajút első része tűrhetőnek néz ki, a második fele nagyon le van szakadva. A tegnap délután sikerült újra eljutnom Nyárádselyébe és ellenőriztem a rejteket.
1394-ben jelentkezik a forrásokban Erche néven.
A tölgyfát 1849-ben ültették, az 1848-as forradalom emlékére. A Magányos tölgy Szászrégen északnyugati részében, a Kerek-erdő (Ziegenwald) nyugati szélén található.

Különleges látnivalók - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Marosvásárhelyi Csernobil adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Képzeljék el, hogy én találtam azt a helyet, ahova el van rejtve. És készítettünk egy olyan képet, ahol tartom a kezemben a kombinátot.
  • El nem tudom képzelni, hogy milyen csoda folytán találtad meg ezt a helyet :-). Főleg este, ötétben.
  • Képzeljék el, hogy elsőnek találtam meg azt a helyet, ahova ez a geodoboz el van rejtve. Sajnos nem tudtam készíteni (és nem is volt ki) egy olyan képet, ahol tartom a kezemben a kombinátot.
  • Vandor ha arra jarsz, vigyel magaddal iroszert, vagy hasznald az altalam dobozban hagyott megszenesedett gumidarabot, vagy nem volt benne vagy elvitte a biztonsagi:), lehet , hogy nem csak fenykepezni hanem jegyzetelni sem szabad.
  • Sajnos a ceruza a nagy lelkesedésben nálam maradt. Már késő volt visszafordulni, amikor észrevettem.
  • Csak így költői kérdésként, vajon miért?
  • Miért volt feldúlva, vagy miért helyeztem el?
  • Már sokadjára járok ennél a templomnál. Ha Szeben felé közlekedem, minden ismerősömet elhozom ide.
  • Így jártam, ez a doboz miatt lemardtam a borkóstolóról.
  • Mióta felépült a templom, nem jártam itt fent. Most kissé csalódott voltam, gondozatlannak tűnt a templom környéke.
  • Moloch-kilátó - Szamos-Bazár Koordináták finomítva. A koordinátákat kijavítottam, a meli és csapatja által bemért értékekre. Amennyiben a dobozka veszélyes helyen van, el kell költöztetni biztonságos helyre.
  • Sajnos nem készültünk és e miatt nem is kerestünk dobozt amit nagyon sajnálunk. Kissé felhős és szeles időnk volt, de megérte felmenni.
  • Egy kis vasárnapi biciklizés keretében leszálltunk pár percre a bringóról, hogy a gerincen elsétáljunk a fáig. Mostmár a tesóm is tudja, milyen is az ilyen kincskeresés (éés nem bánta meg, hogy egy picit gyalogoltunk is a nagy tekerés közepette :D).
  • Masodik probalkozas alkalmaval minimum fel ora kereses utan sikerult ratalalni. Ami a rugalmas gondolkozast illeti, csak a megtalalas utan lehet rugalmasan gondolkozni.
  • Sylvester Lajos emléktábla - Csernáton Újságíró. Lajos bátyám a falu jeles szülöttje. A községi könyvtár falán van elhelyezve az emléktábla.
  • Nemrég rejtettem Tusnádfürdőn, az Olt partján, egy közvetlenül a mederben levő forrásnál, egy dobozt. Ezért nagyon kíváncsi voltam rá, hogy milyen lehet ez a Sepsiszentgyörgy közelében levő, az Olt partján levő forrás.
  • Nekivagtunk a meredek oldalnak, amit meg jobban nehezitettek a lehulott levelek, mivel ezek nagyon csusztak. De minden faradsagot megert a csodalatos kepzodmenyek es a taj latvanya.
  • Hargitafürdő felől érkeztünk, egy több mint 12 km-es gyalogtúra után (majd visszafele ugyanennyi következett). Fennt a tetőn csodálatos panoráma fogadott, a látóhatár viszonylag felhő- és páramentes volt.
  • Szerencsere szep meleg nap volt, ugy hogy folyamatosan legalabb 3 ember toltotte a borvizet a forrasnal, azert en kitartoan kerulgettem tapogattam es nezegettem a faszerkezetet, ok pedig engem, vegul feladtam, es elindultam Haromvara fele.
  • Aki 1,50 mély vigyen kisszéket.
  • Megvan a geodoboz, Gabor.
  • Ott voltam a rejtésnél. De csak most értettem meg, hogy a túravezető miért sietett mindig előre az erdőben.
  • Kihasználva az új autópálya szakaszt, 30 perccel hamarébb érkeztünk meg a Székelykő alá. Kihasználva a hajnali fényeket, gyönyörű fotókat készítettünk Torockóról és a környező csúcsokról.
  • Csak a templomba nem jutottunk be.
  • Ha jól értettem akkor a helyszínen két emlékmű van, egymáshoz közel, a milleniumi és a világháborús emlékmű. Azt már észrevettem, hogy többen keverik a rejtekhely és a rejtek fogalmát.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Marosvásárhelyi Csernobil? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!