Hétúr település (Maros megye) Központ: Segesvár. Hétúr román elnevezése: Hetiur. Német neve: Marienburg bei Schässburg. Egyéb neve: Marembrich.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Hétúr (Maros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Református templom Székelytompa 28,91 km-re
A régi tompai templom a falu feletti domb előfokán, a mai temető helyén állott, régi nyomait Orbán Balázs még látta. Később, amikor a falu leköltözik a völgybe, 1733-ban lenn építenek új templomot fából.
Almakerék várhely 21,01 km-re
Almakerék falu délkeleti szélén, közvetlenül az utolsó házak fölé emelkedo kis dombteton állhatott Almakerék vára. Rusu szerint eredete a XIII-XIV-dik századra teheto, felszínén régészeti kutatásra eddig még nem került sor.
Csanád vezér szobra Csanád vezér szobra Erdőcsinád 41,1 km-re
Kész vagyok halni és élni veletek, ez a felirat áll Erdőcsinád központjában, Csanád vezér szobra alatt. Csanád Doboka ispán fia, Ajtony egykori vezére volt.
Firtos vára Firtos vára 34,79 km-re
Korond és Firtosváralja között, a Kalonda folytatását képező fennsík nyugati, sajátságosan feltarajosodó részén, meredek sziklafalakkal rendelkező Firtos-hegyen épült Firtos-vára. Mélyre besűlyedt geodoboz - Sikeresen megtaláltuk a dobozt, de nagyon mélyen volt a tuskóban. Legendák nyomán - Firtosváralja felől mentünk fel, a Firtos lova fölött csodálatos erdőben, őzek társaságában. Kerestem, de nem találtam - Még a helyet sem sajnos. A várat övező bükkfák régi történetekről mesélhetnének.
Unitárius templom Unitárius templom Énlaka 31,38 km-re
Énlaka a Nagy- és Kis-Küküllő vizválasztójának gerincére és ez alá települt. Mondák és regék földje - A Firtos várától ereszkedtünk le torony iránt a csodálatos kis faluba, amelyik nem hiába a világörökség része. 4 ember - 4 emberkére volt szükség, hogy körbe öleljük a nagy zádokfát. Göcsörtös fa - Igazán szép ez a félreeső hely. A falu északkeleti felében kiugró dombon emelt unitárius templom uralkodik a helység, meg a falutól délre eső táj fölött.
Féreglyuk Csíkfalva 32,91 km-re
Féreglyuk hegyi kerékpáros ösvény - Csíkfalva.
Rabsonné útja Rabsonné útja Deszkásvár 47,6 km-re
A különböző leírásokban, két különböző helyen található töltésvonulatot is ugyanazon a név alatt, Rabsonné útjának hívnak. Ez az Orbán Balázs által is leírt töltés lenne a mondában is emlegetett, tulajdonképpeni Rabsóné útja.
Szűcsök bástyája Szűcsök bástyája Segesvár 6,01 km-re
A Szűcsök bástyája a segesvári vár délnyugati oldalán található. Az 1676-os tűzvész elpusztította, de később újraépítették.
Katolikus templom Katolikus templom Nyikómalomfalva 35,59 km-re
Nyikómalomfalva közepes nagyságu település az egykori Udvarhely vármegye területén, a Fehér-Nyikó völgyében található. Első megtalálók - A templomkert nagyon szép, a falu csendes és nyugalmas a hőség nagy. Utólag bejelentve - Amikor ezt a megtalálást bejelentem, már 2022 augusztus 31-ét írunk. Rejtekhely ellenőrzés - Ezt a rejtést már 2016-ban megtaláltam, de elfelejtettem bejelenteni. Egyetlen település a Nyikó mentén, amely az idők folyamán felvette a rajta átfolyó patak nevét, így lett Nyikómalomfalva.
