Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Erked

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

A XIII-dik században épül román kori háromhajós bazilikatemploma, a XV-dik században erődtemplommá építik át. Ekkor a főhajót és a szentélyt magasítják, a hajó fölé védőemeletet húznak, és a többszög három oldalával záródó szentély fölé is.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Erked felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Szerelem-alagút 3 Szerelem alagút Obrézsa
Szerelem-alagút 3
Zuhatag
Zuhatag
A kacsintás
A kacsintás
Ez is Imecs ajandeka Sószékfürdő
Ez is Imecs ajandeka
A tó 1 Csíkszépvíz tó víztároló víztározó
A tó 1
Itt lett volna a törmelék?
Itt lett volna a törmelék?

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet az Erked fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen az Erked!

A 0,21 km távolságra található, legközelebbi település, Erked turisztikai látnivalói.
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Hangya-lépcső Marosvásárhely Délben, dél körül is nyugis volt a környék.
A sárkány gerince meddőhányó Hargitafürdő A Hargitafürdőre vezető út mentén, annak jobb oldalán, van egy kis, félhektáros meddőhányó. A felgyűlt salak itt egy szakadékot és egy gerincformát alakított ki.
A helység szász telepítését a legkorábbi Szeben vidéki telepítések idejére teszik, az 1200-as évek előttire, körülbelül 1150-től kezdődően. Ennélfogva a templomépítés is legkésőbb a XIII-dik század elején megtörténhetett.
A marosvásárhelyi egykori Új városi strand a Kárpátok sétánya 56-57 szám alatt található. Érdekes elhagyatott hely, és a graffitik nagyon jók. Előttem csak BabBerci jelentette be a megtalálását, de december 27. Az első két megtaláló, ha a barátaimról van szó, nem volt jelen a rejtésnél.
Római katolikus temető a Szármány-hegy lábánál - Homoródalmás. A kőbányától jöttem le, és egy felvillanyozó látvány után, aznapi turám utolsó célpontjaként kerestem fel a régi sirköveket.
Köszönöm a ceruzát. Emlékezetes lesz akkor nektek az aznapi kirándulás. A Kalonda-tetőn levő doboz megtalálása után, útban a szencsedi nárciszmezők felé rejtettük ezt a dobozt. Farkaslaka határában, a Kalonda-tetőn még sokan foglalkoznak faszénégetéssel.
Forrás az Olt partján Sepsiszentgyörgy Sepsiszentgyörgyről Tusnád fele, a várostáblától nem messze, ha jobbra fordulsz, a mezőn megtalálod a forrást. Egyrésze ezen forrásokból származik. Ha te vagy a legelső, akkor a rejtő a legeslegelső :-). Most nézem, hogy sem a rejtő, sem az első megtaláló nem értékelte a terepet, amelyen el lehet jutni a rejtekhelyhez, a geodoboz megtalálásának nehézségét, illetve a hely szépségét.
Nagykapus 1238-ig székelyek lakják, középkori katolikus hívei a reformáció során lutheránusok lesznek, a templommal együtt. Szajnos nem jott ossze, pedig nagyon rahajtottam.
Ördögútja Kőris-tető Zetelaka Az Ördögútja székelyföldi töltésvonulat a Nagy-Küküllő bal partjától a Kis-Fenyéd patakáig terjedő szakasza. Darkókertje-sarka - Kőris-domb - Hosszúaszó-árok első feje a fenyédi határban - Hosszúaszó-árok második feje a küküllőkeményfalvi határban - Barabás kaszálói - Kis-Fenyéd.
Ide is addig készültem rejteni, hogy ismét megelőztek. A Kis-Bagolykőnél nincs elrejtett geodoboz. Dobozkat sajnos nem talaltunk, de karpotlasul rengeteg afonyat szedtunk es ettunk. Bár a Madarasi Hargita üdülőhely széléről, a Vargyas fejéből látszik ez a szikla, a Kis-Bagolykőnek nevezett sziklát kevesen ismerik.
Kibicikliztunk Kezdirol, es megleltuk. Aki 1,50 mély vigyen kisszéket. Ma ez is meglett. A Torja patak völgyének jobb partján, Altorja folytatásaként alakult ki Felsőtorja - temploma 1332-ben már létezett azon a helyen, ahol ma is áll.
