Geotrekker
Navigálj valós időben a terepen, segítünk megtalálni az itt elrejtett kincsesládát! Bejelentkezés után.

Vápa vára

Turisztikai látnivalók - Bejelentkezés/Regisztráció (3860 turisztikai látnivaló, 23421 kép és 8202 hozzászólás)
 

Vápa vára

Sepsibükszád határában, a Rakottyás-patak és az Olt közös teraszormán, ez utóbbi jobb parti hegyfokán, a Zsombor-patak beömlésétől északra fekszik, az őskori telepre épült, kora középkori Vápa vára.

Térképek, részletes leírások és hozzászólások, fényképek, keresési lehetőség, navigáció a terepen valós időben Vápa vára felé - regisztráció után.

***

Néhány kép a Rejtekhely.ro képtáraiból:

Kazetta nap motívummal Göröcsfalva katolikus templom
Kazetta nap motívummal
Várudvar Kézdialmás
Várudvar
8731 Csók Marosvásárhely
8731
Útjelző táblák Ördögmalom vízesés Bucsecs
Útjelző táblák
A Kerek-kő délkeleti része Kerek kő Hagymás hegység
A Kerek-kő délkeleti része
Patak Piski arborétum
Patak

Eljutottál erre a helyre, és különleges felvételeket sikerült készíteni? Töltsd fel a képeidet a Vápa vára fotóalbumba!

Fedezzétek fel a környék turisztikai értékeit, ismerjétek meg az általunk bemutatott szép és érdekes látnivalókat, mint amilyen a Vápa vára!

>>> Lépjél be a virtuális kincskeresők titokzatos területére, és keresd meg a Rejtekhely geojátszótér itt elrejtett geodobozát!