Likas-kő Likas-kő Vármező 49,32 km-re
A Görgényi-havasokban, a Meleg Sugó-völgyében található egy nagy sziklatömb, a Likas-kő, aminek a tövében tengermarta üreg található. Étvágycsináló-túra kerékpárral - Biciklivel mentem végig a Meleg-Sugó völgyében. Esős - Nem a Likas-kő volt aznapi turánk célpontja, de mivel utba esett ugy döntöttünk megkeresük.
Székelybósi panoráma Székelybósi panoráma 30,14 km-re
A hagyomány szerint a törökök által elpusztított Kisernye lakói telepedtek Bósba. Szép hely - Tetszik ez a környék. Csak a panoráma volt a helyén - Ali pasa halmai felől érkeztem ide, egy kis erdei terepkerékpározás után. Költözik a kilátás - Úgy látom, hogy a kivágott fák csutakjai nem hosszú életűek, ezért a beléjük rejtett dobozok élete is hamar véget ér. Kisernye 1580-ban már elpusztult falu a délkeleti völgyben.
Sziklaablak Sziklaablak Kormos-kő Fenyőkút 41,53 km-re
A Kormos-kő sziklabástyája és sziklakilátója között, a sziklakilátó közelében-végében, van egy érdekes sziklaablak. Nagy kő esett le a szívemről - Amikor én a sziklakilátónál és a sziklabástyánál rejtettem a geodobozaimat, láttam távolról ezt a sziklaablakot is.
Unitárius templom Iszló 39,22 km-re
Iszló Maros megyei falu, mely közigazgatásilag Székelyhodoshoz tartozik. A település földrajzilag az Iszló-patak völgyében, Marosvásárhelytől csupán 19 km-re található.
Haller-kastély Haller-kastély Kerelőszentpál 38,99 km-re
Kerelőszentpál Marosvásárhelytől 20 km-re található - látnivalói a Haller család 18-dik században épült, barokk stílusú, jelenleg romos kastélya és temető kápolnája. Szomorú - Ma délben jártam a romos Haller kastélynál.
Zsiliprendszer Zsiliprendszer Gyulakuta 16,51 km-re
A hőerőműhöz vezető csatornák környékén vagyunk, ennyi zsilipet még sehol sem láttam. Most már teljesen el van hanyagolva az egész berendezés, de még így is lenyűgözött a bonyolultságával.
Egykori városháza Egykori városháza Segesvár 5,97 km-re
A jelenlegi Segesvár szálloda épülete, mely az Iskola utca 4-6 szám alatt található, a XX-dik század első felében városháza volt. Itt lakott Binder György Pál, püspök 1843-1867 között.
Fahíd a Nagy-Küküllő felett Fahíd a Nagy-Küküllő felett Székelyudvarhely 39,82 km-re
A fahíd része a Malom utcának, Székelyudvarhely északnyugati részét köti össze a délkeleti felével. Kacsák a vízen - Egy kicsit várni kellett, ameddig néhány arrajáró tovább megy, addig az úszkáló kacsákat néztük. Gerendák közt - Azért nem gondoltam, hogy majdnem délben ilyen kevesen vannak a hídon.
Református templom és harangláb Református templom és harangláb Mezőcsávás 45,69 km-re
Mezőcsávás Marosvásárhelytől 14 km-re északra, a Marosi-Mezőség keleti gyepűvonalában települt. Ott voltam az újrarejtésnél - A rejtővel közösen, egy kis, késő délutáni kincskereső-, ellenőrző-, rejtekhelyfelderítő kiruccanásra indultunk. A község a Marosvásárhely Metropolisz Övezethez tartozik.
Régi Móric-fahíd Homoród 48,73 km-re
A homoródi Móric-híd (régi osztrák térképen Morizbrücke) újjáépítés áldozata lett, 1886-1887-ben cserélték ki újszerkezetű vashíddal. Nem maradt meg fénykép vagy rajz róla.
Havadtő Református templom 17,97 km-re
A 19-dik században építettek meg a település központjában a református templomot. Az építmény északi részén egy felirat is olvasható.
