Ohabaforrásvölgy település (Krassó-Szörény megye) Központ: Somosréve. Ohabaforrásvölgy román elnevezése: Izvor.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Ohabaforrásvölgy (Krassó-Szörény megye) és környéke turisztikai látnivalói

Porta Orientalis-hágó Domásnya
A Porta Orientalis-hágó a vízválasztón helyezkedik el, Domásnya falutól északra. A Keleti Kapu a Mehádiai-völgyet köti össze a Temes völgyével.
Sztanulec-menedékhely Nagy-Lepusnyik Retyezát-hegység
Sztanulec-menedékhely (Refugiul Stanuleti) - Nagy-Lepusnyik (Lapusnicul Mare).
Sztenisóra-tó Retyezát-hegység
Sztenisóra-tó (Esztena-völgyi-tó).
A Temesvár - Karánsebes - Orsova vasútvonal, mely eredetileg az Orientbahn elnevezést kapta, 1875 és 1879 között épült. A vasútvonalat, mely a Domásnya-hágó (Porta Orientalis, Keleti Kapu) közelében, északnyugatra körülbelül 1,6 km-re található, a nyugati világ és a Kelet fő összeköttetésének tekintették.
Mikusa-csúcs Godján-hegység
Mikusa-csúcs, románul Varful Micusa.
Karrmezők Karrmezők Zaton-tó
A karrmező (karrosodás) a vízerózió egyik formája a karszt, azaz a mészkő, dolomit és gipszkőzetekben. Ahol a földtani időkben viszonylag lapos kőzetfelületek kerültek a felszínre a vízerózió által, ott a karsztra jellemző kémiai oldódás folytán jellegzetes, éles szélű mélyedések, bordák, barázdák alakultak ki.
Robbantott-szikla A Robbantott-szikla a Cserna folyó jobb partján található, a Iuta-patak beömlésének közelében. Ezen a helyen a mészkövek a völgy beszűkülését eredményezték, a Iuta-szorosban eltűnő víz itt jelenik meg ujra.
A Páfrányos-szoros, románul Cheile Feregari, Herkulesfürdőtől délre, a Nagy-Domogléd-csúcstól nyugatra található A feregari, ferigari szó valószínűleg a feriga szóból ered, ami magyarul páfrányt, harasztot jelent.
Nagy-Szviniecsa-csúcs, románul Svinecea (Sviniecea) Mare.
Mehadika, 1911 és 1918 között Kismiháld, község a Bánságban, Krassó-Szörény megyében, Orsovától 46 km-re észak–északnyugatra, a Szörényi-Érchegység egyik patakvölgyében fekszik. Nevében a kicsinyítő képző Mehádiára utal - Mehadika hírnevét 14 vízimalmának köszönheti, melyek a 20-dik század elején épültek.
Kiskirálymező őslénytani lelőhelye Bélajablánc község területén található, védelem alatt álló terület. Rétekkel és erdős részekkel borított domboldal, ahol a mészkövekben, agyagban és homokban, miocén időszakhoz tartozó ősmaradványokat lehet találni.
Bukura-nyereg Retyezát-hegység
Bukura-nyereg, románul Curmatura Bucurei.
Rejtett sziklakapu Rejtett sziklakapu a Cserna felett
Örményesi-szoros Örményes
A Temes-folyó két szakaszon is bevágta magát a Szemenik-hegység kemény, kristályos kőzetébe. A Teregova falutól északra található szoros mellett, Örményesnél is szép, vadregényes, epigenetikus szurdokvölgy alakult ki.
Bukura Kusztura-csúcs Retyezát-hegység
Bukura Kusztura-csúcs, románul Varful Custura Bucurei. A custura román szó, magyarul kiejtve kusztura (bukuréj), sziklás, hegyes, fogazott hegygerincet jelent.
Birlea-csúcs Retyezát-hegység
Birlea-csúcs, románul Varful Barlea.
Miháld vár Miháld vár Mehádia
A településtől északkeletre áll az egykori Miháld várának romja, a 15 m magas lakótorony maradványa, a feltárások alapján a XIV-dik században épült. Mehádia a Belaréka-patak völgyében, Orsovától 23 km-re nyugatra, Herkulesfürdőtől 11 km-re északnyugatra fekszik.
Oszlea-csúcs Vulkán-hegység
Oszlea (Oslea)-csúcs
Florica-tó, magyarul kiejtve Florika.
Csúnya-tó, románul Taul Urat.
Zenóguca-tó, románul Zanoguta.
Kis-Zenóga-tó Retyezát-hegység
Kis-Zenóga-tó, románul Zenoaga Mica.
Pietrele-tó (Köves-völgyi-tó).
Lolája-nyereg Retyezát-hegység
Lolája-nyereg, románul Saua Lolaia.
Római katolikus templom Ha a Ménes völgyéből Resicabánya fele vesszük utunkat, egy nagyon érdekes városon haladunk át. Stájerok - A templom ajtaja nyitva volt, így sikerült képeket készítenem az üvegen keresztül. Itt feltétlenül érdemes megállnunk és egy kicsit körülnéznünk.