A törzsének alsó része meg van repedve. Egy honismereti túra alkalmával, amíg készült a parázs a szalonnasütéshez, elindultam kincskeresésre. A Nagy Murgó északkeleti részén, az erdő szélén, egy 4 m kerületű kocsánytalan tölgyet láthatunk.
Ló-patak-forrás, románul Izvorul Paraul Calului.
A falutól délkeletre, a Kis-Homoród és Kósd-patak (Kozd, Koos, Kosdbach) összefolyásától alig több mint 1 km-re keletre. A homoródi iszapvulkánok (helyesen iszapforrások) Homoród (Hameruden) település, a Geréd (Griedenreeg), és a Szenes-tető (Kohlenreeg) között találhatók.
Örök nyugalom A Bözöd és Gagy közötti vízválasztó gerincén van egy tanya, ahol valószínűleg a kommunisták által kitaszított emberek, családok éltek, akik ott helyben, a kert végében, temetkeztek is. Megkerestük a gyerekekkel. Sajnos nem volt nalam leiras. Bözöd felől érkeztem, egy kocsit eléggé próbára tevő úton.
Szeretem a régi hangulatú falvakat, templomokat, mint amilyen ez is. Rigmány csak egy érdekes hely, ahol még nincs geoláda. Eljutottunk a harangtoronyhoz, de geoládát nem találtunk. Az 1567-dik évi regestrum 8 kapuval hozza Rygmany néven.
Világháborús bunker Az előpataki hágó is, mint megannyi más erdélyi hágó, a második világháborúban a harcok színtere volt. Meglett. Egy kis esti ládázás a közelben. A sepsiszentgyörgyi geocitromon értesültem róla, hogy a rejtekhely koordinátái nem pontosak.
Nagy Laji dombja közismert helynév a csíkszeredaiak számára. Észrevettük az új rejtéseket és úgy döntöttünk ezt nem hagyhatjuk ki. Nem is tudtam, hogy ilyen komoly sziklarajzok vannak itthon nálunk. Csíkszeredában töltött egyik hétvégénk alkalmával kerestük fel a Nagy Laji dombját.
A várostól északra, az 1087 m magas Csobot-hegyen egy magyar és egy örmény római katolikus Szent Anna kápolna áll. Több ügyben is dolgom akadt aznap Gyergyószentmiklóson. Minden év július 26-án Szent Anna napi búcsút tartanak itt.
A Vadászház földszintes épület az egykori meggyesfalvi kastély szomszédságában, a Felszabadulás és a Vlegyásza utcák sarkánál. Valószínűleg 1708-ban épült, erre enged következtetni a bejáratnál található megrongált emléktábla épen maradt része.
A XVIII-dik században épült Súrlott Grádics az egykori Klastrom (ma Mihai Viteazul) utca 3 szám alatt található. A volt vendéglő nevét a mindennap tisztára sikált küszöbéről kapta.
Barcarozsnyó vára Szeretünk várakban barangolni, zeg-zugokba bebújni. Erdély egyik legérdekesebb várát látogattuk meg.
Katolikus templom Csíkszentsimon Csíkszentsimon a falu Szent Simon tiszteletére szentelt első temploma után kapta a nevét, mely Csatószegen épült. Csíkszentsimon és Csíkcsatószeg a legújabb időkig egy egyházközséget alkotott, ma külön plébánia van Szentsimonon és Csatószegen is.
Richter-ház Segesvár A XVIII-dik században épült Richter-ház Segesváron, az Asztalosok utca 28 szám alatt található. MS-II-m-A-16010.
Tarzán fája Szent Anna-tó A Szent Anna-tó kráterének peremén, a menedékház közelében áll egy viharvert, csonka bükkfa, a Szent Anna-tó Tarzán fája. A fát megtaláltam, de nem volt sem Tarzan, sem a majmok. Ha igaz volna az állítás, akkor én úgy mondanám, hogy "ez már Kovászna megye" :-). Megtaláltuk az este.
Tulipán és levendula Márkod Tizenötezer tő és tízféle tulipán van itt, május első részében tartják a szüretet. Márkod északnyugati határában levendulást és tulipánültetvényt hoztak létre, melyet Székelybere vagy Mikháza felől lehet megközelíteni.
Református templom Magyarózd
A segesvári vár Csizmadiák Tornya 1521-ben épült, 1676-ban tűzvész pusztította, a jelenlegi formáját az 1681-es helyreállítás alkalmával kapta.
Ortodoxok első temploma Marosvásárhelyen Az ortodox fatemplom a marosvásárhelyi Thököly Imre, ma Mitropolit Andrei Saguna utca 13 szám alatt található. A jellegzetes máramarosi stílusú, zsindelytetős épületet, az ortodoxok első templomát, 1794-ben építették fel, egy görög kereskedő anyagi támogatásával.
Sós kút Homoródújfalu Homoródújfalutól nyugatra, 1 km távolságra, egy sóskút található. A kút mélysége 3 m, a vízoszlop magassága benne 3 m (1882-es mérés).
Rhédey Zsigmond földi maradványait, az angol királyi család javaslatára, 1936-ban lehozzák a Kalandos-dombi kriptából és a református templom alatti ősi családi kriptába helyezik. Az építője által kápolnának nevezett Rhédey-kriptát Wesselényi Kata építette férje, gróf Rhédey Zsigmond számára, aki 1758-ban mellhártyagyulladásban halt meg.
Református templom Bonyha A ma is álló bonyhai református templom építését a Bethlen és Apafi családok őseinek tulajdonítják a tatárjárás utáni évtizedekből. A Bethlen várkastély geodoboza után eljöttünk szétnézni a református templomnál is. Megtaláltuk a geodobozt, a helyén volt, elsőnek jegyeztünk be megtalálóként.
Bilea-vízesés panorámapont Fogarasi-havasok A Bilea-vízesés megközelíthető a Bilea-vízesés-teleptől indulva, a piros pont jelzés mentén. Az útvonal hátránya, hogy zsákutca, a vízesés aljától nem vezet tovább jelzett turistaösvény.
Ha beszélni tudna, felhívná magára a figyelmet. Forgalmas helyen, a Cosbuc utca sarkán, a Venczel József utcában, a volt Femina üzlettel szembeni Hirsch-ház udvarán, árválkodik egy göcsörtös fa a kapu mellett.
Fülest kaptunk hogy már nyílnak a nárciszok. A kertjáró kocsimmal indultam neki a rejtekhely megközelítésére. A Kuvaszó-patak vízesésétől jöttem, ahol nem jártam sikerrel, itt viszont egy kevés keresgélés után ráakadtam a dobozra. A Kankóskert Erdőfüle észak-keleti dombján, a Fok-tető alatt található.
A marosvásárhelyi Segesvári úti forrás a Segesvári út 8 számú ház mögött található, egyenesen a Róka-patak völgyében. Mikor érdekes pontként megjelent ez az oldal, jártam itt, kerestem, hogy hova rejthetnék. Nem láttátok a halakat a nyitott tetejű medencében? Mikor ott jártam nem figyeltem a halakra.
Erődtemplom Veresmart A templom kívülről szépen felújítva, a torony még várat magára.
A geodoboz jól el van rejtve, annyira, hogy meg se találtam. A geodoboz nagyon jol el van rejtve. Meglett, cseles. Zsögödfürdő, a Borszékkal egyidős fürdőtelep, Csíkszereda déli kijáratánál, az Olt jobb partján található.
Az Idődoboz pavilonok a Mikházi Régészeti Parkban találhatók, a településtől délnyugatra, a római kasztrum és a régészeti park között. A két pavilont Sági Gergely tervezte, 2015-ben készültek el, és 2016 májusában avatták őket fel.
Gábor, tudom mennyire szereted ezeket a rejtéseket - hát, szívesen. Egy kicsit magasan volt, de megtaláltuk. A hosszan elnyúló Kőd és Kőcsonka magaslata alatt, a Rákospatakamentén elterülő Csíkszentmihály templomkertjében találhatók hársfák mesélnek a településről.

Történelmi-kulturális értékek - Maros megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Erked adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Székelykocsárd Az ígéret szép szó. Sor került Székelykocsárd oldalának az összeállítására is. Nem tudom, ha érvényes még a majdnem 3 évvel ezelőtt tett ígéret?
  • A Kecske-túrára menet, habár nem volt sok időnk, beszúrtuk még ezt a rejtést. Persze, Péter rejtett, ő a profi, én csak inas voltam és próbáltam ellesni a szakmát :-).
  • Megtaláltam.Azért hétköznap eléggé körülményes lehet a keresése, szemben turkáló meg iskola.
  • A templomot restauraljak, korbe volt veve faallvanyokkal. A restauralas ideje alatt nem latogathato.
  • Sokszor áthaladtam a kapu alatt az elmúlt évek során, de most már sajnos nincs meg a kapu, csak oszlop mered az ég felé. A doboz viszont a helyén található és kitűnő állapotban van.
  • Sóhát és Sószoros - Parajd Könnyen megkerült. Már régóta készültünk meglátogatni a sószorost ezzel a céllal (is). Köszönjük a rejtést.
  • Folytatva az utam a célom felé meg kellett kerüljem az állatkertet. Követve a kerítést belebotlottam egy dobozba.
  • Nem hinném, hogy ilyen rövid idő alatt eltűnt volna. Elég mélyen van a rejtekben, jól bele kell nyúlni.
  • Reggel, még a Kecske-túra előtt, próbáltunk itt rejteni, de a gyergyóremetei ifjúság má javában kereste a kincset, ugyanis kincskereső versenyt rendeztek. Minél több cukorkát kellett megadott időn belül összeszedniük.
  • Hát ez egyszerűen gyönyörü. Csodás helyen csodás híd.
  • Reg jartam ilyen "magaslatokban".
  • Meglett az igazi geodoboz is. Bár a GPS csak annyit segített, hogy között.
  • Megálltunk és megnéztük ezt a régi, elhagyott temetőt, és megkerestük a kriptában elrejtett dobozt.
  • Ennek a becserkészésével már előző nap is megpróbálkoztunk, de inkább Székelyvarságot választottuk délutáni programnak. Nagyon illúzióromboló, hogy a víztározó magas vízállása után visszamaradt rengeteg szemetet nem szedik össze, viszont vígan horgászgatnak a szemét között.
  • Hegyközszentmiklós Jó rejtés, szép kilátás. Tavaly költöztünk a faluba ma kerítettem időt a keresésre. Jó rejtés, szép kilátással.
  • Honvédsírok az Úz völgyében A honvéd síroknál. Többször jártunk itt, mindkét oldalról, de most dobozt is kereshettünk. Az idevezető út minősége egyre romlik, az Úz völgyének szépsége viszont változatlan.
  • Csik fele menet kerestük meg a geodobozt. Köszi.
  • Bodvaji túra során ez a nagy kőtömb felhívta a kislány figyelmét. A nagy kőtömbre próbált felmászni, mikor úgy érezte a moha alatt mozog egy törmelék.
  • A kőbányától jöttem le, és egy felvillanyozó látvány után, aznapi turám utolsó célpontjaként kerestem fel a régi sirköveket. Bár a növényzet igyekszik felülkerekedni, azért meg lehet találni a rejteket.
  • Váradi tartozkodásom alatt, egy nosztalgikus séta keretében kaptam meg a geodobozt.
  • A nap folyamán beküldtem néhány képet, egyelőre várom a jóváhagyást.
  • Egy kis tumultus keletkezett a Joachim kápolna körül, sokan kerestük a ládát, és engem, a legkissebbet elküldtek fényképezni, meg ehhez hasonló hasznos elfoglaltságokat űzni.U.
  • Sváb múzeum - Mezőpetri Németek hűlt helye. Késő délután jutottam el Mezőpetribe, ahol kívülről tudtam megnézni a tájházat. Az egykori módos paraszti létet mutatta az épület.
  • Fatörzs-barlang A sziklák fölé kerültünk. Mi felmentünk egy erdei úton a barlangoktól balra kb 600 méterre a rejtekhely szintmagasságáig, és onnan a szintgörbén közelítettük meg a helyet. Igaz, hogy így a sziklák fölé kerültünk, de annál nagyobb volt az élmény.
  • Megtaláltam az Aragyásza-barlang mellett elrejtett geodobozt.
  • Függőhíd az Olt felett - Tusnádfürdő A hidnal. Érdekes volt a hid egyik oldalaról a masikra sietni.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett az Erked? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!