Borkút település (Máramaros megye) Központ: Magyarlápos. Borkút román elnevezése: Borcut.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Borkút (Máramaros megye) és környéke turisztikai látnivalói

Ősnövénytani lelőhely Kisbánya 28,63 km-re
Kisbánya melletti paleobotanikai lelőhely, diatomitban és vulkáni hamuban levő fossziliákkal.
Szent István-torony Szent István-torony Nagybánya 27,61 km-re
A Szent István-torony, Nagybánya szimbóluma, egy sajátos kiképzésű és történetű templomépület maradványa. Elkészült. - Elkészült a felújítás, meg lehet nézni az üveglapok alatt a kiásott romokat, és meg lehet döbbenni a kontraszton, ami a romok szintje, és a járószint között van. Csak kis, mágneses doboznak találtam rejteket - Gondoltam, rejtek egy dobozt, de kiderült, hogy BabBerci-nek "Nem lesz könnyű elrejteni egy új dobozt egy ilyen zug nélküli helyen. Áll még a bástya - Nagybánya központja akármelyik nyugati városban megállná a helyét.
Fatemplom Rogoz 6,64 km-re
Rogoz, Magyarlápos - Szent Arkangyalok temploma, 1663.
Kaszakő-csúcs Széples-hegység 31,15 km-re
Kaszakő-csúcs, románul Varful Arcer. Az arcer (ejtsd árcsér) szó jelentése: kasza élesítésére szolgáló fenőkő.
Izaszacsal 47,57 km-re
Izaszacsal egykor hires kerámiaközpont volt.
Pintye tavak 21,83 km-re
Az 1700-as években építettek bányaipari célokra két tavat a Mogosa csúcs alatt, a Bódi I-II tavakat (Pintye tavak). A Bódi I-es tó 720 m magasan van, 3,5 ha a területe, maximális mélysége 7 m, a Bódi II-es tó pár perc járásra van tőle 700 m magasan, területe 1 ha, maximális mélysége 4 m.
Csurgó-vízesés Gutin-hegység 47,91 km-re
A Csurgó-vízesés a Csurgó (Ciuroi)-patakon található, mely a Szarvaszó-patak mellékpataka. Körülbelül 20 méter magas, a Csurgó-kő (Piatra Ciuroiului) függőleges andezit-sziklafalán.
Tájház Dragomérfalva 39,85 km-re
A dragomérfalvi tájházat egy régi, máramarosi faházban rendezték be.
Bálványosváralja Bálványosváralja Vár 45,36 km-re
A Mezőség északii felében, a Szamosmelléki dombvidékBethleni ágában, a Bandó (Baruló, Nyíres, Magyar, Csabai) - patak mellett fekszik Bálványosváralja falu. A település melletti magaslaton áll a falunak nevet adó Bálványosvára.
Fatemplom Fatemplom Desze 32,49 km-re
Desze 1717-ben épült fatemplomában találjuk a legszebb máramarosi falfreskókat, melyeket 1780-ban készítettek. Ez igen - Ez aztán tényleg egy szép szimpatikus templom.
Művészeti Múzeum Nagybánya 27,48 km-re
Művészeti Múzeum, egykori Sóbányahivatal - Nagybánya.
Kakastaréj Kakastaréj Gutin-hegység 24,64 km-re
A Kakastaréj a Gutin-hegység legismertebb természeti látványossága. Taréj - Már az Ökörmezőn áthaladva lenyűgözött a táj. Kukori - Nem gondoltam, hogy meg fogom találni a dobozt, mikor felértem a tetőre. Az érdekes vulkanikus sziklaképződmény a nevét a taréjszerű formájáról kapta, mely már sok kilométer távolságról is felismerhetővé teszi.
Máragyulafalva 37,8 km-re
Máragyulafalva hagyományorzo falu, érdekessége a házai udvarán levo fákra felakasztott szines fém- és muanyagedények.
