Basasti település (Bákó megye) Központ: Parjol.
Turisztikai látnivalók - Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben teljeskörű hozzáférés esetén.

Basasti (Bákó megye) és környéke turisztikai látnivalói

Sáncok a Bilibók-tetőn Sáncok a Bilibók-tetőn Gyimesbükk 37,96 km-re
18-dik századi osztrák sáncvár a Bilibók-tető lejtőjén, Moldva felé irányuló agyúállásokkal. Sáncvár magánterületen - Miután leparkoltam a régi gőzmozdony mellé, elindultam az út túlsó oldalán, a Kontumáctól keletre található sáncvár felé.
Maguricea-domb Maguricea-domb Dormánfalva 29 km-re
A Maguricea-domb Dormánfalva város felett emelkedik, az Úz-Csobányos vízválasztón, az Úznak a Tatrosba történő befolyása közelében. Két csúcsos kiemelkedése van, az egyik 522 m, a másik 512 m magas.
Világháborús katonák sírja Görög-keleti temető 41,73 km-re
Ötven, név szerint ismert I. világháborús katona sírja a görög-keleti temetőben, melyet még nem jelöl emlékkereszt.
Magyar katonák sírja Tarhavas pataka 38,3 km-re
18 magyar gyalogos, huszár, tüzér és honvéd sírja - Tarhavas pataka 324 szám, 3,9 km a 12/a főúttól - 1916 december 8 - 1917 szeptember 7. Az adatok szerint 15 katona neve, csapatteste ismert, a kőoszlop Páll Lajos hadnagyé.
Ismeretlen német katonák sírja Bilibók tető 37,86 km-re
Negyven ismeretlen német katona sírja a Bilibók tető alatt, a Bornyúkert nevű helyen, fiatal nyírfák között, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőt magyar csapatok védték, de a román átállás után a Moldvából visszavonuló csapatoktól elszakadt német katonák kisebb egységei is részt vettek a harcokban.
Tanyavilág Csobános 42,71 km-re
Csobános Hargita és Bákó megye határán kettészakított falu. Állandó lakosai kevesen vannak, gyakorlatilag erdőkitermelő munkatelep.
A forrástól a Tarhavas lábánál levő Gyimesi-szorosig, 30 kilométeren végighúzódó Tatros-völgyét nevezik Gyimeseknek. Három nagy település alkotja: a legfiatalabb Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk.
Magyar és német katonák sírja Magyar és német katonák sírja Gyimesi templomkert 40,06 km-re
Magyar honvédek és német katonák sírja a gyimesi római katolikus nagytemplom kertjében, a 12/A jelzésű út mellett.
óriás köve Aszó 25,55 km-re
Az óriás köve - Aszó
Saj havasa Csíki-havasok 45,16 km-re
A Saj havasa 1553 m magas, a Csíki-havasok legmagasabb csúcsa.
Kontumáci templom Kontumáci templom Gyimesbükk 38,19 km-re
A Rákóczi-várral szemben, a Tatros túlsó partján, a temető mellett van egy csodálatos zarándokhely. Sarokban - A mise végén, amikor a nagy tömeg elvonult, megkerestük ezt a geodobozt. Első megálló - Egy tartalmas, különleges látnivalókban gazdag hétvégét töltöttünk együtt a játékvezetővel. Határ - Szépen rendbehozták a romokat, de a famunka itt-ott javításra szorul. Ha erre jártok, haza ne menjetek anélkül, hogy ide feljönnétek!
Ámbrás cet-szikla a völgykatlanban 35,23 km-re
Ámbrás cet-szikla a völgykatlanban
Harangláb Harangláb Cikolyai temető 41,24 km-re
Még nem jelöli kereszt a cikolyai temető haranglábja mellett, a Tarhavas-patak hídjának közelében levő, ismert sírhelyet.
Dofteana Arborétum Dofteana Arborétum Doftána 35,77 km-re
A Dofteana-szurdok felkeresése előtt érdemes megtekinteni ezt az értékes arborétumot. Szabadon látogatható, rendezett kert, melyben főleg az exotikus fenyők kaptak helyet (Simafenyő, Sárgafenyő, Cédrusfenyő, stb).
Foroja-tó Foroja-tó Tarkő-hegység 28,5 km-re
Forozsa-tó - Ágas község. A három melltartó tava - A rejtekhelyet legkönnyebben a Foroja-patak mentén lehet megközelíteni.
