Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Geges

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Geges

Geges az Abod-patak völgyében fekszik, Marosvásárhelytől 24 km-re kelet-délkeletre, a községközponttól, Havadtól 3 km-re északkeletre. Területe már ősidők óta lakott.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Geges felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Én vagyok az út, az igazság, és az élet! Csinód rönkkápolna
Én vagyok az út, az igazság, és az élet!
2534 Rava patak homokkő gömbkő homokkövek gömbkövek
2534
Kisfenyős-kő Kisfenyős kő Parajd kőgomba
Kisfenyős-kő
Maximális gyorsaság
Maximális gyorsaság
Kazánház Homoródkarácsonyfalva Dungó feredő népi fürdő
Kazánház
A szikla dombja Kolibica völgyzáró gát
A szikla dombja

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Geges fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Geges!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 0,41 km távolságra található, legközelebbi település, Geges turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Havad patakának völgye, Gyulakuta és Kelementelke környéke
Milyen fontos látványosságok és népszerű látnivalók vannak a Geges közelében?
(részletek bejelentkezés után)
200 m-re. Népi iskola, Geges. Épült 1896-ban.
350 m-re. A gegesi református temetőben érdekes, százévesnél régebbi sírkövek vannak.
2,3 km-re. Ez a hely, ahol az emberek kies völgyekben élik monotonnak tűnő mindennapjaikat, káros külső hatásoktól még mentesen. A harangláb bodobács invázió alatt volt. A geodoboz a földön volt. Pontosan ott, ahol a leírás mutatta. Van olyan hely, ahol az idő megállt, úgy tűnik - pedig, igazából csak egyszerűen nem pörgött fel, ahogy máshol.
2,3 km-re. Középkori katolikus lakói, majd a reformáció idején a reformátussá lett hívek Nyárádszentsimonhoz tartoztak. Szeretem a régi hangulatú falvakat, templomokat, mint amilyen ez is. Rigmány csak egy érdekes hely, ahol még nincs geoláda. Eljutottunk a harangtoronyhoz, de geoládát nem találtunk. Az 1567-dik évi regestrum 8 kapuval hozza Rygmany néven.
2,4 km-re. Ottjártamkor néhány lelkes környékbeli legény és leány éppen kiásott egy beomlott pincét. Nagyon különleges látvány, olyan ősi érzés ott lenni. 2010 november 3-án jártunk itt a családommal. Volt tudomásom róla, hogy a geodoboz már nem ép, de reméltem megtalálom legalább a maradványait. A következő értesítést kaptam a facebookon.
Dózsa-Barátosi kúria Hármasfalu 3,6 km-re. A Dózsa-Barátosi kúriát a 18-dik században építették. Hármasfalu 244 szám alatt található.
3,8 km-re. Hármasfalu 1950-ben jött létre Atosfalva, Csókfalva és Székelyszentistván egyesítésével, közigazgatásilag Makfalvához tartozik. Marosvásárhelytől 26 km-re délkeletre, a Kis-Küküllő jobb partján fekszik.
Síremlék Doberdó Makfalva 4,2 km-re. Makfalva nyugati részében, a Felhágó és Tekintő lábánál, egy kis terület neve Doberdó, nevét az itt emelt síremlékről kapta. A világháborúban, az olaszországi Doberdóban hősi halált halt Barabás János emlékére emelték.
4,3 km-re. Szent Imre tiszteletére szentelték fel, a falu a templomáról kapta a nevét. Láttam tűzoltókocsit fentről, és így visszagondolva nem is értem, hogy miért nem figyeltem jobban rájuk. Nem volt a helyén a doboz (és sehol sem volt). Bekecs-túrára indultunk a családdal. Érdekes épület a Nyárádszentimre református temploma.
4,6 km-re. A Majálistér az abodi úttól északra található, a Csere egyik magaslatán lévő liget neve. Itt találkozott egykor a makfalvi és az abodi ifjúság május elsején.
4,6 km-re.
4,6 km-re. Templomáról egykori haranglábjának megmaradt vitorláján olvasható dátum beszél: 1572. Az egykori templom középkori létéről tanúskodik az a leírás, amely Benkőnél olvasható: csinos kőépület, keleti része ódon gót stílusú.
4,9 km-re. Az Alsó fenyős egy mesterséges fenyő telepítés Makfalvától északra, a Nagymagos erdejében.
5 km-re. Remek kilátás nyílik innen a Küküllő vidékére, Firtos, Csombod és Rabsonné felé. Katonáné hegyese, a régi osztrák térképeken Katonanő-tető, a Sokad dűlő legmagasabb csúcsa Makfalva északi határán.
Alsó-szikla Makfalva 5,3 km-re. A hagyomány szerint, ha a faluból is jól látható Alsó-szikla megszürkül, megváltozik az idő, ugyanis a kék palás rétegek előre jelzik az esőt. Az Alsó-szikla, vagy ahogy még nevezik, a Suvadás, Makfalva Alsó szeg helynevű területén található - itt, a Hídcsegely nevű határrészen, a Kis-Küküllő alámosta a parti részt, kéregcsuszamlást okozva.