Sebestorony Sebestorony
A Szörényi-havasokhoz tartozó Szárkő-Godján-hegység északnyugati részében, Karánsebestől keletre fekszik Sebestorony község. Havas hegyek alatt - Fél óra gyaloglás után értünk fel a romokhoz. V@lybra_2 - A szervesdi tó után megkererstük a Sebestoronynál elrejtett dobozt is. A falutól 1 km-re északkeletre található a 420 m magas Stirminica-hegy, melynek ormán többemeletes toronyrom dacol az idők múlásával.
Szerelem-alagút Szerelem-alagút Obrézsa
A Szerelem-alagút egy elhagyott sínpár fölé nőtt fakoronák által kialakított zöld folyosó, Obrézsa és Novákfalva között, Karánsebes közelében, Krassó-Szörény megyében. Sínek - Csodálkozom, hogy egyáltalán még létezik a sínpár. Több helyen is meg lehet közelíteni, Obrézsa egyik mellékutcája is keresztezi a sínpárt.
Ferenc József szobrának talapzata Ferenc József szobrának talapzata Karánsebes
Ferenc József egészalakos szobrát 1906 október 7-én avatták fel Karánsebesen. Ferenc Jóska - Az igazat megvallva, szerintem az öreg császár jobban nézett ki azon a talpazaton. 1943-ban eltávolították, azóta a talapzaton Dragalina tábornok szobra áll.
Arágyes-tavak Retyezát-hegység
Arágyes-tavak, románul Taurile Radesului, Lacul Rades.
Retyezát-csúcs
Retyezát-csúcs
Ciucevele védett terület A Ciucevele védett terület, a Cserna-folyó és a Szén pataka között terül el. Nem volt a helyén? - Miért írod azt, hogy "csak úgy oda van téve az út mellé"? Én a geodobozt egy szikla ferde repedésébe rejtettem, egy kő mögé. A Gorj megyei Pádes községhez tartozó Cserna-falu területén található, 1166 hektáron terül el.
Bukura-torok Retyezát-hegység
Bukura-torok, románul Gura Bucurei.
Gőzölgő barlang - Herkulesfürdő Szauna - Tényleg nagyon profi a hely.
A Campu lui Neag - Gura Butei - Szkokul-szoros - Bárány-mező - Campusel útvonal a Nyugati-Zsil mentén halad, földrajzilag előbb a Vulkán-hegység és a Retyezát, majd az Oszlea-hegy és a Kis-Retyezát határvonalát követi. Megtaláltuk sikeresen - Jorgován-kő mászás előtt kerestük meg a ládát.
Fekete-tó Retyezát-hegység
Fekete-tó, románul Lacul Negru.
Retyezát-tengerszem Retyezát-hegység
Retyezát-tengerszem, románul Lacul Stevia.
Bukura-csúcs 2 Retyezát-hegység
Bukura-csúcs 2, románul Varful Bucura II.
[ Fel ↑ ]
Salitrari-barlang - Cserna-hegység
Salitrari-barlang - Cserna-hegység
Roland-barlang - Cserna-hegység
Roland-barlang - Cserna-hegység
Török-híd Kákófalva Kákófalva és a tőle délre fekvő Gerőc (Greoni) falu között, a Krassó folyó felett, egy háromlyukú kőhíd maradványait láthatjuk. Elődjét a törökök építették a 17-dik században.
Tamás-szikla, románul Bordul Tomii.
Pelága-tó Retyezát-hegység Pelága-tó, románul Lacul Peleaga vagy Taul Ghimpele.
Nagy-völgy-csúcs Retyezát-hegység Nagy-völgy-csúcs, románul Varful Valea Marii.
Pelága agyarai Retyezát-hegység Pelága agyarai, románul Coltii Pelegei.
Torony a Templom-dombon Kákófalva Kákófalva nyugati szélén, a Templom-domb (Dealul Cuca) tetején egy magányos, lepusztult torony hívja fel magára a figyelmet. A település temetőjéhez tartozó, egykori templom maradványa.
Malajesd vára Malajesd vára A Retyezát-hegység északi lábánál húzódó Hátszegi-medence déli szélén, a Szálláspatak vize mellett fekszik Malajesd község. Jót kuncogtunk - Ott voltam a rejtésnél. A várat átépítették - A falakat megerősítették, a tornyot felfalazták és lefedték. A falu déli szélén lévő dombon tekintélyes rom magasodik, Malajesd vára.
Sztenisóra-vízesés Retyezát-hegység Sztenisóra-vízesés, románul Cascada Stanisoara.
Nagy-Kusztura-tó Retyezát-hegység Nagy-Kusztura-tó, románul Lacul Mare al Custurii.
Zergebak-csúcs, románul Varful Tapului.
A volt emlékmű felirata: Hunyadi János tizenötezer vitézével, az 1442-iki szeptember 6-án e szorosban verte szét Sehabeddin beglerbégnek Erdélybe nyomuló nyolcvanezer főnyi hadseregét. A dicső fegyvertény örök emlékéül állíttatá ez oszlopot Hunyadvármegye közönsége a honfoglalás ezredik évében.
Csurila-nyereg Retyezát-hegység Csurila-nyereg, románul Saua Ciurila.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2024 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.