Tanyavilág Gyürke 48,49 km-re
Gyürke Csíkszentgyörgyhöz tartozik, személygépkocsival megközelíthetetlen. Menaságtól körülbelül 14 km-re található, ami két és fél óra szekérutat jelent, a Fiság-, majd a Csobányos-patak mentén.
Régi zsidó temető Régi zsidó temető Gyimesközéplok 45,69 km-re
Régi zsidó temető - Gyimesközéplok Gondozatlan temető a hegygerincen - Közel a hidegségi letérőhöz, a vasúti őrházzal szemben parkoltam. Apró temető - A doboz a helyén van, és megtalálta jkgabor is. Juden - Látszik, hogy nem marad senki, aki gondozhatja a temetőt.
Gyimesi határkövek Gyimesi határkövek 39,84 km-re
Gyimesi határkövek Gyimesi határkövek - Megtalaltuk a rejtekhely talalkozo bemelegito turaja alkalmaval. Nagy melegben indultunk neki az utnak - Elegge faraszto is volt, helyenkent jo "combos" emelkedokkel, de vegul sikeresen felertunk es megtalaltuk a dobozkat. Hatarturan - A 2013-as hatartura alkalmabol kerestem meg e rejtekhelyet.
Régi sóaknák Régi sóaknák Aknavásár 36,81 km-re
Aknavásáron, a Fetele Targului (A vásár lányai) nevű domb nyugati oldalán, a Valcele-patak közelében, már a XIV-dik században bányászták a sót. Meglepetés a rejtekben - A Kósna-dombi kirándulás után, már csak nagyon kevés időm maradt a sötétedésig. Mivel a sóréteg viszonylag kis mélységben van, az elején egyszerűen csak gödröket ástak, ezek később lefelé szélesedni kezdtek, és harangformát vettek fel.
Borospataka Borospataka Gyimesközéplok 47,91 km-re
Borospataka - Gyimesközéplok Előadás előtt, a kerítés után - A pünkösdi geotúra-geocitrom után a nap utolsó programpontja számomra a Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadása volt, melyet a borospataki skanzen színpadán tartottak. Mintha mézeskalácsból lennének - Sok kicsi mesebeli házikó, meg ne kóstold, nem mézeskalácsból van, és a boszorkány sem leselkedik.
Katonai emlékmű Katonai emlékmű Kósna-domb Aknavásár 43,16 km-re
A Kósna-domb az első világháborúban fontos harcok helyszíne volt, a harcászati térképeken 789-es szintnek is nevezték. Szitás faluból indulva közelítettem meg a helyet - Aknavásártól készültem nekiindulni a Kósa-domb felé, a piros kereszt jelzésen. A csúcs alatti széles dombteraszon, az erdő szélén, egy 1922-ből származó régi emlékművet, egy egyszerű kőkeresztet találunk.
Sebő Ödön keresztje Sebő Ödön keresztje Ugrapataka 46,97 km-re
A térkép szerint egy keresztnek kellett volna következni a gerincen, de bárhogy tekergettem is a nyakam, nem találtam meg. 2 doboz - Egy pet előformát kerestünk, de először egy nagyobbacska dobozt találtunk, egy másik játszótér dobozát. Hát az úgy volt, hogy... - Ezen a helyen először radupuscarciuc rejtett, a román nyelvű geotrekking felületen volt bejelentve a rejtés. Nem volt vitás, hogy ez a kereszt a térképfelvétel idején még létezett, eltávolíthatták azóta, mégpedig nem jóindulatból.
Rupert Mayer emlékhely Rupert Mayer emlékhely Kóstelek 43 km-re
Kóstelek közelében található a II Pál Pápa által 1987-ben boldoggá avatott, az első világháború során itt megsebesült P Rupert Mayer német jezsuita szerzetes emlékhelye. Katasztrofális úton Csíkszépvíz felől - Már rég készülök felkeresni Kósteleket, most az itt elrejtett geodobozok adták rá az alkalmat. Az új úton - Most az új úton ereszkedtünk be Kóstelekre, a Szellő tetőről.
Somoskai hamutufák 33,78 km-re
A hamutufa vulkáni hamuból képződött kőzet.
Csülemér-csúcs Tar-kő-hegység 33,35 km-re
Csülemér-csúcs - Tar-kő-hegység
Kóstelek 45,78 km-re
Kósteleki keskeny palló, Ott rúgott meg engem a ló, Ha még egyszer megrúg a ló, Leszek egy semmirevaló. Új út - Itt is jártunk már, de most az új, közösen, kalákában javított úton csodálkozunk alá a Szellő tetőről. Szépvizen az idősebbek még jól ismerik a fenti versszöveget.
