Sáta település (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye) Közeli látnivalók: Fáy-kastély Sáta, Szent János Vértanúsága templom Sáta, Mária kápolna Sáta, Hagyományok Háza Nekézseny, Református templom Nekézseny, Római katolikus templom Csokvaomány, Szeleczky Zita Emlékház Nekézseny, Szent László király kápolna Nekézseny.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Sáta (Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye) és környéke turisztikai látnivalói

Eötvös-Gorove-kastély Eötvös-Gorove-kastély Sály 33,64 km-re
Eredetileg az 1770-es években épült barokk stílusban, majd 1830 körül klasszicista stílusban átépítették és ekkor kapta mai alakját. Főhomlokzatának jellegzetes motívuma a fejezetes pillérekkel összekapcsolt, kétszintes árkádsor, valamint az előreléptetett, háromszög oromzatú középrizalitok.
Rákóczi-forrás Mátrafüred 49,68 km-re
A Rákóczi-forrás (egykori nevén Közel-kút) a Mátra egyik legismertebb forrása, nevét II Rákóczi Ferencről kapta, akinek kedvelt pihenőhelye volt. A Kékes oldalában összegyűlt vizet felszínrehozó, betonba és kőbe foglalt forrás körül pihenőhelyet, esőházat és tűzrakóhelyet alakítottak ki.
Leány-kő Nemti 40,07 km-re
A Kőleány a Leány-kő nevű hegy látványos kőgombája, Nemti községtől kelet-északkeletre található, a Medves-vidék déli részén. A sajátos alakú, körülbelül 6 m magas homokkőoszlop Magyarország egyetlen homokkő-kőgombája.
Petőfi-kilátó Bánkút 10,74 km-re
A Petőfi-kilátó, másik nevén Bálvány-kilátó, a Bükk legmagasabb kilátópontja, 957 m tengerszint feletti magasságban található, Bánkúttól nyugatra. A 18 m magas torony felső szintjéről 360 fokos panoráma nyílik Szlovákia hegyeire, a Bükktől északra eső domb- és hegyvidékre, és az Északi-középhegységre.
Via ferrata pályák Demjén 39,25 km-re
A demjéni via ferrata pályák a község régi, felhagyott riolittufa kőfejtőjében kerültek kialakításra, 2021-ben, 375 m összhosszúságban. Ebben a kőbányában hasítással történt a kőfejtés, így a vasalt útrendszert a kőfejtő 33 m magas, függőleges vagy áthajló, de sima falfelületein lehetett kiépíteni.
Angyalszárny-szikla Bélapátfalva 15,38 km-re
Az Angyalszárny-szikla a Bükk-hegységben, annak leglátványosabb részén, a Bükk-fennsíkon helyezkedik el, a Gyetra-völgy felett. Legrövidebb megközelítése a Bélapátfalváról induló, kék ferde sávval jelzett Bél-kő tanösvényen indulva lehetséges.
Sziklakápolna Miskolctapolca 30,08 km-re
A Jézus szíve-sziklakápolna Miskolctapolcán, a Brassó utcában található. A kápolnát az e helyen levő mésztufába vágott két barlangból alakították ki, melyeket eredetileg birkaakolnak használtak.
Mindenszentek-római katolikus templom Mindenszentek-római katolikus templom Mátramindszent 41,5 km-re
A Mátra északi lejtőjén fekvő zsákfalu római katolikus templomát 1750 körül építették, huszártornyát 1811-ben kapta. Mátramindszent érdekessége a tiszta levegőn túl, hogy Dobó István, az egri vár kapitánya is birtokos volt itt.
Tájház Tájház Szuha 42,42 km-re
1924-ben épült kontyolt tetőszerkezetű, három helyiségből álló tornácos palóc épület, amely a tradícionális, egyutcás palóc falu örökségét mutatja be.
Sárkány-szikla Nemti 41,5 km-re
A Sárkányszikla Nemti község közvetlen közelében fekszik, egy sárkány hátára hasonlító, érdekes alakú homokkő kúpokból áll. A Kossuth út 72 szám alatt található, régi magtár épülete mögött lehet parkolni, innen 200 m légvonalban, északkelet felé.