Tatársír Makfalva 5,3 km-re. Makfalva, illetve a Sokad dűlő északi részén, az abodi határ és Külső Ecsenye közötti, jellegzetes, koporsóra emlékeztető domb neve a Tatársír. A hagyomány szerint az egykori legyilkolt tatárok sírhelye.
5,5 km-re. Az Óriások dombja valamikor Maka várához tartozott, jelenleg a csókfalvi határ legdélibb és legmagasabb csúcsa. Innen nagyméretű emberi csontok kerültek elő a múltban, talán ezzel magyarázható e hely neve is.
Maka vára Makfalva 5,6 km-re. A makfalvi vár Orbán Balázs Székelyföld leírásában Maka vára helynévként szerepel. Maka állítólag egy székely rabonbán volt.
Nyárádszeredai Padlásmúzeum 6,4 km-re. A Padlásmúzeum Nyárádszeredában, a Szakadát utca végén, a 26/A számú házban padlásán található. Biró Zsigmond Sándor családi háza ez, melynek padlásterében több száz, paraszti használati tárgy, hadászati és világháborús tárgy sorakozik.
Árpád fejedelem szobra Székelybere 6,4 km-re. Árpád fejedelem szobrát, Gyarmathy János szobrászművész alkotását, 2012 májusában avatták fel Székelybere központi terén. Száz évvel a budapesti Hősök tere után, Erdélyben először itt avattak Árpád szobrot.
6,6 km-re. Benkő Károly idejében épül fatemploma, mai temploma 1842-ből való.
7 km-re. Székelyberétől észak-északnyugatra egy kerek dombot láthatunk, mely a falu fölé magasodik. A helybeliektől érdeklődve tudtam meg, hogy Ropó-domb a neve.
Fehérnép sarka Makfalva 7,1 km-re. A Fehérnép sarka egy jellegzetes alakú domb Makfalva északkeleti részében, a Kis-Küküllő baloldali partján, a Nagyszeg csorgója és Andrásuta pataka között. Mivel hasonlít egy karcsú női lábra, valószínűleg a felszíni forma határozta meg a helynevet.
7,3 km-re. Rhédey Zsigmond földi maradványait, az angol királyi család javaslatára, 1936-ban lehozzák a Kalandos-dombi kriptából és a református templom alatti ősi családi kriptába helyezik. Az építője által kápolnának nevezett Rhédey-kriptát Wesselényi Kata építette férje, gróf Rhédey Zsigmond számára, aki 1758-ban mellhártyagyulladásban halt meg.
7,7 km-re. A legenda szerint hajdan, az e helyen álló tornácos háznál cserélt lovakat és pihent meg Bem József lengyel származású honvéd altábornagy és vezérkara, 1849 július 30-án. Velük volt Petőfi Sándor is, a nemzet nagy költője.
Református templom Erdőszentgyörgy 7,7 km-re. Itt tartották 1618-ban az unitárius zsinatot, 1640-től a reformátusoké. Erdőszentgyörgy református temploma gótikus, a 13-14-dik század fordulóján épült.
Rhédey-kastély Erdőszentgyörgy 7,8 km-re. 1808-ban újjáépítették. Erdőszengyörgy nevezetessége a 18-dik század végi volt Rhédey-kastély, amely egy 16-dik századi kastély helyén épült 1759-ben.
Református templom Nyárádmagyaros 7,9 km-re. 1590-ben már egyházát említik, ami legalább kápolna létét tételezi fel, 1643-ból is van adat kápolnáról, amikor még mindig Berekeresztúr filiája. 1791-ben kőtemplom épül s ebben az időben lesz anyaegyház.
8,4 km-re. A Tündérkert egy őshonos gyümölcsfákkal beültetett, másfél hektáros terület, az erdőszentgyörgyi református esperesi hivatal háta mögött. Ez a gyümölcsöskert egy közösségi tér, ahol a helyi családoknak saját fájuk lesz, amit ők ültetnek és gondoznak a továbbiak során.
Református templom Berekeresztúr 8,4 km-re. 1335-ben a pápai tizedjegyzékben Berechce szerepel, Berekete néven szerepel. Nyárádszentimréről jöttünk át Berekeresztúrra. A szent keresztről elnevezett egyházközségek, illetve falvak mind régiek és a szent keresztről elnevezett templomuktól kapták nevüket.
8,6 km-re. Kibéd 10 km-re fekszik Szovátától, helyi posztóüzeméről híres.
Havadtő sírkövei 8,6 km-re. Maros megye egyik legjelentősebb sírkőkészítő központja Havadtő. A határában bőven található sírkőkészítésre alkalmas homokkő. Érdekesek ezek a sírkövek, érdemes volt felkeresni ezt a helyet is.