Rudolf Stuter bajor katonatiszt sírja Rudolf Stuter bajor katonatiszt sírja 44,65 km-re
Egy német, valószínűleg bajor katonatiszt, Rudolf Stuter sírja. Kőkereszt a 12/A út mellett, a jobb oldalon.
Négy ismeretlen magyar honvéd sírja Hegyes-havas 43,92 km-re
Négy ismeretlen magyar honvéd sírja - Hegyes-havas, 1944 augusztus-szeptember. A Hegyes-havas csúcsa alatt körülbelül 100 m északra, az egykor lőállás mellett.
Kósna-csúcs Kósna-csúcs Nemere dombvidék 43,05 km-re
A Kósna-csúcs a Nemere alatti dombvidék legkeletibb csúcsa, 784 m tengerszint feletti magassággal. Kilátás nélkül, de lövészárkokkal - A katonai emlékműtől továbbsétáltam, az alig 500 méter távolságra található csúcs felé. Nemcsak a csúcs, hanem annak vállai is, tehát a Kósna-domb is, heves harcok színtere volt az első világháborúban.
Két ismeretlen magyar honvéd sírja Lókút teteje 40,45 km-re
Két ismeretlen magyar honvéd, a 32-dik határvadász zászlóalj katonáinak sírhelye Lókút erdős részén, közel az egykori határvonalhoz. A Rákóczi-vártól a gerincen felfelé körülbelül 2,8 km, a harmadik határkőtől körülbelül 800 méterre, 1944 augusztus-szeptember.
Szent Mihály katolikus templom Szent Mihály katolikus templom Újfalu 42,51 km-re
Újfalu, románul Satu Nou, a Tatros mentén, Ónfalvától nyugatra, Aknavásártól délkeletre, Szőlőhegy és Szitás falvak között fekvő település. Szőlőhegy községhez tartozik.
Vasútállomás Vasútállomás Gyimesbükk 39,68 km-re
A Gyimesbükki állomás épületét a szabványtól eltérően tervezték, hasonló stílusút Erdélyben máshol nem találunk. Az utolsó miénk állomás - Én most sem értem. Monumentális méreteit tekintve a legnagyobb azok közül, melyeket a MÁV faluhelyen építetett.
Kőgomba Kőgomba Kis-Nemere 48,36 km-re
A Kis-Nemere körül elszórtan több gomba-, torony- vagy piramisszerű sziklaképződmény található.
Két ismeretlen német katona sírja Sánc-patak 37,1 km-re
Két ismeretlen német katona sírja a Bilibók-tető oldalában, a Sánc-patak nyugati lejtőjén, Galaczi Péter volt földjén. Az 1944 augusztusi román átállás váratlanul érte a szovjet csapatok ellen román területen védekező német erőket.
Nemere tavai Nemere-hegység 45,35 km-re
A Nemere tavai
Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja Bilibók tető 37,21 km-re
Ismeretlen német és magyar katonák tömegsírja a Bilibók tetőn, a csúcs alatt, az emlékhelytől körülbelül 100 méterre észak-keletre, 1944 szeptember. A Bilibók-tetőért elkeseredett harcok folytak 1944 augusztus végén és szeptember elején.
Gyimes vára Gyimes vára Gyimesbükk 38,4 km-re
Gyimesbükk község után, a Tatros-völgyének gyimesi szorosánál ma már nem találunk várat. Bagolyvár, Gyimesi határkövek - Az elmúlt vasárnap geodobozt helyeztem el a Bagolyvár bunkerének belsejében. Köszönöm az ajánlást - Tervbe vettem az említett két hely és doboz felkeresését is. Meredek lépcsők - Felcaplattunk a meredek lépcsökőn. A Kőorr sziklagerincén látható viszont egy erőd maradványa, melyet Orbán Balázs Blockhausnak nevez.
Katonai bunkerek Keresztes hegyese 39,26 km-re
Az 1451 m magas Keresztes hegyese a Csíki-havasokban található, Csobányostól észak-keletre. Az első világháború alkalmával számos katonai létesítményt hoztak létre a tetején.
Farok Orra alatti forrás Nemere-hegység 42,28 km-re
A kis forrás 15 percnyi járásra található a Farok Orra névre fordítható, románul Botul Farcului elnevezésű csúcs alatt, a Nemere kék sávval jelzett főgerincén.