Óvár Óvár Mátramindszent 40,11 km-re
Mátramindszent közelében, a Mátra északi lábánál, az Iványi-patak jobb partja felett állt egy természetes hegykúpon.
Emlékház Emlékház Bükkzsérc 26,24 km-re
Bükkzsércen mintegy 30 darab, a 20-dik század első felében kőből épült, helyi védelem alatt álló parasztház található. Ezek egyik legszebbike az, amelyben ma a falu Emlékháza és a Kincses Népi Motívumgyűjtemény működik.
Szent Imre-szobor és harangláb Szent Imre-szobor és harangláb Mátraalmás 45,56 km-re
Mátraalmás Magyarország egyik legmagasabban fekvő települése a Mátra északi oldalában. A harangláb Szent Imre-szobrát 2015-ben Koltai László fafaragó készítette.
Felsőtárkányi Várhegy Felsőtárkányi Várhegy 25,34 km-re
A felsőtárkányi Várhegyen 12 hektáron terül el a hegytető két közel azonos kiterjedésű két csúcsán egy késő bronzkori földvár. Ezt a földvárat az Árpád-korban kőfallal erősítettek meg, ebből egy kis szakasz kőfal a nyugati oldalán maradt fenn.
Tárkány via ferrata Felsőtárkány 22,42 km-re
A Tárkány via ferrata Felsőtárkány északkeleti végében, a Bükk-hegység nyugati kapujának nevezett Kő-közi szorosban (Barát-szurdok), a Tárkányi-patak feletti Felsőtárkányi szurdok-sziklafalon került kiépítésre. Kezdőknek is alkalmas, könnyebb (B-D), kiválóan kiépített vasalt útvonal, egy 23 m hosszú függőhíddal.
Jókai-emlékoszlop Örvény-kő 11,81 km-re
Az Örvény-kő, vagy más néven Pogányoltár, a Bükk-fennsík Kis-fennsík nevű részén található, annak nyugati peremén. A tetején áll a mészkőből készült Jókai-emlékoszlop, rajta a következő szöveg: Jókai Mór, a nagy magyar író emlékére állították e táblát a diósgyőri turisták 1959-ben.
Bélkő-hegy kilátó Bélapátfalva 15,38 km-re
A Bélkő-hegy 815 m magasan fekvő kilátópontjához a ciszterci apátságtól indulva, egy 5 km hosszú, 7 állomással rendelkező tanösvényen juthatunk fel, 2-3 óra alatt. A tanösvény állomásai a Ciszterci apátság, a Bükkerdő, a János-hegy, a Vasbánya-oldal, a Pala-bánya, a Szász-bérc, végül a Bél-kő csúcsa.
[ Fel ↑ ]
Oszoly-barlang - Királyerdő-hegység
Oszoly-barlang - Királyerdő-hegység 198,89 km-re
Körösrévi Zichy-barlang - Királyerdő-hegység
Körösrévi Zichy-barlang - Királyerdő-hegység 208,59 km-re
A festői szépségű, 3 km hosszú Révi-szorosban található a révi Zichy-cseppkőbarlang.
Gereblye-kő Gereblye-kő Arka 67,88 km-re Zemplén nyugati részén, turistaösvény-mentes helyen, szép természetes kilátóhely. 560 méter magasan, a Magoska-csúcson lévő geodéziai torony közelében.
Asztag-kő Gyöngyössolymos 50,53 km-re Az Asztag-kő Gyöngyössolymostól északra, Lajosházától nyugatra helyezkedik el, tengerszint feletti magassága 501 m. Kialakulását tekintve egy gejzírkúpnak a maradványa, ami vulkáni tevékenységre utal.
Bába-kő Bába-kő Gyöngyössolymos 52,61 km-re A Bába-kő gejzirit sziklacsoport, utóvulkáni működések hatására jött létre - a gejzírkúp Gyöngyössolymos tájképi, geológiai, és szakrális szempontból is különleges látnivalója. A kő bába (babba) neve az ősi istenhit szentháromságából az Istenanyát jelenti, a kőkorszaki Istenanya kultuszához kötődik.
[ Fel ↑ ]
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.