Nárciszmező Nárciszmező Szamosmagosmart 44,23 km-re
A Nemegye (Nimigea) községhez tartozó Szamosmagosmart (Mogoseni) falu határában található egy 6 hektáros nárciszmező. Elméletileg védett terület.
Istenszülő születése fatemplom Lacház 10,84 km-re
A lacházi, freskókkal teli, Istenszülő születése fatemplom műemlékké nyilvánított épület.
Hotinka 32,33 km-re
Hotinkán minden év május elso vasárnapján tartják a környék leghiresebb fesztiválját, annak az embernek a tiszteletére, aki a leghamarabb befejezte a tavaszi munkálatokat.
Római katolikus templom Nagybánya 27,53 km-re
Római katolikus templom, egykori jezsuita kolostortemplom - Nagybánya.
Görögkatolikus templom Berkeszpataka 22,45 km-re
Kővár Máramaros megye nyugati részén, Nagysomkúttól keletre, a Lápos-patak bal partján fekvő kis község. A hajdani kővárvidék központja volt.
Máramarossziget 49,75 km-re
Máramarossziget látnivalói a katolikus templom, a református templom, az 1848-as honvédtisztek emlékmuve, Leövey Klára emlékoszlopa, Hollósy Simon szüloháza, a Történeti Múzeum, a Máramarosi Néprajzi Múzeum, a kommunizmus és az ellenállás áldozatainak emlékmúzeuma, az elhurcolt 38 ezer zsidó emlékmuve, a zsinagóga, Elie Wiesel szüloháza, a Kultúrpalota és a falumúzeum.
Szűz Mária Születése templom Jód 36,72 km-re
Jód temploma a legrégebbi máramarosi fatemplom, 1364-ben épült.
Kőhát-vízesés Gutin-hegység 42,02 km-re
A Kőhát-vízesés a Fekete-csúcs és a Tisza-kő között található. A víz egy 12-15 m magas, függőleges andezit-sziklafalról zuhan alá.
Ördög-szakadék Szamoskócs 45,05 km-re
Ördög-szakadék - Szamoskócs
Szent Arkangyalok fatemplom Dióshalom 14 km-re
A dióshalmi Szent Arkangyalok fatemplom, műemlékké nyilvánított épület, egyike a világörökség részévé vált 8 máramarosi fatemplomnak.
Magyardécse Magyardécse 40,35 km-re
A cseresznyéjéről híres települést a cseresznyevirágzás látványa és illata miatt kerestük fel. Korán jöttünk, a hideg miatt késik a virágzás.
Nagyjézer-mocsár 36,21 km-re
A Kőhát hegységben tőzegláp tavak találhatók, peldaul a Demeter-tó, Vlaschinescu-tó, a Hernécsi Nagytengerszem és a Nagyjézer-tó.
Fekete nyár Csokmány 41,43 km-re
A Csokmány melletti fekete nyár a Szamos folyó partján található, kerülete 10,7 m, állítólag a legvastagabb fekete nyár Romániában, és a második legvastagabb fa az országban, talán nemzetközi rekord is.
Istvánka-csúcs Cibles-hegység 41,91 km-re
Istvánka-csúcs, románul Varful Stefanitei.
Szeptember végén Szeptember végén Koltó 32,32 km-re
Ott ül Petőfi és múzsája a Teleki kastély parkjában, két hatalmas mocsári ciprus társaságában. Petőfi - A covid járványra való tekintettel, nem tudtunk bemenni a kastély udvarára. Pár lépésre Petőfi somfájának magjából sarjadt somnövendék.
Kővár Berkeszpataka Kővár Berkeszpataka 19,71 km-re
Az Ilosvai-hegységhez tartozó Kővárvidék területén, a Berkesz (Berkeszi-patak) mellett fekszik Berkeszpataka község. Hazafele - Nagybányáról hazafele tartva tettünk egy kis kitérőt, hogy megnézzük ezt a várat. A Berkeszpataka délkeleti, Bucsonfalva északi határában emelkedő, az itt nagy kanyart leíró Lápos bal partja fölé magasodó, 407 m magas sziklaszirt tetejét Kővár romjai koronázzák.