A 2,2 km távolságra található, legközelebbi település, Sepsibükszád turisztikai látnivalói.
Orbán Balázs - A Székelyföld leírása: Bükszád környéke
Fontos látványosságok és népszerű látnivalók (részletek bejelentkezés után)
A Zete tanösvény elősegíti a Felső-Nagy-Küküllő mente helytörténeti nevezetességeinek és természeti értékeinek a megismerését. Január 19-én, a Duna Televízió Talpalatnyi Zöld mûsorában túraajánlatként bemutatásra került az Erdély Kárpát Egyesület székelyudvarhelyi csoportja által kijelölt, Zeteváralja közelében levõ, Zete tanösvény. Nagyon jó tanösvény, legjobb a látottak közül.
Hol a falu között lefolyó Gátpataka ered, messze fenn a Rez oldalában 2000 lábbal a tenger szinvonala felett fekszik Sükő. Már régóta tervezem, hogy meglátogatom a sükői ferde tornyot és a közelben található Rez-tetői kilátót. Cseresnyéje hires az egész székely földön.
A Fenyves-patak völgyében, körülbelül 230 m távolságra északra a bodvaji vashámortól, az út szélén egy érdekes, mohás, zöld sziklatömböt találunk. Ez egy könnyű drive in doboz.
Templomának eredetét a gótikus kor idejére teszik, tehát még a katolikus korra, később nagyobb szentélyt építettek hozzá. Aldoboly neve első ízben 1461-ben jelenik meg oklevélben, Feldobollyal együtt, 1567-ben Aldobolj néven írják.
A Szent Márton-templomot inkább kápolnaként említik - a Fellegvár nyugati részét Szent Márton-hegyének nevezik a templom után. A templom ma is itt áll, a várfalon kívül.
Amelyek a Kis-Küküllő és a Korond-patak völgyében fekszenek, a tanyavilággal együtt a Sóvidéket alkotják. A település neve mutatja, hogy Felsősófalva hét településhez tartozik.
A Kék-kő közvetlenül az Ürmösi Töpe-patak, osztrák térképeken Ürmösi határ-patak völgyében vezető erdőkitermelő út mellett található.
Kóróbérc-puszta Berecki-hegység
A vadi új vasútállomás előtt vesztegel vakvágányon egy régi és érdekes korabeli igazi gőzmozdony. No ezt elsőnek találtuk meg. Jókor érkeztünk. A szép vasárnap délutánt nem hagyhattuk ki, hogy ki ne mozduljunk.
Márton Áron szobor Kovászna
Az új függőhíd lehetővé teszi, hogy száraz lábbal mehessünk végig a Magyarok-hídja - Mária-kő turista útvonalon. Amikor a legutóbb a Mária-kő kilátópontjainál jártam, még nem volt átadva az új függőhíd, így elmaradt annak bejárása. A tervemben úgy volt, hogy a hídtól visszatérek, de hamar lemondtam róla.
Barcarozsnyó vára Szeretünk várakban barangolni, zeg-zugokba bebújni. Erdély egyik legérdekesebb várát látogattuk meg.
2023-ban, június 24-én kezdődik a Dianna Manufaktúra levendulaültetvényények hatodik szüretje. A levendulakertbe két kapun keresztül is be lehet jutni, a Kriza János utca 59, illetve a Székely utca 9 szám bejáratainál.
Damokos Ákos villa Előpatak Az előterében egy bástyával ellátott épület a régi képeslapokon Damokos Ákos villájaként van feltüntetve. Utoljára még vendéglőként üzemelt, de ma már elhagyottan áll.
Szürkélő-kő Görgényi-havasok A kövek még mindig szürkék, csak a táj színes. Döbbenetes látvány a hirtelen elénk tárulkozó kőfal, melyet együtt csodáltunk meg.
Poénos nevű erdélyi kocsmák helyét, koordinátáit és fényképeit szeretnénk összegyűjteni ezen az oldalon. Az öreg tróger csárdájaPoklondfalva, Csíkszentkirály, Hargita megye. Boszorkánykonyha PizzázóErdőszentgyörgy, Maros megye. SakáltanyaSzékelyudvarhely, Hargita megye.
