Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Kockásliliom - Búzaháza

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Kockásliliom - Búzaháza

A kockásliliom a liliomfélék családjába tartozó fokozottan védett növény. A jellegzetes nedves réti, kora tavaszi növény, mely áprilisban tömegesen nyílik.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Kockásliliom - Búzaháza felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Fedett falépcső Nyárádszentlászló unitárius templom
Fedett falépcső
A harangláb unitárius templom Kálnok
A harangláb
Kilátás a torony tetejéről Ika vára Felsőcsernáton
Kilátás a torony tetejéről
Kézimunka Magyarvalkó református templom
Kézimunka
161436 Mocsárerdő Szászrégen
161436
Sündisznó Ürmös
Sündisznó

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Kockásliliom Búzaháza fotóalbumba!

Fedezzétek fel Búzaháza és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Kockásliliom!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,77 km távolságra található, legközelebbi település, Búzaháza turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Szentföld
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Egykori tanítóképző, ma a Szakszervezetek Művelődési Háza, épült 1902-ben. Cuza Voda utca 22 szám, Marosvásárhely.
Kolping-ház Segesvár Medrea-ház, Kolostor(Manastirii)-utca 10 szám, MS-II-m-B-15915. Kolping-ház Segesvár.
Falu harangja Mikháza Mikházán, abban az utkereszteződésben, ahol a ferences kolostortemplom felé le kell térni, egy harangláb és egy fedett feszület található, melyre a helybeliek a Jézuska és a Falu harangja elnevezéseket használják. A doboz a földön volt.
Vársarka Csíkszentdomokos Csíkszentdomokostól 5 km-re északra, a Nagylók-patak völgyében, a 969 m magas Keresztelet-hegy csúcsától 300 m-re keletre, a patak elágazása fölé emelkedő 835 m magas dombon található a Vársarka. Területét sűrű bozót borítja.
Tetőterasz Madarasi Hargita Amint javasolták, Szentegyházáról közelítettük meg. Hargitafürdő felől érkeztünk, egy több mint 12 km-es gyalogtúra után (majd visszafele ugyanennyi következett). Lassan 10 éve történt, de ma is élénken emlékszem rá. A Madarasi Hargita tetőteraszán, alkonyatkor, remek naplementés fotókat lehet készíteni.
Az Újfalvi bányában kitermelt kő vulkanikus eredetű andezit, amely piroxént és hornblendát tartalmaz. Születése körülbelül 6,5 millió évre tehető, a Görgényi hegyek vulkanikus kitöréseinek eredményeként. Érdekes a vulkáni kúp maradványait fentről szemlélni.
Bokor Levendulás Pálpataka 2023-ban megszervezésre kerül a családi programokkal kecsegtető, második Pálpatakai Levendula fesztivál, július 8-9-én, szombat és vasárnap.
Nagyekemező vára A Küküllőközi dombvidék területén, a Nagyekemezői-patak mellett fekszik Nagyekemező község. A falu fölött nyugatra emelkedő Burgberg 416 m-es csúcsán találjuk a középkori vár nyomait.
Gréces-tető Marosfő Meglett a hatalmas nagy bukkfa, és benne a rejtés. Talán nem a legmegfelelőbb pillanatot válaszottam, borús idő volt, esőhöz is szerencsém volt. Ejszaka gyonyoru kilatas van a csiki medencere. A Gyergyói- és Csíki-medencét elválasztó, Maros és Olt vízválasztóján elkülönülten álló Gréces-tető Marosfő felett magasodik.
Czofronka A Hagymás hegység egyik jellegzetes sziklaformációja a Czofronka köve, amelyről csodálatos kilátás nyílik a környező havasokra. Nem volt könnyű feljutni a sziklára, de a lélegzetelállító látványért bármikor újra megtenném. Nem hiszem el, hogy gyönyörű kilátás volt :-). A szikla tetejéről a gyönyörű kilátás kárpótolta azt a kis sziklamászást.
Farkaslaka a Felső-Nyikó völgyében, a Nyikó mindkét partján, a Gordon-tető aljában települt, a térség legjelentősebb települése. Kicsit üldögéltünk a padon és elmélkedtünk. Az üldögélős, illetve elmélkedős módszerrel nem sikerült megtalálnom a geodobozt. Egy sóvidéki térképezési akció keretén belül próbáltuk megkeresni a ládát sötétedés után.