Puliszka-domb Erdőszentgyörgy 8,7 km-re. A Puliszka-domb egy legendás helyszín, egy domb Erdőszentgyörgy délkeleti határában, melynek nem tudjuk a pontos helyét. Talán a helybeliek tudnák megmutatni ezt a dombot, mely egy pásztorfiú, a felesége, és egy gonosz tündér mondájáról kapta a nevét.
8,9 km-re. Az építmény északi részén egy felirat is olvasható. A 19-dik században építettek meg a település központjában a református templomot.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Geges adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A geodobozt megtaláltam könnyen. A bekerített területen csak egy sírkövet találtam.
  • Igen, erre mondják a faluban. Köszönjük hogy megkerested.
  • Ez az 1848-as emlékmű a falun kívül található. Az említett temető máshol van, de legközelebb felkeressük azt is.
  • Miután rejtettem egy új geodobozt Geges református temetőjében, amivel a gegesi régi sírköveket szeretném bemutatni, elindultam megkeresni ezt a rejtést is. Egy kis bóklászás után sikerült megtalálni a bekerített temetkezési helyet.
  • Az összes összenőtt fát megnéztem, utána az összenőtleneket is, aztán a kaputól kapu+200m területen is, de semmi. Valamit nagyon ellőhettem.
  • A majálisos hosszú hétvége egyik célpontja a Súgó-barlang lett. Ahol újra fölelevenedtek a régi barlangász élmények.
  • Ez a "játékszer" valóban csak játékszer. A Panda-kő dobozába én tettem be.
  • Egy gombászással egybekötött szombat délelött, szép időben meglett ez a doboz is. Először jártam ezen a helyen, és úgy gondolom ez a doboznak köszönhető.
  • Egy kellemes délutáni séta közben megtaláltuk. A rejtek ötletes, csak egyre magasabbra kerül.
  • Evangélikus erődtemplom - Baráthely Láttuk a sok rézedényt. Megtaláltuk maradevel közösen.
  • Vadász-patak Ki gondolná?. Biciklizünk a megye legmagasabb településének környékével ismerkedve, s ha nem tudnánk, hogy keresnünk kell a rejteket, talán tovább hajtanánk. Táborozás rendezett nyomait láttuk a helyszínen.
  • A Ponor-réten a víznyelőktől sétáltunk a patak mentén. Sejtettük, mire számíthatunk, mégis hihetetlennek tűnt, hogy ilyen rövid ez a bővízű patak.
  • Buffogó-láp Szep hely. Kellemes kis tura.
  • Kerci apátság Nagyon szép hely. A kolostor romjai között éppen a Kronenfest folyt.
  • Megtalaltuk a megadott info alapjan. Koszonjuk a rejtest.
  • A csucson osszefutottam egy masik csapattal, igy egyutt talaltuk meg a ladat. Reszemrol egy belavari ladabol szarmazo zold majom kerult bele.
  • Az a magyarázat, hogy amikor a magyarországi geoládázási élményeink és tapasztalataink alapján úgy gondoltuk, hogy Erdélyben is elhelyezünk ilyeneket, és feltesszük őket a hu-ra, még nem tudtuk, hogy létezik a Rejtekhely. Amikor aztán feltöltöttük az adatokat a hu-ra, lelkesen és jóindulatúan, a moderátorok pökhendi és faragatlan reagálásainak hatására visszavontuk az összes tervezett bejegyzésünket, és az elrejtett dobozokat az időközben kiderített Rejtekhely-re töltöttük fel, ahol azokat barátsággal is fogadták.
  • Szent Benedek-kápolna - Görbepataka Szinte sikerult. Ismetlem Meli sorait. Ja es meg valami.
  • A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt.
  • Erdemes megkeresni a helyet. Sajnos a doboz sarka ki van torve, de remelhetoleg elegge vedett helyen van.
  • Hargitafürdő felől érkeztünk, egy több mint 12 km-es gyalogtúra után (majd visszafele ugyanennyi következett). Fennt a tetőn csodálatos panoráma fogadott, a látóhatár viszonylag felhő- és páramentes volt.
  • Sajnálom, hogy pont akkor kerestétek a rejtekhelyet, amikor a geodoboz el volt tűnve. Azért remélem tetszett a hely.
  • Roviden, nagyszeru rejtes, szep kilatas. Egy nagyon nekem megfelelo rejtek.
  • Az utóbbi időben többször jártam erre. Az autóból ki is néztem pár lehetséges rejteket, de még nem szántam rá annyi időt, hogy kiszálljak és elrejtsek egy dobozt.
  • Többször is voltam itt, de csak később tudtam meg, hogy geoláda is van. Mivel nem tudtam a doboz oldalát megnézni, csak arra hagyatkozhattam amire még emlékeztem azokból az időkből, amikor elolvastam a rejtekhely leírását.
  • Megvan ez a doboz is. Hogy mennyi szemetet tudnak egyesek elhagyni, ép ésszel nem lehet felfogni, hogy mennyi embernek nevezett ökör van a világon.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Geges? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!