A Csíkszereda és Csíkszentlélek közötti út jobb oldalán, közel a falu kijáratához, a legmagasabb ponton áll az 5,5 m magas és 2 x 2 m alapú emlékmű. Hisz nem messze lakom tőle, de nem is sejtettem, hogy mi rejtőzik ott. Köszönöm a tippet. Én a jobb margón található "Közeli rejtekhelyek" menüt szoktam használni.
Szemben vele a magasabb Csicser - legendás helyek ezek, de a legendákban sok történelmi igazság rejtőzik. Székelyudvarhely nyugati, Székelykeresztúr irányába vezető kijáratánál, a város legrégebbi műemlékével, a Jézus-kápolnával szemben emelkedik félig kopaszon a Budvár (625 m).
Meg nem volt andungom, hogy most feltegyem azokat amiket az utobbi idoben megtalaltam. A doboz sajnos eltűnt, így cseréltük. A fát (mi mást ;-)), de a doboz sajnos nem lett meg. Az 2011-es év fája Romániában, a köpeci 300 éves szilfa.
Betfalva és Székelykeresztúr között ömlik a Nagy-Küküllőbe a Farkaslaka határában eredő Fehér-Nyikó. A Székelykeresztúrtól 2 km-re fekvő Betfalva a Nagy-Küküllő jobb partján települt.
Tényleg egy gyönyörű szoros. Szamtalanszor jartam mar a Zernyesti-szorosban, de most kihasznalva, hogy egynehany csaladnak a szorost kellett ismertetnem, igy meglett a ladacska is. A Királykő egyik legszebb szurdokvölgye a Zernyesti-szoros, a Kis-Királykő egyik nyúlványa, a Zanoaga-orom és a Toanches-hegy közé ékelődik.
A Kurmatura-tisztás után a turistaút belép az erdőbe és a patakmeder felett halad. A Kurmatura-menedékháztól a Zernyesti-szakadék felé az egyik lehetséges útvonal a kék sávval jelzett ösvény.
A gótikus korból egy keresztelőkút maradt meg. Felsőrákosnak középkori gótikus temploma volt, teljesen újjáépítették.
A keményre összecementálódott kőzet ellenállva az időjárásnak látványos, 10-40 m magas falakban, tornyokban maradt meg, több száz méteres hosszúságban. A környéket uraló 1025 m magas Siklódi-kő andezit-agglomerátumból, tipikus vulkáni kőzetből áll.
A Kárpát-kanyar hágói a legfontosabb átjárócsoport, amely a Kárpát-medencét a Fekete-tenger térségével összeköti. Jo es tartalmas a leirasod a varrol es kornyekerol, de lenne egy-ket kerdesem is. Utolag meg egy kerdes. A tartalmas leírásnak nem én vagyok a szerzője.
Az 1944 augusztusi román átállás váratlanul érte a szovjet csapatok ellen román területen védekező német erőket. Két ismeretlen német katona sírja a Bilibók-tető oldalában, a Sánc-patak nyugati lejtőjén, Galaczi Péter volt földjén.
A Sólyomkő-tetőről nyugat felé beereszkedve az oldalon, egy érdekes kőerődítményre bukkantam. A tető irányába mászva a háromszintes védőfallal körbevett vár romjaihoz értünk. Értesüléseim szerint első világháborús katonai létesítményről van szó.
A tavaszi lomb alig-alig takarja a Répát-pataka bal oldalán fakadó forrást, melynek kotlóstojás szagára neve is utal. A Kotlott borvíz forrását jelző táblának csak az alsó sora maradt meg. Ritka eset, hogy a leíráshoz képest javult az állapota a helynek.
Székely Határőr Emlékközpont Csíkszépvíz A Székely Határőr Emlékközpont egy impozáns, háromszintes épület, 2021 augusztusában megnyílt, hiánypótló turisztikai látnivaló. Kiállítás formájában a székely hadszervezetek és a Keleti-Kárpátok határőrizetének történetét mutatja be, az Árpád-kortól a második világháború végéig.
Tisztelt címzett: Délia, Jenő, és Dalma. Áldott karácsonyt! Késéssel ugyan, de annál nagyobb izgalommal és örömmel kotortam elő a legigazibb kincsesládát, és a benne rejlő szívhez szóló ajándékot.