Fernezely vízesései Nagybánya 34,54 km-re
Fernezely vízesései Nagybánya Fernezely (Firiza) nevű városrészében találhatók, és a Valenilor utcából közelíthetők meg. Egy könnyen elérhető, városközeli látnivaló - bár aszfalton, de keskeny úton juthatunk oda.
Istenanya elszenderülése görögkatolikus fatemplom Felsőkálinfalva 35,43 km-re
A felszegi görögkatolikus fatemplom 1785-ben épült, háromkaréjos alaprajza Máramarosban szokatlan, moldvai hatás. Fedele kétereszes, belső festése textilre készült, ikonosztázát Nicolae Cepschin készítette 1788-ban.
Szűz Mária Bemutatása templom Barcánfalva 40,9 km-re
Barcánfalva ortodox fatemploma 1720-ban épült, benne szép, gerendákra festett freskókkal. A falu végén levő, 62 m magas új kolostor, a legmagasabb faépítmény Európában.
Vlaschinescu-mocsarak 30,64 km-re
A Kőhát hegységben tőzegláp tavak találhatók, pl. a Demeter-tó, Vlaschinescu-tó, amelyeket a Forrásliget hegyi üdülőtelepről lehet megközelíteni.
Bencés kolostor romjai Bencés kolostor romjai Kőd 40,46 km-re
A bencés kolostor egy kis erdős platón található az Aranyosvár alatt pár száz méterre - Út nem vezet a romokhoz. Bunyitay Vince 1887-ben ír könyvében a bencés kolostorról, a leírásából tudjuk, hogy a templomhajó mérete 13*7 m és a falainak vastagsága 1,10m, építőanyaga kő, kváderkövekkel.
Fernezelyi-tó 32,24 km-re
A nagybányaiak kedvenc kirándulóhelye a mesterséges Fernezelyi-tó.
Egykori Arany Szarvas-fogadó Nagybánya 27,74 km-re
Egykori Arany Szarvas-fogadó, majd István-szálló, ma Bányász (Minerul) szálloda - Nagybánya.
Szent Mihály és Gábriel arkangyalok fatemplom Nyárfás 13,27 km-re
A nyárfási Szent Mihály és Gábriel arkangyalok fatemplom, figyelemre méltó falfestményeivel, műemlékké nyilvánított épület. Egyike annak a nyolc máramarosi fatemplomnak, amely 1999-ben a világörökség részévé vált.
Farkasrév 45,66 km-re
Farkasréven szervezik meg minden év június utolsó hétvégéjén a lakodalmi fesztivált.
Szent Piroska-templom Sajómező 31,62 km-re
Sajómező közel 400 éves templomának 1783-ban készült freskóin félelmetes jeleneteket láthatunk.
[ Fel ↑ ]
Sárkányok kertje - Almásgalgó
Sárkányok kertje - Almásgalgó 51,16 km-re
A Szamos menti hátság nyugati peremvidékén, Zsibó várostól 8 km-re található a gigászi kőamfiteátrum, a Sárkányok kertje.
Kék Lagúna - Egeres
Kék Lagúna - Egeres 77,87 km-re
Avasfelsőfalu 52,86 km-re Avasfelsofalu lakóinak nagy része külföldön dolgozik, a megkeresett pénzbol pedig hatalmas, eléggé furcsa épületeket emelnek maguknak.
Andreas Beuchel egykori lakóháza Beszterce 62,95 km-re Andreas Beuchel egykori lakóháza, Ion Zidaru lakóháza néven ismerik.
Dellőapáti 59,65 km-re A reformáció középkori egyházat talál itt, de nem lehet eldönteni, hogy az apátsági templom felújításaként maradt-e fenn, vagy egészen új templom volt. A templom 1600-ig katolikus, Basta korszakban elpusztul, 1644-ben egykori szentedényeiről (ónpohár, óntányér, harangok) azt jegyzik fel, hogy mind elvesztek.
