Sima-oldal, csúcs a Csisa-gerincen - románul Varful Coasta Neteda.
Katalin-nyereg, románul Saua Pietrii - a Katalin (Catielu)-völgyéről elnevezve.
Bogdán vajda feltételezett várát Izakonyhától délnyugatra, az Iza déli partja fölé emelkedő domb északi részén találjuk.
Liviu Rebreanu kollégium, az egykori Evangélikus Fiúgimnázium.
Kerlést elhagyva a Sajósárvár felé vezető út bal oldalán egy kanyarban meredek sziklafalban furcsa nyílások tátonganak.
A lacházi, freskókkal teli, Istenszülő születése fatemplom műemlékké nyilvánított épület.
Egykori evangélikus templom Malomárka 1332-ben plébániatemploma van, a középkori templomot 1362-ben tűzvész égeti le, 1754-ben árviz pusztítja el. 1755-1776 között egy sajátos, kör alakú templomot építenek új helyen.
Gutin-csúcs A múlt alkalommal nem kerestem a dobozt, mert reméltem, hogy hamarosan visszajövök. A Radnai-hágóról indultunk autóval. A Radnai-havasok legnagyobb felületű természetes gleccsertava, 1815 m magasan, a Lála-patak gleccser vájta völgyében fekszik.
Síremlék a Bethlen-kastély közelében Árokalja Árokaljára érkezve, egyszer az északkeleti kapun próbálkoztam, de az zárva volt. Ez aztán az ambíciós keresés. A Bethlen-kastély a 19-dik században épült, neobizánci stílusban - ma a Babes-Bolyai Tudományegyetem Regionális Frankofón Központja működik benne, és tudományos konferenciák színhelye.
Kaszakő-csúcs, románul Varful Arcer. Az arcer (ejtsd árcsér) szó jelentése: kasza élesítésére szolgáló fenőkő.
Csisa-nyereg, románul Saua Cisa.
A fotók alapján minden stimmelt. Óradna község a Radnai-havasok déli részét aBorgói-hegység északi részétől elválasztó, itt délnyugatra tartó Nagy-Szamos két partján fekszik.
Nem hittem a szememnek, hogy az unikornis, melynél a lányom 11 éve fotózkodott, sehol sincs. A biztonságosan megközelíthető ablaknyílásokban nem találtuk a vitaminosdobozt, a készülék is ide helyezte a koordinátákat. Déstől három kilométerre délkeletre Szentbenedeken található a Kornis család reneszánsz stílusban épült kastélya.
Beszterce virágzó kereskedőváros volt, a 12-dik században szász bányászok alapították. Látnivalói az evangélikus templom, a lábasházak, az Ezüstművesek Háza, a római katolikus templom és a besztercei múzeum.
Máragyulafalva hagyományorzo falu, érdekessége a házai udvarán levo fákra felakasztott szines fém- és muanyagedények.
A templom előterébe be lehet lépni, beljebb egy kovácsoltvas rácson keresztül lehet szemlélni a megállt időt. Az épület rendben van tartva, felújítva, mint ahogy előtte az utca is.
Református templom Koltó Sajómagyaróstól északkeletre, az 580 m magas Várhegyen állt egykor a sajómagyarósi vár. A Borgói-hegység nyugati lábánál húzódó, a Nagy-Szamos, Sajó és Beszterce által határolt dombvidéken, az északkeletről érkező Csetátye-patak mellett fekszik Sajómagyarós község.
A Kék-tó Felsőbánya határában van. Gondoltam, lemérem Délia kétágú tölgyfájának a koordinátáit, de mégsem sikerült. A tó nem volt hű a nevéhez. Sajnálom, hogy nem volt kék, mert úgy az igazi.
A Radnai-hago 1271 meteres magassagban hatart kepez a Radnai-havasok es a Suhard hegyseg kozott. A fotó alapján találtunk rá a dobozra.
Avasfelsőfalu Avasfelsofalu lakóinak nagy része külföldön dolgozik, a megkeresett pénzbol pedig hatalmas, eléggé furcsa épületeket emelnek maguknak.
Erdély egyik legkorábbi épen maradt temploma, már messziről magasztosan fehérlik a dombtetőn. Az 1834-es földrengés során nagyon megrongált templomot a XIX-dik század végén restaurálták.
Batiza Érdekessége a jellegzetes máramarosi motivumokkal diszitett kapu, a bejárati ajtó belso oldalán levo halálábrázolás és a templom belso freskói. Batiza fatemploma 1699-ben épült.
Kaszakő-menedékhely, románul Refugiul Arcer.
Geológus tűje Hollókő Felsőbudak A Hollókő sziklavilágának távolról látható érdekessége egy 10 m magas, magányos sziklatorony. Alapterületének átmérője 5-6 m, ezt a tű alakú képződményt Geológus tűje néven is ismerik. Egy évvel ezelőtt nem mentem fel a Hollókő tetejére.
Izakonyha fatemploma a hagyomány szerint a tatár támadást követő évben, 1718-ban épült. Belső festése 1754-ben készült el, Szaplonczai László költségén.
A várat a református templom teréről induló kék háromszög jelzésen 1 óra alatt lehet elérni. Szinérváralja feletti Apa-hegyen láthatók a középkori Szinér-vár csekély falmaradványai.
Református templom Ketel 1332-ben plébániatemploma van, ez a templom minden bizonnyal az 1600-as évek elején elpusztul, mert a XVII-dik század közepén már csak egy fatemplom áll egy kis haranggal. A pusztító háborús idők után a megfogyatkozott hívek erejéből csak egy fatemplomra jutott, amelyet a XIV-dik századi templom helyett építettek.
Desze 1717-ben épült fatemplomában találjuk a legszebb máramarosi falfreskókat, melyeket 1780-ban készítettek. Ez aztán tényleg egy szép szimpatikus templom.