Aranka György szobra Aranka György szobra Marosvásárhely 34,65 km-re
Aranka György szobra a marosvásárhelyi színház mögött, egy parányi, de kellemes hársfás parkban található. Köszönjük - Koszonjuk. Szívesen - Szerencsére a rejtekhelyek sosem fogynak el. Újrarejtés - Eltelt egy pár év, amióta eltűnt az itt elrejtett geodoboz. Aranka György munkássága nagyon széles körű és művelődéstörténeti fontosságú.
Póka 48,42 km-re
1323-ban Pokateluka, 1334-ben Poukatelky, 1472-ben Pókafalva néven jelentkezik a forrásokban.
Teleki-kripta Teleki-kripta Marossárpatak 44,56 km-re
Marossárpatak egyik műemléke a Teleki-kripta, amely a 19-dik század első éveiben épült, ide temették egykor a sárpataki Teleki család halottjait. Egyiptizáló kripta dór oszlopos portikussal - Késő délután indultam, néhány közeli rejtekhelyet felkeresni. Sír(almas) - A Teleki körtúránk közben meglátogatott 8 helyszínen volt részünk jòban-rosszban. Sajnos a dobozt nem találtuk meg - A dobozt sajnos nem találtuk meg, a leírás szerinti repedést vagy valami hasonlót találtunk, de abban nem volt meg.
Ehedi temető Ehedi temető 40,27 km-re
Ehed falunak temploma a középkorban nem volt. Ki az a György Tibi bácsi? - Nem készültem különösebben az ehedi rejtekhelyhez. Szép őszi idő - A közelben volt még néhány cseresznyefa, de a repedés nagy segítség. Sőt még később, 1791-ben sem, ugyanis ekkor önállósításukat kérik, de azt a választ kapják, hogy előbb gondoskodjanak templomról.
Székelyudvarhely legöregebb élő tölgyfája Székelyudvarhely legöregebb élő tölgyfája 39,5 km-re
Székelyudvarhely legöregebb élő fája Jakab Árpád, a város zöldövezeteit karbantartó kertészmérnöke szerint Szombatfalván van. Végre - Nem tudtam az öreg tölgy létezéséről. Beleesett - A geodoboz sajnos megtalálta az utat a nagyobb üreg fele. Az élő és a már nem élő tölgyfa - Ennél a rejtekhelynél Kannásné fája csak segédpontként volt feltüntetve. A hősök sírja mögött áll néhány kisebb fa szomszédságában.
Evangélikus erődtemplom Evangélikus erődtemplom Apold 16,65 km-re
Apold központjában 16-dik században épített, szép, bár leromlott erődtemplom található. Apold - A templom felujitas alatt all. Apold falai - Régebb az volt a divat, hogy az asszonyt falazták be. Pap nélkül - A templom zárva. Értékei közül megemlíthető a szentélyben található faragott szentségtartó, illetve a szines karzata.
Madárkert Korond 38,74 km-re
A korondi madárkertben közel 40 faj található - 5 fajta páva, 12 fajta fácán, 5 fajta galamb, fogoly- és papagájfajok, vízimadarak, vadludak és kacsák, és dísztyúkok.
Joseph Bacon-ház Joseph Bacon-ház Segesvár 6,01 km-re
Itt lakott Joseph Bacon (1857-1941), orvos és szenvedélyes gyűjtő, az Óratoronyban található Történelmi Múzeum (eredetileg Régi Segesvár Múzeum) alapítója.
Evangélikus templom Evangélikus templom Kőhalom 43,25 km-re
Kőhalom plébániatemploma a szász telepítés korában, a XII-XIII-dik században épül. Mai temploma a XIV-dik században épülhetett, 1488-as felirata javítására vonatkozik.
Református templom Kőrispatak 22,33 km-re
Középkori templomról nincs okleveles adat, ennek ellenére bizonyosan már a középkorban volt temploma. A reformáció után ugyanis két protestáns egyház alakul, a hívek megoszlanak a református és unitárius vallás között.