Bánffy-kastély Bánffy-kastély Bonchida 63,6 km-re Bonchida Válaszúttól légvonalban 3 km-re fekszik, keletre. Itt áll a Bánffy család reneszánsz, barokk és romantikus stíluselemeket ötvöző kastélya, négy sarokbástyával.
Barlangsír Barlangsír Kerlés 56,28 km-re Kerlést elhagyva a Sajósárvár felé vezető út bal oldalán egy kanyarban meredek sziklafalban furcsa nyílások tátonganak.
Egykori református kollégium Egykori református kollégium Zilah 68,16 km-re Múltbeli nevei: Zilahi Református Gimnázium, Wesselényi Miklós Református Kollégium, Ady Endre Középiskola, Reál-Humán Középiskola, Matematika-Fizika Líceum, Elméleti Líceum. A több mint 350 éves múlttal rendelkező tanintézmény ma a Colegiul National Silvania román nevet viseli.
Evangélikus templom Aranyosmóric 66,15 km-re 1332-ben plébániatemploma van, temploma gótikus stílusa alapján középkori, a XV-dik századból. Egy 1622-dik évi összeírás szerint kőtemploma oltárát festett kárpit díszíti, a kőtornyában az összeíráskor harang volt.
Ortodox templom Beszterce 62,91 km-re Szűz Mária templomba vezetése ortodox templom, egykori Szent András minorita ferences kolostor.
Simontelke 67,93 km-re Bár nincs róla okleveles adat, minden valószínűség szerint a középkorban temploma volt. 1621-ben ugyanis még áll a reformátusok temploma, amelyben ott van az oltár is, felette festett falképpel, sőt az egykori papiszék felett is.
Református templom Református templom Szék 61,37 km-re A többségében magyarok által lakott Szék egyik értéke a 12-dik században épített, román és korai gótikus elemeket ötvöző, háromhajós református templom.
Református templom Válaszút 64,27 km-re 1332-ben Válaszútnak már plébániatemploma van, 1509-ben mint plébániát említik. 1677-ben templomépítésről írnak, melyet Bánffy Dénes özvegyének érdeméül jegyeztek fel, de a templom felirata szerint is régi romlásából építteti, tehát a régit javítja.
Tausoare-barlang Radnai-havasok 52,14 km-re A Tausoare-barlang, ejtsd Töúsóáre, a Tausoare-patak forrásvidékén, a Borla-tetőtől nyugatra, a Puszta-tető északi oldalában található.
Szent Mihály és Gábriel arkangyalok templom Szarvaszó 52,67 km-re A szarvaszói Szent Mihály és Gábriel arkangyalok ortodox (volt görög-katolikus) templom valószínűleg a 16-dik században épült. A templom történelmi műemlék épület, kódja MM-II-m-A-04624.
Egykori evangélikus templom Egykori evangélikus templom Árokalja 58,91 km-re Egykori evangélikus templom, ma Keresztelő Szent János ortodox templom. Sajnos épp zárva volt - Sajnos zárva volt, időnk nem volt a kulcsot keresni, nagyon megnéztem volna a belsejét, főleg hogy az ortodox vásárlás után hogyan alakították át.
Szent Mihály és Gábriel fatemplom Vaskapu 66,17 km-re Szent Mihály és Gábriel fatemplom - Vaskapu, románul Poarta Salajului - Épült a 18-dik század elején.
Református templom Cegőtelke 58,6 km-re 1243-ban jelentkezik az okiratokban egy Chegetelke megnevezés, deGyörffy szerint az oklevél nem hiteles. Ez az oklevél legfeljebb egypusztára érvényes: 1366-ban Zegen, 1407-ben Zegew, 1413-ban Scegew,1428-ban Nagy Chegew, 1429-ben Czagendorf, 1433-ban Czege, 1622-benSzász Zege formában fordul elo a forrásokban.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.