A Kalonda-tetőtől észak-keletre köves úton juthatunk el a legkönnyebben a szencsedi nárciszmezőkre. Az oroszhegyi kilátótól jöttem, a lázon keresztül, érdemes ezt a részt is bejárni, akár tavasszal, akár nyáron vagy ősszel. Az idén ez már a második alkalom, hogy eljöttem megnézni ezeket a "mesebeli mezőket". Ez egy mesebeli mező, s hátmég korulbelul 2 hét múlva milyen lesz.
Málnásfürdőről, a Száldobos-patak völgyéből indulva, a sárga pont turistajelzést követve, kiérünk a Henter-mező legelőjének széles tetejére, a Bodoki-havasok egyik legszebb kilátópontjára. A Baróti Szabó Dávid Iskolaközpont földrajz körösei,megtaláltuk a Henter-mező kőgombái rejtekhelyet. Na, szóval. Tobb sziklaalakkal is talalkozhatunk a bodoki havasok e mellek-gerincen.
Az Oltmelléki hegysorhoz tartozó Hortobágy-hegység területén, a Tyúkosi-patak mellett fekszik Kóbor község. Kóbor falu első említése 1206-ból való, ekkor Villa Cowrnh néven említik.
Bálványos várával szemben, az elhagyatott villák mögötti erdőben bővizű borvizek bugyognak, várván az elkezdett felújítás folytatását, a fürdőélet ujraéledését. A megadott koordinátáknál hiába kerestük nem találtuk meg. Tegnap a jofajta esozeseket kihasznalva Csiszarfurdore is eljutottunk. Aznapi túránk célpontja a Begyenkő volt, Bálványosfürdői indulással.
A Hármaskereszt emlékmű felavatására 1996 október 31-én került sor. Itt is meglett a dobozod, szép tavaszi napsütésben, a keresztek közelében. Megtaláltuk, két kutyus reménykedve elkisért. Ezerszer elmentem már itt, és régóta nézegettem a helyet, rejtés céljából.
Érdekes módon, rendkívül kevés leírást lehet találni erről a kis faluról. Homoródremetéről Gyepes felé tartva a hazaérkező marhacsorda tartóztatott fel, a falu utcáin a tehenek egészen a rejtekig elkísértek.
Most az új úton ereszkedtünk be Kóstelekre, a Szellő tetőről. Már rég készülök felkeresni Kósteleket, most az itt elrejtett geodobozok adták rá az alkalmat. Kóstelek közelében található a II Pál Pápa által 1987-ben boldoggá avatott, az első világháború során itt megsebesült P Rupert Mayer német jezsuita szerzetes emlékhelye.
Ágostonfalva közelében, a román térképeken Fenes-pataknak nevezett, a régi osztrák térképeken Pétrisiú-ként megjelenő patak fejében levő egyik oldalágban, a Kerék-domb alatt egy mély gödörbe ömlő, 4-5 méter magas, csinos vízesés található. Ma kerestem meg, es mar be is jelentettem. Rájöttem, hogy milyen nyomtatásra gondolsz. Tehat konkreten, mivel en nem irok ekezetes karakterekkel, magyaran mondva "magyarul" a leirasaimban.
A Nagy-kő-havas hegységben két fő rétegben áll a kréta-konglomérát, s e közé ékelődve találunk egy több száz méter vastagságú mészkő réteget, mely a tetőgerinc alatt vonul végig és az Írott-kőnél bukkan elő. A Garcsin völgye felől közelítettem meg a Nagy-kő-havas gerincét, a kék kereszt jelzés mentén. Megtaláltam a dobozt. A kövek írásos részét alolról lehet megcsodálni, tehát a Nagykőhavas csúcs fele vezető ösvényen mielőtt kiérnénk platóra, balra kell térni.
Jávárdi-tető Jávárdipataka A legmagasabb pontján fenyvessel borított, 1444 m magas Jávárdi-tető a Jávárdi-patak völgye fölé magasodik. Útban a csúcs felé látványos sziklaalakzatokat tudunk megfigyelni. A pünkösdi geocitrom előtt szervezett Jávárdi-körtúra alkalmából érkeztünk a helyszínre.
Romok Fejtető A Bodoki-hegység észak-keleti vége Kézdiszentlélek felé magasodik, az egyik mellékgerinc legmagasabb pontja, a Fejtető. Egy ismeretlen eredetű, négyzet alakú, körülbelül 10 x 10 m-es épület romjai találhatók itt.