Valószínűleg a Mikháza és Szováta közötti, egykori római út maradványa. Az Óriások árka a Nyárádmente kistérség egyik fontos történelmi, természeti értéke.
Ki kell várni azt a pillanatot, amikor az emberek épp szállnak fel a buszra. Ma délben korcsolyázni voltunk az Erzsébet-ligetben, majd megkerestük a Turbina közelében elrejtett geodobozt. Találtam elég sok dobozkát amelyekben üveggolyók voltak. A városi park (a régi Erzsébet liget) mellett található a ma is üzemképes turbina (vízi erőmű).
A település neve mutatja, hogy Felsősófalva hét településhez tartozik. Amelyek a Kis-Küküllő és a Korond-patak völgyében fekszenek, a tanyavilággal együtt a Sóvidéket alkotják.
Az igazi Lina-kanyar egy kisebb, de lejtős kanyar a Csíkszeredából Székelyudvarhelyre vezető főúton, a csibai letérővel szemben, ahol Lina kocsmája is állt. Amíg bekapcsolódott a gps, addig is keresgéltünk és találtunk is egy geodobozt. A rejtek körül derékig érő csihány, a forrás körül meg több tíz csiki polgár, sorban álltak a vízért. Valószínűleg rossz helyen gondolod a rejteket.
Ennek a kastélynak az anyagából is készült a XIX-dik század elején, a Degenfeld Miksa Kristóf gróf által elkezdett udvarház. Az első kutyfalvi kastélyt a XVII-dik században építette Pekry Lőrinc gróf és felesége, Petrőczi Kata Szidónia bárónő.
Lobogófürdő Szentkeresztbánya Szentkeresztbánya környékén ásványvízforrásokat találunk a Kis-Homoród mentén, itt alakult ki a hajdan népszerű Lobogófürdő is. Az 1900-as évek elején még működött, majd a források nagyrészének a bányamunkák miatt eltűnt a vize.
Hazug Pista-szobor Gyergyóalfalu A Gyergyóújfaluból hozott bazalttömbbe Kőrösi Antal szobrász faragta bele Hazug Pista arcát, a mesemondó huncut mosolyát. 2024 április végén, Gyergyóalfalutól északnyugatra, a Maros melletti egykori tanyája közelében, emlékkertet hoztak létre Hazug Pistának.
1451-ben Székesfalva néven jelentkezik a forrásokban, 1571-ben Székes formában fordul elő. Almafa odvában turkálni élvezet, ha megtalálom. Mindig szerettük Székes környékét.
Bánya pataka Csíkmadaras Csíkmadarastól nyugatra, a Vasér- vagy Bánya-patakában tör fel a Küpüs-borvíz. A régi higanybányák közelében feltörő, gyógyhatású forrás mellett egy 4 x 2 m-es kideszkázott medencével ellátott népi feredőt építettek, mely Küpüs-borvízfürdő néven ismert.
Római tábor Sóvárad
Evangélikus erődtemplom Zágor Zágor evangélikus-lutheránus temploma a község központi részén, a főút mellett, az egyik kanyarban, az általános iskola szomszédságában található. Mitán elhagytam Domáldot, eljutottam a zágori evangélikus templomhoz. Zágor középkori templomáról nincs adat, temploma viszont volt, mert valószínűleg 14-dik századi település.
Nem is tudtam erről a forrásról, pedig sokat jártam a környékén. Nem éppen a legszebb hely Vásárhelyen, de a dobozka meglett. Péter dolgozott, én meg csak szóval tartottam. A marosvásárhelyi Gecse Dániel-forrás az 1918 December 1 sugárút 86B számú tömbház háta mögött található.
Rompáca-tanösvény Csíkajnád A rompácai borvízig 4 km hosszú az út, bejárása körülbelül másfél órát vesz igénybe. A Rompáca-tanösvény hossza két km, bejárása körülbelül 45 perc.
Nagy pártfogója volt a kereszténységnek, a marosvásárhelyi Vártemplom tornya az ő anyagi hozzájárulásával épült. Hunyadi János a tizenötödik századi történelem meghatározó alakja, 1446-tól hat éven át a Magyar Királyság kormányzója volt.
Református templom Székelyudvarhely Épült 1781-ben. Református templom - Székelyudvarhely, Márton Áron tér 11.
