Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni a turisztikai látnivalót! Bejelentkezés után.

Cementlapok - Marosvásárhely

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Cementlapok - Marosvásárhely

A Cementlapok egykor a marosvásárhelyi fiatalság kedvenc fürdőhelye volt, a Maros felső gát feletti bal partjának kiépítésével alakult ki.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Cementlapok - Marosvásárhely felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

766
766
Megvan
Megvan
Rókavár Sugásfürdő
Rókavár
6572 Túri hasadék
6572
8522 Ronki szoros szakadék Aranyosronk Alsóaklos
8522
Kis és Nagy Ünőkő Kis-Ünőkő Radnai-havasok
Kis és Nagy Ünőkő

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Cementlapok Marosvásárhely fotóalbumba!

>>> Fedezzétek fel Marosvásárhely és a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Cementlapok!

A 1,65 km távolságra található, legközelebbi település, Marosszentkirály turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: A Postaréten elhantolt vértanúk emléke
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
Téglagyári tó Marosvásárhely Egy rejtekhelynek megfelelő helyet nem találtál ott? Még dobozkákat is előkészítettem. Visszafele itt is voltunk. Marosvásárhelyen, a Meggyesfalvi negyedben, a Téglagyár háta mögött, egy nagyméretű tó található, zöld környezetben.
Vármező Szovátától 20 km-re fekszik, halászcsárdáiról, több tucat tóból álló pisztrángtelepeiről híres.
Kilátàs a semmibe, avagy a kilátástalan kilátó. Érdekes ez a kilátó. Nemrég félszáz évet töltött a marosvásárhelyi állatkert. Ellenőriztem a doboz (hűlt) helyét És elgondolkoztam, hogy az eltűnő dobozokat vajon írástudatlanok találják meg?
A Kőkép elnevezésű kőkereszt Székelyudvarhelytől keletre, a Szarka-kőtől északnyugatra található, a 689 m magas Verőfény-tetőn. A húsvéti határkerülők egyik hagyományos stációja.
Református templom Kendő Temploma nem volt, csak harangláb. A suvadásnál sajnos már nem volt időnk maradni, de a régi haranglábat megcsodáltuk. 1509-ben Kendew néven említik az okiratok, 1567-ben a regestrumban 9 kapuval jegyzik.
Dellőapáti A reformáció középkori egyházat talál itt, de nem lehet eldönteni, hogy az apátsági templom felújításaként maradt-e fenn, vagy egészen új templom volt. A templom 1600-ig katolikus, Basta korszakban elpusztul, 1644-ben egykori szentedényeiről (ónpohár, óntányér, harangok) azt jegyzik fel, hogy mind elvesztek.
Ide sem ártana egy újabb külső nylon zacskó, nekem mindig a helyszínen jut eszembe. De oda-vissza vágigjártuk a gerincet. Boér Imre vagyok Kolozsvárról. Ha fent vagyunk a csúcson, induljunk el a gerincen dél felé - jobbra tőlünk, a völgyben a Torockót Torockószentgyörggyel összekötő út kísér.
Jedd temetője Hangulatos temető, habár a régi düledező faragott homokkő sírkövek közé sok beton és márvány költözött. Sötétedés után érkeztem a helyszínre, elég felkészületlenül, gps és fényképezőgép nélkül. Ezt a véletlent. Azt hittem mar beirtam, de ugy latszik mellenyultam.
Magyaró 1228-ban Moggoreunak írják, 1587-ben Mogioro és 1602-ben Magyaros a neve.
A templomot újra födik. Nem vagyunk ugyan nagyon magasak, de a doboz sajnos nem volt a leírás szerinti helyen, a rozsdás szeg viszont igen. Megtaláltam a kápolnát. Ez a különlegesen szép fekvésű település hétszázötven méterrel a tengerszint felett, a Székelyföld szívében évszázadokon át virágzott, de az idők változtak.
Evangélikus erődtemplom Rádos Egyhajós temploma a XIV-dik század gótikus alkotása, Keresztelő Szent János tiszteletére - a sekrestye építésének idejét az ajtajára festett évszám (1526) jelzi, ami újítását is jelentheti. De amint láttam, megkezdték a feljavítását. Belsejében a szentély megőrizte eredeti hálóboltozatát, míg a hajó a XIX-dik században fiókos dongaboltozatot kap - a torony alatt megmaradt szép gótikus kapuja is.