Történelmi-kulturális értékek - Kovászna megye
* A történelmi háttér és kulturális jelentőség részletei bejelentkezés után.
[ Fel ↑ ]

Bejelentkezés után

  • Hozzászólások, bejelentések
  • Turisztikai látnivalók keresése kulcszóra és koordináták körül
  • Utolsó megtalálások és hozzászólások
  • Vápa vára adatlapjának követése
  • Közeli és meg nem talált rejtekhelyek megjelenítése térképen és listában
  • Látnivalók a felhasználó földrajzi helyzetének közelében
  • Navigálás valós időben a terepen!

Néhány látnivaló

Tudomásod van kevésbé ismert, szép és érdekes kirándulóhelyekről Kovászna megyében? Oszd meg velünk az információidat, és adj lehetőséget a többieknek is, hogy megismerhessék ezeket a helyeket!

Hozzászólások

  • A tusványosi geocitrom alkalmával találtuk meg.
  • Tegnap találtuk meg a tusványosi geocitrom alkalmával. Sajnos nem volt nálam fényképezőgép, hogy megörökítsem a várat, de okvetlenül visszatérek még, Nikonnal felfegyverkezve.
  • Jo kis seta. Az ut helyenkent mocsaras volt.
  • Igen ezt a varat szoszerint felfalja egy kobanya. Szimbolikusra valtva, itt lattam egy jokora erdei siklot.
  • A várat a kőbánya felől közelítettük meg, a vasúti síneken, majd a kőfejtés szélén kapaszkodtunk fel. Érdekes a szépen megmaradt őskori árok a vártól északra, a kaszálón.
  • Szerencsére még nem falta fel a bánya egészen a környéket, de ijesztő egy mammutvállalalat. A falmaradványokat a szép, virágos kaszálón áthaladva megtaláltuk sikeresen.
  • Az idén ez az első dobozom, könnyen megtaláltuk. Minden rendben, a doboz teteje elrepedt, de nem veszélyes, tartalma száraz.
  • Nagyon jó hely, de azt hiszem a medvék is szeretek ezt a helyet, három medve ürülék eset az utamba, este felé nem szívesen járnék erre felé, a rejtekhelyet könnyen megtaláltam.
  • A Kőképet megkerülve mentünk le a temető sarkához. A szemetes ösvénynél bementünk és sokáig keresgéltünk, még a földet is feltúrtuk a fa és a sírkő között, de a dobozt nem találtuk meg.
  • Én úgy tudom, hogy a medvének viszonylag gyenge a látása, de elég jó a hallása. Mindig akkor találkoztam a medvével, amikor egyedül voltam, és csendben mentem az ösvényen.
  • Keresgéltük egy ideig, de aztán feladtuk. Nem baj egy későbbi időpontban megkerül a delikvens.
  • Nincs pontos összefüggés a rejtekhelyek sorszáma, a rejtések időpontja, valamint száma között. De van egy olyan rejtés is, amelyet még nem talált meg soha senki.
  • A dobozt kicseréltük Benjáminnal.
  • A Mocsárerdőt meg lehet közelíteni a Görgény-völgyéből is, az autót már csak a főút mellett lehet hagyni, mert a bevezető utat sorompóval zárják. Ugyanakkor FelsőBölkényből (délről) is lehet jönni, egy köves, majd földúton.
  • Mára sepsiszentkirályi sétát terveztünk. Mire a faluba értünk pilinkélni kezdett a hó.
  • Kápolna az Óperencián innen és az Üveghegyen is túl.
  • Elsőnek találtuk meg ezt a gyönyörű, üdítő helyet. Keressétek fel, de ne Csíkszentmártonból, hanem Onesti felől közelítsétek meg.
  • Véletlenül bukkantunk rá, és nagyon kellemes meglepetés volt, valóságos elrejtett kincset találtunk érzés. így találtunk rá a játékra is.
  • A kápolna melletti doboz talán a legrégebbi láda Erdélyben,2003.júliús 24-én volt rejtve.
  • Az igazság, hogy nem kapom a térképnéző segítséget. Mindent végigklikkeltem, de a térkép, nyema.
  • Meglett, csak kicsit sok búcsújáró volt a környéken.
  • Megtaláltuk a ládát. Köszönjük.
  • Kezdirol hazafele tartva a 2013-as esztendo utolso napjaiban egy kis kiterot ejtettunk. Egy nagyon szep delutan, szep naplementevel , megvilagitassal amit majd a fenykepek is fognak mutatni.
  • Szép a vízesés, de gondolom még szebb amikor nincs ilyen szárazság. Mivel az út mellette vezet el - tele volt bámészkodókkal (kb.
  • Meglett az igazi geodoboz is. Bár a GPS csak annyit segített, hogy között.

Sikerült eljutni a környékre? Tetszett a Vápa vára? Vagy csak egyszerűen hozzá szeretnél szólni, kiegészíteni a leírást? Meséld el nekünk a tapasztalataidat!

[ Fel ↑ ]
A hozzászólások, leírások szerzõik tulajdonai. Minden más tartalom © 2005-2024 Rejtekhely.ro, a magyar geotrekking webhely. Minden jog fenntartva. Geotrekking Székelyföldön, Erdélyben, és a Kárpát-medencében. Túrázás és kirándulás. Székelyföld, Erdély, és a Kárpát-medence látványosságai, látnivalói. 19 év, 0 hónap és 8 nap óta dokumentáljuk a turisztikai látnivalókat!