Knöpfler kastélykert Knöpfler kastélykert Maroskeresztúr 34,61 km-re
Maroskeresztúr egykori kastélyát Knöpfler Vilmos építtette, aki országgyűlési képviselő, és a marosvásárhelyi kórház alapítója volt. Így könnyű - Utazgatni a jövőben, szárnyalni téren és időn át és egyenesen a toplista élére repülni. Már csak egy geodoboz - Kocsival érkeztem a helyszínre, így Maroskeresztúr utcáit kerülgetve jutottam a rejtekhely közelébe. Közel van - Közel volt a doboz ;-) Ebed utan megkerestuk. A kastély a 19-dik század közepén épült, és 1932-ben leégett.
Katolikus templom Katolikus templom Székelylengyelfalva 37,5 km-re
Székelylengyelfalva temploma 1500-ban épült, amint egy 1776 május 9-én kelt összeírás megállapítja. Időjárás előrejelzés - Minden lengyelfalvi ember tudja. Ugyanezen forrás szerint 1629-ben a templom boltozatát deszkamennyezettel váltják fel, mely deszkamennyezetről megörökített felirat tanúskodik: Hoc opus factum in anno 1629, tempore Gabrielis Bethlen.
Szászdálya Szászdálya 17,16 km-re
1280-ban Dilia, 1323-ban Dálya, 1353-ban Daly maior, 1488-ban Dallendorf, 1523-ban Dellendorf néven fordul elő az oklevelekben.
Báró kertje Báró kertje Nagyernye 38,49 km-re
A Gomolyát-domb lábánál, a Bálintitt kastély előtt fekszik a Báró kertje. Az egyik megvan - Dolgom volt Ernyében és gondoltam megkeresem a tó körüli dobozokat. A park jelenleg zárva van - Többször is jártam ebben a parkban az elmúlt években. Az egykori bárókertbe ásott mesterséges tavat nyáron békalencse borít, a tó körül évszádos fák magasodnak.
Falfirka Falfirka Marosvásárhely 33,2 km-re
A marosvásárhelyi Merészség utcában, az út egyik fele betonfallal van megerősítve. Megelőztél, de jól van ez így - Az utóbbi időben többször jártam erre. Falfirka és zöldség - Néha azon gondolkozom, hogy ezek a zöldségeskertek hogy alakultak ki, (több ilyen hely van a városban) a senkiföldjén. Felette, a két párhuzamos utca közötti teraszon, veteményeskertek vannak.
Elpusztult középkori templom Elpusztult középkori templom Patakfalva 43,31 km-re
Patakfalva temetőjének keleti részében nemrég régészeti kutatásokat kezdtek. Kerülőút - A képek nem akarnak felmenni, így kerülőútra tereltem őket. Hát ez furcsa - El nem tudom képzelni, hogy ha már kiástak 5 darab 5x5 méteres gödröt, a hivatkozott cikk szerint, és feltártak annyi falrészletet, akkor miért temették volna vissza? Na de majd csak kiderül. Asatas - A rejteket megtalaltam (a szogletes kovet), de a ket kis ko a ladaval eltunt. Ezen a helyen valamikor egy templom állt, mely hajdanán három falu (Patakfalva, Telekfalva, Sándorfalva) közös erőfeszítéséből készülhetett el.
Református templom Dombos 37,72 km-re
Korai neve, villa Latina és Waldorph azt jelzi, hogy XII-dik századi szász, azaz vallon telepítés. Ez korai templom létezését feltételezi.
Katolikus templom Katolikus templom Székelyszentlélek 37,26 km-re
Székelyszentlélek neve a Szentlélek tiszteletére szentelt templomáról tanúskodik - vannak, akik a templom építésének idejét a XIII-dik századra teszik. Méteres nélkül - A falhoz érve, kerestem, hogy hol van a 8 m, de végül minden üreget kézzel kitapogattam. Templom - Itt sem sikerült megtalálnom a dobozt, hogy aztán hazaérve lássam a képeken, hogy nem voltam eléggé kitartó, mert ha jobban emlékeztem volna, meg tudtam volna találni. Nagyon szép freskók - Szégyen, hogy több tízszer vagy százszor mentem már át Székelyszentléleken, de soha nem álltam meg, nem tudtam, hogy ennyire értékes temploma van. Ha nem is az egész templom, de annak egyes részei biztosan koraiak - ilyenek a toronyaljból a hajóba nyíló ajtó félköríves kerete, az elfalazott déli kapu szintén félköríves kerete, részben a hajó átalakított félköríves ablakai.