Két ismeretlen orosz katona sírja Lókút teteje 40,86 km-re
Két ismeretlen orosz katona sírhelye - Lókút teteje, 1944 augusztus-szeptember. A Gyimesi-szorost védő 32-dik határvadászok védvonala mögé ezen a hegygerincen is igyekeztek beszivárogni a támadó oroszok.
Osztrák-magyar katonák sírja Felső-Szalatna csúcsa 38,26 km-re
Ismeretlen osztrák-magyar katonák sírja Felső-Szalatna csúcsától 150 m délkeletre. Mihály szállásától a Felső-Szalatna csúcsáig tart az a lövészárok rendszer, amelyet 1916-1ö17 telén az orosz csapatok ellen építettek ki a monarchia csapatai.
Madonna és a Szörnyeteg Madonna és a Szörnyeteg Sólyomkő Gorzafalva 46,18 km-re
Ez a hely kiegészíti a Sólyomkő-körtúrát, mely a következő útvonalon vezet végig: Sólyomkő-kilátó - Kalaposkő - Nagy kőüst - Kicsi kőüst - Kőerődítmény - Sólyomkő-tető - Sólyomkó-kilátó. A békés szörnyeteg - A Nagy-kőüst után érkeztünk a hatalmas, de békés Szörnyeteghez.
[ Fel ↑ ]
Kőüst - Tar-kő-hegység
Kőüst - Tar-kő-hegység 11,98 km-re
Kőboglya - Tar-kő-hegység
Kőboglya - Tar-kő-hegység 12,1 km-re
Gyertyán-tető 58,36 km-re A Gyertyán-tető, a Kőd-vonulat pazar látványt nyújtó, éles gerincrésze. Délre látható a Karakó- és Rákos-patakok völgye, Ajnád, Lóvész, Csíkszentmihály településekkel - Északra a felcsíki falvak, az Olt mentén.
Diák Bara János-ház Diák Bara János-ház Csíkszenttamás 63,4 km-re A 125-ös megyei út és az Ambrusok szere felé vezető utca sarkánál található csíkszenttamási háznak különleges, vasajtós padlásablakai vannak. Jelenleg a ház alsó szintjén, a főútra néző oldalon, kereskedelmi egység működik.
Abaffy-kúria lelőhely Csíkszenttamás 63,55 km-re A helytörténeti irodalomban Abaffi-kúria és kápolnaként ismert lelőhely a jelenlegi plébániakert, a termelőszövetkezeti istállók és a Sándor-család telkén terül el - HR-I-s-B-12716. A 19-dik század közepén még jelentős maradványai voltak a régi épületeknek: az Abaffi-család lakóházainak, a halastavaknak és az udvari kápolnának.
Régi székelykapuk Csíkverebes 69,4 km-re Csíkverebesen megmaradt néhány, majdnem kétszáz éves faragott székelykapu.
Fenyő-tető Csíkszentgyörgy 60,64 km-re A Fenyő-tető Csíkszentgyörgy nyugat szélében, Jenőfalva nevű falurészben található, az Áj-patakoktól északra. Legnagyobb magassága 901 m, részben erdővel borított domboldal.
Asztalkő a Csalhóban 63,6 km-re Ha Durau-ból megyünk a Toaca csúcs felé, a La Morminte nyeregben az emlékkereszttől nem messze kilátópont található, melyre ha felmászunk a tetején érdekes formációra bukkanunk. Egy konglomerát tömbre vizszintesen rátelepedő homokkő lap kőasztalt formáz, amelyre felállva, jó időben, gyönyörű kilátásban van részünk.
Sószékfürdő Sószékfürdő 67,6 km-re Csíkkozmás területén ágazik el a Nyerges-tetőn át Kászon felé vezető út, ennek mentén terül el a Kendereskert és Tófenék nevű falurész. Nagy hó - Egy órai keresés után sem találtuk meg. Megtörténhet - A geodobozok sem halhatatlanok. Enyészet - Kerestük szorgalmasan, igaz, koordináták nélkül. A hagyomány szerint az első telepes Lestyán János volt, akinek beltelkét adósság miatt elárverezték, viszont Kendereskertje megmaradt.
Katolikus templom Csíkmadaras 66,32 km-re Csíkdánfalva és Csíkrákos között, az Olt és a Madaras-patak találkozási pontjánál fekvö Csíkmadaras Felcsík legdélibb települése. A templom melletti akácfák mesélnek a településről.