A mikházi ferences templom és kolostor 1673-ban készült, régi galambbúgos nagy- és kiskapuja, a legrégebbi fennmaradt székelykapu volt. A szerkezetileg meggyengült kaput 1912-ben egy vihar ledöntötte, majd vásárlás útján a Néprajzi Múzeumba került.
Máréfalva keleti kijárata közeléből egy aszfaltút ágazik ki, mely a Patakvölgyében, a Fenyéd vize mentén halad előbb kelet, majd észak-kelet felé. Az út mellett, nem túl sűrűn, hétvégi házak sorakoznak.
Toldalagi-kastély Koronka A Toldalagi-kastélyt 1830 körül Toldalagi Ferenc építtette a régebbi 17-dik századi kastély helyére, amely 1630-ban már állt. Az épület több mint 180 éve figyeli az ottani világot, tűrve tehetetlenül a történelem viszontagságait.
Református templom Szentmáté Bizonyos, hogy a falu a templom után kapta nevét, s e szerint a XIV-dik században Szent Máté tiszteletére szentelt temploma volt. A templom valóban ennek a kornak stílusjegyeit viseli, a gótikus kor alkotása.
A marosvásárhelyi vár napjainkban látható formáját a XVII-dik században, többszöri munkálatok után nyerte el. Engem is itt soroztak be annak idején. Hat, en ere nem vennek merget. A sorozas Imecsnek is érvényes volt kb 3o egynehany éve.
Hétfák Marosszentgyörgy A kiszélesedett Maros-völgyben már messziről látszottak, mint valami városvédő óriások. A Cementlapoktól jöttem, hogy megkeressem az új csemetéket. A Hétfák nevű hely valamikor Marosvásárhely közkedvelt fürdőhelye volt, magas, terebélyes fekete nyárfákkal.
Református templom Rugonfalva Esélyem sem volt a geodoboz keresésén "dolgozni", mivel a harangozó bácsi végig ott volt mellettem. A templomhoz érkezve, a kőkerítésen levő bejáratot zárva találtam. Épp istentisztelet volt, ezért a templomba nem tudtunk bemenni, de legalább nem voltak sokan a templomudvaron. A falu csupán 2 km-re fekszik Székelykeresztúrtól és 5 km-re Siménfalva községközponttól.
Szentháromság római-katolikus templom Beszterce A templom előterébe be lehet lépni, beljebb egy kovácsoltvas rácson keresztül lehet szemlélni a megállt időt. Az épület rendben van tartva, felújítva, mint ahogy előtte az utca is.
Leprások temploma Segesvár A Szentlélek tiszteletére szentelt, segesvári Leprások temploma a XV-dik században épült, és ma is áll. 1575-ben Leprosorium néven ismerték, a külső falán helyezték el a Pesthanzel nevű, külső szószéket.
Mészkőbánya Borszék A borszéki mésztufát 1819-ben kezdték el kitermelni. Előbb lementünk a bánya aljába, kár volt mert szemetes. Ez a rejtés a Tündérkerttől délre található.
Nemzeti Színház Marosvásárhely A korcsolyapályáról hazafelé tartva. A színház előcsarnokában tartott 19. Sebes-patak völgye Kelemen-havasok

Természeti értékek - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Kockásliliom adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Búzaháza térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • De a földrajzi koordináták sokat segítettek. Érdemes megkeresni a régi kisvonat állomását, átmenni a síneken, előre haladni majd balra térve a sínekkel párhuzamosan haladni Deményháza irányába.
  • Minden évben felkeressük a rétet a koczkásliliomok miatt. Idén láttam, hogy láda is van a környéken, felpróbáltuk :).
  • Ennek ellenére, én akkor is REMÉLEM, hogy lesz még itt borvízstrand.
  • Ez a kézdialmási Büdös-kút ugyanaz, mint az alsólemhényi Büdös-tó? Vagy különböző természeti értékekről van szó?
  • Várhegy - Homoródalmás Toronyirányt. Lövéte és Homoródalmás között valahol félúton félrehúztunk, leparkoltunk. Előzőleg a GPS-t nézegetve bemértük, hogy innen a legrövidebb az út a ládákig.
  • Szászmagyarós Nem mehet ez így. Ez tenyleg maraton volt, de ezutan mindent lehet. Egyelore nem tervezek tob vizsgat, vege a szobafogsagnak, ugyhogy reszkessetek.