Hunyadi János szobra Hunyadi János szobra Marosvásárhelyi vár 34,43 km-re
Hunyadi János a tizenötödik századi történelem meghatározó alakja, 1446-tól hat éven át a Magyar Királyság kormányzója volt. Nagy pártfogója volt a kereszténységnek, a marosvásárhelyi Vártemplom tornya az ő anyagi hozzájárulásával épült.
Református templom Református templom Nyárádkarácsonyfalva 27,25 km-re
Entz Géza közlése szerint a régi templom szemöldökkövén az 1496-os évszám volt olvasható. Zárt kapu - Az este vettem észre, hogy megjelent ez a rejtekhely. Megkerülve a templomot - Ma újra erre jártam, de most már nem siettem annyira. Bodor István 1608-ban egy hold földért egy harangot ad a templomnak.
Fehéregyháza vára 8,68 km-re
Fehéregyházától 3 km-re délre lévő 400 m magas hegyen középkori vár nyomai találhatók - itt először az őskorban vagy a dák korszakban építettek ki egy erődítményt. A középkori ujrafelhasználáskor körben egy földsáncot alakították ki, ez az építkezés a 13-dik század második felére tehető.
Evszakok Parajd 41,71 km-re
Evszakok Parajd 2001
[ Fel ↑ ]
Rák tava - Nagygalambfalva
Rák tava - Nagygalambfalva 28,23 km-re
A Rák tava Nagygalambfalvától 2 km-re északra található, 600 m magasságban.
Siklódkő - Görgényi-havasok
Siklódkő - Görgényi-havasok 36,53 km-re
Kőasztal Kerekhegy Persányi-hegység 61,72 km-re A Kerekhegy az Alsórákos környékén található hegyek közül a legmagasabb, 932 m tengerszint feletti magasságával. A gerince egy kifli alakú görbülethez hasonlít, a két vége Alsórákos felé mutat.
Zarándok-pihenő a Király-kútja mellett Zarándok-pihenő a Király-kútja mellett Mária-út 62,24 km-re A Király kútja-forrás melletti zarándok-pihenőt az Erdélyi Mária Út Egyesület készítette, a Hargita Megye Tanácsának támogatásával. A Mária-út nyomvonalán haladt egykor az Udvarhelyt Csíkkal összekötő országút.
Tatárlik Tatárlik Vargyas-szoros 59,76 km-re Az Orbán Balázs-barlangtól nyugati irányban, a vele átellenben, a patak túlsó partján lévő sziklafalban, a Lócsűr-barlang felett körülbelül 15 méterrel található a Tatárlik-barlang, amely egykor mesterségesen rakott, kőfalakkal védett menedékhely volt. Ugron barlang - A térképen helytelenül jelenik meg a Tatárlik helye. Javítás és magyarázat - Köszönöm az észrevételt, a térképen tényleg tévesen jelent meg a Tatárlik helye.
Mária-forrás Mária-forrás Homoródfürdő 54,44 km-re A Mária borvíz, forrásvíz jellemzői: szénsavas, nátriumkloridos, alkálikus, vasas, hipotonikus ásványvíz. Fürdővízként szív- és érrendszeri megbetegedésekben.
Mária-borvízforrás Darabonta Vargyas 64,21 km-re A Kormos és Vargyas vize egyesülésénél, a Darabonta nevű helyen fakad fel e térség legjelesebb ásványos forrása, a rákosi borviz, melyet gyakran borszéki gyanánt is hordanak szét. Hagyomány szerént azon helyen, hol most e borvíz (savanyúvíz) felbuzog, a hunok bejövetelekor tó volt, mely Csodástó-nak hivatott.
Magyaró 69,05 km-re 1228-ban Moggoreunak írják, 1587-ben Mogioro és 1602-ben Magyaros a neve.
Tancs 59,03 km-re 1439-ben az okiratok Tats néven írják. 1454-ben Thanch, 1508-ban Thanchháza, 1587-ben Thancz, 1639-ben Tancs a neve.
Királyhalma 50,72 km-re 1396-ban tűnik fel az oklevelekben, templomról nincs adat, de a XV-dik századig katolikus lakói voltak.
Degenfeld-Schomburg kastély Degenfeld-Schomburg kastély Kutyfalva 51,73 km-re Az első kutyfalvi kastélyt a XVII-dik században építette Pekry Lőrinc gróf és felesége, Petrőczi Kata Szidónia bárónő. Ennek a kastélynak az anyagából is készült a XIX-dik század elején, a Degenfeld Miksa Kristóf gróf által elkezdett udvarház.
Csere bérce kilátópont Csere bérce kilátópont Szeltersz 59,21 km-re Jó rálátás nyílik innen a Déllői-borvízforrás melletti kőbányára, legalábbis télen. A sárga kereszttel jelzett, Szentkeresztbányára tartó túraösvényen lehet kikapaszkodni a Csere bérce délkeleti oldalába.
Szászújfalu Szászújfalu 62,29 km-re Szászújfalu templomának tornya a nagydisznódihoz hasonló, alatta a félköríves kapu befalazva maradt meg. Megtaláltam fent a dobozkát - Kár a templomért, be van törve a kapu, döl össze sok minden. Talán sikerül - Talán sikerül így is egy picit felhívni a templomra a figyelmet. A dobozt nem találtuk - A dobozt nem találtuk meg. A torony nyugati falán levő késő román kori féldombormű egy püspököt ábrázol, a másikon oroszlán, amint emberforma alakot nyel le; a gonosz lelket szemlélteti.
Bányató Küküllőmező 56,75 km-re Bányató - Küküllőmező
Vészkaréj Szeltersz 59,85 km-re A Vargyas-patak Szeltersz feletti, a Szurdukkal átellenben található földrajzi jobb partját, meredek sziklaoldalát Vészkaréjnak nevezik.
Lobogó-borvízforrás Lobogó-borvízforrás Szentkeresztbánya 56,82 km-re A Lobogó-borvízforrást a házak között, egy mellékutcán lehet megközelíteni.
Mihályvára Mihályvára Mátéfalva 59,14 km-re A középkorbanSárkány-erdőnek nevezett Persányi-hegységben, Mátéfalvától keletre, a Rákosi-szorosban állnak Mihályvára romjai. Alsórákos látnivalói - Nagy meglepetésemre a bejelentésnél vettem észre, hogy egy szűz geodobozról hittem azt, hogy eltünt, tény, hogy én nem találtam rá, pedig a leírás nagyon is egyértelmü. Egy regi emlek - Hat igen most mar elindult.
Pusztaalmás 50,38 km-re 1256-ban Almás néven jelentkezik az okiratokban és úgyszintén 1432-ben is. A Református Névkönyv szerint a Basta korszakig egyháza volt, azután elnéptelenedett, ezt erősíti meg a Puszta előneve is.
Daniel-kastély Daniel-kastély Olasztelek 65,48 km-re A Daniel-kastély az erdővidéki Olasztelek központjában található, reneszánsz stílusú épület, a falu egyik legfontosabb műemléke. A kastély helyén már a 16-dik században állt egy udvarház, mely 1609-ben került a vargyasi Dániel-család birtokába.
Sóskút Sóskút Homoródalmás 53,09 km-re A homoródalmási Sóskút Lövéte felől a második Sóskút utcai bejárat végében található, a patak partján. Tavasz Tündér - Tavasz Tündér csak nagyon kimérten osztogatja kegyeit, de azért érdemes elindulni, mindig akad látnivaló. Só - A doboz nincs meg. A sósvizes kutat rejtő faházikó kulcsát valamelyik közeli élelmiszerboltban lehet elkérni.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.