Csíkcsekefalva 65,21 km-re Csíkcsekefalva Csíkszentmárton ikerfaluja, a főút mellett álló kőkereszt a falu bejáratát jelöli. A rajta lévő feliratok arról tanúskodnak, hogy Jézus Krisztus dicsőségére állíttatta a közbirtokosság igazgatósága 1932-ben.
Nagy Pájszó teteje Nagy Pájszó teteje 57,86 km-re Nagy Pájszó tetején haladt végig a régi országút Erdély és Moldva között, elkerülve a patakok útromboló erejét. Tiszta időben gyönyörű kilátás tárul elénk.
Óriásfalfestmény Óriásfalfestmény Petőfi utca Csíkszereda 67,7 km-re A csíkszeredai Petőfi-utcában található Bandidos étterem Lejtő utca felőli tűzfalán egy látványos Petőfi-falfestés látható. Ez az óriásfalfestmény a 2023-as Csíkszeredai Városnapok keretében megszervezett PetőfiStreetArt Fesztivál alatt készült, emléket állítva a kétszáz éve született Petőfi Sándornak.
Cserei-kúria Cserei-kúria Csíkrákos 66,78 km-re A Cserei-kúriát Cserei János fogarasi várkapitány építtette 1667-ben, aki Apafi Mihály idejében 8 évi várfogságot szenvedett. Fia, Cserei Mihály a szemtanú hitelességével írta meg Erdély történetét 1661-től 1711-ig, a szatmári békéig.
Mosógép Mosógép Békásszoros 61,38 km-re Békásszoros település nyugati végében, a Súgó-szoros Természetvédelmi Terület bejáratától nem messze, közvetlenül az út mellett, a Békás-patak medrében egy fából ácsolt mosógépet találunk. A közeli kerítéseken, korlátokon szőnyegek száradnak.
Fantanele-menedékház Fantanele-menedékház Csalhó-hegység 64,88 km-re A Fantanele-tisztáson egy modern menedékházat találunk, melyhez teraszos vendéglő tartozik. A menedékház megközelíthető Durau üdülőből a piros sáv turistajelzés mentén, vagy a Duruitoarea-vízesés érintésével a piros kereszt jelzést, majd a sárga háromszöget követve.
Csalhó-kolostor Csalhó-kolostor 62,78 km-re A Csalhó-kolostort 1992-1993 között építették, és az Urunk színeváltozása jegyében szentelték fel. Minden évben, augusztus 6-án ünneplik a Csalhó-hegység napját.
Duglászfenyők Csíkszereda 67,94 km-re A központi park, tömbházak melletti szélső sétányának kultúrház felőli bejáratánál húzódik meg szerényen a négy fenyőfa. A fenyőkhöz szokott csíkiak érdeklődés nélkül mennek el melletük.
Iparosok kápolnája Iparosok kápolnája Csíkszépvíz 60,94 km-re A Csíkszereda felé vezető főút melletti római katolikus templomocskát mindenki az Iparosok kápolnája néven ismeri. Eredetéről csak annyit lehet tudni, hogy a Bíró család építtette, és az utolsó tatárbetörés idején, 1694-ben már állt.
Hegyi menedékhely Hegyi menedékhely Naskalat-hegycsoport 52,56 km-re A Naskalat-csúcs közelében felállított faházikót a fehérmezei és Ördög-tavi hasonló létesítménnyel együtt, 2010 nyarán helyezték el a Hargita megyei tanács programja keretében, önkéntes és hivatásos hegyimentők. Jelenleg a menedékhely közelében néhány esztena található, ami nem mondható túl szerencsés helyzetnek.
Csodálatos bükkfa Csodálatos bükkfa Tisztás dombja 62,92 km-re Kászonjakabfalva és Katrosa között, a Nagy-ponk vagy Honcsukos teteje csúcstól keletre található a Tisztás dombja. Ennek az aljában folyik a Tisztás-patak, mely a Katrosába ömlik.
Mária-kert és Kájoni Herbárium Csíksomlyó 65,25 km-re Csíksomlyón ér véget a Mária-út, ezért az évek során kialakították a Mária-kertet, hogy az elfáradt zarándokok itt megpihenhessenek. 2010-ben 15 udvar kialakítását kezdték itt el, melyek a Mária életében kiemelkedő eseményeknek állítanak emléket.
[ Fel ↑ ]
Látnivalók Tardenii Mari - Turisztikai látnivalók Haineala - Közeli települések: Haineala 1,24 km-re - Ludas 1,8 km-re.
© 2005-2025 Rejtekhely.ro. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói.