Az egyik legendas varromom az almaimban. De - ha minden igaz - ott voltam az újrarejtésnél. Az utolso megtalalo legalabb 1 m-re nyomta be a fal belsejebe. Kolc-vár a Retyezát-hegység festői környezetének legromantikusabb, valamennyire épségben megmaradt vármaradványa.
Kusztura-csúcs, románul Varful Custura. A custura román szó, magyarul kiejtve kusztura, sziklás, hegyes, fogazott hegygerincet jelent.
Legyes-barlang Lászlóvára A bejárat előtt egy iható vizű forrás van. A Legyes-barlang - más elnevezései Legyeslyuk, Kolumbácsi barlang, Fliegenhöle, Gaura cu Musca - a Duna baloldali partján található, a Babakáj-sziklától lennebb.
Egy ejszakai talalat. Az állomást nem hiába tartják a Monarchia legszebb vasutállomásának. Herkulesfürdőtől 8 km-re esik a jellegzetes, monarchia korabeli vasútállomás, műemléképülete az egyik legszebb állomásépület Erdélyben.
Bukura-torok, románul Gura Bucurei.
Az itt kitermelt kristályos mészkő fehér, enyhén kékes színű, egy kevés grafittartalom miatt néhol fekete foltokkal. A márványbánya, ahol már a rómaiak korában is folyt a kitermelés, Bukova falutól körülbelül 7 km-re található, a Bisztra-patak völgyén felfelé.
Tetszettek a noteszben található bejegyzések. Nem tudom mi lehet a bibi, 3 meter pontossaga volt a gpsnek mikor bemertem. Habár a fél hegyet összemásztam érte. A Déli Kárpátok szivében emelkedő Retyezát egyike a Kárpátok leglátványosabb hegytömegeinek.
Nagy-Szviniecsa-csúcs, románul Svinecea (Sviniecea) Mare.
Szerelem-alagút Obrézsa Több helyen is meg lehet közelíteni, Obrézsa egyik mellékutcája is keresztezi a sínpárt. Csodálkozom, hogy egyáltalán még létezik a sínpár. A Szerelem-alagút egy elhagyott sínpár fölé nőtt fakoronák által kialakított zöld folyosó, Obrézsa és Novákfalva között, Karánsebes közelében, Krassó-Szörény megyében.
Olán-csúcs, románul Varful Olanelor. Az olane szó félhenger formájú tetőcserepet jelent.
A Gáles-tó a Gáles glaciális völgyben található, egyike a Retyezát legszebb tavainak. Azazhogy pontosítok, én a panorámafotózásnál voltam ott. Ott voltam a fotózásnál. Hihetetlen, legszívesebben most azonnal indulnék oda.
Turcselu-tó, románul Taul Turcelu.
Pelága-tó, románul Lacul Peleaga vagy Taul Ghimpele.
Moraru-csúcs Godján-hegység Zagyhíd Osztrovó és Ómoldova között, amely nem vezet sehova, de egyébként sem híd.
A Gorj megyei Pádes községhez tartozó Cserna-falu területén található, 1166 hektáron terül el. Miért írod azt, hogy "csak úgy oda van téve az út mellé"? A Ciucevele védett terület, a Cserna-folyó és a Szén pataka között terül el.
Piszkos-tó Retyezát-hegység Robbantott-szikla A Robbantott-szikla a Cserna folyó jobb partján található, a Iuta-patak beömlésének közelében. Ezen a helyen a mészkövek a völgy beszűkülését eredményezték, a Iuta-szorosban eltűnő víz itt jelenik meg ujra.
Hasznald ki, mert ha jol ertettem doktor leszel. Megtaláltuk, igen ám - gondoltuk magunkban - de hol a vízesés? A legtöbb túrázó északról közelíti meg a Retyezát-hegységet, a Nuksóra völgye mentén, kocsival vagy menetrendszerint közlekedő mikrobusszal érkezve a Carnic menedékházig. A Déli Kárpátok szivében emelkedő Retyezát egyike a Kárpátok leglátványosabb hegytömegeinek.
A Retyezát-hegység északi részének leggyakrabban használtmegközelítését ajánljuk. Pedig könnyű volt, első körben ugyanis azt állította a GPS, hogy a túl parton van. A gps a patak tulso oldalan mutatta a rejteket. Köszönöm a bejegyzést, és a ládakarbantartást.
Ferenc József szobrának talapzata Karánsebes 1943-ban eltávolították, azóta a talapzaton Dragalina tábornok szobra áll. Az igazat megvallva, szerintem az öreg császár jobban nézett ki azon a talpazaton. Ferenc József egészalakos szobrát 1906 október 7-én avatták fel Karánsebesen.
Constantin Gruescu ásványgyűjtemény Vaskő A Constantin Gruescu ásványmúzeum Vaskő községben, a Völgy-(Vale) utca 113 szám alatt található, a gyűjtő házában. Itt, Koszti bácsi (nea Costica) több mint 2000 bányavirágot gyűjtött össze, Vaskő, Dognácska, Oravicabánya, Stájerlakanina, Újmoldova környékéről, de határon túlról is.
A Rudaria-patak szurdokvölgyében huszonkét, fából készült vízszintes vízimalom található, többségüket ma is használják. 1874-ben még ötven ilyen malom működött a völgyben. Nem kirándulni indultam, de erre vezetett az utam.
Bánsági Szfinx A bánsági szfinxnek nevezett kőszikla a Herkulesfürdőhöz tartozó terület délnyugati szélén, a Cserna folyó partján, a DN 6 jelzésű műút közelében található.
Mocsár Nagypestény Babakáj-szikla Lászlóvára A Babakáj-szikla egy Dunában található sziklaszirt, Lászlóvára település mellett, mely 7 méterrel emelkedik ki a vízből. A Vaskapu-erőmű megépítése előtt 14-15 m magas volt.
Vízimalmok Kismiháld Nevében a kicsinyítő képző Mehádiára utal - Mehadika hírnevét 14 vízimalmának köszönheti, melyek a 20-dik század elején épültek. Mehadika, 1911 és 1918 között Kismiháld, község a Bánságban, Krassó-Szörény megyében, Orsovától 46 km-re észak–északnyugatra, a Szörényi-Érchegység egyik patakvölgyében fekszik.
Pelága-rét Retyezát-hegység Kemenceszék tava A közelben szénbányák és több cseppkőbarlang van. Kemenceszék tava.