A dobozt a bodobácsok őrzik. Ha így áll a dolog, akkor gyakrabban kellene biciklizni. Biciklitúra alakalmával megkerült. A mikházai ferences kolostortemplom a XVII-dik századi erdélyi későreneszánsz építészet egyik jelentős és szakrális jellegűként egyedülálló emléke.
A Hangya-lépcsőnél is nyugis volt a környék, de itt már senki sem járt.
Koronka dombjai Tényleg szép a kilátás, bár a dombok már korántsem olyan szép zöldek, mint a képeken. Valószínűleg a szárazság az oka a kopár színeknek.
Árcsó Korond még a vulkanikus övezetben fekszik, ennek köszönheti borvizeit. Árcsó Korond és Felsősófalva között, a Korond-patak balpartján elterülő határrész.
Jézus kútja Székelyvarság Többedmagammal bejártuk a vízesést és környékét. Nagyon szep a hely, finom a forrasviz, erdemes megallni egy szusszanasra.
Várszikla 2 Dédabisztra A Kelemen havasok déli lábánál fekszik Déda község. A falu határához tartozó Dédabisztratelep közelében, a 656 m magas La Cetate nevű sziklaszirt tetején középkori vár maradványai találhatóak. Előbb lent kerestem a szikla tövében, de nem találtam.
Kisvasút alagút Borrév A campeniinfo szerint újraindítják a "Mocănița"-t. Ez évben a Kövenden megrendezett EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) vándortáborból kis kiruccanást tettem biciklivel az alagútig. Ezt a vasutat ismertem, meg amikor a diesel jart. A Tordát Topánfalvával összekötő vasút már sok éve nem működik, és sajnos a síneket is részben ellopták, pedig használhatták volna turisták vonatoztatására, a mócok zárt világának bemutatására.
Betértem az emlékműhöz, hogy megkeressem a dobozt. A GPS 0 métert mutatott azon a helyen, ami az Agyagfalva 2 című képen középtájt van. Bár még este 6 óra sincs, koromsötét van. Ezen a helyen, 1506-ban alkották meg az agyagfalvi constitutio-t.
Falfirka - Marosvásárhely A marosvásárhelyi Merészség utcában, az út egyik fele betonfallal van megerősítve. Az utóbbi időben többször jártam erre.
Bunker 3 Szalárdtelep sziklái Egy kis séta után következett ez a harmadik bunker, ahol egy kicsit megviccelt a rejtekfotó, mert a fotó alapján máshol kerestük. A jelzésről kissé kitérve, megnéztük az ott levő lövészárkokat, majd a jelzésen elértük a 3.
Ez az oklevél legfeljebb egypusztára érvényes: 1366-ban Zegen, 1407-ben Zegew, 1413-ban Scegew,1428-ban Nagy Chegew, 1429-ben Czagendorf, 1433-ban Czege, 1622-benSzász Zege formában fordul elo a forrásokban. 1243-ban jelentkezik az okiratokban egy Chegetelke megnevezés, deGyörffy szerint az oklevél nem hiteles.
Nyárádremete Szovátától 20 km-re fekszik. Hát, megvan. Gondolom a nyárádremetei kísértetek vetették le a székely harisnyát. De mit is köszönsz tulajdonképpen?
Jakabkő Kusma Ide a falu keleti szélétől induló talajúton juthatunk fel. A Lunga-patak mellett fekvő Kusma községtől 2 km-re délre, a 949 m magas Jakabkő sziklaszirtjén egykor Árpád-kori vár állt.
A dobozban lévő doboz arra való, hogy bárki kivehesse, és elrejthesse egy új rejtekhelyre, ezt abban az esetben, hogy ha szeretne rejteni, de nincs doboza, vagy dobozoló kedve, stb. A Kőképnél lévő geodoboz a helyén van és meg lehet keresni. Közvetlenül a Segesvár felé vezető régi úton, a város Marosvásárhely, illetve Medgyes felőli bejáratánál, a mai zsidó temető mellett, áll egy jelentéktelennek tűnő, 6 méter magas, hétszögletű, zsindellyel fedett tornyocska. A segesvári várhegy temploma mellett még ma is látható egy boltozott alagút kezdete, amely végső szükségben kimenekülő utat biztosított az ostromlott várból.