  • Mindhiába kerestük a dobozt. Sokszor járunk errefele, talán mégeegyszer megpróbáljuk.
  • A volt Városi Közüzem Aquaserv épületei - Marosvásárhely Nagyon szép épület. Marosvásárhelyi túrám elsö doboza. Könnyen elökerült a rejtekböl, mivel észbetartottam a segítséget.
  • Hétvégén, nárcisz-virágzáskor inkább kerülni kell, tömegnyomor van. A parasztok kaszálják/tépik ezerrel a védett növényeket :-(.
  • A nárciszmezőről jövet megkerestük a lányommal ezt a dobozt is. Közben ellenőriztem a Fingó borvíz dobozát is.
  • Dobogtató - Csobotfalva Emlékek. Többször is átfésültem a fel-lejárót amíg megtaláltam a dobozt, és közben a régi CSITekre gondoltam, amikor vonattal jöttünk félnapig, a csobotfalvi csűrökben aludtunk, és itt jártunk fel a templomba.
  • Máréfalva védbarlangjai Latta valaki mostanaban?. Valoszinu hogy mar nincs meg a doboz, a leiras nagyon egyertelmu, meg is talaltam a ketlabu fat, egy kicsit megcsonkitva, de csupan egy ures fedel nelkuli sarga poharszeru muanyagedenyt talaltam. Egyebkent szep a hely, a kilatas, kozvetlen a barlangok elott informacios tabla van elhelyezve, viszont a fouton nyoma sincs semmi iranyjelzonek, vagy barminek ami felhivna az atutazo figyelmet, egy erdekes helyre.
  • Miután kiverekedtem magam a csobánkutyákkal, nekiindultam a hegynek. Persze nem az úton, hanem toronyirányt.
  • GK Hotel Szent Kristof Kristóf megvan. A bejárat általában zárva (így mondták). De a hátsó (a konyha fele vezetö) ajtó nyitva (volt).
  • Tusványos alkalmából az egyik koncertre várva, megkerestük a dobozkát.
  • Gyulafehérvár Tiltás. Én igazán követtem volna a GPS-t de egy "kosztümös" katona határozottan megtiltotta. Hát ide is vissza kell majd jönnöm.
  • Régebb szerettem volna itt rejteni, de a híd előtti ketrec mindig visszatartott attól, hogy megálljak itt. Az útról nézve azt hittem, hogy a híd le van zárva.
  • Én ezúttal létrát rögtönöztem belőle, az épület egyik tartóoszlopának támasztva. Így sikerült nagy nehezen felkászálódni a tető alatti gerendákra.
  • A femlapot megtalatuk a leiras szerint. Matattuk eleget, de sehol semmi :( Vagy nem jo helyen kerestuk, vagy nincs doboz, mert valaki elvitte.
  • Református templom és harangláb - Nyárádszentsimon Megkerült a doboz. Pontosan ott, ahol a leírás mutatta. Egy kicsit izgalmas volt felmászni a létrán, mert erősen recsegett - ropogott, de a látvány mindenért kárpótolt.
  • Fehér Torony - Brassó Megvan. Megtalaltam.
  • Amikor marade-vel itt jártunk, egy hölgy ült a közelben, rajta a rejteken, annyira ráérősen, hogy majdnem feladtuk. Időztünk, aztán nemhogy nem ment el, hanem jött még egy, és ő is leült.
  • Asztag-kő - Madéfalva Kőgomba. Könnyű rejtekhely, nem nehéz a megközelítése, jó út, még télen is. Kár, hogy köd volt, pedig az előrejelzés napos időt ígért, ezért is indultam el.
  • A Hargita-liget -tol kb 30 meterre van egy ladam, azt bejelentem egy szabad percemben. A hetvegere, szombat delelottre szervezhetnenk egy kozos keresest/rejtest.
  • Elértünk a kereszthez, megpihentünk, de semmi sem jelölte a Bagolyvárat. Elindultunk felfele az oldalban, gondolván, hogy csak fent van valahol.
  • Az első doboz amit megkaptam, a Csala-tornya feletti kilátó közelében a sziklarepedés avarral boritott aljában. A kilátó nagyon szép rálátást biztosit a Vargyas-szorosra, a környező hegyekre és az Orbán Balázs barlangra.

Sikerült eljutni Búzaháza környékére? Tetszett a Kockásliliom? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!