A Bekecs-tetőtől keletre található a Hollós-tó, ez egy körülbelül 100x50 m-es mesterséges tó. Gondolom, hogy a lentebb levő Hollós-tanyát látta el vízzel.
Egykori piarista templom Kolozsvár Egykori piarista templom, ma Szentháromság római katolikus templom. Egyetem utca 5.
Ehed falunak temploma a középkorban nem volt. Nem készültem különösebben az ehedi rejtekhelyhez.
Evangélikus templom Kőhalom Kőhalom plébániatemploma a szász telepítés korában, a XII-XIII-dik században épül. Mai temploma a XIV-dik században épülhetett, 1488-as felirata javítására vonatkozik.
Molnar Istvan mellszobra Szekelykeresztur Cristuru Secuiesc
Vármege szörnye Máréfalva A Patakvölgyéből, a Fenyéd vizével párhuzamos, keskeny aszfaltúttól kapaszkodtam ki a meredek domboldalon, a Máré vára felé, amikor egy szép legelőre bukkantam az egyik teraszon.
Bornemisza-kuria Buza
Dungó feredő Homoródkarácsonyfalva A Dungó népi feredő Homoródkarácsonyfalvától délkeletre található, a Sós- és a Csősz-patak (régebb Csüsz-patak) között. Szépen kiépített hely, csak kár, hogy a vandalizmus még ezt az eldugott fürdőt sem kerülte el. A harmadik Rejtekhely-vadászat Erdélyben találkozó alkalmával kerestük meg ezt a geodobozt. A Rejtekhely vadászat Erdélyben harmadik találkozó, harmadik napján, csapatmunával ezt is megtaláltuk.
Radó-ház - Marosvásárhely A Mikszáth Kálmán, jelenleg Művészet utca 7 szám alatti épületet Radó Sándor tervezte 1912-ben saját maga számára. Ma este megint a kisfiammal keresgéltünk és rejtetünk. Vajon laknak még a padlástérben? Ez a rejtés kifogott rajtunk.
Örök nyugalom Sajnos nem volt nalam leiras. Megkerestük a gyerekekkel. A Bözöd és Gagy közötti vízválasztó gerincén van egy tanya, ahol valószínűleg a kommunisták által kitaszított emberek, családok éltek, akik ott helyben, a kert végében, temetkeztek is.
Teleki-Béldi-palota Kolozsvár Teleki-Béldi-palota - Király utca 22 szám, Kolozsvár. XVI-XIX-dik században épült lakóépület.
Magányos tölgy Szászrégen A Magányos tölgy Szászrégen északnyugati részében, a Kerek-erdő (Ziegenwald) nyugati szélén található. A tölgyfát 1849-ben ültették, az 1848-as forradalom emlékére.
Zetevára Zetelaka 500 m után kiszélesedik a gerinc és kilátás nyilik a Hargita lejtőire. Vajon hova vezet tovább a jelzés? Jó kis kaptató volt felfelé, érdekesek a betonbunkerek maradványai(? A Deság pataka a Hargitából ered és a Deság hegy alatt ömlik a Nagy-Küküllőbe - a patak torkolata jobb oldalán a völgyre néző meredek hegycsúcson vannak Zeta vára maradványai.
Az oklándi, jó állapotban levő parókia előtt álló, 1809-ben állított és jól megőrzött székelykapu, Udvarhelyszéken a legrégebbi. 1938-ban cserépfedésűre cserélték ki az eredetileg zsindelyborítású tetejét.
Református templom Kecset Orbán Balázs írja: A két csermely közötti dombot régi templom koronázta. Az 1660-1690 közötti években készült leltár említi a templomot.
Református templom Rugonfalva A falu csupán 2 km-re fekszik Székelykeresztúrtól és 5 km-re Siménfalva községközponttól. Épp istentisztelet volt, ezért a templomba nem tudtunk bemenni, de legalább nem voltak sokan a templomudvaron. Esélyem sem volt a geodoboz keresésén "dolgozni", mivel a harangozó bácsi végig ott volt mellettem. Örvendek, hogy sikerült egy kicsit megdolgoztassalak.
A Bástya utca 2 szám alatti Petrichevich-Horváth-házban kapott helyett az Erdélyi Történeti Múzeum.
Székelymuzsnától északra egy meredek, suvadással kopaszra feltárt konglomerát sziklafal, a Likoldala emelkedik, amelynek sziklaodúi a tatárjárás idején menedékül szolgáltak. Valószínűen innen kapta a kiemelkedő csúcs, a 816 m magas Liktető a nevét.

Különleges látnivalók - Maros megye
* Részletek bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Cementlapok adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában - Marosvásárhely térkép
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Maros megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • Az elmúlt napokban, mig tartott a szép idő, nem tudtam eljönni, hogy megkeressem a trekkingklub új vásárhelyi rejtéseit. Ma került sor ezekre.
  • Szombat esti sétám utolsó előtti megállója egy újabb sarok. Amelyik megint kifogott rajtam.
  • A 2000-es évekig sokat jártunk ide, aztán a vízügy "munkálatai" elrontották az egészet. A Maros medre feltelt, és lassan elűzték az itt furdőzőket.
  • Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük. Esőben indultunk, aztán egy idő után szépen kitisztult az ég.
  • A templom és a torony a helyén, de az ajtó zárva. Sajnáltuk.
  • Miután megkerestük a Kalibáskőn a ládát, akkor láttuk, hogy onnan 400 méterre van egy másik láda is. Hát megkerestük ezt is.
  • Nagyon jo a kilatas, es hetkoznap is sokan voltak a to korul, az esos ido ellenere. Koszonom a rejtest.
  • Nem találtam meg a geodobozt. Lehet hogy a galambok (mind a 4) elrepültek a dobozzal együtt.
  • Szökő vízesés Szökő vízesés. Megtaláltuk ma délután. Kellemes bringatúra volt, bár az utolsó 2-3 kilométert gyalog tettük meg.
  • Megérkeztem a csúcsra. A Coasta lui Rus és a Gruiu-csúcs közötti nyeregből közelítettük meg, ahol sátraztunk négy napig.
  • Kisvasút állomás - Vármező Kudarc. A vasúti hídnál levő doboz keresése közben próbálkoztam ezzel is, de nem találtam meg. Nem jött, hogy elhiggyem, hogy a rejtek ott van ahova a koordináták mutatnak, a bozótban.
  • Nem gyalog, motorral, de így is kemény megpróbáltatásban volt részünk. Az idő csodás volt.
  • Egy szóval sem mondtam, hogy nincs ösvény. Csak annyit, hogy én nem láttam a rejtek közelében ösvényt.
  • Tartogóvára - Miklósvár Ékezet, dátum, és román ládaoldal. Nem az ékezet hiánya miatt javítottam át Szállásra, hanem azért mert két l-el küldted a szöveget. Idézem "Eszakon a Szallas mig delen a Szelviz patakok fogjak kozre".
  • A vadaspark kerítése mellett mentünk fel, de sajnos nem láttunk egy állatot sem a vadasparkban. A geoláda a leírás és a tipp után könnyen meglett.
  • Te Gábor, ez a furfangos zár nem is annyira fejtörő, mint inkább csuklótörő :-).És most azoknak írok, akik nem értik a Súgó-barlangra utaló célzást.
  • Eléggé eltelt az idő a Mária-kőnél, de nem baj. Jól telt.
  • Az Eross Zsolt teljesitmenyturan jartunk szombaton. Levezeteskent ugy dontottunk, meglatogatjuk a csodalatos Vit-havast.
  • Gomolyát-domb - Nagyernye Korán reggel, 6 órakor. Fordultam a másik oldalamra. Majd 7 órakor vissza, és így tovább, egész addig, amíg Csíkban már dél lett :-).
  • A dobozka tényleg egy fenyőfa üregében van.
  • Ez is egy szimpatikus rejtés. Hamar megtaláltam a rejteket, nem nehéz észrevenni, a fotók sok segítséget adnak.
  • Madártemető - Bánya-patak feje Itt meg kell jelenni. Azt hittem, hogy Lehel márkájú teherautó. Melléképzeltem az egyik fél részéről a meggyőző munkát, a másik fél részéről pedig az áldozatkészséget.
  • Valahányszor erre járunk, kiugrunk a Sárkányok közé kávészünetre. Eleinte a kőóriásokat csodáltam.
  • Tavasz végén voltunk újra, az őszi EKE túra utan. Rendben volt a doboz.
  • Gratulálok a GPS adatgyűjtő elkészítéséhez. Le a kalappal :-).
  • Pogány-havas A türelem geoládát terem. Miután türelmesen kivártuk, hogy a juhnyáj befejezze a delelést a csúcsnál, megtaláltuk a ládát. Igy volt időnk gyönyörködni a Pogányhavas nyújtotta panorámában.

Sikerült eljutni Marosvásárhely környékére? Tetszett a Cementlapok? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 5 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!